e-figura.pl|Odżywianie|Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Data aktualizacji 20.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dieta w święta – jak oszczędzić kalorie? 8 metod by nie przytyć

Dieta idzie Ci już całkiem nieźle. Liczysz kalorie, kilka centymetrów spadło, brzuch zrobił się mniejszy. A nadciąga Boże Narodzenie – jak co roku, zaskoczyło wszystkie osoby na diecie!. Na myśl o stosach świątecznych pyszności już cieknie Ci ślinka. Czy dieta w Święta może się udać? Raczej nie – ale podpowiadamy, co zrobić, by nie udała się trochę mniej. Przeczytaj, a nie przytyjesz w Boże Narodzenie!

,,Przytyłam w Święta” – a może wcale nie?

Na wstępie wyjaśnijmy jedną rzecz. Tkanka tłuszczowa nie odkłada się z dnia na dzień. To nie tak, że dzisiaj zjesz 7000 kcal, a jutro będziesz mieć kilo tłuszczu więcej (kilogram tłuszczu tu właśnie około 7000 kcal). By przerobić dostarczone kalorie na formę tkanki tłuszczowej, ciało musi się sporo napracować. Dlatego nie da się faktycznie tyć z dnia na dzień. Wystarczy, że po Świętach od razu wrócisz do swoich dietetycznych założeń, a wkrótce waga wróci do punktu z 23 grudnia.

Według danych statystycznych, po Świętach Polakom przybywa 2-3 kilogramów, a niektórym nawet 5. Tak, przybywa kilogramów. Jest to jednak woda, treść jelitowa i glikogen mięśniowy. Dlatego po Świętach lepiej się nie ważyć przez minimum tydzień, żeby wszystko zdążyło z Ciebie podchodzić. Wyślij wagę łazienkową na urlop, a nie będziesz się martwiła o matematyczne przytycie po Świętach.

Święta mają 3 dni. Rok ma ich 365. Nie psuj sobie tego krótkiego okresu ciągłym myśleniem o diecie. Nie waż pierogów, nie zdejmuj panierki z wigilijnej ryby ryby, nie zostawiaj dla siebie tylko okrawków ciasta. Wprowadź w życie wyłącznie te kilka zasad, dzięki którym intuicyjnie unikniesz przejedzenia. Kalorie jak kalorie, ale po prostu będziesz się lepiej czuła. 

bluza z napisem świąteczne kalorie się nie liczą
„Świąteczne kalorie się nie liczą”. No dobrze, trochę się liczą… Ale nie aż tak, żeby się martwić!

1 – mniejsze talerzyki

Zacznijmy od zastawy stołowej, na której jeszcze nie leżą pyszności.

Dzięki małym talerzykom, instynktownie nakładasz mniejsze porcje. Mózg najada się również oczami. Oczy widzą pełny talerz. Nie widzą, że to talerz znacznie mniejszy, niż zazwyczaj, bo najważniejsze są proporcje.

Wybieranie mniejszych talerzyków jest standardowym oszukiwaniem mózgu na diecie. Przydaje się również po Świętach. 

2 – napoje zero

Co do picia na świąteczny stół? Kompotu z suszu nie da się przeskoczyć… Ale Coca-Colę, Fantę i Sprite jak najbardziej! 

Wystarczy, że zamiast oryginalnych wersji słodzonych napojów, wybierzesz opcje zero. Dieta w Święta popijana napojami zero zaoszczędzi setki kalorii. 

Jeśli idziesz do kogoś na Wigilię, przynieś takie napoje dla wszystkich – nikt nie zauważy, że pijesz je tylko Ty. Jakby co, wścibskiej cioci zawsze możesz powiedzieć, że wersje zero bardziej Ci smakują. Później to ona będzie narzekała na przytycie w Święta!

3 – małe kawałki

W Boże Narodzenie wszystkiego jest dużo… Najlepiej więc podać to w małej formie.

Ciasta pokrojone na małe kawałki, żeby można było spróbować wszystkiego bez zapychania się toną cukru. Mniejsze pierogi zamiast gigantów (tak, wiemy, wygodniej lepi się duże…). Przekrojone filety rybne, mniejsza foremka do wycinania klusek z makiem. 

Jedzenia wciąż będzie dużo, zostanie tylko drobniej podane. To zadziała na psychikę. Łatwo zjeść 3 kawałki ciasta – nawet wielkie – niż 8 kawałków. 8 kawałków to przecież ogromna ilość – mimo że kawałki były malutkie.

małe kawałki ciasta - dieta w święta

4 – mniej, a lepiej

Zakupy Wigilijne jeszcze przed Tobą? My też robimy je na ostatnią chwilę 😉

Omiń kilogramowe pudła tanich ciastek, które wyglądają jakby przeżyły miesiąc w dżungli. Kup mniejsze pudełko pięknych, znacznie smaczniejszych łakoci. Czekolada? Niech będzie prawdziwą czekoladą, a nie wyrobem czekoladopodobnym. Gotowe pierogi? Wszyscy chętniej zjedzą po 5 smacznych, apetycznie wyglądających, niż 10 odstraszających nawet wyglądem (a co dopiero składem).

Stawiaj na jakość, nie na ilość, a nie grozi Ci przytycie w Święta.

Dieta w Święta a kupne słodycze

Skoro już jesteśmy przy kupowaniu – kup na Święta to, czego nie jesz na co dzień. Sięgnij po słodycze kojarzące się właśnie z tym okresem. Snickersa możesz kupić zawsze. Piernikowe Ptasie Mleczko, choinkowa Milka i ciastka korzenne zdarzają się raz do roku. Jak już zużywać kalorie, to na coś wyjątkowego!

Kiedy w prezentach świątecznych dostaniesz stertę słodkości, wcale nie musisz ich zjadać od razu. Szczególnie, że rzadko kiedy dostaje się naprawdę lubiane łakocie. Te bombonierki, które nie wyglądają dla  Ciebie zbyt apetycznie, możesz… podać dalej, kiedy sama wybierzesz się z wizytą do znajomych. Bądźmy szczerzy – to przecież powszechna praktyka z nietrafionymi prezentami.

Dieta w święta pierniczki domowej roboty

5 – ruszaj się!

Staraj się nie spędzić tegorocznych Świąt wyłącznie przy jedzeniu. Idź na spacer, odśnież podjazd, stocz rodzinną bitwę na śnieżki. Spalisz trochę kalorii – a po odśnieżaniu, może nawet nadwyżka pójdzie Ci w mięśnie. Przede wszystkim jednak, aktywnie spędzając czas z bliskimi, stworzysz piękne wspomnienia – o to chodzi w Bożym Narodzeniu.

6 – zaplanuj co zrobisz z nadmiarem

Dieta w Święta? Nie ma mowy, bo przecież to się zmarnuje! Cóż, lepiej zapobiegac niz leczyc i po prostu przyrządzić mniej jedzenia… Ale wiadomo jak to zawsze wychodzi.

  • – Zrób miejsce w zamrażarce. 
  • – Sprawdź, gdzie w Twoim mieście są jadłodzielnie. 
  • Daj znać gościom, żeby wzięli pojemniczki, to spakujesz im coś dobrego do domu.
  • Dołącz do lokalnych grup facebookowych ,,oddam/wymienię” – po Świętach ludzie zawsze dzielą się tam jedzeniem.

Ważna sprawa – jeśli nie musisz, nie przyrządzaj wszystkiego na gotowo. Prawie każde jedzenie możesz zamrozić. Lepiej jednak włożyć do chłodni surową rybę, tylko obtoczoną w panierce, niż już usmażoną. Kluski z makiem podaj w osobnych miskach – w jednej mak, w drugiej kluski i niech każdy weźmie sobie na talerz ile chce. Kluski odmrozisz po Świętach i zjesz z czymkolwiek innym (bo pewnie maku będziesz miała dosyć). Groch i kapustę też lepiej trzymać osobno.

Co możesz zrobić na gotowo? Ciasta – do zamrażarki prosto z talerza. Pierogi, uszka spokojnie możesz ugotować, krokiety usmażyć – nawet po odmrożeniu będą dobre. 

7 – ogranicz alkohol

Im mniej alkoholu, tym lepiej. Jest wysokokaloryczny, a procenty w głowie sprzyjają przejadaniu się. Wiadomo, że po winku puszczają hamulce. Na drugi dzień będziesz czuła się paskudnie przez kaca, a do tego dojdzie jeszcze przejedzenie… Chyba nie chcesz spędzić drugiego dnia świąt na płytkach łazienki, prawda?

wigilia z pustym miejscem dla wędrowca
A może Wigilia bez alkoholu? Zamiast niego, postaw na stole talerz dla zbłąkanego wędrowca.

8 – żadnych głodówek!

Niech nie przychodzi Ci do głowy żadne  drastyczne rozwiązania dietetyczne. Nie wolno się głodzić ani w Święta, ani po Świętach

Jeśli przed Wigilią zastosujesz restrykcyjne diety, w Boże Narodzenie zjesz nawet sianko spod obrusa. Planujesz przegłodzić się po Świętach? Psychika sprawi, że najesz się za sześciu w ciągu tych trzech dni. Po kilku dniach głodówki, pewnie powtórzysz to w Sylwestra – przecież to będzie ostatni raz w tym roku. Od jutra Nowy Rok, nowa ja. Brzmi znajomo?

Po głodówce, organizm zawsze upomni się o spalone kalorie z nadwyżką. Przed planowaną głodówką, skłoni Cię do maksymalnego magazynowania kalorii. Ciało zawsze wie, co kombinujesz!


Dieta w Święta? W Boże Narodzenie jedyna słuszną dietą jest dieta dla przyjemności. Wprowadź w życie te 8 punktów, ale schowaj wagę kuchenną i wyłącz powiadomienia z aplikacji do liczenia kalorii. 

Teraz popuść pasa, a po trzech dniach Bożego Narodzenia wróć do swoich założeń. Minie trochę czasu, zanim woda, glikogen i treść jelitowa z Ciebie zejdą, więc nie waż się przynajmniej przez tydzień po skończeniu świątecznej uczty. Szkoda nerwów – ciesz się chwilą, bo Święta, Święta i po Świętach!

Bibliografia:

Frary J, Gregers MCT, Amin S, Salomo LH, Pareek M. [Christmas article: Consumption of chocolate vs candy in a Danish emergency department]. Ugeskr Laeger. 2019 Dec 9;181(50):V70781. Danish. PMID: 31908258.

Kreitzman SN, Coxon AY, Szaz KF. Glycogen storage: illusions of easy weight loss, excessive weight regain, and distortions in estimates of body composition. Am J Clin Nutr. 1992 Jul;56(1 Suppl):292S-293S. doi: 10.1093/ajcn/56.1.292S. PMID: 1615908.

Murray B, Rosenbloom C. Fundamentals of glycogen metabolism for coaches and athletes. Nutr Rev. 2018 Apr 1;76(4):243-259. doi: 10.1093/nutrit/nuy001. PMID: 29444266; PMCID: PMC6019055.

Mogą Ci się spodobać

Najlepsze fit przekąski dla osób dbających o linię

Data aktualizacji 30.10.2024

Przeczytasz w 5 minut

Coraz więcej ludzi zwraca uwagę na zdrowy tryb życia, co […]

Jak diabetyczna dieta pudełkowa w Kielcach wspomaga leczenie cukrzycy?

Data aktualizacji 20.09.2024

Przeczytasz w 3 minut

Chorujesz na cukrzycę? Pamiętaj, że zbilansowane menu wpływa bezpośrednio na […]

Masło orzechowe na masę oraz redukcję – co daje i jakie wybrać?

Data aktualizacji 28.08.2024

Przeczytasz w 5 minut

Orzechowe smarowidło to jeden z tych produktów, których jeszcze kilka […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data aktualizacji 16.05.2024

Przeczytasz w 4 minut

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Zalety i wady kuracji oczyszczających

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 4 minut

Od lat moda na zdrowe odżywianie przewija się przez nasze […]

Co zrobić z białek? 15 propozycji

Data aktualizacji 08.02.2024

Przeczytasz w 13 minut

Po ostatnim gotowaniu zostało Ci kilka białek jaj? Schowaj je […]

Aplikacje do liczenia kalorii – 6 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 01.02.2024

Przeczytasz w 18 minut

Aplikacje do liczenia kalorii na stałe weszły do fit-codzienności osób […]

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

Dieta paleo od A do Z. Czy takie jedzenie ma sens?

Data aktualizacji 28.11.2023

Przeczytasz w 10 minut

Dieta paleo należy do najpopularniejszych styli odżywiania w ostatnich latach. […]

Co jeść na śniadanie, by było zdrowe, smaczne i sycące? Poradnik

Data aktualizacji 21.11.2023

Przeczytasz w 9 minut

Co jeść na śniadanie, by dobrze zacząć dzień i dodać […]

Czy gluten jest szkodliwy? Przeczytaj zanim wykluczysz go z diety!

Data aktualizacji 19.10.2023

Przeczytasz w 8 minut

Czy gluten jest szkodliwy – to pytanie od kilku lat […]

Zdrowe przekąski na wieczór filmowy – 11 banalnie prostych propozycji

Data aktualizacji 25.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Zdrowe przekąski na wieczór, by przy ulubionych filmach zajadać się […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Co zrobić z awokado? 10 zdrowych smakowitych pomysłów

Data aktualizacji 15.09.2023

Przeczytasz w 8 minut

Co zrobić z awokado, by w pełni zrozumieć popularność tego […]

Jedzenie późnym wieczorem – czy wolno, czy tuczy? Badania i praktyka

Data aktualizacji 14.09.2023

Przeczytasz w 10 minut

Jedzenie późnym wieczorem jeszcze kilka lat temu było kategorycznie zakazane. […]

Czy ziemniaki tuczą? A może wręcz przeciwnie? Cała prawda!

Data aktualizacji 07.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Czy ziemniaki tuczą – to pytanie zadaje sobie każdy miłośnik […]

Źródła wapnia – 10 najlepszych. Jak wkomponować je do diety?

Data aktualizacji 28.08.2023

Przeczytasz w 7 minut

Pij mleko, będziesz wielki  – tak przed laty zachęcano dzieci […]

Dieta dla mężczyzn – zasady. Obalamy mity!

Data aktualizacji 23.08.2023

Przeczytasz w 10 minut

Dieta dla mężczyzn ma wpływ nie tylko na sylwetkę. To, […]

Co pić żeby schudnąć? Nie tylko wodę! Lista odchudzających napojów

Data aktualizacji 10.08.2023

Przeczytasz w 12 minut

Co pić, żeby schudnąć, czuć się świetnie i zdrowo? Mimo […]

Czy alkohol tuczy? Cała prawda

Data aktualizacji 08.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Czy alkohol tuczy – to pytanie spędza sen z powiek […]

Co jeść żeby przytyć? Produkty, potrawy i przykładowe jadłospisy

Data aktualizacji 25.07.2023

Przeczytasz w 13 minut

Co jeść, żeby przytyć skutecznie i zdrowo – to pytanie […]

Jak schudnąć bez diet i liczenia kalorii? Zmień te 13 rzeczy!

Data aktualizacji 21.07.2023

Przeczytasz w 11 minut

Jak schudnąć bez diet, zamieszania z liczeniem kalorii, drastycznych restrykcji […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Co jeść w upał? Wyjaśnienie i 10 pomysłów na obiad na upalne dni

Data aktualizacji 29.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Co jeść w upał, czy czuć się lekko mimo wysokiej […]

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data aktualizacji 23.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Jak liczyć kalorie? 10 praktycznych wskazówek

Data aktualizacji 22.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Liczenie kalorii jest najskuteczniejszym sposobem na zmianę sylwetki. Dzisiaj robienie […]

Jak przestać jeść słodycze? 10 sposobów i cała prawda o słodyczach

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Słodycze to chyba najbardziej lubiana kategoria żywności, mimo iż wszyscy […]

Dieta kapuściana – na czym polega? Zalety, wady i jadłospis na cały tydzień

Data aktualizacji 13.01.2023

Przeczytasz w 10 minut

Szukasz sposobu na szybkie zrzucenie kilku kilogramów? Popularnym pomysłem ostatnich […]

Jeść przed czy po treningu? Na redukcji i na masie

Data aktualizacji 04.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dieta to 80% treningowego sukcesu. Bez dbania o swoje żywienie, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close