Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się pogubić! Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu naprawdę przydaje się w codziennych treningach, a nie jest wyłącznie stratą pieniędzy? Sprawdź – te akcesoria na pewno Ci się przydadzą. Reszta… niekoniecznie!
Ciężary do domu – praktyczne i wielofunkcyjne
Jeśli chcesz ćwiczyć siłowo i masz możliwość zakupu typowego sprzętu, nie zastanawiaj się czym zastąpić hantle, ławeczkę i sztangę. Zdecydowanie warto mieć je u siebie.
Zaopatrz się przynajmniej w hantle – są bardziej wielofunkcyjne niż sztanga, a trening nie wymaga tak dużej przestrzeni. Na rynku są dostępne regulowane hantle zajmujące niewiele miejsca.
Co do sztangi – gryf nie potrzebuje delikatnego traktowania, więc spokojnie możesz go trzymać za łóżkiem. Na talerzach do sztangi i ławeczce do ćwiczeń można siedzieć w ciągu dnia. Jedyne, czego potrzebujesz do treningu ze sztangą w domu, to trochę wolnego miejsca.
Hantle i sztanga potrafią słono kosztować – przy ograniczonym budżecie rozejrzyj się za sprzętem z drugiej ręki. Pamiętaj także, że kombinowanie z akcesoriami zastępczymi może na dłuższą metę wyjść drożej, niż kupienie sprzętu raz a dobrze.
Nie masz możliwości treningu z klasycznymi ciężarami? Są alternatywy!
Gumy oporowe
Hantle, ławka i sztanga nie wchodzą w grę? Zastąp je akcesoriami, które zmieścisz w kieszeni.
Absolutna podstawa – każda domowa siłownia musi być wyposażona w komplet gum oporowych. Przydadzą się długie taśmy, oraz mini-bands i booty band do treningu dolnych partii. Najlepiej wybrać gumy materiałowe – są wytrzymalsze od lateksowych.
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu umożliwi ćwiczenie tego, co na siłowni? Im więcej gum będziesz miał pod ręką, tym więcej ćwiczeń będziesz mógł wykonać bez sztangi i hantli.
Jak zbudować pośladki? Z taśmami da się zasymulować martwy ciąg. Przysiad? Wybierz booty band o wysokim oporze, a na pewno urosną. Hip thrusty bez sztangi? To też da się zrobić z taśmami. Ćwiczenia na biceps? Bez problemu – gumę możesz zaczepić o stopę, albo o drugą dłoń, i wyciskać jak hantlę. Ćwiczenia z gumą na pośladki, czy trening górnych partii, będą równie efektywne, co te na siłowni… o ile się przyłożysz!
Jeśli masz dużo siły i zwykłe gumy to dla ciebie za dużo, możesz zwiększać opór łącząc kilka taśm w jednym ćwiczeniu. Taśmy oporowe pozwalają na kombinowanie – a kombinowanie, na superskuteczny trening.
Akcesoria kalisteniczne
Akcesoria do kalisteniki pozwolą Ci na intensywne trening z masa włąsnego ciała. Do zbudowania atletycznej sylwetki wystarczy Ci te kilkadziesiąt kilogramów, które nosisz przez 24 godziny na dobę.
Pompki to doskonałe ćwiczenia na klatkę piersiową. Jeśli nie masz do dyspozycji sztangi i ławeczki, różne warianty tego klasycznego ćwiczenia będą dobrym zamiennikiem. Utrudnij sobie pompki korzystając z paraletek kalistenicznych. Dzięki nim, zaszalejesz podczas ćwiczeń z masą własnego ciała. A szaleństwo… skutecznie buduje mięśnie!
Drugi must have trenujących w domu to poręcze. Kompleksowo przetrenujesz na nich wszystkie mięśnie tułowia i ramion. A pomiędzy treningami… możesz trzymać na nich ubrania!
Trzeci przydatny sprzęt do ćwiczeń w domu – drążek rozporowy. Podciąganie to najlepsze ćwiczenie na plecy. Punkt obowiązkowy każdego treningu siłowego możesz zrealizować w futrynie drzwi.
Jaki sprzęt do ćwiczeń na odchudzanie? Hula hop lub skakanka
Hula hop – dla tych, którym duża masa ciała nie pozwala na skakane ćwiczenia. To sposób na łagodny trening, trwający przez długi czas. Zero zadyszki. Wybierz ciężkie koło, prosto ze sklepu sportowego – angażuje mięśnie i masuje skórę, poprawiając ogólna jędrnośc tułowia.
Skakanka – dla tych, którzy chcą bezwzględnie palić kalorie i czuć płomienie w łydkach. Skakanka fenomenalnie kształtuje wydolność. Na początku, skakanka wypruje Ci płuca, ale z treningu na trening będziesz coraz bliższy kangurowi.
Co łączy jeden i drugi sprzęt? Niska cena oraz możliwość trenowania podczas oglądania serialu. Bądźmy szczerzy – długie cardio w domowych warunkach zanudzi nawet buddyjskiego mnicha.
Kręcąc hula hop lub skacząc na skakance, nie potrzebujesz maksimum koncentracji na ruchu – ciało wie jak pracować. Sprzęt jest cichy – żaden łomot nie zakłóci dialogów. Za cardio na skakance bądź z hula hop łatwo się zabrać – skoro i tak masz do obejrzenia serial, to możesz się przy tym nieco poruszać, prawda?
Sprzęt nie musi być wybitnie skuteczny od strony technicznej, aby przydawał się w domu. Wystarczy, że będzie umożliwiał trenowanie podczas… czegoś przyjemnego, co normalnie robiłbyś na kanapie!
A skoro już doszliśmy do cardio…
Kwestia maszyn do cardio
Na rynku dostaniesz gigantyczny wybór maszyn do cardio. Bieżnie, orbitreki, wioślarze i rowerki stacjonarne łączą dwie rzeczy – wysoka cena oraz to, że nie poćwiczą za Ciebie.
Czy warto kupić do domu maszynę do cardio? Cóż – jeśli jej widok będzie Cię motywował do ruchu, warto. W wielu przypadkach jednak, sprzęt za grube tysiące służy właścicielowi jako wieszak na ubrania… Jaka bieżnia do domu? Dopóki nie jesteś pewien, że będziesz na niej trenował – żadna.
Rozwiązanie? Zanim kurier podjedzie pod Twoje drzwi, polub wysiłek. Zacznij chodzić na spacery, truchtać do sklepu i wykonywać domowe treningi cardio. Kiedy poczujesz, że sport wszedł Ci w krew, inwestycja w maszynę może mieć sens. Wcześniej… niekoniecznie.
Mata do ćwiczeń zawsze się przyda!
Nawet perski dywan nie zastąpi solidnej maty do ćwiczeń. Gruba mata z antypoślizgową powłoką, umożliwi CI komfortowe rozciąganie mięśni na podłodze, ćwiczenia z ciężarem własnego ciała i ćwiczenia w klęku z gumami oporowymi.
Warto mieć matę – wbrew pozorom, to akcesorium nie tylko do ćwiczenia jogi. Dzięki niej, nie będziesz miał problemu z wbijającym się włosiem dywanu, ani obijaniem pleców na twardym podłożu.
Podsumowując – jaki sprzęt do ćwiczeń w domu jest naprawdę przydatny? Jeśli masz możliwość trenowania ze sztangą w domowych warunkach, nie szukaj zamienników. Do małych pomieszczeń, na uwagę zasługują regulowane komplety hantli.
Punktem obowiązkowym wyposażenia domowego kącika fitness, są gumy oporowe. Dopłać nieco więcej do gum materiałowych – są najwytrzymalsze. Tanie i dobre są również akcesoria kalisteniczne. Do kompletu, spraw sobie wygodną matę treningową.