Platforma wibracyjna – efekty robią wrażenie, a może wręcz przeciwnie? Wciąż bywa polecana jako rewolucyjny sprzęt dla osób, które chcą zrzucić nadmiar kilogramów bez wysiłku. Czy platforma wibracyjna działa w zauważalny sposób? Przyjrzeliśmy się badaniom na ten temat – przeczytaj co udało się ustalić!
Jak ma działać platforma wibrująca?
Pomysł początkowo miał służyć kosmonautom (platforma to radziecki wynalazek – astronauci są z Zachodu!) w zapobieganiu zanikowi tkanki mięśniowej. Platformy wibrujące służą dzisiaj między innymi do rehablitacji, zapobiegania sarkopenii, osteoporozie i reumatyzmowi u seniorów.
W tym kontekście wiemy, że działa – a jak z zastosowaniem sportowym u zdrowych osób?
Platforma wibracyjna pojawiła się w klubach fitness jeszcze w latach 90’. Zareklamowano ja jako rewolucyjny sposób na spalanie dużej ilości kalorii. Podobno bardzo mocno angażuje mięśnie i pomaga pozbyć się opornego tłuszczu. Wibracje powodują skurcze mięśni symulujące wysiłek fizyczny i ,,trzęsą” tłuszczem, wspomagając jego spalanie.
Ćwiczenia na platformie wibracyjnej nie polegają tylko na staniu na niej – to jeszcze żadne wyzwanie. Prawidłowe wykorzystanie platformy treningowej to traktowanie jej jako podłoże do ćwiczeń wzmacniających – treningu izometrycznego, ćwiczeń z niewielkim obciążeniem i ekspanderem.
Według jednego producentów, 15 minut treningu na platformie wibracyjnej zastępuje… 1 godzinę biegania. Biorąc pod uwagę, że 1 godzina spokojnego biegania spala przynajmniej 400-500 kcal i wymaga przynajmniej 48-godzinnej regeneracji… Pozostawimy to bez komentarza. Chcesz spalać kalorie jak biegacz? To zastanów się, jaka bieżnia do domu będzie najlepsza. A potem zacznij na niej ćwiczyć.
No dobrze, ale czy platforma w ogole coś daje?
Platforma wibracyjna – efekty
Według badania przeprowadzonego w 2004 roku na grupie 48 niewytrenowanych młodych kobiet, platforma wibracyjna nie powoduje zauważalnego spadku zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Jednakowoż, daje wzrost siły prostowników kolana.
Wzrost siły potwierdza badanie przeprowadzone rok wcześniej (2003). Jest on porównywalny z umiarkowanym treningiem oporowym. Bierze się z odruchowego skurczu mięśni. Tak więc, trening na platformie wibracyjnej wzmocni mięśnie skuteczniej, niż na stabilnym podłożu, ale wciąż trzeba na niej ćwiczyć – nie stać z telefonem.
Platforma wibracyjna rzeczywiście pobudza mięśnie do wzmożonej pracy, ale wcale nie prowadzi do rewolucyjnie szybkiego spalania kalorii. Bieganiu raczej nie dorówna… chyba że mowa o bieganiu w grze komputerowej.
Nowsze badania (2010) wskazują jednak, że wibracje mogą pomagać otyłym (nie tylko niewytrenowanych) osobom w redukcji trzewnego tłuszczu. Eksperyment wibracyjny szedł w parze z dietą.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że u ludzi z otyłością spalanie tłuszczu działa trochę inaczej. Ciało nie chce być otyłe, więc dąży do zrzucenia kilogramów wykorzystując wszystkie możliwości. Na pierwszy ogień bierze właśnie tłuszcz trzewny, najbardziej destrukcyjny dla zdrowia. Osoby z wagą w normie nie wyciągną z niej zauważalnych korzyści dla sylwetki.
Platforma wibracyjna na cellulit
Czy wibracje na cellulit pomogą go zredukować?
Punkt dla platformy – to może się przydać!
Wibracje nie od dzisiaj są stosowane w zabiegach estetycznych, mających za zadanie zredukowanie cellulitu. Trzęsienie skórą poprawia jej ukrwienie, co przekłada się na zwiększenie jędrności, co zmniejsza widoczność cellulitu. Z kolei ,,rozruszanie” tkanek podskórnych lepszym ukrwieniem może pomóc rozbić nagromadzone grudki tłuszczu.
Warunek – zmiany muszą zajść też w diecie, a im bardziej zaawansowany cellulit, tym trudniej go zlikwidować.
Jeżeli zależy Ci tylko na redukcji cellulitu, radzimy jednak nie kupować platformy od razu. Najpierw skonsultuj się z lekarzem – angiologiem, medycyny estetycznej, albo nawet rodzinnym, który pokieruje Cię dalej. Cellulit zwalcza się również masażami i miejscowymi zabiegami, skuteczniejszymi niż wibracje rozkładane na całe ciało.
Sposobów na cellulit jest sporo. Wibracje można do nich zaliczyć, a najlepiej połączyć kilka metod i podeprzeć je zmianą stylu życia.
Platforma wibracyjna – efekty są zauważalne? Tak, ale nie tak spektakularnie, jak obiecują producenci. Stanie nie wystarczy – trzeba na niej ćwiczyć. Wibrujące podłoże przełoży się na zwiększone zaangażowanie mięśni. Platforma wibrująca może pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, ale nie spala ogromu kalorii, sprawiając, że użytkownik chudnie w oczach.
Chcesz ćwiczyć lekko? Zainteresuj sie hula-hop – to dobra opcja na trening cardio w domu: https://e-figura.pl/hula-hop-z-obciazeniem-efekty-i-wybor-czy-faktycznie-pomaga-wyrzezbic-talie/
Bibliografia:
Roelants M, Delecluse C, Goris M, Verschueren S. Effects of 24 weeks of whole body vibration training on body composition and muscle strength in untrained females. Int J Sports Med. 2004 Jan;25(1):1-5.
Delecluse C, Roelants M, Verschueren S. Strength increase after whole-body vibration compared with resistance training. Med Sci Sports Exerc. 2003 Jun;35(6):1033-41.
Vissers D, Verrijken A, Mertens I, Van Gils C, Van de Sompel A, Truijen S, Van Gaal L. Effect of long-term whole body vibration training on visceral adipose tissue: a preliminary report. Obes Facts. 2010;3(2):93-100. doi: 10.1159/000301785. Epub 2010 Apr 7. PMID: 20484941; PMCID: PMC6452127.
Cristovam DN, Botelho S, Andrade MF, Marques J, Sousa L. Whole-body vibration in the reduction of the cellulite. J Cosmet Laser Ther. 2019 Aug;21(5):278-285.