Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, zabiegi fryzjerskie, przesuszanie, modelowanie i zanieczyszczenie środowiska nie sprzyjają ich kondycji… Nic dziwnego, że kobiety i mężczyźni w coraz młodszym wieku sięgają po suplementy na wypadanie włosów. Które witaminy i minerały warto postawić na półce domowej apteczki? Czy kolagen to dobry suplement na porost włosów? Przeczytaj, a kupisz to, co naprawdę działa.
Zanim sięgniesz po suplementy na wypadanie włosów
Wypadania włosów nie należy lekceważyć. To nie jest wyłącznie estetyczny problem.
Przerzedzanie się czupryny świadczy o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Zanim sięgniesz po suplementy na porost włosów i wypadanie, wykonaj badania kontrolne pod kątem niedoborów. Mając przed sobą wyniki poziomu witamin i minerałów, będziesz wiedział, jaka suplementacja na wypadające włosy sprawdzi się w Twoim przypadku.
Warto także porozmawiać z doświadczonym fryzjerem. Suplementy na wypadanie włosów nie pomogą, jeśli kosmyki są zrujnowane od zewnątrz, na przykład po rozjaśnieniu lub ciągłym używaniu prostownicy. Często to, co bierzemy za wypadanie włosów, jest w rzeczywistości łamaniem się z powodu osłabienia ich struktury. Niestety, w takich przypadkach zabiegi ratujące włosy mają ograniczone możliwości – często zniszczone włosy można jedynie ściąć.
Jeśli problem jest poważny – włosy wychodzą Ci garściami – umów się również do trychologa. Trycholog sprawdzi, czy z Twoją skórą głowy wszystko jest w porządku, zaleci zabiegi oraz specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne.
Witaminy z grupy B na włosy
Suplementacja na wypadające włosy najczęściej obejmuje przyjmowanie kompleksów witamin z grupy B. Wśród nich, najważniejsza dla kosmyków jest B7 (biotyna) oraz B12. Jednakże, tak naprawdę każda z witamin z grupy B ma wpływ na kondycję włosów – ich niedobory błyskawicznie zauważysz na szczotce.
Niedobory witamin z grupy B szkodzą na wielu poziomach – włosy to tylko kropla w morzu potencjalnych problemów zdrowotnych!
Witaminowe suplementy najlepiej brać dopiero po badaniach. Gdy okaże się, że masz niedobory, udaj się do lekarza, by przepisał Ci suplementy o statusie leku. Pamiętaj, by nie brać witamin na własną rękę, bo ich nadmiar jest równie szkodliwy, co niedobór.
Suplementy na wypadanie włosów z krzemem
Krzem to minerał wszechobecny w środowisku pod postacią krzemionki. Znajdziesz go także w Twoim organizmie, a gdy włosy wypadają, czas znaleźć go jeszcze więcej w aptece.
Krzem odgrywa ogromną rolę w kondycji błon śluzowych, naczyń krwionośnych, kości, skóry, paznokci oraz oczywiście włosów. W suplementach, minerał został wyizolowany z krzemionki dzięki skomplikowanym procesom chemicznym. Znajduje się również w suplementach ze skrzypem polnym. Skrzyp polny doskonale działa na włosy właśnie z uwagi na dużą zawartość krzemu w tej roślinie. Taka suplementacja na wypadające włosy da Ci bujną czuprynę, a przy okazji mocne paznokcie i zdrową skórę.
Skrzyp można przyjmować doustnie – kapsułki i herbaty – w formie wcierek oraz płukanek.
Suplementy na wypadanie włosów z magnezem
Pogarszająca się kondycja włosów jest charakterystyczna również dla niedoboru magnezu. Zwróć uwagę na swoje ogólne samopoczucie. Jeżeli poza przerzedzaniem się fryzury zauważysz u siebie drażliwość, niepokój, brak energii, drżenie powiek i skurcze, uzupełnij ten minerał.
Najlepiej absorbowane formy magnezu to cytrynian i mleczan. Kup je w aptece. Niestety, musujące kapsułki do rozpuszczania w wodzie dostępne w każdym supermarkecie, mają bardzo niską przyswajalność.
Inne minerały na włosy
Na włosy wpływa znacznie więcej minerałów. Miedź, siarka, cynk i żelazo – to w niedoborze któregoś z nich może leżeć problem. Przerzedzanie się włosów, przedwczesne siwienie, łamliwość – brzmi znajomo?
Poza suplementowaniem minerałów, postaraj się bardziej dbać o odżywianie. Zdrowa dieta bez trudu wypełni zapotrzebowanie na kluczowe związki.
Witamina A i E na włosy
Dwie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – E i A – mają szczególne znaczenie dla wzrostu włosów. Odpowiadają za stymulację mieszków włosowych, utrzymują prawidłowe nawilżenie skóry głowy, uelastyczniają włókna i wzmacniają naturalne bariery chroniące włosy przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Utrzymując prawidłowy poziom witamin A i E pomożesz włosom szybciej rosnąć, a kosmyki pozostaną w świetnej kondycji – bez rozdwojonych końcówek i przesuszenia!
Podobnie jak witaminy z grupy B, suplementy na wypadanie włosów z witaminami A i E należy brać ze wskazania lekarskiego. To silne witaminy, które są magazynowane w organizmie. Suplementując bez potrzeby, można je przedawkować.
Witamina C na włosy
Witamina C w organizmie pełni wiele funkcji. Najważniejszą jest produkcja kolagenu – bez kwasu askorbinowego wytwarzanie go nie byłby możliwe. Kolagen jest białkiem wszechobecnym w ciele. Buduje między innymi włosy – dzięki niemu są elastyczne, mocne i grube. Więcej witaminy C to więcej kolagenu wzmacniającego Twoje kosmyki.
Zapotrzebowanie na tę witaminę łatwo wypełnisz zbilansowaną dietą. Jeśli jednak w Twoim jadłospisie brakuje warzyw i owoców, warto sięgnąć po suplementy na porost włosów zawierające właśnie witaminę C. Kwas askorbinowy jest na bieżąco wydalany z organizmu, dzięki czemu trudno go przedawkować. Gdy Ci się to zdarzy, skończy się tylko krótkimi problemami gastrycznymi.
Suplementy z kolagenem na włosy?
Na rynku znajdziesz liczne suplementy na włosy, łamliwość paznokci czy starzejącą się skórę. W ostatnich latach furorę robi kolagen. Kolagen w gotowej formie (a nie dopiero syntezowany w organizmie przy udziale witaminy C) ma być bardzo skuteczny we wspieraniu urody…
Musisz wiedzieć, że dowody na działanie suplementów z kolagenem nie są jednoznaczne. Dla organizmu, kolagen jest po prostu białkiem. Kiedy go przyjmiesz, zostanie strawiony. W ostatecznym rozrachunku, przyjmowanie kolagenu działa tak samo, jak najzwyklejsze uzupełnienie białka w organizmie.
Wiele osób (zwłaszcza kobiet) zauważyło poprawę kondycji kosmyków, gdy zdecydowały się na suplementy na wypadanie włosów z kolagenem. Jednakże, zasługa akurat takiej formy kolagenu jest dyskusyjna.
Niedobór białka w diecie objawia się między innymi osłabieniem i wypadaniem włosów. Gdy organizmowi brakuje białkowych aminokwasów (m.in. lizyny i metioniny) wszystkie tkanki ulegają stopniowej degradacji – również włosy.
Może to właśnie niedostatek protein w codziennym jadłospisie powoduje Twoje problemy z włosami? Kiedy uzupełnisz białko – czy to suplementem kolagenowym, czy odżywką białkową, czy piersią z kurczaka – kondycja włosów się poprawi. Tak więc, suplementacja kolagenem nie jest jedynym wyjściem. A już na pewno nie najtańszym.
Oczywiście, jeśli tylko chcesz, możesz spróbować suplementacji kolagenem u siebie. Przyjmowanie takiego kolagenu nie jest szkodliwe. W najgorszym razie po prostu nic Ci to nie da.
Suplementy na wypadanie włosów dla łysiejących – palma sabałowa
Palma sabałowa to suplement na wypadanie włosów szczególnie często wybierany przez łysiejących mężczyzn. Okazuje się, że palma sabałowa ma zdolność do powstrzymywania charakterystycznego dla dojrzałych mężczyzn łysienia androgenowego. Badania trwają, a wyniki już teraz są obiecujące.
Suplementy na porost włosów oraz hamujące łysienie androgenowe warto skonsultować z lekarzem. Palma sabałowa daje rezultaty, ale może nie wystarczyć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że łysienie androgenowe da się w dzisiejszych czasach skutecznie leczyć.
Suplementy na wypadanie włosów służą uzupełnieniu witamin i minerałów, niezbędnych do utrzymywania kosmyków w doskonałej kondycji. Zadbaj o dietę, uzupełnij niedobory, a wkrótce oddalisz widmo noszenia peruki.
Pamiętaj, że problem osłabienia włosów najskuteczniej zwalczysz po dokładnym zdiagnozowaniu przyczyn. Wykonaj badania kontrolne, skonsultuj się z trychologiem i fryzjerem – specjaliści ocenią kondycję Twojej skóry głowy oraz kosmyków. Jeśli borykasz się z łysieniem androgenowym, sięgnij po palmę sabałową, a także zainteresuj się nowoczesnym leczeniem tej przykrej przypadłości.
Bibliografia:
Katta R, Huang S. Skin, Hair and Nail Supplements: An Evidence-Based Approach. Skin Therapy Lett. 2019 Sep;24(5):7-13. PMID: 31584785.
Evron E, Juhasz M, Babadjouni A, Mesinkovska NA. Natural Hair Supplement: Friend or Foe? Saw Palmetto, a Systematic Review in Alopecia. Skin Appendage Disord. 2020 Nov;6(6):329-337. doi: 10.1159/000509905. Epub 2020 Aug 23. PMID: 33313047; PMCID: PMC7706486.
Rustad AM, Nickles MA, McKenney JE, Bilimoria SN, Lio PA. Myths and media in oral collagen supplementation for the skin, nails, and hair: A review. J Cosmet Dermatol. 2022 Feb;21(2):438-443. doi: 10.1111/jocd.14567. Epub 2021 Oct 25. PMID: 34694676.
Wessagowit V, Tangjaturonrusamee C, Kootiratrakarn T, Bunnag T, Pimonrat T, Muangdang N, Pichai P. Treatment of male androgenetic alopecia with topical products containing Serenoa repens extract. Australas J Dermatol. 2016 Aug;57(3):e76-82. doi: 10.1111/ajd.12352. Epub 2015 May 25. PMID: 26010505.