e-figura.pl|Sprzęt|Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – można na nich ćwiczyć przed telewizorem, nadają się dla osób otyłych, a szeroki zakres cen pozwala na zakup nawet osobom z bardzo ograniczonym budżetem. Jaki rower stacjonarny kupić? Sprawdź kompleksowy poradnik, dzięki któremu przez lata będziesz się cieszył swoim wyborem!

Jaki rower stacjonarny kupić – poziomy, pionowy, spinningowy?

Rower stacjonarny pionowy to typ rowerka najczęściej widywany w domach. Jest odpowiednikiem zwykłego roweru miejskiego. Niewielkie siodełko, pedały osadzone tuż pod nim, brak oparcia. Jeśli chcesz po prostu się poruszać, pionowy będzie w sam raz. Jest również najtańszym typem roweru – proste modele dostaniesz już za 300-500 złotych.

kobieta na rowerze stacjonarnym pionowym
Najbardziej typowy rowerek stacjonarny – pionowy

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie? Jeśli chcesz pozbyć się dużej nadwagi, warto jednak wybrać rower poziomy. To droższy rowerek stacjonarny, z obszerniejszym, nisko osadzonym siedziskiem. Trenujący znajduje się w pozycji półleżącej. Ciężar ciała rozkłada się na większej powierzchni, niż jest to możliwe przy rowerkach pionowych. Na takim rowerze nie będą cię boleć pośladki, co może się dziać u ciężkich osób, pedałujących przez długi czas na niewielkich siodełkach rowerków pionowych.

Kobieta na rowerku stacjonarnym poziomym
Superwygodny rowerek stacjonarny poziomy.

Ten rower nadaje się także dla seniorów. Jeśli zamierzasz dzielić sprzęt ze starszymi domownikami, nie wahaj się wybrać roweru poziomego. Będzie im znacznie wygodniej na takim siedzisku.

Jaki rower stacjonarny kupić, jeśli jesteś wytrawnym kolarzem i szukasz czegoś do jazdy zimową porą? Postaw na rowerek spinningowy. To sprzęt z pochylonym siedziskiem, węższym niż w rowerach pionowych. Rowerki spinningowe sa przystosowane do bardzo intensywnych treningów. Opór jest większy niż w zwykłych rowerkach – spinningowy rower wymaga intensywnej pracy całego ciała… i sporego wydatku, bo tworzy się je z najwytrzymalszych metali!

jaki rower stacjonarny kupić - kobieta na rowerze spinningowym
Rowerek spinningowy z mocno pochylonym siodełkiem.

Magnetyczny czy mechaniczny?

Na rynku masz do wyboru rowerki magnetyczne oraz mechaniczne. Nazwa oznacza typ hamulca wykorzystywanego w konstrukcji. To właśnie od hamulców zależy opór pedałów. Czym się różnią?

Charakterystyka rowerka mechanicznego

Mechaniczne rowerki stacjonarne nie potrzebują zasilania elektrycznego. Baterii (zwykłe paluszki) wymaga tylko licznik zamontowany na kierownicy. Jeśli już wiesz, gdzie postawisz swój rowerek… to rozejrzyj się, czy w tym miejscu w ogóle jest gniazdko!

Plusem mechanicznego roweru jest prosta konstrukcja (dzięki temu łatwo go naprawić) i niska cena. Minusem – głośna praca oraz brak fajerwerków technologicznych. Nie znajdziesz w nim planów treningowych – jest tylko ascetyczny licznik dystansu, kalorii i tempa. 

To najprostsze rowerki stacjonarne, w sam raz dla początkujących.

Mechanizmy hamulcowe w rowerku mechanicznym

Rowerek mechaniczny może mieć mechanizm paskowy lub z klockiem hamulcowym (w rowerkach spinningowych)

Paskowy jest najtańszy, ale nadaje się tylko do spokojnego pedałowania – od szybkiej jazdy, pasek równie szybko się zetrze i trzeba będzie go wymienić. Regulowanie oporu jest  niezbyt wygodne – trzeba to robić za pomocą pokrętła, więc nie licz na dynamiczne treningi ze zmianami przerzutek w trakcie jazdy. 

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie? Jeśli planujesz się odchudzać długimi, spokojnymi treningami (tak najlepiej zrzucać nadwagę), mechanizm paskowy będzie dla Ciebie wystarczający. 

Jeśli jesteś wysportowany i planujesz robić intensywne treningi ze zmianami prędkości, lepiej wybrać model z klockiem hamulcowym – rowerki spinningowe. Spinningowy rower poradzi sobie z każdym tempem, jakie mu narzucisz.

Rowery magnetyczne

Rowery magnetyczne to wyższa klasa sprzętu treningowego. Do działania potrzebują prądu. Są znacznie droższe, a konstrukcja cięższa i bardziej skomplikowana do naprawiania.

Jaki rowerek stacjonarny kupić, jeśli chcesz mieć dużo planów treningowych, pomiary parametrów pracy ciała i możliwość zapisywania sesji? Zmieniać opór jednym ruchem palca, symulować wzniesienia? Takie opcje znajdziesz tylko w rowerach magnetycznych w wyższej półki cenowej. Są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie.

rowerki magnetyczne na siłowni poziome
Magnetyczne rowerki mogą być zarówno pionowe, jak poziome.

Na rynku są także rowerki magnetyczne bez zaawansowanych komputerów. Na ten typ mechanizmu stawia każdy, komu zależy na tym, by sprzęt był cichy.

Zgadza się – modele magnetyczne są znacznie cichsze od rowerów mechanicznych. Możesz na nich trenować praktycznie bezgłośnie. Gdy planujesz ćwiczyć wieczorem, za ścianą pokoju dziecięcego? Magnetyczny będzie o wiele pewniejszym wyborem! 

Wszystkie te zalety sprawiają, że treningi na rowerku magnetycznym i elektromagnetycznym są przyjemniejsze. Dla tych, którzy na poważnie angażują się w domową jazdę na rowerze, wybór droższego, urozmaiconego sprzętu, będzie zwyczajnie bardziej opłacalny.

Na czym opiera się mechanizm takich rowerków?

W rowerach magnetycznych, opór generują (jak sama nazwa wskazuje) dwa magnesy. Jeden jest umieszczony na kole zamachowym, drugi w obudowie. Użytkownik steruje oddaleniem magnesów z poziomu konsoli. Dzięki temu, może swobodnie operować poziomem oporu, bez schodzenia z rowerka. 

Podobnie działają rowerki elektromagnetyczne. Od zwykłych magnetycznych różnią się tym, że zamiast oddalania magnesów, sprzęt przesyła impulsy elektryczne do magnesu. Im mocniejszy prąd płynie przez magnes tym większy opór generuje rowerek. Na rowerach elektromagnetycznych opór może być jeszcze większy, niż na magnetycznych.

Podsumowanie ogólnego wyboru

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie, do spokojnego jeżdżenia? Mechaniczny, z hamulcem paskowym. Dla osób z dużą nadwagą (oraz dla seniorów), najwygodniejszy będzie model poziomy. 

Jaki rowerek stacjonarny dla osoby, która jeździ od lat i szuka sprzętu do szlifowania formy w zimie? Rowerek spinningowy – przeznaczony do wyczynowej jazdy we własnych czterech kątach.

jaki rower stacjonarny kupić - spinningowy z zatrzaskami na buty
Na rowerze spinningowym jeździ się tak szybko, że producent wyposaża sprzęt w specjalne uchwyty na buty.

Łatwo się nudzisz? Na taki problem może zaradzić nowoczesny rower magnetyczny lub elektromagnetyczny. Droższy, ale znajdziesz w nim wiele technologicznych ciekawostek, mierników i planów treningowych.

A jaki rowerek stacjonarny do domu, w którym trzeba ograniczyć hałas? Także rower magnetyczny lub elektromagnetyczny. Te systemy są ciche. Przy ograniczonym budżecie, zaoszczędź na zaawansowaniu komputera.

To jeszcze nie wszystko! Zanim pobiegniesz do sklepu sportowego, pomyśl o jeszcze kilku kwestiach. Wybór rowerków jest tak duży, że ogólne określenie typu… nie ratuje Cię jako klienta!

Regulacje

Każdy rowerek stacjonarny musi mieć możliwość regulacji wysokości siodełka. Najczęściej widuje się regulację skokową – siodełko osadzone na drążku z dziurkami. Wybierasz wysokość, zaczepiając blokujący kołek o jedną z dziurek. 

Regulacja skokowa jest wystarczająca do domowych zastosowań. Zwróć tylko uwagę na długość skoku, tj. odległość między dziurkami. Im mniejsza, tym lepsze dopasowanie wysokości rowerka do wzrostu umożliwia. 

Pamiętaj – prawidłowe ustawienie wysokości jest wtedy, gdy podczas kręcenia możesz, komfortowo wyprostować nogę. W najniższym punkcie, kolano powinno być tylko delikatnie ugięte.

Niektóre modele pozwalają także na regulację kierownicy oraz nachylenia siodełka. Im droższy rowerek stacjonarny, tym większa możliwość konfiguracji do warunków anatomicznych użytkownika.

Zasada jest prosta. Im więcej regulacji, tym lepiej. Dzięki możliwości dopasowania, Twoje treningi będą wygodne i zdrowe. Za to zawsze warto dopłacić. Szczególnie, gdy podchodzisz do jeżdżenia poważnie, chcesz robić długie treningi (minimum 30 minut), a ze sprzętu będą korzystali też inni domownicy.

Lepiej kupić rower starszego typu, który ma regulacje, niż taki, który oferuje milion planów treningowych i minimum opcji konfiguracyjnych. Jeśli nie umożliwia wygodnej realizacji… to po co komu te plany?

Inne parametry

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze rowerka? Na pewno te kilka rzeczy:

  • maksymalną wagę użytkownika – z oczywistych względów,
  • wagę koła zamachowego  – im cięższe, tym większy opór może wygenerować rower. Do domowych warunków, początkującym wystarczy 6-8 kilogramów. Średniozaawansowanym – maksymalnie 12,
  • ilość programów treningowych – tutaj warto pomyśleć o swoich realnych potrzebach. Czy na pewno potrzebujesz 21 programów? Może wystarczy 12, albo tylko 4? Uczulamy na to, bo szarżowanie z ilością programów treningowych jest prostym sposobem na podbicie ceny przez producenta…
  • wymiary sprzętu – wczytaj się uważnie w opis modelu. Czy zmieści się w tym miejscu, które zaplanowałeś?
  • stabilność – najwygodniej byłoby przetestować ją w sklepie stacjonarnym – to w końcu warunek bezpieczeństwa. Jeśli koniecznie chcesz kupować online, dokładnie przyjrzyj się zdjęciom konstrukcji, poszukaj opinii w Internecie i nie wahaj się dopytać konsultanta,
  • możliwość parowania ze sprzętem – dla tych, którzy korzystają ze smartwatcha, aplikacji treningowych czy pulsometru. Na rynku są modele (magnetyczne i elektromagnetyczne) umożliwiające parowanie z zewnętrznymi akcesoriami.
Szeroka konstrukcja – taki rower się nie przewróci!

Weź pod uwagę także producenta i sklep. To ma spore znaczenie! Czy polityka firmy nie robi problemów ze zwrotem, w razie gdyby sprzęt Ci się nie spodobał? Niestety, czasem, pomimo drobiazgowych wyliczeń… po kilku treningach okazuje się, że ten rowerek to nie to!

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie? Cóż…

…taki, na jakim będziesz regularnie ćwiczył z pełnym zaangażowaniem. 

Typ rowerka w praktyce nie ma znaczenia dla efektów odchudzania. Możesz sobie kupić wypasiony rowerek spinningowy, wymagający od rowerzysty kolosalnego wysiłku. Tylko co z tego, jeśli nie będziesz chciał tego wysiłku podjąć? Na każdym rowerze da się przesiedzieć godzinę, jak i przez godzinę intensywnie pedałować!

Stawiaj na swoją wygodę treningu. Wtedy, chętnie będziesz wsiadał na rowerek, a to właśnie jest prosta droga do sukcesu!


Z pewnością już wiesz, który typ roweru będzie dla Ciebie najlepszy. Zwróć uwagę na najistotniejsze parametry, takie jak możliwość regulacji, udźwig, waga koła zamachowego i technologiczne fajerwerki… za które nie zawsze warto przepłacać! To już wszystko – zostałeś uzbrojony w wiedzę, więc spokojnie możesz ruszać na poszukiwania idealnego rowerka.

Mogą Ci się spodobać

Sprawdzone materace gimnastyczne od producenta Martex-Sport

Data aktualizacji 31.10.2024

Przeczytasz w 3 minut

Każdy, kto kiedykolwiek próbował swoich sił w ćwiczeniach gimnastycznych czy […]

Zacznij ćwiczyć – jakie ubrania założyć na siłownię?

Data aktualizacji 24.09.2024

Przeczytasz w 3 minut

Stare powiedzenie głosi, że nie od razu Rzym zbudowano. Często […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 20.09.2024

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close