Gumy oporowe to prosty, funkcjonalny i niedrogi sprzęt treningowy, który skutecznie pomoże w poprawie kondycji oraz wysmukleniu sylwetki. Szeroki wybór gum o różnym oporze sprawia, że mogą z nimi wykonać swój trening także doświadczeni sportowcy. W dobie pandemii i domowych treningów stały się niezwykle popularne. Dowiedz się jakie gumy oporowe do ćwiczeń wybrać dla siebie!
Jakie gumy oporowe do ćwiczeń wybrać – materiał i rodzaj treningu?
Gumy treningowe mają kształt pętli, najczęściej wykonywane są z lateksu, który jest bardzo mocny i wytrzymały, choć możemy również napotkać także gumy ze specjalnych materiałów, które są dobrą opcję dla alergików. Niektórzy twierdzą, że taśmy materiałowe są solidniejsze od lateksowych, a do tego zapewniają większy komfort użycia, jednak to gumy z lateksu przeważają w sklepach sportowych.
Gumy oporowe – jakie ćwiczenia można na nich wykonywać? Stosowane są w każdym rodzaju aktywności fizycznej. Są bardzo popularne w treningu siłowym, crossficie, w sportach walki, jodze czy pilatesie. Gumy wykorzystywane są na szeroką skalę także w rehabilitacji, pomagają zwiększyć mobilność i elastyczność stawów, co zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji. Zaletą ćwiczeń z gumą jest także możliwość dowolnego łączenia ćwiczeń w dowolne kombinacje oraz tworzenia nowych i różnorodnych planów treningowych obejmujących całe ciało.
Gumy oporowe do ćwiczeń – co dają podczas treningu?
Guma do ćwiczeń pozwala na stworzenie dodatkowego oporu, co prowadzi do wzmożenia napięcia mięśni oraz ich cięższej pracy. Opór gumy do ćwiczeń zależny jest od stopnia jej rozciągnięcia, czyli im bardziej podczas ćwiczenia guma zostaje rozciągnięta, tym większy opór można odczuć. Im bardziej rozciągamy gumę, tym bardziej Ci się przeciwstawia i tworzy większy opór. Kiedy ją rozciągamy, zwiększa się opór, jaki gumy oporowe do ćwiczeń stawiają naszemu ciału. Jest to podstawowa różnica, jaka zachodzi między podnoszonymi ciężarami (sztangi, hantle czy inne maszyny do ćwiczeń) a właśnie taśmami.
Gumy oporowe do ćwiczeń – co dają na tle standardowego ,,ciężkiego sprzętu”? Gdy bierzemy jakikolwiek odważnik, ma on zawsze taką samą masę i zawsze z taką samą siłą działa na nasze mięśnie. Tymczasem gumy do ćwiczeń zachowują się inaczej — ich wpływ na nasze ciało jest zmienny, a to wymaga od nas większej kontroli i angażowania dodatkowych partii mięśni. Mięśnie są poddawane innym obciążeniom (zmienia się ono podczas wykonywania powtórzenia). Zwykle ćwiczenie z gumami wymaga większej kontroli ciała, co angażuje dodatkowe mięśnie i spala dodatkowe kalorie. Przy ćwiczeniach z gumą istnieje niewielkie ryzyko kontuzji.
Trening z gumami oporowymi wymaga napięcia mięśni podczas całego ruchu. Odpowiednia technika ćwiczeń z gumami oporowymi sprzyja lepszemu wyczuciu mięśni oraz kontroli ruchu. Gumy mogą być wykorzystywane jako oddzielny sprzęt treningowy lub jako uzupełnienie przy treningu siłowym. Umożliwiają tworzenie nowych wariacji oraz urozmaicanie treningu, dzięki czemu mniejsza się ryzyko popadnięcia w rutynę, z którą z kolei wiąże się stagnacja treningowa. Podczas treningu z gumą do ćwiczeń zaangażowane zostają wszystkie partie mięśni. Gumy do ćwiczeń mają szerokie zastosowanie. Umożliwiają zrzuceniu zbędnych kilogramów, powrocie do formy, nabraniu masy mięśniowej, ujędrnieniu ciała, nabraniu pewności siebie dzięki nowej sylwetce
Gumy oporowe – jakie ćwiczenia? Oporowe gumy do ćwiczeń są wykorzystywane w wielu różnych ćwiczeniach takich jak np. pompki, podciąganie na drążku, przysiady lub wyciskanie. Można połączyć trening z gumami do ćwiczeń razem z innym sprzętem treningowym takim jak np. wolne ciężary czy maszyny, co pozwoli nam na stworzenie specyficznego rodzaju oporu i zwiększy efektywność naszych ćwiczeń. Przykładowe ćwiczenia z gumą obejmują nie tylko dolne części ciała, jak nogi, uda i pośladki, ale również barki czy plecy.
Jakie gumy oporowe do ćwiczeń wybrać – stopień oporu
Aby efekty były zadowalające, należy odpowiednio dobrać stopień oporu gumy. Podczas wykonywanych ćwiczeń powinno się czuć opór, im trudniej jest nam wykonać kolejne powtórzenie danego ćwiczenia, tym mocniej pracują mięśnie. Gumę można związywać czy składać na pół, jeśli czujemy, że dane ćwiczenie nie jest wystarczająco ciężkie w wykonaniu.
Gumy do ćwiczeń różnią się od siebie kolorami. Każdy kolor odpowiada mniejszemu lub większemu oporowi. Im większy opór, tym bardziej musimy zaangażować mięśnie do ćwiczeń, co oznacza, że stawiamy na progres i zwiększamy poziom ćwiczenia. Należy jednak pamiętać, że wśród producentów nie ma zgodności co kolorów gum. Znaczenia kolorów mogą się zatem różnić, w zależności od producenta. Nie jest zatem prawdą, że dany kolor odpowiada danemu stopniowi oporu.
Należy pamiętać, aby ćwiczenia wykonywać kilkoma seriami po kilkanaście powtórzeń, nie robić dłuższych niż planowane przerw, a także wykonywać treningi regularnie. Jak przed każdą aktywnością fizyczną, konieczna jest krótka, ale intensywna rozgrzewka. Warto także na sam koniec treningu wykonać kilka ćwiczeń rozciągających wszystkie partie ciała – gumy oporowe do ćwiczeń wbrew pozorom ich nie rozciągają. Jeśli poświęcimy na ćwiczenia godzinę co najmniej trzy razy w tygodniu i połączymy je z odpowiednią dietą, dość szybko zauważymy pierwsze efekty. Tak jak przy każdym typie oraz rodzaju treningów, nie warto ćwiczyć każdego dnia. Mięśnie potrzebują odpowiedniej ilości czasu na regenerację. To właśnie odpowiednio długa regeneracja, powoduje wzrost efektywności ćwiczeń. Zazwyczaj przyjmuje się, że po każdym dniu ćwiczeń, powinno się przynajmniej jeden dzień przeznaczyć na odpoczynek. Warto wcześniej zaplanować sobie, w które dni tygodnia zamierzamy ćwiczyć i wybrać dzięki temu odpowiednie dni na regenerację.
Gumy do ćwiczeń mogą wytrzymać od 5 do nawet 10 lat treningów. Taśmy można zwijać, dzięki czemu nie ma problemu z ich przechowywaniem, gdyż zajmują bardzo mało miejsca. Ćwiczenia z gumą są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów nie mogą ćwiczyć na siłowaniach, klubach fitness lub nie stać ich na zakup sprzętu do ćwiczeń.
Rodzaje gum do ćwiczeń
Istnieją różne rodzaje taśm. Jedne z bardziej popularnych to gumy oporowe – mają one formę około dwumetrowej pętli i są niezwykle trwałe. Dzięki temu, że są tak długie, możemy je swobodnie zaczepiać o drążki czy inne urządzenia, aby wykonać dane ćwiczenie. Kolejny rodzaj taśm to tzw. mini bands. Są one znacznie mniejsze od gum oporowych (mają 50–60 cm obwodu) i są przeznaczone do trenowania dolnych części ciała — głównie ud, pośladków i mięśni około-biodrowych. Najczęściej właśnie z mini-bands wykonuje się ćwiczenia z gumą na pośladki. Trzecim głównym rodzajem taśm do ćwiczeń są taśmy pilates. Gumy oporowe – jakie ćwiczenia w przypadku tego wariantu? One w przeciwieństwie do wyżej przedstawionych gum nie posiadają formy pętli, ale są zwykłymi taśmami o długości od 120 do 180 cm. Najczęściej wykorzystuje się je w stretchingu, rehabilitacji czy jodze.