Zabiegi odmładzające na twarz to kategoria medycyny estetycznej i kosmetologii, która cieszy się największą popularnością wśród kobiet oraz coraz większej części mężczyzn. Chociaż mają swoich przeciwników, nic nie wskazuje na to, by trend na piękne starzenie miał się odwrócić. Jakie metody współczesnych gabinetów urody cechują się skutecznością, a równocześnie są bezpieczne? Przeczytaj – pokrótce przedstawiamy przodujące metody.
Co jest najważniejsze w doborze zabiegu?
Decydując się na zabiegi estetyczne kluczowy jest wybór specjalisty. To po jego stronie leży dopasowanie metody idealnie do pacjenta, oraz zrealizowanie jej w 300% zgodnie ze sztuką. Warto mieć pojęcie o tym, jakie zabiegi są stosowane, by zapisać się na właściwą konsultację – po to powstał ten artykuł – ale decydująca opinię zawsze wydaje medyk bądź kosmetolog.
Chociaż wszystkie wymienione zabiegi są generalnie bezpieczne, istnieją do nich przeciwwskazania, o które z pewnością zapyta lekarz podejmujący się zabiegu. Nie ukrywaj żadnych informacji, bo metoda może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Jeżeli okaże się, że masz przeciwwskazania do wymarzonej procedury, specjalista dobierze inny sposób – jest ich wiele.
Jak można podzielić zabiegi?
Roboczo dzielimy zabiegi odmładzające na twarz na 3 kategorie:
- – te, które mają stymulować organizm do naturalnego odmładzania skóry w procesach regeneracji: mezoterapia, wampirzy lifting, HIFU, peeling chemiczny, radiofrekwencja, stymulatory tkankowe, laser frakcyjny,
- – te, które fizycznie ingerują w skórę tak, by zakłócić wizualne efekty starzenia obecnością podanej substancji: botoks, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, wolumetria, lipofilling,
- – zabiegi działające doraźnie i profilaktycznie: botoks, endermologia, masaż kobido.
Każdy z tych zabiegów krótko omówimy. Wiele z nich znajdziesz dokładniej opisanych na naszym blogu, w osobnych artykułach.
Botoks – zapobiegać zamiast leczyć
Zaczynamy od botoksu, bo i sensownym jest stosowanie go najwcześniej. Coraz młodsze osoby, już po 20-tym rż., decydują się na pierwsze iniekcje z toksyny botulinowej. Nie jest to nadgorliwość, a praktyka, za którą stoi realna wiedza medyczna i długofalowe korzyści.
Botoks blokuje sygnały nerwowe przesyłane do mięśni. Może być stosowany do profilaktyki zmarszczek mimicznych, takich jak zmarszczki na czole, wokół oczu i ust. Hamuje ruch w newralgicznych partiach, co zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Oczywiście, można go zastosować także jako zbiegi odmładzające twarz po 40, 50, 60 rż. Wtedy, poprzez blokadę części mięśni twarzy, widoczność zmarszczek pokazujących się przy ruchu pozostaje ograniczona. Botoks nie wypełnia ich fizycznie – one wciąż tam są, po prostu nie ruszamy pomarszczonymi partiami, więc się nie pokazują.
Efekty botoksu zaczynają się pojawiać po około 2 tygodniach od zabiegu. W tym czasie toksyna botulinowa zaczyna blokować sygnały nerwowe do mięśni, powodując ich rozluźnienie. W rezultacie zmarszczki zaczynają się wygładzać. Efekty podania toksyny utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.
Z botoksem można przesadzić – kto nie widział zdjęć celebrytów, którym paraliżowanie mięśni twarzy dało nienaturalny wygląd? Spokojnie. Kompetentny lekarz nie dopuści do takiej sytuacji. Dobrze zrobionego botoksu nie widać.
Iniekcje kwasu hialuronowego
Zabiegi odmładzające na twarz często wykorzystują kwas hialuronowy. Jest on naturalnym składnikiem skóry, który pomaga zachować jej nawilżenie i jędrność. Znajdziesz go m.in. w kremach przeciwzmarszczkowych.
W sensie odmładzającym kwas może być wykorzystany do wypełnienia zmarszczek, bruzd, modelowania owalu. Podaje się go w zastrzykach wymierzonych bezpośrednio w miejsce, które chcesz skorygować. Jeżeli zależy Ci na pozbyciu się tej konkretnej zmarszczki, skorzystanie z tego wariantu medycznego ma sens.
Kwas utrzymuje się, w zależności od partii, 6-18 miesięcy. Aby utrzymać efekty wypełnienia zmarszczek, zabieg należy powtarzać co 6-12 miesięcy.
Wolumetria kwasem hialuronowym
Kolejny zabieg korzystający z właściwości kwasu hialuronowego to popularna w ostatnich latach wolumetria. Tutaj stosuje się go jako wypełniacz tkanek twarzy. Sięgają po niego młode kobiety, które chcą wyostrzyć rysy, jak również te dojrzałe, szukające sposobu na promienniejszy wygląd.
W przeciwieństwie do bezpośrednich iniekcji w zmarszczki, iniekcje wolumetryczne podaje się w różne części twarzy, tak by naciągały skórę tam, gdzie nie ma pożądanego rozłożenia tkanki tłuszczowej, przez co zmalała sprężystość. Wolumetria zmniejsza widoczność zmarszczek, wyostrza owal, daje efekt naprężonej, pełnej, młodzieńczej twarzy.
Pierwsze efekty są zauważalne od razu. Po około 12-24 miesiącach od zabiegu efekty modelowania zaczynają słabnąć. W tym czasie kwas hialuronowy jest stopniowo wchłaniany przez organizm.
Mezoterapia czyli dawka odżywienia
Mezoterapia to zabieg medycyny estetycznej, który polega na wstrzykiwaniu w skórę niewielkich ilości substancji aktywnych. Substancje te mogą być różne, w zależności od celu zabiegu. Na mezoterapeutyczny koktajl (dobierany indywidualnie przez lekarza) składają się m.in. witaminy, antyoksydanty, peptydy czy kwas hialuronowy.
Mezoterapia działa na skórę poprzez stymulację procesów regeneracji i odnowy. Substancje aktywne zawarte w preparatach podawanych podczas zabiegu pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność skóry.
Dodatkową stymulacją do regeneracji skóry jest kontrolowane uszkadzanie jej podczas podawania preparatu. Można to robić za pomocą klasycznych zastrzyków (metoda igłowa), nakłuwania skóry mikroigłami a następnie nanoszenie koktajlu na rany (metoda mikroigłowa). Dostępna jest również metod a bezigłowa, gdzie koktajl podaje się przy użyciu impulsów elektrycznych.
By uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, zabieg mezoterapii należy powtórzyć przynajmniej 3 razy. Długość utrzymywania efektów zależy od wykorzystanej metody podania oraz wykonywania zabiegów przypominających. Zwykle wynosi około 12 miesięcy.
Zabiegi odmładzające na twarz po 40, 50 i później – lipofilling
Lipofilling polega na przeszczepie tkanki tłuszczowej pacjenta w obszary twarzy potrzebujące wypełnienia. Bywa nazywany także wolumetrią tłuszczową.
W czasie zabiegu lekarz pobiera trochę tkanki tłuszczowej (zwykle z brzucha, ud, pośladków), obrabia ja w specjalnym urządzeniu, a następnie podaje strzykawką. Jest to więc swoiste połączenie liposukcji i wolumetrii.
Pełne efekty są widoczne po kilku tygodniach. Część tkanki tłuszczowej zostaje w twarzy, a część zostaje wydalona, decyduje organizm. Rezultaty lipofillingu są widoczne przez 3-5, a u szczęściarzy nawet 10 lat.
Wampirzy lifting – nie taki straszny!
Kolejna terapia własną tkanką pacjenta – wampirzy lifting, czyli terapia osoczem bogatopłytkowym. To zabieg medycyny estetycznej, który polega na wstrzykiwaniu osocza pozyskanego z krwi pacjenta. Osocze bogatopłytkowe zawiera czynniki wzrostu, które stymulują produkcję kolagenu i namnażanie komórek macierzystych, a więc złożone procesy odnowy skóry. Po wampirzym liftingu cera nabiera kolorytu, świeżości oraz jędrności.
Zabieg wampirzego liftingu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W pierwszej kolejności pobierana jest krew pacjenta. Następnie krew jest wirowana, aby oddzielić osocze bogatopłytkowe od pozostałych składników krwi. Osocze bogatopłytkowe jest następnie wstrzykiwane w skórę pacjenta.
Efekty zabiegu wampirzego liftingu są widoczne już po 3-4 zabiegach. Warto powtarzać procedurę 1-2 razy do roku, by ponownie zastymulować procesy regeneracyjne. Rezultaty terapii osoczem bogatopłytkowym utrzymują się nawet do 5 lat.
HIFU – odmładzające fale
HIFU to skrót od High Intensity Focused Ultrasound, czyli skupionej ultradźwiękowej fali o wysokiej intensywności. Jest to właśnie zabieg medycyny estetycznej, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe do odmładzania skóry.
Zabieg polega na przesłaniu fal do głębokich warstw skóry, w tym do warstwy do mięśniowo-aponeurotycznej struktury skóry. W wyniku działania energii ultradźwiękowej dochodzi do wytworzenia kontrolowanych mikrouszkodzeń w skórze. Te mikrouszkodzenia stymulują procesy regeneracji i odnowy skóry, w wyniku czego skóra staje się bardziej napięta, owal zarysowany, a zmarszczki wygładzone.
W większości przypadków wystarczy jeden zabieg HIFU, aby uzyskać widoczne efekty. Jednak w przypadku osób z bardziej zaawansowanymi problemami skórnymi, takimi jak głębokie zmarszczki lub wiotkość skóry, może być konieczne wykonanie kilku zabiegów. Rezultaty utrzymują się od 1 do 3 lat.
Radiofrekwencja – kolejna metoda z falami
W kosmetologii fale radiowe są wykorzystywane w zabiegach nieinwazyjnego odmładzania skóry. To rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości od 30 kHz do 300 MHz.
Fale radiowe działają poprzez wytworzenie ciepła w głębokich warstwach skóry. W trakcie zabiegu na skórę nakładany jest żel przewodzący, a następnie głowica urządzenia do fal radiowych przesuwa się po skórze. Pacjent odczuwa delikatne ciepło. To ciepło stymuluje fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. W wyniku tego procesu skóra staje się bardziej jędrna i napięta, a zmarszczki ulegają spłyceniu.
Efekty zabiegu są widoczne już po pierwszym zabiegu, ale najlepsze rezultaty osiąga się po serii 3-6 zabiegów, wykonywanych w odstępach 2-4 tygodni. Efekty zabiegu utrzymują się przez około 2 lata.
Zabieg radiofrekwencji jest słusznie porównywany z HIFU. O wyborze decyduje lekarz. Generalnie, HIFU lepiej sobie radzi z ujędrnianiem, a radiofrekwencja ze skórą z niedoskonałościami, np. bliznami.
Stymulatory tkankowe na promienną twarz
Zabieg stymulatorów tkankowych polega na wprowadzeniu do skóry preparatu, który, jak sama nazwa wskazuje, stymuluje jej naturalne procesy regeneracji. Preparaty te zawierają najczęściej substancje takie jak:
- – atelokolagen,
- – kwas hialuronowy,
- – hydroksyapatyt wapnia,
- – kwas l-polimlekowy,
- – aminokwasy, które są niezbędne do syntezy białek strukturalnych skóry,
- – lidokainę – substancję znieczulającą.
Zabieg działa podobnie jak mezoterapia. Tu i tu całość polega na wprowadzeniu substancji stymulujących regenerację. Stymulatory są jednak silniejsze niż mezoterapia. Dają bardziej zauważalne, szersze efekty w postaci odnowy tkanki.
Zabieg wykonywany jest za pomocą igły lub kaniulki. W przypadku użycia igły, strzykwają wykonuje się małe nakłucia w skórze, przez które wprowadzany jest preparat. W przypadku użycia kaniulki, preparat podawany jest w sposób ciągły, bez konieczności wielokrotnego nakłuwania skóry.
Efekty zabiegu widoczne są po około 2-3 tygodniach. Rezultaty utrzymują się nawet 2 lata. Zabieg warto powtarzać przynajmniej co 3 miesiące.
Zabiegi odmładzające na twarz z użyciem laserów frakcyjnych
Lasery frakcyjne to rodzaje laserów, które emitują wiązkę światła o wysokiej energii. Wiązka ta jest podzielona na setki mniejszych wiązek, które trafiają na skórę w postaci mikroskopijnych plamek. Te plamki powodują uszkodzenie skóry, które następnie regeneruje się, tworząc nowy, zdrowszy naskórek.
Lasery ablacyjne powodują całkowite usunięcie warstwy naskórka w miejscach, w których trafiają wiązki lasera. Lasery nieablacyjne powodują jedynie uszkodzenie warstwy skóry właściwej, bez usuwania naskórka.
Jest to kolejna metoda pobudzania skóry do odnowy poprzez usunięcie starej warstwy. Pomagają wygładzić zmarszczki, zmniejszyć pory, przebarwienia i blizny.
Rezultaty widać już po pierwszym zabiegu, dobrze jest wykonać 2-3 dla pełni zadowolenia z efektów. Utrzymują się do 2 lat.
Peeling chemiczny – jak może odmłodzić?
Specjalistycznym, profesjonalnie wykonany peeling chemiczny może odmładzać. Takie zabiegi odmładzające na twarz po 40 i późniejszym roku życia należy opracowywać indywidualnie – zajmuje sie tym oczywiście doświadczony specjalista.
Jest to zabieg, który polega na nałożeniu na skórę substancji chemicznej, która powoduje kontrolowane złuszczenie naskórka w kolejnych tygodniach od zabiegu. W wyniku tego procesu intensywnego złuszczania dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Procedura umoliwia pozbycie się przebarwień i drobnych zmarszczek.
Peelingi chemiczne dzieli się na trzy główne kategorie:
- – Powierzchowne peelingi chemiczne – działają na powierzchni naskórka. Są to najłagodniejsze peelingi, które mogą być stosowane w celu poprawy kolorytu skóry, usunięcia przebarwień i drobnych zmarszczek.
- – Średniogłębokie peelingi chemiczne – działają na naskórek i warstwę rogową skóry właściwej. Są to bardziej intensywne peelingi, które mogą być stosowane w celu wygładzenia średniogłębokich zmarszczek i blizn.
- – Głębokie peelingi chemiczne – działają na wszystkie warstwy skóry właściwej. Są to najbardziej intensywne peelingi, które mogą być stosowane w celu wygładzenia głębokich zmarszczek, blizn i rozstępów.
Efekty peelingu chemicznego utrzymują się nawet przez lata. Aby utrzymać efekty zabiegu, trzeba dbać o wykonywanie zabiegów przypominających co kilka miesięcy.
Zabiegi odmładzające na twarz po 40 bez strzykawki – endermologia twarzy
Chcesz uniknąć kłucia? Pomyśl o endermologii twarzy. Jest to zabieg nieinwazyjny, który wykorzystuje mechaniczne zjawisko rolowania, aby stymulować produkcję kolagenu i elastyny. W istocie jest to nowoczesny rodzaj masażu.
Na twarz nakłada się specjalny żel, a następnie głowica urządzenia do endermologii jest przesuwana po twarzy. Głowica jest wyposażona w rolki, które wykonują ruchy wciągające i rolujące. W wyniku tego skóra staje się lepiej ukrwiona, elastyczna, a zmarszczki wygładzone.
Zabieg trzeba powtórzyć przynajmniej 5 razy. Robi się go co kilka dni. Jedna sesja trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut. Efekty zależą od ilości zabiegów i częstotliwości robienia serii przypominających – mogą się utrzymywać miesiące, ale i lata. Całość jest całkowicie bezbolesna, pod skórę nie wprowadza się żadnych substancji.
Najmniej inwazyjny zabieg – masaż kobido
Już nie medycyna estetyczna, a zabieg podejmowany przez certyfikowanego specjalistę, który nie musi mieć medycznego ani kosmetologicznego wykształcenia.
Kobido to rodzaj masażu japońskiego, który wykorzystuje serię technik masażu głębokiego, w tym głaskanie, ugniatanie, poklepywanie i rozciąganie. Masaż kobido ma na celu poprawę krążenia krwi i limfy, zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz stymulację produkcji kolagenu.
Japoński może rozluźnia napięcie mięśniowe, a przez to zmniejsza widoczność zmarszczek i linii mimicznych. To skutkuje spłyceniem powierzchownych zmarszczek, zwłaszcza tych na czole. Masowanie wspomaga krążenie, tym samym elastyczność skóry, przekłada się na zmniejszenie obrzęków wynikających z nagromadzenia płynów. Dzięki kobido cała twarz wygląda na zdrowszą, mniej zmęczoną, po prostu młodszą.
Masaże kobido należy powtarzać przynajmniej 2 razy w miesiącu. Są zupełnie nieinwazyjne. Masażysta używa wyłącznie swoich dłoni, nie jest potrzebny żaden inny sprzęt.
Które zabiegi odmładzające na twarz są najbardziej opłacalne cenowo?
Nikt nie odpowie na to pytanie. Najbardziej opłacalne są oczywiście te, które dają efekty współmierne do ceny. Zabieg trzeba jednak dobrać indywidualnie, w zależności od kondycji skóry, wieku i innych uwarunkowań pacjenta. Utrzymywanie się rezultatów także jest warunkowane indywidualnie – wpływają na niego także czynniki, których nie da się przewidzieć przed zabiegiem, np. duże schudnięcie powodujące ubytek tłuszczu z twarzy. Wybór zabiegu uważanego za tani i dobry może się okazać nietrafiony tak jak postawienie na drogie metody obiecujące cuda.
Najlepiej udać się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej i zaznaczyć, że kryterium ceny jest dla Ciebie istotne. Oni dobrze to rozumieją, a w dzisiejszych czasach zabiegi odmładzające wcale nie są zarezerwowane tylko dla osób majętnych.
Określ, ile możesz przeznaczyć na zabieg teraz i jak zapatrujesz się finansowo na konieczność powtarzania procedury w przyszłości. Są opcje, za które jednorazowo zapłacisz dużo (np. lipofilling) jak i takie, które da się zrobić w miarę tanio (np. endermologia), ale do satysfakcjonujących efektów potrzebują powtarzania.
Pamiętaj, że zabiegi odmładzające na twarz nie zastąpią zdrowego trybu życia i świadomej pielęgnacji. Codziennie, świadomie lub nie, wykonujesz na sobie jakiś odmładzający zabieg – chociażby nałożenie kremu. Przy okazji wizyty u specjalisty warto poprosić go o wskazówki pomocne w codziennej trosce o promienny wygląd.
To nie wszystkie zabiegi odmładzające na twarz. Po 40 i późniejszym roku życia można skusić się m.in. na chirurgiczny lifting – chirurgia plastyczna daje niedoścignione efekty, niestety za cenę wysokiej inwazyjności oraz oczywiście sumy pieniędzy. Kieruj się zaleceniami doświadczonego lekarza medycyny estetycznej – on wie najlepiej, ile w Twoim przypadku można zrobić bez skalpela.