Siłownia to wspaniałe miejsce, ale przecież nawet w Raju znalazł się osobnik, którego lepiej było nie słuchać! Mity treningu siłowego, głupie teksty, podnoszenie własnego ego kosztem początkujących, zamiast podnoszenia ciężarów…Niestety – typy ludzi na siłowni są różne i różne rzeczy od nich usłyszysz. Te 5 rzeczy zignoruj, zanim wypowiadający zaakcentuje kropkę.
1 – ,,On tak wygląda, bo bierze”
Lata mijają, a niektórzy wciąż nie wyobrażają sobie, że można zrobić kapitalną formę bez dopingu.
Tak – na siłowni są ludzie, którzy świetnie wyglądają i biorą sterydy. Tajemnicą poliszynela jest też to, że profesjonalni kulturyści nie stronią od hormonalnych zastrzyków.
Ale jeszcze więcej ludzi nie brało, nie bierze i nie zamierza. Po prostu ciężko pracuje, ma dobre geny, pilnuje diety i ćwiczy od lat – a po latach sumiennego treningu każdy będzie wyglądał dobrze.
To, czy ktoś bierze sterydy daje kilka widocznych oznak, o których niedługo napiszemy. Nawet one nie gwarantują jednak stuprocentowej pewności, że ćwiczący naprawdę ,,coś” bierze. Dopóki kogoś nie przyłapiesz, nie wiesz – nie wie tego też osoba, która dzieli się z Tobą ocenami innych trenujących.
2 – ,,Jak boli, to rośnie”
To zależy, jak boli.
Mity treningu siłowego mogą dosłownie zaszkodzić Twojemu zdrowiu! Zakwasy rzeczywiście świadczą o tym, że trening był ostry (ale nie czyni go to od razu skutecznym! Dieta i regeneracja!). Co innego, gdy boli Cię kolano, kłuje mięsień dwugłowy uda, albo rwie w plecach. ,,Zły ból” to zawsze oznaka, że jedyne co rośnie, to ryzyko bardzo poważnej kontuzji.
Zamiast słuchać kolegi, który we wszystko najlepiej, zapytaj jednego z trenerów na siłowni (a jeśli masz znajomego fizjoterapeutę, nie wahaj się zadzwonić), czy to co czujesz jest normalne.
3 – ,,Powinieneś dźwigać X, za słaby jesteś”
W Sieci znajdziesz sporo tabelek i magicznych wzorów mówiących, ile powinieneś podnosić zależnie od wagi. Uśrednione wartości na podstawie statystyk często nijak mają się do indywidualnych przypadków. Tego nie rozumieją niektóre typy ludzi na siłowni. Szczególnie mierzący cudze możliwości swoją miarą.
Ktoś mówi Ci kpiącym tonem, że powinieneś podnosić 20 kilogramów więcej, niż podnosisz teraz? Masz święte prawo odpowiedzieć mu kąśliwym tekstem. Osoba, która śmieje się z innych trenujących, również powinna coś podnieść – poziom własnej kultury i wiedzy o treningu.
Nie przejmuj się – powinieneś podnosić tyle, ile dajesz radę. Na siłowni nikt nie jest za słaby.
4 – ,,Jedz jak najwięcej, to urośniesz”
I tak, i nie. Jeżeli zależy Ci na budowie suchej masy (a nie jesteś ektomorfikiem, który pali posiłek jak lokomotywa), jedzenie 6 tysięcy kalorii z czego popadnie, nie jest dobrą drogą. Dopóki aspirujesz do kulturystyki, dieta o bardzo wysokiej kaloryczności tylko popsuje Ci plany, zalewając sylwetkę tłuszczem.
Zmienisz profil na trójbój siłowy? Wtedy podbijesz kaloryczność pod niebiosa. Do tej pory jednak, te osoby nie mają racji.
5 – ,,Dźwigasz jak baba”
Klasyka – po tym tekście poznasz typy ludzi na siłowni, które po raz pierwszy od setek lat opuściły jaskinie. Muszą się dopiero zaaklimatyzować w cywilizowanym społeczeństwie – daj im na to trochę przestrzeni, odsuwając się na dalsze stanowisko.
Nie będziemy się rozwodzić nad całym seksizmem tego zdania… Wiedz po prostu, że dzisiaj miliony kobiet podnosi na siłowni więcej, niż mężczyzna mówiący podobne słowa. Czy trzeba dodawać, że nie powinieneś przejmować się takimi ,,złotymi myślami”?
Ludzie na siłowni są wspaniali, ale wszędzie trafią się ,,rodzynki”… Nie zrażaj się głupimi docinkami źle wychowanych osób i nie wierz we wszystko w mity treningu siłowego Weryfikuj porady w rzetelnych źródłach i ćwicz na miarę własnych możliwości. Nie jesteś za słaby. Mężczyzna na stanowisku obok trenuje od 10-ciu lat i brzydzi się sterydami. Baby dźwigają ciężary jak Mariusz Pudzianowski.
Na treningu jesteś dla siebie – nie dla innych!
Na Twojej siłowni panuje… średnia atmosfera, a i inne kwestie pozostawiają wiele do życzenia? Czas zmienić klub fitness – przeczytaj czym się kierować przy następnym wyborze: https://e-figura.pl/jaka-silownie-wybrac-sprawdz-zanim-wykupisz-karnet/
Bibliografia:
Sepehri G, Mousavi Fard M, Sepehri E. Frequency of Anabolic Steroids Abuse in Bodybuilder Athletes in Kerman City, Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences in Persian language. Addict Health. 2009 Summer;1(1):25-9.
Nakhaee MR, Pakravan F, Nakhaee N. Prevalence of use of anabolic steroids by bodybuilders using three methods in a city of iran. Addict Health. 2013 Summer-Autumn;5(3-4):77-82.
Perry PJ, Lund BC, Deninger MJ, Kutscher EC, Schneider J. Anabolic steroid use in weightlifters and bodybuilders: an internet survey of drug utilization. Clin J Sport Med. 2005 Sep;15(5):326-30.
,,