Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do cardio. Spalisz na nim setki kalorii, nabawisz się zakwasów, a nawet… rozbijesz sobie telewizor. Jako że w ćwiczeniach nie chodzi o destrukcję sprzętu domowego, podpowiadamy jaką skakankę wybrać w Twoim przypadku. Poznaj rodzaje skakanek i ich treningowe zastosowania, bo nietrafiony wybór będzie bardzo bolesny!
Skakanka – jaka długość?
Na początku, kwestia długości. To ona jest najważniejsza. Skakanka do ćwiczeń ma umożliwiać wygodne, poprawne technicznie skakanie, więc nie ma mowy o kupowaniu bez sprawdzenia tego parametru.
Długość skakanki do ćwiczeń zależy od Twojego wzrostu. Najprostszym sposobem jest stacjonarne ,,przymierzenie” skakanki. Stań na niej oboma stopami i unieś uchwyty – powinny sięgać mniej-więcej do pach.
Kupujesz w Internecie? Skakanka – jaka długość będzie odpowiednia możesz wyczytać z tabel pomocniczych w opisach produktów.
- – dla mających około 160 centymetrów, nada się skakanka o długości 210-220 centymetrów.
- – dla osób 160-170 – około 250 centymetrów.
- – do 185 centymetrów są skakanki na 3 metry
- – jeszcze wyższych – nawet 3,5 metra.
Po odbiorze paczki, sprawdź jak skakanka do ćwiczeń sprawuje się w praktyce. Jeśli się potykasz – jest za krótka. W razie tego problemu, po prostu ją zwróć i zamów model o innej długości. Nie męcz się z niedopasowanym sprzętem.
Niektóre skakanki do ćwiczeń mają możliwość regulacji. W razie potrzeby można odkręcić uchwyt i przyciąć skakankę. Bez regulacji, wahając się między dłuższą a krótszą, lepiej już kupić dłuższą. Miękkie tworzywa da się po prostu związać przy uchwytach
Jaką skakankę wybrać? Dobór tworzywa
Kolejnym najważniejszym parametrem jest wybór tworzywa skakanki. Zależy od Twojego poziomu zaawansowania oraz sposobu trenowania na skakance.
Skakanka do ćwiczeń z tworzywa sztucznego
Jaka skakanka najlepsza dla początkujących? Skakanka do ćwiczeń wykonana z gumowego tworzywa sztucznego to najlepszy wybór, jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z tym typem treningu.
W praktyce, to taka sama skakanka, jakiej używają dzieci. Jest tylko dłuższa… i niekoniecznie różowa. Ale różowe wersje ,,dorosłych” skakanek też są na rynku!
Taka skakanka do ćwiczeń jest lekka, więc nie nabiera dużej prędkości. Nadaje się na pierwsze treningi, jak i do długiego cardio w spokojnym tempie. Jeśli planujesz, by trening na skakance był Twoim podstawowym cardio, do robienia przez kilkadziesiąt minut, to właśnie ta będzie dobrym wyborem
Jaką skakankę wybrać, żeby nie skończyć z siniakami i zadrapaniami? Właśnie skakankę z tworzywa sztucznego. Jest miękka – gdy uderzysz nią w łydki, nie będzie efektu smagnięcia biczem. Nauczysz się skakać dosłownie w swoim tempie, bez poganiania pędzącym sznurkiem.
Miej na uwadze, że ta skakanka do ćwiczeń nadaje się na miękkie podłoże. Skacz na dywanie, wykładzinie czy trawniku. Tworzywo sztuczne w kontakcie z chropowatą powierzchnią szybko się ściera.
Jaką skakankę wybrać? Skakanka sznurkowa
Jaka skakanka najlepsza, gdy jesteś już znudzony lekkim, spokojnym skakaniem i chętnie zmęczysz sie trochę bardziej? Skakanka do ćwiczeń ze sznurka będzie w sam raz. Jest cięższa, więc w trening będziesz musiał zaangażować więcej energii.
Nadaje się do budowania wytrzymałości całego ciała podczas długich sesji cardio. Spodziewaj się większego zmęczenia rąk niż ma to miejsce przy skakankach z tworzywa sztucznego.
Ciężar nie przekłada się na szybkość. Skakanka do ćwiczeń z tkaniny wciąż jest bardzo powolna. Jest również miękka, więc nie zrobi krzywdy Twoim łydkom.
Na skakance sznurkowej trenuje się w domu. Z prostego powodu – materiał łatwo się ściera, a jeszcze łatwiej brudzi i nabiera wody. Dlatego, lepiej nie rozważać jej do treningów outdoorowych, żeby sprzęt po paru treningach nie zmienił się w siedlisko bakterii.
Jaką skakankę wybrać? Skakanka rzemienna
Jaka skakanka najlepsza do krótkich treningów o wysokiej intensywności? Skórzana!
Skakanka do ćwiczeń wykonana ze skóry to skakanka szybka, lubiana szczególnie przez bokserów. W przeciwieństwie do skakanek materiałowych i z tworzyw sztucznych, da Ci solidny wycisk podczas interwałów. Trudno za nią nadążyć… a zalet jest więcej.
Naturalna skóra to bardzo wytrzymały materiał. Taka skakanka do ćwiczeń nieprędko się zetrze. Uważaj tylko na ostre słońce oraz wilgoć. Skakankę przechowuj w suchych, zacienionych miejscach, a posłuży Ci przez lata. Odkładaj ją do szuflady, zamiast trzymać na biurku naprzeciwko okna.
Miej na uwadze, że skakanka skórzana, to… po prostu bat do ćwiczeń. Zanim przyzwyczaisz się do szybkiego skakania, zakładaj długie spodnie. W innym wypadku, skończysz z krwawymi zadrapaniami.
Jaka skakanka najlepsza? Ciężka skakanka!
Jaką skakankę wybrać, by połączyć cardio i trening siłowy? Najlepsza będzie skakanka z obciążeniem. Chętnie korzystają z niej osoby, którym zależy nie tylko na spalaniu kalorii, ale i na budowie mięśni. Za takie skakanki do ćwiczeń łapią między innymi crossfitowcy.
Skakanka z obciążeniem to kolejna propozycja dla zaawansowanych. Wygląda imponująco, a wymaga jeszcze bardziej imponującego przygotowania.
Ta skakanka do ćwiczeń jest wielokrotnie cięższa od typowych skakanek. Praktycznie niezniszczalna, z grubych sznurów, robi wrażenie od pierwszego rzutu okiem. Żeby z nią skakać, musisz mieć już sporo siły i wyrobioną koordynację. Kiedy potężny sznur uderzy Ci w łydki będzie bolało mimo długich spodni.
Poza tym, tego typu skakanki do ćwiczeń są drogie. Zanim zainwestujesz, na dobre przekonaj się do tego typu treningu.
Skakanka do ćwiczeń – stalowa
Skakanka stalowa jest nazywana także skakankami szybkościowymi. Nie bez powodu – stalowa linka, nawet osłonięta tworzywem lub materiałem, pędzi w tempie błyskawicy. Bezlitośnie obejdzie się z łydkami, które nie zdołają za nią nadążyć.
Taka skakanka do ćwiczeń to sprzęt dla weteranów, którym skórzana skakanka już nie wystarczy. Do krótkich treningów maksymalnej intensywności… i gotowości na ból.
Jaką skakankę wybrać – skakanka bezprzewodowa?!
Tak, jest też taka skakanka do ćwiczeń! Skakanka bezprzewodowa to po prostu uchwyty z krótkim kawałkiem sznurka i obciążeniem na końcu. Do kompletu może mieć licznik podskoków i spalonych kalorii. Podczas podskoków, obciążony sznurek miarowo się. Oto jak wygląda:
Idealna propozycja do kawalerki? Tylko jeśli potrafisz się skupić na intensywności podskoków. Sprzęt tego typu z jednej strony, nie obije ci łydek i telewizora, a z drugiej… pozwoli się lenić. Skakanka zaliczy lekkie dreptanie w miejscu jako pełnoprawne podskoki. Wystarczy, że będziesz wystarczająco intensywnie kręcił nadgarstkami.
Do krótkich interwałów, z pełną koncentracją, fantastyczna opcja. Do długiego, nużącego cardio, to już zależy od Ciebie. Jaka skakanka najlepsza? Taka, na której nie zapomnisz, że masz się ruszać…
Skakanka bezprzewodowa to dobry gadżet, jeśli nie masz miejsca na skakanie na skakance. Trzeba się jednak pilnować – nie zrobi tego za Ciebie żaden bat!
Skakanka do ćwiczeń – z licznikiem czy bez?
Skakanki z tworzyw sztucznych i linowe mogą mieć manualne liczniki podskoków liczące obroty. Na rynku dostępne są też skakanki z elektronicznymi wyświetlaczami. Liczą nie tylko podskoki, ale też spalone kalorie. Jaką skakankę wybrać? To, czy licznik będzie dobrym wyjściem, zależy od Twojego podejścia.
Skakanka do ćwiczeń z licznikiem podskoków to świetna sprawa, jeśli nie chcesz ćwiczyć na czas. Wolisz robić 200 podskoków dziennie i ani jednego więcej? W porządku – skakanka z licznikiem oszczędzi Ci zachodu z samodzielnym liczeniem. Za tydzień zwiększ intensywność – rób 250 podskoków. Tak też można progresować!
Co do skakanek z licznikiem kalorii – każdy sprzęt elektroniczny przekłamuje rzeczywiste spalanie. Jako pomoc w oszacowaniu intensywności treningu – czemu nie. Najważniejsze to podchodzić do niego ze sceptycyzmem. Pilnując wagi, lepiej nie przeliczać wskazań licznika na ciasteczka. Jaka skakankę wybrać, jeśli masz ,,obsesję liczb”? Na pewno nie taką, która będzie Ci ich podsuwać jak najwięcej.
Podsumowując- skakanka z licznikiem, czy bez? Zależy od Twojego podejścia do liczników i tego, w jaki sposób chcesz ćwiczyć – na czas, czy na ilość.
Skakanka do ćwiczeń to potężny sprzęt treningowy. W pierwszej kolejności skoncentruj się na doborze długości. Wahając się między dłuższą a krótszą, lepiej wybrać dłuższą, z możliwością skrócenia. Dalej, zdecyduj o tworzywie, bo to ono warunkuje treningowe zastosowanie skakanki.
Jaką skakankę wybrać – z licznikiem kalorii, czy bez? To zależy od Ciebie – tego na ile ,,zapatrujesz” się w liczniki. Nawet najlepszym nie można w pełni ufać, więc traktuj je tylko pomocniczo. Może wystarczy Ci skakanka z licznikiem podskoków?