Zdrowotne właściwości aloesu znane są od czasów starożytnych. Jednak roślina ta zyskała mocno na popularności w ciągu kilku ostatnich lat. Żel aloesowy jest szeroko wykorzystywany w nowoczesnej kosmetologii ze względu na swoją delikatność i niezwykłą skuteczność w leczeniu różnych stanów zapalnych skóry. Na bazie żelu aloesowego powstały liczne preparaty przeznaczone zarówno do skóry suchej oraz z oznakami starzenia, jak i do tłustej i trądzikowej. Aloes pomaga także na rany, oparzenia słoneczne, wykwity skórne i alergie. Sprawdzi się również w pielęgnacji włosów. Dowiedz się, jak wykorzystać aloes w pielęgnacji cery!
Jak działa aloes?
Aloes należy do dosyć pospolitych i łatwych w hodowli sukulentów. Wielu z nas ma go w doniczce na swoim domowym parapecie. Roślina ma mięsiste zielone liście, które w środku kryją gęsty przezroczysty żel. To właśnie on wykorzystywany jest w kosmetyce i farmakologii. Jest bardzo bogaty w składniki przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia oraz silnie nawilżające. Galaretowata substancja, jaką jest naturalny żel aloesowy, składa się aż w 99% z wody. W niej rozpuszczone są między innymi takie substancje aktywne jak:
- minerały – jod, fosfor, sód, potas, żelazo, cynk, miedź, magnez, wapń, chrom i mangan,
- witaminy – C, E i z grupy B,
- saponiny,
- nienasycone kwasy tłuszczowe,
- polisacharydy,
- kwas cynamonowy,
- kwas salicylowy,
- kampesterol,
- fenole,
- bradykinaza,
- beta-sitosterol,
- związki siarkowe.
Badania pokazują, że żel aloesowy zawiera łącznie aż ponad 200 różnych substancji aktywnych o działaniu leczniczym, co czyni go najbogatszym naturalnym preparatem kosmetycznym pochodzenia roślinnego.
Aloes stosowany zewnętrznie na skórę i błony śluzowe wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, gojące, łagodzące podrażnienia, regenerujące, bardzo silnie nawilżające i uelastyczniające naskórek. Z kolei przyjmowany wewnętrznie w postaci żelu z aloesu do picia lub spożywania działa korzystnie na układ pokarmowy, wzmacnia odporność, obniża poziom cholesterolu we krwi, leczy zaparcia, pomaga oczyścić organizm z toksyn. Aloes można stosować samodzielnie lub wzbogacić nim stosowane na co dzień preparaty pielęgnacyjne.
Jak stosować aloes w pielęgnacji twarzy i ciała?
Żel aloesowy powinien znaleźć się w każdym domu, ponieważ jest świetny do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również niemowląt i małych dzieci oraz osób starszych. Polecany jest zarówno przy bardzo wysuszonej, podrażnionej cerze, zmarszczkach i utracie jędrności skóry, jak i przy kłopotach skóry tłustej, takich jak trądzik, nasilone duże stany zapalne, mocne przetłuszczanie się cery i zaskórniki.
Stosując na co dzień żel z aloesu na twarz i ciało:
- wzmocnimy stopień nawilżenia skóry,
- złagodzimy stany zapalne i podrażnienia na przykład po depilacji,
- złagodzimy pieczenie i zaczerwienienia przykładowo spowodowane oparzeniami słonecznymi,
- wspomożemy regenerację skóry po bardziej inwazyjnych zabiegach kosmetycznych,
- rozjaśnimy przebarwienia,
- wspomożemy leczenie blizn,
- złagodzimy zmiany trądzikowe i zapobiegniemy pojawianiu się nowych wyprysków na twarzy, dekolcie, plecach i ramionach.
Aloes możemy nakładać na twarz i ciało w formie czystego żelu. Wystarczy cienka warstwa, aby odczuć jego dobroczynne działanie. Możemy również położyć go na twarz grubszą warstwą jako odżywczą i regenerującą maseczkę. Warto uprzednio wymieszać żel z kilkoma kroplami wybranego olejku eterycznego (na przykład lawendowego lub z drzewka herbacianego), kurkumą, odrobiną cynamonu lub glinki kosmetycznej. Taką maseczkę trzymamy na twarzy przez 15 minut, a następnie spłukujemy chłodną wodą. Warto też żel nakładać kilka razy dziennie bezpośrednio na ranki lub wykwity skórne, aby przyspieszyć ich gojenie.
Doskonałym pomysłem jest również wzbogacenie żelem aloesowym naszego ulubionego kremu do twarzy oraz balsamu do ciała. Możemy też wymieszać go z naturalnym olejem lub stosować na skórę jako bazę bezpośrednio przed jego nałożeniem.
Jak używać żelu aloesowego w pielęgnacji skóry głowy i włosów?
Żel z liści aloesu to silny humektant, który doskonale nawilży włosy, nie obciążając ich. Możemy go stosować nie tylko na kosmyki, ale również na skórę głowy – dzięki temu cebulki będą lepiej ukrwione i odżywione, co sprzyja porostowi nowych włosów. Bardzo dobre efekty przynosi regularne stosowanie żelu aloesowego u osób z problemem wypadania włosów spowodowanym takimi chorobami jak łojotokowe zapalenie skóry ŁZS, atopowe zapalenie skóry AZS czy łuszczyca. Aloes pomaga też szybko i trwale zwalczyć łupież. Z kolei po zastosowaniu żelu na długości włosów, kosmyki staną się bardziej lśniące gładkie, wyraźnie odżywione, przestaną się elektryzować, jednocześnie pozostając miękkie i lekkie.
Pamiętajmy jednak, że nakładanie żelu na same włosy najlepiej sprawdzi się u osób, których włosy są niskoporowate, delikatne, niezbyt mocno zniszczone. W przypadku włosów wysokoporowatych o mocno zniszczonej strukturze, na przykład po rozjaśnianiu czy trwałej ondulacji, żel z aloesu jako humektant może powodować puszenie się kosmyków trudności w stylizacji fryzury. Dlatego lepiej stosować go oszczędnie i tylko w połączeniu z olejami roślinnymi na przykład oliwą z oliwek czy olejem z awokado.
Regularnie stosując czysty żel aloesowy lub kosmetyki go zawierające można osiągnąć naprawdę spektakularne efekty w krótkim czasie. Wyraźna poprawa kondycji skóry i włosów jest widoczna już po pierwszym zastosowaniu. Pamiętajmy, by wybierać dobre, sprawdzone kosmetyki aloesowe – najlepiej certyfikowane i z upraw ekologicznych, zawierające minimum składników. Takie są bowiem najskuteczniejsze. Znajdziemy je w aptekach, zielarniach i dobrych drogeriach.