Chcesz nabrać masy, ale apetyt Ci nie dopisuje? Z pomocą przychodzą odżywki dla sportowców – bulki i gainery. No właśnie – którą wybrać, gainer czy bulk? Przeczytaj czym się różnią i jaka lepiej spełni swoje zadanie w Twoim przypadku!
Bulk czy gainer – różnice i podobieństwa między typami odżywek
Gainer to odżywka, w której dominują węglowodany. Udział białka plasuje się między 10 a 35%. Jest to białko pełnowartościowe, a wśród węglowodanów znajdziesz głównie cukry proste.
Bulk to produkt, w którym stosunek białka i węglowodanów wynosi 50:50. Znajdziesz w nim również pełnowartościowe białko, ale węglowodany będą głównie złożone.
Jedne i drugie są odżywkami wysokokalorycznymi. Na 100 gram dostarczają około 400 kilokalorii.
Ich przyrządzanie – rozpuszczanie w wodzie albo mleku – jest dokładnie takie samo. Stanowią świetna bazą do wysokokalorycznych koktajli z dodatkiem banana, masła orzechowego i twarogu! Dostaniesz je w różnych smakach
Oba typy odżywek służą budowie masy – na redukcji utrudnią Ci życie! W okresie redukcyjnym stawiaj na odżywki białkowe – koncentraty i izolaty, w których udział cukrów jest niewielki.
Bulk czy gainer – dla kogo gainer?
Gainery powstały z myślą o ektomorfikach, którzy za nic nie mogą przytyć. Niski poziom tkanki mięśniowej idzie w parze z nikłą ilością tłuszczu. Sylwetka jest ,,sucha”, wątła, nie ma nic wspólnego z atletyczną budową.
Do nabrania atrakcyjnego wyglądu i siły jest potrzebny także tłuszcz. Wrzucenie do diety dużej ilości węglowodanów sprawia, że nabierasz też tego pozornie niepożądanego składnika sylwetki. Staniesz się masywniejszy, a nie tylko bardziej umięśniony.
Duża dawka cukru w porcji dodaje energii. Spożyta przed treningiem pomoże wejść na wyższe obroty, ćwiczyć intensywniej, a więc i skuteczniej. Z powodu niskiego udziału białka w składzie, proteiny trzeba ,,dobić” zwykłym jedzeniem.
Jesteś ogólnie chudy, szybko spalasz kalorie, a więcej energii na pewno Ci się przyda? Wybierz gainer!
Z racji wysokiej zawartości cukrów prostych – jeśli potrzebujesz czegoś do przekąszenia pół godziny przed siłownią, gainer będzie dobry.
Gainer czy bulk – dla kogo bulk?
Duży udział białka oraz obecność węglowodanów złożonych sprawia, że bulk jest lepszy jako zamiennik zwykłego posiłku. Syci na dłużej, lepiej odżywia ciało, więc jeżeli szukasz czegoś, co nadaje się na posiłek w biegu (nie tylko przed treningiem), lepszym wyborem będą bulki.
Dzięki temu, że bulk bazuje na cukrach złożonych, w dodatku w mniejszej ilości, jest lepszym wyborem dla osób, które łatwo nabierają tkanki tłuszczowej – u nich tycie kończy się sylwetką skinny fat. Przyrost pożądanej, suchej masy zwiększy się dzięki dużej ilości białka. ,,Zalewanie się” tłuszczem jest łatwiej kontrolować, niż przy spożywaniu gainerów.
Jeżeli masz problemy z ,,dobiciem” białka – bo na przykład ograniczasz produkty odzwierzęce – bulk pomoże wypełnić dzienne zapotrzebowanie na proteiny lepiej niż gainery.
Szukasz odżywki, która zastąpi pełnowartościowy posiłek i nie ,,zaleje” sylwetki tłuszczem? Celuj w bulki. Pomagają utrzymać kontrolę nad efektami nadwyżki kalorycznej.
Bulk czy gainer – co wybrać? Jeżeli jesteś chudy i nie pogardzisz masywniejszą sylwetką wynikająca z nabrania także tłuszczu, wybierz gainery. Bulk sprawdzi się z kolei u osób, które nabierają tłuszczu bez problemu, a zależy im głównie na masie mięśniowej. Bulki są także lepszymi zamiennikami pełnowartościowych posiłków. Sprawdzają się jako dodatek do diety dla tych, którzy muszą często jeść w biegu.
Przypominamy, że podstawa diety na masę zawsze jest… jedzenie! To zwykłe, nie to w proszku! Przeczytaj 10 sposobów, jak łatwo dobić kalorie na masie, a może odżywki w ogóle nie będą Ci potrzebne: https://e-figura.pl/czym-dobic-kalorie-na-masie-10-metod-na-podwyzszenie-kaloryki-diety/
Bibliografia:
Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. Hryniewicka E., Warszawa 2021.
Thomas D. T. i inni, Nutrition and Athletic Performance, ,,Medicine and Science in Sport and Exercise”, 48(3), s. 543-568, 2016.
Pasiakos S. M. i inni, The effects of protein supplements on muscle mass, strength, and aerobic and anaerobic power in healthy adults: a systematic review, ,,Sports Medicine”, 2015, 45(1), s. 111-31.
Lenzi J. L. i inni, Dietary Strategies of Modern Bodybuilders During Different Phases of the Competitive Cycle, ,,Journal of Strength and Conditioning Research”, 2021, 1;35(9), s.2546-2551.
Materiały producentów suplementów dla sportowców – Allnutrition (SFD) oraz HiTec.