Najlepsze jest to co świeże, z własnego ogródka, zjedzone na surowo – a wszyscy wiedzą, jak jest w praktyce! Sezonowość warzyw i owoców oraz po prostu wygoda przygotowania skłaniają nas do sięgania po mrożone źródła witamin. No właśnie… Mrożonki – czy są zdrowe? Czy takie źródła są cokolwiek warte dla naszego organizmu? Wyjaśnijmy to raz na zawsze!
Mrożenie a witamina C
Witamina C jest w swej naturze wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Bardzo szkodzi jej światło i wahania temperatur – czy w ,,zimną stronę” też?
Tak – warzywa i owoce poddane mrożeniu, po wzięciu pod lupę przez badaczy okazują się mieć mniej witaminy C niż ich świeże odpowiedniki. Co ciekawe, wygląda na to, że im niższa temperatura przechowywania, tym mniejsza utrata kwasu askorbinowego.
Witamina szczególnie cierpi, gdy przed zamrożeniem owoce i warzywa poddano blanszowaniu – zanurzeniu we wrzątku, co jest katorgą dla witaminy C. Tak robi się z większością dostępnych w marketach mrożonych warzyw i owoców. Jeśli więc chodzi o witaminę C, spodziewaj się, że ubytek w Twoich warzywach na patelnię będzie sięgał przynajmniej 15-20%.
Im dłuższe przechowywanie, tym większy spadek witaminy C. W miarę możliwości, mrożonki też zjadaj od razu!
Mrożonki – czy są zdrowe? Zawartość innych witamin
Dotarliśmy do interesującego badania z 2017 roku – testom poddano 8 roślin: marchew, brokuły, szpinak, jagody, groszek, fasolę, kukurydzę i truskawki. Chłodny eksperyment wykazał, że na mrożeniu najbardziej cierpi beta-karoten, a ogólny udział witamin zmniejsza się nieznacznie. W niektórych przypadkach był wręcz wyższy.
Na spadki witamin wpływa nie tyle proces mrożenia, co wszystko co go poprzedza. Transport, wysoka temperatura w magazynie, dostęp światła, mycie w zbyt ciepłej wodzie – samo mrożenie ma tutaj niewielki udział.
A teraz najważniejsze – potencjalne wahania ilości witamin w mrożonkach nie są na tyle duże, by musieć się nimi martwić. Okazuje się, że to świeże warzywa szybciej tracą wartości odżywcze, niż te prawidłowo zamrożone i przechowywane zgodnie z normami.
Mrożonki – czy są zdrowe? Tak – to godny zamiennik świeżych warzyw i owoców, a nie tylko ,,lepsze to niż nic”. Sięgaj po nie śmiało, urozmaicaj dietę mrożonymi źródłami witamin i nie martw się, że to produkty w jakimś stopniu przetworzone.
Mrożonki – czy zdrowe? Na to uważaj!
Najlepiej byłoby, gdybyś sam składował zapasy mrożonych warzyw i owoców, w gigantycznej chłodni z temperaturą przynajmniej -18 stopni… Warto w lecie zamrozić sobie trochę jagód i truskawek, żeby poza sezonem mieć co dodawać do owsianki!
Co natomiast ze sklepowymi mrożonkami?
Wybierając mrożone warzywa na obiad zwróć uwagę na konsystencję produktu. Owoce ani warzywa nie mogą być zbite w wielką kulę (nie dotyczy rozdrobnionego szpinaku), co często zdarza się w marketach. To świadczy o tym, że w międzyczasie uległy rozmrożeniu – utraciły więcej wartości i stały się świetną pożywką dla drobnoustrojów.
Pilnuj, żeby nie rozmroziły się w drodze do domu – warto wziąć na zakupy torbę termiczną. Nie zamrażaj ponownie! Przyniesione do domu mrożonki skonsumuj względnie szybko, żebyś nie zapomniał o nich na długie miesiące.
W hipermarketach często widzimy stoiska, na których warzywa i owoce mrożone są na wagę – to gorsza opcja niż paczkowane mrożonki. Stały dostęp światła i wahania temperatury (otwieranie i zamykanie wieka) nie pomaga witaminom, szczególnie witaminie C.
Mrożonki – czy są zdrowe? Mrożone warzywa i owoce zachowują większość witamin, a stratami przy mrożeniu nie trzeba się martwić od strony zjadacza! Odpowiadają za nie głównie procesy poprzedzające zamrożenie i wcale nie są tak duże, żeby skreślać mrożone produkty z listy wartych uwagi. Zapomnij o starych mitach – mrożone jest w porządku!
Jak gotować warzywa, żeby zachować witaminy? Przeczytaj tutaj: https://e-figura.pl/jak-gotowac-warzywa-aby-zachowaly-maksimum-witamin/
Bibliografia:
Kwaśniewska-Karolak I., Wpływ zamrażalniczego przechowywania na zawartość witaminy C i wybrane cechy fizykochemiczne papryki słodkiej (Capsicum Annuum L.,), ,,ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość”, 2017, 24, 1 (110), s. 112 – 125.
Jasińska M. C., Zmiana zawartości witaminy C w niektórych owocach i warzywach pod wpływem przechowywania w niskiej temperaturze, ,,Roczniki PZH”, 1959, t. X, nr I.
Nursal Tosun B., Yucecan S., Influence of Home Freezing and Storage on Vitamin C Contents of Some Vegetables, May 2007, Pakistan Journal of Nutrition 6(5).
Bouzari A. i inni, Vitamin Retention in Eight Fruits and Vegetables: A Comparison of Refrigerated and Frozen Storage, ,,Journal of Agricultural and Food Chemistry” 2015, 63, s. 957−962.
Wartości odżywcze i zdrowotne owoców i warzyw, Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice 2017.
Hallmann E. W., Porównanie wartości odżywczej oraz zawartości związków biologicznie czynnych w wybranych warzywach z rodziny psiankowatych (Solanaceae) z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej z uwzględnieniem elementów przetwórstwa, autoreferat, SGGW, 2013.