Przeglądając ofertę sklepów z suplementami diety często widzi się preparaty łączące w składzie witaminę D3 oraz K2. Dlaczego razem te substancje wykazują korzystniejsze działanie niż osobno? Przeczytaj nasz artykuł!
Witamina D3 a kości
Zanim przejdziemy do tego, dlaczego D3 i K2 powinny być suplementowane równocześnie, powinniśmy przyjrzeć się osobno właściwościom obu tych witamin. W ostatnich szczególnej popularności dorobiła się witamina D3.
Coraz więcej osób zainteresowanych zdrowym stylem życia decyduje się na jej suplementację, by uzupełnić niedobór powszechny na naszej szerokości geograficznej.
Tym co najważniejsze dla tematu artykułu jest wpływ witaminy D3 na przyswajanie wapnia w naszym organizmie. Dzięki niej wapń przedostaje się z jelit do kości i zostaje przez nie wchłonięty jako materiał budulcowy.
Okazuje się, że w przypadku niedoboru ,,słonecznej witaminy” ciało człowieka przyswaja tylko około 15% dostarczanego mu wapnia. To powoduje zmniejszenie gęstości struktury kości a więc ich większą podatność na złamania. Wtedy gdy witaminy D3 jest wystarczająco, absorpcja wapnia sięga nawet 50%.
To właśnie pośredni wpływ witaminy D3 na kondycję kości sprawia, że jej suplementacja jest szczególnie wskazana między innymi u osób borykających się z krzywicą czy osteoporozą.
Szczególną uwagę na witaminę D3 powinni zwrócić także sportowcy oraz osoby otyłe – ich kości są narażone na szczególnie duży wysiłek.
Witamina K2 – wpływ na kości
WItaminę K kojarzymy głównie z regulowaniem krzepliwości krwi. Jednakowoż, ma ona wpływ także na gospodarkę wapniowo-fosforową – to bezpośrednio przekłada się na jej zaangażowanie w kondycję szkieletu.
Do jednej z wielu właściwości witaminy K2 należy wpływ na syntezę osteoklastyny. Osteoklastyna jest białkiem regulującym przedostawanie się wapnia do kości. Podobnie jak w przypadku witaminy D3, niedostateczna ilość witaminy K2 w organizmie powoduje między innymi obniżenie gęstości a więc osłabienie kośćca.
Konsekwencją długotrwałego niedoboru są ciężkie schorzenia jak na przykład osteoporoza i skrzywienia kręgosłupa. Stosuje się ją profilaktycznie, ale w dużych dawkach może znacząco pomóc osobom już mającym problemy z tego rodzaju dolegliwościami.
Witamina D3 i K2 – dlaczego razem?
Witamina D3 jest wytwarzana przez organizm pod wpływem promieni słonecznych. Niestety, klimat umiarkowany nie pozwala przez cały rok utrzymać jej odpowiednio wysokiej podaży. W produktach spożywczych takich jak tłuste ryby czy nabiał jest jej stosunkowo dużo, ale wciąż za mało by zniwelować problem niedoboru.
Także witamina K2 jest syntezowana przez organizm. Za syntezą stoją bakterie jelitowe. Badania pokazują jednak, że typowy dla naszego rejonu styl odżywiania nie sprzyja produkcji witaminy K2 i w praktyce jej niedobór jest po prostu powszechny.
Suplementacja obu substancji równocześnie sprawia, że wzajemnie wspierają swoje dobroczynne działanie. Dzięki temu będziemy przez długie lata cieszyć się bogatym w wapń, a więc twardym i wytrzymałym kośćcem. Ponadto, w następstwie tego że wapń będzie trafiał tam gdzie powinien, unikniemy problemu z jego osadzaniem się w tętnicach.
Oczywiście, decydując się na suplementację obu tych witamin możemy pozyskiwać je z osobnych preparatów. Niemniej, zakupienie jednego suplementu łączącego w sobie oba składniki na pewno jest praktyczniejszym, wygodniejszym a niejednokrotnie tańszym rozwiązaniem.
Suplementacja tandemu witamin D3 i K2 to ogromne wsparcie dla kości. Dzięki preparatom suplementacyjnym w praktyczny sposób uzupełnimy obie dobroczynne substancje, których niedobór ma zdecydowana większość z nas!
Pamiętajmy, by kupując tego rodzaju wsparcie dla organizmu zawsze bazować na sprawdzonych producentach oraz sklepach dbających o jakość asortymentu.
Witamina D3 i K2 służą wzmocnieniu kości – a co pomoże na regenerację mięśnie po treningu? Przeczytaj o witaminach ,,na zakwasy”: https://e-figura.pl/witaminy-na-regeneracje-miesni-jakie-pomoga-pozbyc-sie-zakwasow/.