e-figura.pl|Suplementacja|Po co brać AAKG trenując siłowo?

Po co brać AAKG trenując siłowo?

Data aktualizacji 30.11.2021

Przeczytasz w 6 minut

Po co brać AAKG trenując siłowo?

Suplementów dla sportowców nie brakuje – potrafią znacząco ułatwić redukcję czy przyspieszyć budowę masy. Tajemniczo brzmiące skrótowce i skomplikowane ,,chemiczne” opisy nie ułatwiają jednak trafnego doboru suplementacji. Rozwiązanie? Stopniowe zwiększanie wiedzy, poczynając od najpopularniejszych środków! AAKG – jak działa? Przeczytaj!

AAKG – co to za suplement?

Można śmiało powiedzieć, że AAKG to stara znajoma z nowym towarzyszem. Na suplement składa się powszechnie kojarzona arginina zmieszana z kwasem alfa-ketoglutarowym.

Arginina to jeden z aminokwasów endogennych (wytwarzanych przez organizm) i popularny booster tlenku azotu. Dodany do niej kwas alfa-ketoglutarowy ma za zadanie przyśpieszyć działanie i zwiększyć impet z jakim arginina oddziałuje na organizm.

Suplement możemy dostać w formie tabletek, proszku czy szybko przyswajalnych napojów – shotów. Zależnie od formy, cena za AAKG będzie różna. Shoty są zdecydowanie najdroższe, ale i wygodne, bo dzięki płynnej formie zaczynają działać niemal od razu. AAKG wchodzi także w skład przedtreningówek i kompozycji boosterów tlenku azotu.

AAKG jest więc jednym z boosterów NO – udoskonaloną l-argininą. Dlaczego warto na niego stawiać? Czytaj dalej!

AAKG – jak działa na treningu siłowym? Przede wszystkim pompa!

Jeśli miałeś już do czynienia z argininą, z pewnością wiesz, że sportowcy pokochali ten aminokwas za pomoc w wywołaniu pompy mięśniowej. Czym jest pompa?

Pompa mięśniowa to stan, gdy podczas treningu do tkanki mięśniowej napływa bardzo duża ilość krwi. Muskuły stają się nabrzmiałe, twarde i wyraźnie zarysowane. Efekt utrzymuje się jeszcze kilkadziesiąt minut po treningu, a samo zjawisko sprawia ogromną satysfakcję.

Za efekt pompy odpowiada tlenek azotu. NO szeroko wpływa na układ krążenia. Gdy jego ilość w organizmie wzrasta, naczynia krwionośne rozszerzają się, krew krąży sprawniej i więcej jej dociera do mięśni. AAKG należący do boosterów tlenku azotu stymuluje produkcję NO, w konsekwencji przyczyniając się do uzyskania pompy.

AAKG – jak działa w praktyce? Działanie tego suplementu na treningu pomaga niesamowicie zwiększyć satysfakcję z ćwiczeń. Nie brakuje sportowców, dla których ,,spompowanie się” jest najważniejszym celem każdej wizyty na siłowni. Pompa motywuje, cieszy i świetnie wygląda, a to jak się podczas niej czujemy jest tak naprawdę nie do opisania – potwierdza to nawet Arnold Schwarzenegger!

Dzięki zwiększeniu syntezy NO a w konsekwencji ulepszonemu przepływowi krwi, AAKG pomaga zadbać o odżywienie mięśni. Podczas ćwiczeń krew ciągle dostarcza im najważniejszych substancji – w tym życiodajnego tlenu – co przekłada się na wydajność. Preparat pomaga oddalić zmęczenie i zwiększyć możliwości siłowe.

Odżywianie mięśni dzięki większym dawkom krwi może także pomóc w regeneracji potreningowej. AAKG ma więc pośredni, ale bardzo duży wpływ na całokształt naszych treningów i ich efektów. Intensywniejsze treningi, więcej siły, sprawniejszy przyrost masy dzięki lepszej regeneracji – brzmi świetnie!

Jeśli chodzi o AAKG, działanie tego środka pozwala nam ćwiczyć intensywniej, dłużej, szybciej się regenerować i poczuć satysfakcję z każdego treningu. Po co go brać? Cóż – to po prostu energia i motywacja do połykania! Gdyby nie słomiany zapał oraz brak radości z ćwiczeń, na ulicy stale mijalibysmy superwysportowane osoby.

AAKG czy arginina – co bardziej się opłaca?

AAKG – jak działa w porównaniu z czystym aminokwasem? ten środek bywa słusznie nazywany ,,ulepszoną argininą”. Jest to bowiem forma lepiej przyswajana od czystej argininy.

Oznacza to, że po przyjęciu AAKG działanie będzie silniejsze niż gdybyśmy przyjęli po prostu argininę bez domieszek. Arginina czysta jest w dużej części rujnowana przez kwaśne pH przewodu pokarmowego, a AAKG to forma odporniejsza na ,,trudne warunki”. Kwas sprawia, że więcej argininy trafia do krwioobiegu, dzięki czemu wyciągamy z suplementu maksimum możliwości.

AAKG – działanie tego suplementu szeroko chwalą sobie sportowcy trenujący siłowo. Pompa mięśniowa jest intensywniejsza niż po czystej argininie, podobnie jest z poziomem energii.

Jak jeszcze możemy zwiększyć moc argininy? Angażująć do suplementacji cytrulinę. Cytrulina transformuje się w argininę już w organizmie, co wymiernie odbija się na przyswajalności. W tym przypadku arginina nie musi przedostawać się przez kwaśny układ pokarmowy, a zaraz po wysyntezowniu trafia do tkanek.

Jeżeli zależy nam na zwiększeniu poziomu energii i lepszej pompie, AAKG to bardziej opłacalny wybór niż czysta arginina. Możemy także postawić na kompozycje z domieszką cytruliny – takie będą w ogólnym rozrachunku najlepsze.

AAKG na masę dla początkujących – czy to dobry wybór?

Mimo że AAKG działa lepiej niż sama arginina, pamiętajmy o bardzo ważnej rzeczy. Suplementacja dla początkujących sportowców nie powinna opierać się od razu na najbardziej profesjonalnych i skomplikowanych preparatach. Ciało nie jest przyzwyczajone do potężnych substancji dawkowanych z zewnątrz!

Jeżeli nie mieliśmy jeszcze w praktyce do czynienia z działaniem argininy, lepiej najpierw przetestować ją w najprostszej formie. Dzięki temu będziemy wiedzieć jak organizm reaguje na dodatkową porcję aminokwasu, który sam wytwarza w ilości wystarczającej do życia. Na AAKG stawiajmy dopiero na nieco późniejszym etapie, gdy efekty suplementacji czystej argininy nie będą satysfakcjonujące.

AAKG – jak działa najlepiej? Dawkowanie i pora przyjmowania

Za bezpieczną i skuteczną porcję AAKG praktycy suplementacji uznają około 5 gramów na całą dobę. Niektórzy nie wahają się eksperymentować i przekraczają podaż nawet 10 gramów. My jednak nie zachęcamy do szarżowania z ilością – zbyt dużo suplementów powoduje choćby problemy trawienne. Lepiej wziąć za mało niż za dużo!

Nie sposób przeliczyć rekomendowanych 5 gramów na kapsułki czy ilość proszku, wszystko zależy bowiem od dokładnego składu preparatu. AAKG występuje często jako składnik przedtreningówek czy suplementów zawierających kilka różnych substancji. W takich przypadkach najlepiej kierować się zaleceniami producenta.

To kiedy przyjąć AAKG zależy od oczekiwanego efektu. Ci którym zależy na pompie biorą dawkę 30 minut przed ćwiczeniami. Jeżeli potreningowe odżywienie mięśni, a więc lepsza regeneracja, jest dla nas ważniejsza, suplement weźmy po treningu.

Jest jeszcze inna możliwość – podzielenie na mniejsze dawki i przyjęcie AAKG zarówno przed jak i po treningu. AAKG w dni nietreningowe również bierze się najczęściej w taki sposób – połowa dawki do posiłku, połowa przed snem.

Nie ma jednego idealnego modelu suplementacji. Pozostaje testowanie na sobie i dokładna obserwacja organizmu. Jednemu bardziej będzie odpowiadała jedna duża dawka dziennie, inni wolą mniejsze porcje w kilkugodzinnych odstępach. Różnice są normalne, każdy organizm jest przecież inny!

AAKG – działanie tego suplementu szczególnie cenią sobie trenując siłowo, których nie satysfakcjonuje wpływ czystej argininy. Branie AAKG to lepsza pompa mięśniowa, wydajniejsze treningi i sprawna regeneracja – to przekłada się w dłuższej perspektywie na lepsze efekty treningowe.

Jeżeli to Twoje pierwsze spotkanie z argininą, koniecznie poznaj jej samodzielne działanie – jest bardzo szerokie, a dodatek kwasu tylko je spotęguje. Sprawdx artykul tutaj: https://e-figura.pl/l-arginina-jak-dziala-na-sportowcow-pomoc-nie-tylko-podczas-treningu/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close