Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? Spakuj do torby te akcesoria, a nic Cię nie zaskoczy ani w szatni, ani na hali basenowej. Artykuł pomoże Ci w doborze odpowiedniego wyposażenia — od stroju, po kosmetyki — a na końcu tekstu znajdziesz zbiorczą listę tego, co zabrać na basen. Przeczytaj!
Przede wszystkim strój kąpielowy!
Niby oczywiste… ale byłbyś zaskoczony, jak wiele osób przychodzących na basen tak po prostu zapomina go spakować! Zanim wyjdziesz z domu, trzy razy upewnij się, że kąpielówki znalazły się w kieszeni torby. Strój przymierz w domu, zwłaszcza jeśli kilka ostatnich lat spędził na dnie szuflady — Twoja sylwetka mogła się znacznie zmienić od czasu ostatniego założenia.
Kąpielówki spakuj do szczelnej reklamówki lub foliowej kosmetyczki. Po wyjściu z basenu z powrotem schowasz tam przemoczone ubranie, by nie rozniosło wilgoci po całej torbie. Opcjonalnie, możesz założyć strój kąpielowy pod ubranie — szybciej uwiniesz się w szatni. Jeżeli wybierzesz tę opcję, pamiętaj o zabraniu bielizny. Spakuj ją również do reklamówki bądź kosmetyczki wodoodpornej, by później mieć gdzie włożyć mokry strój.
Co do rodzaju stroju — panom najbardziej komfortowo pływa się w bokserkach lub slipach kąpielowych. Odpadają natomiast spodenki z szerokimi nogawkami. Wpływająca do nich woda uniemożliwi komfortowe pływanie. Natomiast paniom wygodniej będzie strojach jednoczęściowych. Bikini lepiej zostawić na plażę — do leżakowania — bo podczas pływania w basenie jest ono po prostu mniej wygodne.
Akcesoria pływaka do zabrania na basen
W skład stroju kąpielowego wlicza się również czepek. Na wielu pływalniach jest on obowiązkowy. Najlepiej sprawdzają się czepki silikonowe. Modele lateksowe są trudniejsze do założenia, toteż poleca się je wyłącznie osobom z krótkimi fryzurami.
Nawet jeżeli regulamin Twojego basenu pozwala kąpać się bez czepka, lepiej mieć go ze sobą, ponieważ chlor szkodzi włosom. Nie lubi go również delikatna skóra głowy. Poza tym, włosy przyklejające się do twarzy odbierają sporo radości z pływania.
Dla pełnej wygody weź na pływalnię okulary. Przydają się szczególnie podczas nauki pływania — wtedy często niespodziewanie ląduje się twarzą w wodzie. Dzięki okularom będziesz dobrze widział pod powierzchnią, a chlorowana woda nie podrażni oczu. Okulary pływackie są obowiązkowe zwłaszcza dla noszących soczewki kontaktowe — nie można ich moczyć, a będąc w basenie bez osłony, to byłoby nieuniknione.
Nie zapomnij gumowych klapek! To w nich będziesz się przemieszczał po szatni i hali basenowej. Klapki to podstawowa ochrona stóp przed drobnoustrojami. Na basen weź nowe klapki i używaj ich wyłącznie podczas wizyt na pływalni.
Cztery elementy: strój kąpielowy, czepek, okulary i klapki. Masz już podstawowe wyposażenie do ubrania. Poza nim przyda się także kilka innych rzeczy na basen.
Ręcznik na basen
Na basenie najlepiej mieć duży kąpielowy ręcznik, w który zawiniesz się od stóp do głów po zdjęciu kostiumu. Zrezygnuj za to z małych ręczników. W basenowej szatni jest chłodniej niż w zaparowanej domowej łazience, toteż bardziej komfortowe jest poruszanie się po niej w szczelnym okryciu.
Zwróć uwagę na materiał ręcznika — powinien przede wszystkim dobrze chłonąć wodę. Tutaj sprawdza się naturalna bawełna. Po wchłonięciu wilgoci bawełniany ręcznik robi się ciężki, a po nasiąknięciu długo schnie, ale prawdopodobnie to takich ręczników masz w domu najwięcej. Nie musisz więc kupować nowego.
Jesteś gotowy, by kupić trochę rzeczy na basen? W takim wypadku rozejrzyj się za ręcznikami szybkoschnącymi z mikrofibry. Mikrofibra to bardzo delikatny, lekki, przyjemny w dotyku materiał. Nie podrażnia skóry, a w torbie zajmuje niewiele miejsca. Najwygodniejsza opcja na basen!
Co zabrać na basen z kosmetyków?
Przed wejściem na basen i tuż po wyjściu należy wziąć prysznic. Zabierz więc ze sobą mydło. Najwygodniej będzie spakować mydło w płynie, przelane do małej buteleczki po podróżnej wersji kosmetyków. Do drugiej buteleczki weź swój szampon do włosów. Pod czepek mogło się dostać nieco wody z chlorem — im szybciej się jej pozbędziesz, tym lepiej.
Co na basen, żeby ograniczyć do minimum ryzyko zarażenia się grzybicą? Oprócz gumowych klapek spakuj do torby płyn do dezynfekcji. Po dokładnym osuszeniu z wody odkaź stopy i dopiero potem załóż skarpety. Profilaktyka zawsze jest lepsza niż leczenie, a w takim miejscu jak basen szczególnie łatwo zaszkodzić stopom niedostateczną higieną…
Jak najszybciej po wyjściu z basenu i wysuszeniu ciała powinieneś nałożyć balsam nawilżający. Skóra nie znosi chloru, nie służy jej też samo długotrwałe wystawienie na wodę. Nasmaruj całe ciało kremem, zanim nałożysz ubranie. Po powrocie do domu zrób to jeszcze raz.
Co przyda się długowłosym?
Skoro już jesteśmy przy dbaniu o ciało — co zabrać na basen jako posiadacz długich włosów?
W idealnym świecie każdy miałby możliwość dokładnego wysuszenia włosów po umyciu ich nw szatni. W praktyce bywa z tym różnie. Słabe suszarki, zajęte stanowiska, pośpiech przed naliczeniem kolejnej godziny… Zdarza się, że pływacy wychodzą z basenu ze wciąż wilgotnymi kosmykami. By poradzić sobie z bałaganem na głowie, do kieszeni torby wrzuć szczotkę z szerokimi zębami oraz frotkę do włosów.
Miękka frotka to lepszy wybór niż cienkie gumki. Wilgotne włosy są podatne na uszkodzenia, toteż wkręcające się gumeczki szczególnie im nie służą. Poza tym frotka przyda się do związania włosów przy zakładaniu czepka.
Do rozczesywania wciąż wilgotnych kosmyków używaj szczotki bądź grzebienia z szerokim rozstawem zębów. Gęste szczotki zostaw w domu, bo będą rwały poskręcane włosy.
Jeżeli zrezygnujesz z mycia włosów po basenie, bo Twój czepek jest szczelny, i tak traktuj włosy delikatnie. Długi pobyt pod czepkiem zakończył się mocnym splątaniem kosmyków. Trzeba je delikatnie rozczesać — szerokim grzebieniem — i lekko upiąć frotką z miękkiego materiału.
Co zabrać na basen z dodatkowych rzeczy?
Na basen możesz zabrać własne akcesoria do pływania. Szczególnie popularne są tzw. wiosełka, które umożliwiają łączenie treningów pływackich z budowaniem siły. Jeżeli myślisz o poważnym treningu na basenie (umiesz już pływać, chcesz budować formę), warto bliżej poznać ten sprzęt. Dla zwiększenia komfortu nurkowania możesz zdecydować się na zacisk do nosa.
Jeżeli to Twoje pierwsze przygody z basenem i jeszcze nie potrafisz pływać, pamiętaj, że deski, piankowe makarony i inne rzeczy do nauki z reguły są dostępne na pływalniach. Warto przed zakupami zadzwonić do ośrodka sportowego i zapytać, czy klienci basenu mają do dyspozycji akcesoria, żeby uniknąć niepotrzebnych wydatków. Nie zabieraj wielkich zabawek — dmuchanych delfinów, flamingów i innych wierzchowców. Rzadko jest na nie miejsce w basenie. Z reguły wyłącznie przeszkadzają innym pływakom.
Wśród rzeczy na basen trzeba wymienić także… przekąski. Na pływalni zwykle spędza się sporo czasu w ruchu. Gdy skończysz, będziesz bardzo głodny. Weź ze sobą proteinowego batonika lub kanapkę. Pamiętaj także o butelce wody. Taki mini-posiłek powstrzyma głód — po dotarciu do domu nie ogołocisz lodówki!
Szczególnie w sezonie zimowym należy zabrać na basen czapkę i szal (oczywiście założysz je po wyjściu 😉). Czapka zabezpieczy wilgotne włosy przed lodowatym wiatrem. Szal osłoni cerę, która po długim kontakcie z chlorem jest szczególnie wrażliwa.
Podsumowanie — lista rzeczy na basen
Zbierzmy wymienione wyposażenie w jedną listę. Przed wyjściem na basen rzuć na nią okiem i odhacz kolejne punkty:
- – strój kąpielowy/bielizna
- – czepek
- – klapki
- – okulary do pływania
- – reklamówka/wodoodporna kosmetyczka
- – ręcznik kąpielowy
- – mydło
- – szampon
- – płyn dezynfekujący
- – balsam nawilżający
- – frotka
- – szczotka/grzebień z szerokimi zębami
Pamiętanie o portfelu, telefonie i kluczach pozostawiamy Tobie 😉
Teraz już dobrze wiesz, co zabrać na basen, by wizyta na pływalni była przyjemna i bezpieczna. Dobrze dobrany strój kąpielowy, chłonny ręcznik oraz czepek i klapki to podstawa. Przydadzą się również akcesoria pływackie, miękka frotka oraz grzebień z szerokimi zębami, który delikatnie rozczesze wilgotne włosy. Koniecznie spakuj kosmetyki do mycia w turystycznych buteleczkach oraz płyn dezynfekcyjny. To wszystko — ruszaj na basen i baw się dobrze!