Mięsień czworogłowy uda – te trzy słowa to wystarczająca motywacja, by nigdy nie pomijać dnia nóg! Jak wygląda budowa mięśnia czworogłowego uda, za co odpowiada ten gigant i co musisz wiedzieć na temat trenowania go? Przeczytaj!
Budowa mięśnia czworogłowego – jak wygląda?
Mięsień czworogłowy uda to w zasadzie grupa czterech mięśni zlokalizowanych w części udowej. Mówi się także, że są to po prostu cztery głowy jednego mięśnia. Jest najsilniejszą grupą mięśni w ludzkim ciele. U mężczyzny jego położenie wygląda tak:
Jakie mniejsze mięśnie tworzą potężną konstrukcję mięśnia czworogłowego? Są to:
- mięsień prosty uda
- mięsień obszerny boczny
- mięsień obszerny przyśrodkowy
- mięsień obszerny pośredni
A jak ich rozmieszczenie wygląda w praktyce?
1 – mięsień prosty.
2 – mięsień obszerny przyśrodkowy. Jeśli go rozbudujesz, zobaczysz że kształtem przypomina łzę.
3 – mięsień obszerny pośredni
4 – mięsień obszerny boczny
Mięsień prosty rozdwaja się na środku uda, a sięga od kości biodrowej aż do piszczeli – jego ścięgno przechodzi przez rzepkę kolanową. Mięsień prosty ma dwa zadania – uczestniczy zarówno w prostowaniu nogi jak i zginaniu stawu biodrowego. Działa w dużej części ,,na własną rękę”, a duża ilość włókien krótkich daje mu ogromną siłę.
Pozostałe trzy mięśnie odpowiadają ,,tylko” za prostowanie. Są umiejscowione w różnych miejscach kości udowej i kończą się, tak jak mięsień prosty, w okolicach rzepki.
Mięśnie są przymocowane do kości na przyczepach idących od bioder do kolan. Grupa jest unerwiona od nerwu udowego, a za ukrwienie odpowiada tętnica udowa.
Znajomość ułożenia Twoich mięśni jest bardzo istotna przy planowaniu treningu nastawionego na określone walory estetyczne. Tak jak ćwiczysz i które mięśnie najostrzej pracują warunkuje jak będzie wyglądać noga.
Mięsień czworogłowy uda – funkcje
Tak poważna konstrukcja jak mięsień czworogłowy odpowiada oczywiście za równie poważne kwestie. Bez sprawnych czworogłowych nie byłbyś w stanie normalnie się poruszać.
Mięsień czworogłowy uda pozwala Ci skakać, biegać, ćwiczyć, przenosić ciężary. To ta grupa mięśni prostuje kolano, stabilizuje nogę, wspiera mięśnie biodrowo-lędźwiowe w zginaniu i generalnie odpowiada za utrzymanie pionowej pozycji.
Grupa mięśnia czworogłowego i kolano to nierozerwalny tandem. Jako, że poszczególne mięśnie z grupy przyczepiają się w różnych miejscach do rzepki, bez przerwy stabilizują jej położenie. Równoważą tym samym zewnętrzne siły działające na kolana, dzięki czemu noga jest… nieugięta!
Mięsień czworogłowy uda- na czym polegają ćwiczenia?
Silny, rozbudowany mięsień czworogłowy to wizytówka sumiennego sportowca, który nie opuszcza dnia nóg! Kobiety rzadko decydują się na dużą rozbudowę tej partii, ale u mężczyzn powoli staje się ona ,,drugim bicepsem”.
Podstawa? Oczywiście przysiad z obciążeniem. Tego ćwiczenia nie trzeba przedstawiać nikomu.
Poza wolnymi ciężarami, w rozbudowie mięśnia czworogłowego pomogą Ci także maszyny. Widziałeś tę suwnicę na swojej siłowni? Na pewno jest ciągle zajęta!
Generalnie, ćwiczenia na mięsień czworogłowy będą polegać na zginaniu i prostowaniu nóg z dodatkiem obciążenia. To co czworogłowy robi na co dzień, tylko dziesięć razy ostrzej!
Kontuzja mięśnia czworogłowego – zminimalizuj ryzyko!
Mięsień czworogłowy uda to potężna grupa, ale równie potężny ciężar może ją przerosnąć! Kontuzja czworogłowego może oznaczać zwykłe stłuczenie, ale także naciągnięcie, naderwanie czy zerwanie struktury. Właśnie ta druga kategoria najczęściej dotyczy zbyt ambitnych sportowców.
Niedostateczna regeneracja spowodowana zbyt częstymi treningami, niedoborem białka czy snu, w połączeniu z przysiadami z ogromnym ciężarem, to proszenie się o katastrofę.
Jakie błędy zwiększają ryzyko kontuzji, która na wiele miesięcy pozbawi Cię możliwości trenowania? Za duże obciążenie, czy to pod względem ciężaru czy ilości ćwiczeń na jednej sesji. W ten sposób prosimy się o pośredni uraz mięśnia czworogłowego, spowodowany kumulacją przeciążeń.
Szansę na uraz pośredni zwiększa także… brak rozgrzewki i rozciągania po treningu. Po prostu nigdy nie pomijaj tych części! Nie pozwól, żeby pośpiech był silniejszy niż Twój mięsień czworogłowy.
Budowa mięśnia czworogłowego? Zapamiętaj: cztery mięśnie – prosty na środku, trzy obszerne po bokach. Funkcja? Możliwość poruszania się bez ograniczeń. Mięsień czworogłowy uda stabilizuje kolano, pozwala stać prosto bez względu na siły działające z zewnątrz. Prostuje nogę oraz współpracuje z mięśniami bioder. Nieroztropne dokładanie ciężaru, brak rozgrzewki i zaniedbywanie rozciągania? Nigdy tego nie rób, bo możesz skończyć w ortezie!
Zależy Ci na rozbudowie mięśnia czworogłowego? Przetestuj 9 ćwiczeń wzmacniających i rozciągających- sprawdź artykuł portalu SBiegacza: https://sbiegacza.pl/2019/05/31/miesien-czworoglowy-uda-9-cwiczen-dla-biegaczy.
Bibliografia:
King I., Schuler L., Nowoczesny trening siłowy, Łódź 2009.
Głowiński S., Kinematyka egzoszkieletu kończyn dolnych o napędzie pneumatycznym podczas chodu i biegu, ,,Technika Transportu Szynowego”, 12, 2015.
Ciemieniewska-Gorzela K., Funkcja stawu kolanowego po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, rozprawa doktorska, Poznań 2010.
Żak E., Fazy chodu i aktywność mięśniowa.
Materiał lekarza ortopedy Michała Drwięgi.
Artykuły Pracownia Fizjoteka.
Artykuły Praktyczna Fizjoterapia.