Nasze babcie i mamy od dziesięcioleci używają czosnku jako naturalnego antybiotyku na wszelkiego rodzaju infekcje. Na co dzień często stosujemy go jako przyprawę do rozmaitych przysmaków – zdecydowanie nie na romantyczną kolację – a niektórzy bohaterowie horrorów wciąż próbują odpędzać nimi wampiry.
Sam czosnek warto jednak do diety zaprosić – może w formie bezwonnego suplementu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się nieco o prozdrowotnych właściwościach czosnku!
Czosnek – właściwości zdrowotne
Jeżeli chodzi o właściwości prozdrowotne, które oferuje czosnek – łatwiej wymienić jakich nie oferuje! Jeżeli mama kiedykolwiek podawała Wam ciepłe mleko z czosnkiem jako naturalny lek na przeziębienie, miała całkowitą rację. To, że olejki eteryczne i związki siarkowe obecne w tej roślinie pomagają w zwalczaniu wirusów zostało potwierdzone badaniami naukowymi. Ułatwia odkrztuszanie udrażniając drogi oddechowe, wzmaga potliwość i rozgrzewa. Ząbek tej rośliny radzi sobie skutecznie też z bakteriami.
Czosnek wspomaga także układ krążenia. Uelastycznia naczynia krwionośne usprawniając przepływ krwi, dzięki czemu przeciwdziała miażdżycy a nawet zawałowi. Przy okazji obniża ciśnienie tętnicze. Dzięki szerokiemu wpływowi właśnie na naczynia krwionośne, czosnek redukuje problem żylaków i nieestetycznych pajączków.
Także układ trawienny skorzysta na sumiennej suplementacji czosnku. Zapobiega wzdęciom i ułatwia trawienie tłustych, ciężkich potraw – warto dodać go jako przyprawę do sutego obiadu, jakie uwielbiają smakosze polskiej kuchni.
W ząbku czosnku znajdziemy także moc antyoksydantów, zwalczających wolne rodniki stojące za procesami starzenia. Jedząc czosnek możemy nieco spowolnić upływ czasu, na dłużej zachowując młodzieńczą urodę i witalność. Witaminy i minerały obecne w tej kapitalnej roślinie szeroko wesprą każdy aspekt działania naszego organizmu.
Suplementacja czosnkiem
Co w sytuacji, gdy nie lubimy jeść czosnku, a chętnie skorzystalibyśmy z jego właściwości? Na uwagę zasługują ekologiczne suplementy oparte na tej roślinie.
W aptekach oraz specjalnych sklepach oferujących naturalne preparaty suplementacyjne, znajdziemy moc czosnku zamkniętą w prostych do połknięcia kapsułkach.
Do wyboru mamy także oparte na nim syropy i olejki. W tego typu środkach stosuje się czosnek bezwonny. Jeżeli więc zrezygnowaliśmy z niego ze względu na nieprzyjemny zapach, nie będziemy mieli problemów z jego przyjmowaniem. W czosnkowych suplementach znajdziemy także inne naturalne substancje, jest to więc sposób na kompleksowe wsparcie organizmu.
Jak jeść czosnek?
Już jeden ząbek czosnku zapewni nam poprawę zdrowia – jest to optymalna dzienna dawka. Jej przekraczanie nie jest wskazane, może bowiem zakończyć się nieprzyjemnymi problemami jelitowymi. W okresie krótkiej choroby podaż można zwiększyć co 2-3 ząbków, co pozwoli szybciej poradzić sobie z infekcją, ale po wyzdrowieniu lepiej wrócić do mniejszej dawki.
Wyniki badań naukowych wskazują, że suplementacja czosnkiem jest najskuteczniejsza kiedy przyjmiemy go na czczo.
Suplementy diety są świetnym zamiennikiem, ale trzeba pamiętać, że najzdrowszy jest czosnek w swojej surowej formie. Gwarantuje wtedy pełnię mocy!
Warto także włączyć go jako przyprawę do dań nie tylko tłustych i ciężkostrawnych – jedni jego zapach nazywają ,,smrodem” a drudzy ,,aromatem”, ale generalnie można się zgodzić, że umiejętnie użyty w kompozycji przypraw może zmienić na lepsze oblicze niemal każdej potrawy. Na rynku dostępny jest zarówno czysty czosnek suszony jak, i nieco inny w smaku czosnek staropolski oraz gotowe mieszanki przypraw mające go w składzie.
Czy warto jeść czosnek? Zdecydowanie tak! Możemy w ten sposób łatwo podratować swoje zdrowie w sezonie grypowym, zwalczyć infekcję i oczywiście wspierać organizm na dłuższą metę. Ten kto go nie lubi na pewno zaś nie rozczaruje się bezwonnym czosnkiem zawartym w suplementach wysokiej jakości.
Czosnek może działac także… Prosportowo! Przeczytaj na ten temat tutaj: https://e-figura.pl/czosnek-a-silownia-nieoczywiste-wlasciwosci/.