Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej kobiety wybierającej się po raz pierwszy do klubu fitness. Nic dziwnego! Idziesz tam, by popracować nad daleką od ideału sylwetką, potrzebujesz całkowitej wygody, widzą Cię dziesiątki osób, a po treningu dobrze byłoby zrobić zdjęcie na Instagrama… Jak skompletować strój na siłownię damski, aby spełniał wszystkie wymagania? Przeczytaj i ruszaj na świadome zakupy!
Zanim kupisz strój na siłownię damski
Wiesz już, do którego klubu fitness w Twoim mieście się wybierzesz? Jeśli tak, zanim kupisz ubrania, przeczytaj regulamin siłowni. Niektóre kluby regulują kwestię stroju trenujących. Wciąż zdarzają się siłownie, na których nie można ćwiczyć w sportowym staniku bez koszulki, źle widziane są bardzo krótkie spodenki, a buty muszą mieć białą podeszwę
A poza tym – regulamin trzeba przeczytać nie tylko z racji doboru ubrań. W regulaminach obiektów sportowych mogą kryć się obostrzenia, na które w ogóle nie planujesz się zgodzić. Po podpisaniu umowy o karnet, wycofanie się nie będzie łatwe.
Ale zaraz… czy strój treningowy damski to nie mogą być po prostu wysłużone dresy i do bólu wygodna, rozciągnięta koszulka? Mogą. Nikt w klubie fitness nie rozlicza z estetyki stroju. Jeśli tylko będzie Ci komfortowo, idź na siłownię w czym zechcesz, byle było zgodne z regulaminem.
Weź jednak pod uwagę, że dobry strój wpisujący się w Twój gust, to nieoceniona motywacja do ćwiczeń. Zapewniamy, że wiele razy pójdziesz na siłownię mimo złego dnia, byle tylko zaprezentować światu swój perfekcyjny strój treningowy. Damski i nie tylko – mężczyźni też czasem idą na trening, by pochwalić się koszulką!
Co pod spód?
Obowiązkowy element, w który należy wyposażyć strój na siłownię damski, to sportowy biustonosz. Sprawdzi się znacznie lepiej niż Twój ulubiony codzienny stanik. Biustonosze sportowe dociskają piersi do klatki piersiowej, dzięki czemu podczas ćwiczeń nie grozi Ci podskakiwanie biustu.
Nawet jeśli masz małe piersi, sportowy stanik jest potrzebny. Podczas ćwiczeń – szczególnie tych z podskokami oraz przy treningu cardio na bieżni – brak dopasowanego rusztowania grozi naciągnięciem więzadeł Coopera. To na dłuższą metę prowadzi do utraty jędrności biustu. Tego nie skoryguje już żaden stanik, ćwiczenia ani balsamy – rozwiązaniem jest tylko operacja plastyczna.
Dla biustów o rozmiarze miseczki A-B, wystarczą sportowe biustonosze-topy bez dzielonych miseczek. Takie trzymanie w zupełności wystarczy. Biustonosz-top optycznie zmniejszy piersi – jeśli Ci to przeszkadza, rozejrzyj się za sportowym modelem push-up
Przy miseczkach od C w górę, lepszym rozwiązaniem będą staniki sportowe z dzielonymi miseczkami, okalającymi obie piersi z osobna. Dla odciążenia kręgosłupa, stawiaj na modele z szerokimi ramiączkami i dodatkową taśmą stabilizującą na plecach. Stanik najlepiej przymierzyć stacjonarnie, by upewnić się, że pierś nie ucieka z miski bokiem ani górą.
Z majtkami jest na szczęście prościej. Zwróć uwagę, by były bezszwowe lub z płaskimi szwami – nie będą obcierały. Najwygodniejsze modele do ćwiczeń to figi i szorty.
Zdecydowanie odradzamy stringi. Mogą kusić, bo nie odznaczają się pod spodniami, ale nie są zdrowym wyborem do aktywności fizycznej (a i z wygodą bywa różnie). Jeśli chcesz ograniczyć odznaczanie się majtek do minimum, postaw na brazyliany – są mocno wycięte na pośladkach, ale pozostają na miejscu gdy dużo się ruszasz.
Ubrania na siłownię damskie na górę
Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda. Co ćwiczeń o umiarkowanej intensywności sprawdzi się najzwyklejszy bawełniany T-shirt. Bawełna chłonie pot niczym gąbka, jednak przy spokojnym treningu siłowym nie będzie lało się z Ciebie na tyle, byś odczuwała dyskomfort.
Do interwałów, cardio i innego typu ćwiczeń na najwyższych obrotach, lepiej sięgnąć po techniczne ubrania na siłownię damskie. Z odprowadzaniem hektolitrów potu sprawnie poradzą sobie poliestry z wyższej półki. Dostaniesz je w sklepach sportowych.
Strój nie może krępować ruchów. W razie wątpliwości co do doboru rozmiaru, postaw na większą koszulkę. Na pewno umożliwi wykonywanie ćwiczeń w pełnym zakresie ruchu. Poza tym będziesz się w niej czuła pewniej, bo materiał ukryje nielubiane elementy sylwetki.
Część kobiet decyduje się na trening w samym staniku sportowym. Jeśli tylko będziesz czuła się komfortowo (i regulamin siłowni zezwala na rezygnację z koszulki) – nie krępuj się! Na innych trenujących nie zrobi to żadnego wrażenia. Ba – pewnie niejeden mężczyzna będzie ćwiczył bez koszulki, to dlaczego kobieta miałaby nie zrezygnować z zabudowanej góry?
Do torby spakuj lekką bluzę z długim rękawem. Czasami obsługa klubu przesadza z klimatyzacją – zwłaszcza, gdy o podkręcenie nawiewu tłumnie proszą trenujący na przedtreningówkach z kofeiną. Coś do zarzucenia warto mieć tak na wszelki wypadek.
Strój na siłownię damski na dół
Najpopularniejszy strój treningowy damski to legginsy bezszwowe ze sztucznych materiałów, z wysokim stanem. Brak szwów likwiduje ryzyko otarć. Syntetyczne tkaniny odprowadzają pot, zapobiegają przegrzewaniu nóg, są elastyczne jak druga skóra a przy tym szybko wysychają – na pewną zdążą przed następnym treningiem.
Wysoki stan z szerokim pasem modelującym optycznie wyszczupla sylwetkę – modeluje talię i spłaszcza brzuch. Jeśli chcesz radykalnie odmienić swoją figurę jeszcze zanim zabierzesz się za ćwiczenia, postaw na legginsy z dodatkowym szwem między pośladkami. W nich każdy ma fantastyczne pośladki. Świadomość, że świetnie wyglądasz w swoich legginsach, przełoży się na pewność siebie – a to w oczywisty sposób na wygodę ćwiczeń.
W sieciowych odzieżówkach znajdziesz tysiące legginsów, ale prawie nigdy nie są to prawdziwe legginsy do ćwiczeń. Takie znajdziesz w sklepach sportowych. Nastaw się na wydanie przynajmniej 80-ciu złotych – to nie są zwykłe getry, a ich jakość musi kosztować.
Ubrania na siłownię damskie na lato? Długie legginsy schowaj do szuflady. Wybierz spodnie do kolana lub krótkie spodenki. Na pewno się w nich nie przegrzejesz. Ponownie postaw na bezszwowe modele z syntetycznych materiałów Dla tych kobiet, które nie czują się pewnie w obcisłych szortach, sprawdzają się spódniczki sportowe. Wybierając taki dół stroju, unikniesz wrażenia, że cała sala podziwia Twoje pośladki. Dodatkowy pas materiału dodaje swobody i świetnie wygląda.
Jakie buty na siłownię?
Przed wejściem na salę treningową trzeba przebrać obuwie. Tak jest na każdej siłowni, niezależnie od pory roku. Nie będziemy rozpisywać się na temat obuwia, ponieważ jest on tak szeroki, że wymaga osobnego omówienia – przeczytaj o doborze butów do treningu w tym artykule: Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness
Dodatki do stroju – to Ci się przyda!
Jakie skarpety uzupełnią strój na siłownię damski? Jeśli trenujesz w butach, to tu nie ma co kombinować – kieruj się swoja wygodą. Większośc kobiet preferuje krótkie stopki z bawełny. Najważniejsze, żeby stopa się nie przegrzewała.
Te, które trenują bez butów, zaopatrują się w specjalne skarpety antypoślizgowe z gumkami na podeszwie. Do dobrze dopasowanych butów, antypoślizgi nie będą konieczne.
Pamiętaj o frotce do włosów. Najlepiej kilku(nastu). Sama wiesz, że one ciągle się gubią, albo pękają w najmniej odpowiednim momencie. Trenowanie w rozpuszczonych włosach to nic przyjemnego – szczególnie gdy leżąc na ławeczce widzisz, jak Twoje kosmyki zamiatają podłogę…
Wygodny dodatek uzupełniający strój to frotka na nadgarstek, służąca do ocierania potu. Nieoceniona zwłaszcza podczas treningu cardio, gdy wodospady ściekają z Twojego czoła.
Na salę treningową obowiązkowo zabierz ze sobą ręcznik. Pomoże Ci doprowadzic do porządku swoja twarz oraz sprzęt z którego korzystałaś. Zostaw ławeczki i maszyny w takim stanie, w jakim sama chciałabyś je zastać.
Dobrze dobrany strój na siłownię damski doda Ci pewności siebie, zmotywuje do ćwiczeń i zapewni wygodę na każdym treningu. Zaopatrz się w niego w sklepie sportowym, a będziesz miała gwarancję, że materiały i konstrukcja są dopasowane do treningowych warunków. Pamiętaj o frotkach do włosów oraz ręczniku, a przed pierwszym treningiem koniecznie dobierz sportowy biustonosz – niezbędny do zdrowego ćwiczenia.