Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną zabawą, rolki są ogromną pomocą dla zdrowia i wsparciem w kształtowaniu sylwetki. Na tej aktywności skorzystasz w każdym wieku, niezależnie od tego, czy miałeś wcześniej coś wspólnego ze sportem. Przeczytaj, co daje jazda na rolkach i nie zwlekaj z nauką jazdy!
1 – Kontrola wagi
O tym, że aktywność fizyczna pomaga wypracować smukłą sylwetkę, nie trzeba nikogo przekonywać. Przy siedzącym trybie życia wprowadzenie do codzienności rekreacyjnych treningów jest wskazane, by masa ciała w pewnym momencie nie zaczęła wymykać się spod kontroli… Rolkarstwo zaś to trening wyjątkowo przystępny, do którego nie trzeba mieć dobrej kondycji. Doskonale więc sprawdza się jako rekreacyjna aktywność dla przyjemności, a przy okazji dla figury
60 minut jazdy na rolkach może spalić 400-700 kcal. Ta godzina mija bardzo szybko, zwłaszcza gdy traktujesz rolki jako miejski środek transportu. 400 kcal to tyle, ile dostarcza duży pączek lub prawie cała tabliczka czekolady. Wystarczy godzina jazdy, a chwila przyjemności na pewno odłoży się w biodrach. Jeśli bardzo przyłożysz się do jazdy, spalisz jeszcze więcej!
Nic dziwnego, że jeżdżenie na rolkach to częsty wybór osób chcących zrzucić kilogramy. Dzięki treningom wypracujesz duży deficyt kaloryczny, a to przełoży się na sprawną redukcję wagi. Jazda jest bezpieczna także dla osób z nadwagą i otyłością, ponieważ nie obciąża stawów.
2 – Wyrzeźbiona sylwetka
Poza spalaniem setek kalorii, jazda na rolkach wzmacnia i kształtuje mięśnie.
Podczas treningu najintensywniej pracują nogi oraz pośladki, więc w pierwszej kolejności zauważysz zmiany właśnie w dolnej partii ciała. Dzięki rolkom nogi staną się szczuplejsze, bardziej kształtne, a pośladki podniosą się i zaokrąglą.
Jazda pobudza do pracy także górę — brzuch, ramiona oraz plecy. Co prawda mają one mniej do roboty, ale mimo tego przy regularnych treningach odnotujesz pewne zmiany.
Ramiona pracują przy każdym kroku na rolkach, więc z czasem nabiorą jędrności. Twój brzuch zmaleje, a talia zwęzi się, bo mocniejsze mięśnie brzucha zaczną ciaśniej opinać tułów. Nawet plecy mają swój udział w jeździe na rolkach — muszą przez cały czas stabilizować Twoją postawę. Efekt tego wszystkiego? Zmniejszenie wymiarów oraz ujędrnienie całego ciała.
Jeżeli zredukujesz tkankę tłuszczową, wzmocnione mięśnie będą jeszcze lepiej widoczne.
3 – Zdrowe serce
Nie można zapomnieć o tym, co daje jazda na rolkach w kontekście czysto zdrowotnym. Jeżdżenie jest aktywnością typu cardio. Cardio mobilizuje do pracy cały układ krążenia.
Wszystkie mięśnie lubią trening — a mięśniem jest przecież także serce. Uprawianie sportu wzmacnia Twoją pompkę i zapobiega chorobom układu krążenia, które najczęściej dotykają właśnie osób mało aktywnych fizycznie.
Ponadto uczy serce wydajniejszej pracy. Tę wydajniejszą pracę szybko odczujesz jako ogólną poprawę kondycji. Przestaniesz łapać zadyszkę podczas doganiania autobusu, a zamiast czekać na windę, wbiegniesz po schodach na swoje piętro.
4 – Dotleniony mózg
Trening na świeżym powietrzu to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego mózgu! Dzięki dotlenieniu będzie wydajniej pracował. To przełoży się na Twoją kreatywność, koncentrację i pamięć.
5 – Dobry nastrój
Podczas aktywności fizycznej w organizmie wydzielają się hormony szczęścia. W pewnym momencie treningu poczujesz przypływ siły, Twój humor gwałtownie się poprawi i wręcz nie będziesz chciał przestać ćwiczyć.
Dzięki hormonom szczęścia, Twój nastrój poprawi się na cały dzień. Będziesz rozbudzony, pełny energii i zapomnisz o stresie. Jazda na rolkach pomaga odgonić zmęczenie — zwłaszcza to psychiczne — oraz na długo oczyścić głowę z uporczywych myśli. To chwila tylko dla Ciebie. Koncentrujesz się na otoczeniu, czuciu swojego ciała i wrażeniach.
6 – Lepszy sen
Nawet kiedy leżysz w łóżku, przyda Ci się jazda na rolkach — efekty treningów to głęboki, nieprzerwany sen. Dzięki psychicznemu odstresowaniu się oraz dotlenieniu organizmu zaśniesz błyskawicznie. Sen będzie dobrej jakości, więc rano obudzisz się wypoczęty. Czy można lepiej zacząć dzień, niż od stwierdzenia, że porządnie się wyspałeś?
7 – Zgrabny ruch
Jazda na rolkach wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy (regularne treningi mogą nawet pomóc zlikwidować ból pleców). Po całym dniu garbienia się przy biurku rozruszaj kości na rolkach, a Twoje ciało od razu zacznie lepiej współpracować. Plecy wyprostują się, tułów będzie odpowiednio napięty, dzięki czemu Twoja postura będzie się znacznie lepiej prezentowała.
Osoby prowadzące siedzący tryb życia chodzą przygarbione, a nawet o tym nie wiedzą. Bardzo prawdopodobne, że tak jest w Twoim przypadku.
Rolkarstwo uczy również utrzymywania równowagi, instynktownego synchronizowania kończyn i pracy całym ciałem. Doświadczenie rolkarze poruszają się z wyjątkową gracją także podczas spacerów, bo na treningach nabyli dobre odruchy.
8 – Pewność siebie
Jazda wpływa na psychikę nie tylko w kwestii poprawiania humoru. Wkrótce zauważysz, że dzięki treningom sylwetka wygląda lepiej. Zaczniesz czuć dumę ze stale poprawiającej się formy oraz swojej sportowej determinacji. To przełoży się na zwiększenie pewności siebie w każdej dziedzinie — także w relacjach towarzyskich i zawodowych.
Każdy chce czuć, że dobrze wygląda — uprawianie sportu to daje. Świadomość, że potrafisz pokonywać własne ograniczenia — co udowodnisz sobie wiele razy na treningach — sprawi, że chętniej podejmiesz inne życiowe wyzwania.
9 – Polubienie ruchu
Każdy może zacząć jeździć na rolkach. To dobra dyscyplina sportowa dla najbardziej początkujących, którzy nigdy nie lubili się ruszać.
Tutaj nie czujesz, że robisz trening. Jedziesz tak szybko (lub tak wolno), jak tylko chcesz i nic nie narzuca Ci tempa. Możesz nawet przez chwilę nie odczuć zmęczenia.
Jazda na rolkach pomoże Ci na dobre przekonać się do aktywności fizycznej. Poprawisz swoją kondycję i zobaczysz, że ruch może być bardzo przyjemny. W przyszłości zaczniesz chętniej próbować nowych sportów — to przygoda na całe życie. Kto wie, czy dzięki skatingowi nie odkryjesz w sobie sportowego talentu?
10 – Motywacja do zmian
Aktywność fizyczna to jeden z fundamentów zdrowego stylu życia. Równie ważna jest również dieta, rezygnacja z używek i higiena psychiczna. Mało komu udaje się jednak równocześnie zadbać o każdy aspekt — to wymagałoby przewrócenia swojego życia o 180 stopni.
Bardzo dobrym początkiem do dużej zmiany jest właśnie jazda na rolkach. Efekty to pozytywne zmiany w myśleniu.
- – Zaczniesz myśleć, że skoro trenujesz, to wypadałoby też odżywiać się jak sportowiec. Stąd już niedaleko do praktycznej pracy nad swoją dietą.
- – Zamiast sięgać po używki na odstresowanie się, wyjdziesz wyrzucić negatywne emocje na rolkach. Dzięki uprawianiu sportu milionom ludzi udało się np. rzucić palenie.
- – Jazda rozładuje napięcie, poprawi nastrój i da Ci poczucie satysfakcji z produktywnego spędzenia czasu. Całościowo, gdy sport zajmie ważne miejsce w Twoim życiu, będziesz po prostu szczęśliwszym człowiekiem. Powie Ci to każdy trenujący, niezależnie od dyscypliny.
Chciałbyś zadbać o siebie i zmienić styl życia, ale nie bardzo wiesz, od czego zacząć? Zacznij od jazdy na rolkach. Dalej pójdzie samo.
Co daje jazda na rolkach? Wielkie zmiany widoczne gołym okiem w lustrze — zrzucenie zbędnych kilogramów i wyrzeźbienie mięśni. Poprawa kondycji ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie, bo po prostu będziesz się wolniej męczył. Wpływ sportu zauważysz także w swojej psychice — trenowanie zwiększa pewność siebie oraz rozładowuje stres. Wreszcie, ta prosta, przyjemna aktywność, może być wstępem do zdrowego stylu życia, który teraz wydaje Ci się być niemożliwym do zrealizowania.