Profesjonalni kulturyści potrafią z jednej strony zaimponować, a z drugiej… przerazić. Przeglądając zdjęcia zawodowców pewnie nieraz widziałeś mężczyzn z groteskowo wydętym brzuchem. Ta przypadłość ma swoją nazwę i konkretne przyczyny! Dlaczego kulturyści mają wydęte brzuchy? Przeczytaj!
Dlaczego kulturyści mają wydęte brzuchy? Palumboizm
Idealny brzuch? Myśląc o nim mamy przed oczami znikomą ilość tłuszczu mocno zarysowane mięśnie i… płaskość. kompletne przeciwieństwo tego, co widuje się na niektórych zawodach kulturystycznych, szczególnie na najwyższym poziomie! Dlaczego kulturyści mają wydęte brzuchy? Przyczyną jest palumboizm.
Palumboizm bywa określany zmorą współczesnej kulturystyki. Wiąże się bezpośrednio z inną zmorą sportowców – środkami dopingującymi.
To co widzisz na powyższym zdjęciu to typowy ,,sterydowy brzuch’’. Dla ścisłości – ten zawodnik nie jest jeszcze najcięższym przypadkiem, chociaż to od niego wszystko się zaczęło…
Tak – są gorsi. Nawet po bardzo solidnym posiłku trudno zobaczyć w lustrze taki efekt.
Palumboizm – jak to się zaczęło?
Medycy nie mieli nic wspólnego z nazwą tej przypadłości. ,,Palumboizm” pochodzi od nazwiska znanego kulturysty – Dave’a Palumbo. Widzisz go na powyższych fotografiach. W latach 90’ robił furorę na profesjonalnych scenach, a znakiem rozpoznawczym był właśnie gigantyczny brzuch.
Dzisiaj Palumbo jest na sportowej emeryturze, ale jego ,,dziedzictwo” widzimy u młodszego pokolenia zawodników częściej niż byśmy chcieli. Niestety – sterydy były, są i jeszcze długo będą problemem kulturystów aspirujących do najwyższych tytułów.
Dlaczego kulturyści mają wydęte brzuchy? Działanie hormonów
,,Sterydowy brzuch” bierze się ze stosowania hormonów wzrostu i insuliny. W połączeniu z dietą wysokobiałkową i ostrym treningiem, po hormonalnym koktajlu mięśnie rosną jak szalone. Brzuch osiąga niebotyczne rozmiary, podobnie jak mięśnie nóg, bicepsów i karku. Efekt? Groteskowy, a wręcz przerażający.
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad sterydami anabolicznymi, dopisz palumboizm do listy ,,przeciw”. No chyba, że naprawdę podoba Ci się wygląd ciężarnego Herkulesa, a przy okazji doszczętne zrujnowanie sobie zdrowia…
Po ,,suplementacji” hormonami dającej taki efekt nie pozostaje nic poza pójściem do lekarza. Przed specjalistą będzie wiele pracy nad gospodarka hormonalną tak zaawansowanego sterydowca.
Bez obaw – nawet bardzo intensywnie trenując, stosując naturalne boostery testosteronu i dietę pełna białka, nie doprowadzisz się do takiego stanu bez sterydów. Taki rozrost mięśni wcale nie jest dobry dla organizmu. Palumboizm, poza nieestetycznym efektem, wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych szczególnie w obrębie układu trawiennego.
Kulturyści naturalni nie mają problemu z palumboizmem. Są bardzo umięśnieni (dla niektórych wręcz za bardzo), ale ich sylwetki nie przypominają sterydowców. Ciało nie będzie dążyło do stanu, który jest dla niego niekorzystny, a wręcz nienaturalny.
Czy wydęte brzuchy kulturystów zawsze oznaczają sterydy?
Jeśli zauważyłeś, że Twój kolega z siłowni stale ma wzdęty brzuch, nie zakładaj, że bierze sterydy. Brzuch palumboisty pojawia się na naprawdę zaawansowanym etapie brania sterydów. Widzimy go na scenach, a nie na osiedlowych siłowniach.
Kulturyści-amatorzy mogą mieć wzdęty brzuch przez nadmiar jedzenia spożywanego na masie. Stać za nim mogą problemy jelitowe, w tym przewlekłe choroby, nadmiar błonnika, zamiłowanie do gazowanych napojów, zatrzymywanie wody i wiele innych. O ile reszta ciała Twojego kolegi nie wygląda tak ,,imponująco” jak u zawodowców, nie ma sensu podejrzewać go o doping!
Interesujesz się kulturystyką i chciałbyś być takim sportowcem? Sprawdź 15 rad na rozsądne podejście do profesjonalnego sportu – brania sterydów nie ma na liście! https://e-figura.pl/jak-zostac-kulturysta-15-zasad-przyszlego-zawodowca/.
Bibliografia:
King I., Schuler L., Nowoczesny trening siłowy, wydawnictwo Galaktyka, 2009.
Piątek M., Hormony sterydowe jako anaboliki – mechanizm działania, skutki uboczne, zastosowanie medyczne i stosowanie ich w dopingu sportowym, praca licencjacka, Kraków 2016.
Artykuł Portalu Fizjoterapeuty.
Artykuł portalu Evolutionary poświęcony Davidowi Palumbo.
Artykul Health Research Policy.