Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 stopni Celsjusza? W takich momentach tęsknimy za siarczystym mrozem w lutym… Na szczęście istnieje sporo metod schładzania organizmu do przetestowania przy okazji upalnego lata. Sprawdź i przeżyj najcieplejsze miesiące – tym razem nie będziesz się rozpuszczał!
Co zrobić, żeby lepiej znosić upały?
W upały cierpią wszyscy… ale możesz cierpieć nieco lżej, niż inni.
By skwar doskwierał Ci mniej warto:
- – wyjątkowo dbać o nawodnienie
- – postawić na jasne ubrania z przewiewnych materiałów
- – zainwestować w akcesoria służące obniżaniu odczuwalnej temperatury
- – planować trasy spacerów i treningów na powietrzu tak, by przebiegały przez zalesione tereny
- – przesunąć sesje treningowe na wczesny poranek lub na wieczór
- – zmienić dietę na lżejszą, opartą na świeżych owocach, warzywach, chudych mięsach i chłodnych daniach
- – jeżeli masz nadwagę, zredukować masę ciała do normy
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – myśląc na zapas o zbliżającym się upalnym lecie unikniesz konieczności desperackiego szukania ochłody. W dalszej części rozwiniemy te tematy, więc czytaj dalej.
Zejdź do piwnicy. Po pierwsze – po to, by spędzić trochę czasu pod ziemią. Zawsze jest tam nieporównywalnie chłodniej, niż na górnych kondygnacjach budynku. Jeżeli jesteś posiadaczem zadbanej, dużej sutereny, rozważ zorganizowanie w niej kącika relaksu – to będzie Twój letni pokój dzienny. Po drugie -wysoce prawdopodobne jest, że znajdziesz w niej coś przydatnego w skwarne dni. Stary parawan do oddzielenia części pomieszczenia od słońca? Rolety brzydsze, ale szczelniejsze od tych, które masz teraz? A może wciąż sprawny wentylator?
Co zrobić gdy jest gorąco w nocy?
Spanie w gorącym, dusznym pomieszczeniu nie ma nic wspólnego ze zdrowym wypoczynkiem. Chyba każdemu zdarzyło się obudzić rano z bolącą głową – często to właśnie wysoka temperatura pomieszczenia powoduje dolegliwości.
Żeby zlikwidować gorąc w sypialni:
- – w nocy, gdy na dobre się ochłodzi, przewietrz pomieszczenie przez minimum 15 minut
- – wymień pościel na taką wykonaną z bawełny organicznej, lnu, jedwabiu lub włókna bambusowego
- – spraw sobie cienką kołdrę letnią
- – wybierz piżamę lnianą, wiskozową, bawełnianą bądź jedwabną
- – w pobliżu łózka rozwieś mokre ręczniki
- – za dnia opuść żaluzje
- – umieść w pokoju dużo zielonych roślin
- – wymień materac na taki z właściwościami termoregulacyjnymi (materac powinno się wymieniać co 7 lat, może i tak już czas ;))
Jeżeli w nocy przebudzi Cię skwar, rozszczelnij okno i tak połóż się do snu. Zamiast nagrzanej kołdry, nakryj się dużym zwilżonym ręcznikiem lub prześcieradłem.
W ciężkich przypadkach (np. sypialnia z ekspozycją zachodnią, czy na poddaszu) warto rozważyć nawet zmianę miejsca snu na chłodniejsze pomieszczenie. Niektóre osoby w najtrudniejszych tygodniach lata decydują się na zejście z łóżkiem do sutereny. Może dałoby się to u Ciebie zorganizować?
Jak się ochłodzić w domu?
No dobrze – powyżej wymieniliśmy sposoby na zapobieganie przegrzaniu, a jak się schłodzić, gdy jest za późno na profilaktykę? Oto szybkie opcje na ulgę w domowym zaciszu.
1 – zrób sobie smoothie lub koktajl
Smoothie – tylko lód, owoce i warzywa wrzucone do blendera. Doskonały napój na lato, natychmiast dodający energii. Dzięki wysokiej zawartości cukrów owocowych smoothies nadają się do uzupełniania nawodnienia nawet lepiej niż zwykła woda. Szklankę na smoothie włóż na kilkanaście minut do zamrażarki, by spotęgować chłodzący efekt.
Koktajl – bazą jest nabiał, np. mleko, kefir, jogurt. Koktajle są genialną opcją na upały, bo dobrze skomponowane mogą zastąpić stały posiłek. Jeżeli w lecie nie dopisuje Ci apetyt, koktajlem upieczesz trzy pieczenie na jednym ogniu – orzeźwisz się, nawodnisz i najesz.
Ciekawostka – w tym jak się ochłodzić, może pomóc gorący napój. Kiedy pijesz coś gorącego, organizm rozkręca naturalne mechanizmy chłodzące. Bardziej się pocisz, a właśnie pot jest naturalnym chłodziwem. Możesz samodzielnie przetestować gorące napoje w lecie – to bezpieczne, choć niezbyt przyjemne.
2 – przekąś coś chłodnego
Doskonałymi przekąskami i pełnoprawnymi daniami na lato są:
- – świeże owoce i warzywa prosto z lodówki,
- – domowe lody,
- – naleśniki z zimnym twarogiem
- – owsianki na zimno
- – sałatki z chudym mięsem, rybami i owocami morza
- – serniczki na zimno
- – galaretki (najlepiej całkiem domowej roboty, z żelatyny i soku)
- – tortille z grillowanymi mięsami i warzywami
Zorganizuj sobie talerz przekąsek czekający na Ciebie w lodówce. Jak najwięcej dań głównych spożywaj na zimno. Poeksperymentuj trochę, a zdziwisz się, ile potraw w ogóle nie potrzebuje podgrzewania, by świetnie smakować.
Od siebie polecamy zimny bigos i pierogi z owocami prosto z lodówki 😉
3 – obłóż się kompresami
Jak się schłodzić niskim nakładem kosztów, w zaledwie kilka minut? Położyć się na kanapie z zimnymi okładami w kilku strategicznych miejscach.
Kompresy chłodzące na nadgarstkach, karku, zgięciach łokci i kolan to prawdziwe błogosławieństwo w lecie. Schłodzenie tych punktów przyniesie ulgę całemu ciału. Dlaczego? To tak zwane punkty tętna – miejsca mocno ukrwione. Kiedy położysz na nie zimny kompres, odniesiesz wrażenie, jakby chłód rozlewał się po Tobie od stóp, do głów. Nie wierzysz? Spróbuj nawet teraz.
4 – weź prysznic lub kąpiel
Prysznic, albo sesja w wannie z chłodnawą wodą to natychmiastowa ulga. Schłodzisz organizm, pozbędziesz się potu i rozbudzisz. Ponadto zimna woda pomaga skórze nabrać jędrności – skończysz lato jeszcze piękniejszy, niż jesteś 😉
W łazience raczej nie spędzisz całego dnia, więc do kompletu zaopatrz się w miednicę. Siedząc gdziekolwiek możesz moczyć stopy w chłodnej wodzie.
5 – podstaw lód pod wentylator
Wentylator chłodzący pomieszczenie, w którym przebywasz, to obowiązkowy sprzęt. Czy wiesz, że możesz podkręcić poziom chłodu stawiając przed wiatrakiem miseczkę z lodem? Włóż miskę pełną wody do zamrażalnika i w następnej parnej chwili wykorzystaj lodową bryłę do dodatkowego ochłodzenia.
Wyjmując miseczkę od razu wstaw do chłodzenia nową porcję wody, bo upał szybko rozpuści porcję lodu – niech następna już czeka.
6 – przebierz się
A w co? W cokolwiek lżejszego, co nie jest przepocone i klejące się do ciała. W domu nie musisz wyglądać jak milion dolarów, więc wygoda ponad wszystko. Zajdź do second-handu po cienkie spodenki i koszulki odkrywające więcej niż zakrywają. Latem przyda Ci się ich sporo – warto zarezerwować na superlekkie codzienne ubrania osobną półkę w szafie.
Dzięki częstym zmianom ubrania będziesz zawsze czuł się świeżo, a to zwiększy Twoją tolerancję psychiczną na wysoką temperaturę. Jest równie ważna, co ta fizyczna.
7 – zepnij włosy
Posiadacze długich włosów powinni w lecie trzymać je jak najwyżej. Zwłaszcza ciemne kosmyki mogą być problematyczne po rozpuszczeniu, gdyż ciemne barwy przyciągają promienie. Po kilku minutach fryzura zamieni się w gorącą kurtynę… Niestety, włosy nie działają jak jasny kapelusz odbijający słońce.
Dzięki wysoko upiętym fryzurom będziesz mógł sprawnie chłodzić kark okładami – a już wiesz, że chłodzenie tego punktu tętna jest bardzo efektowne
Jak się schłodzić na mieście?
Najlepszą opcją na spędzenie upalnych dni jest zabunkrowanie się w domu (a jeszcze lepiej w piwnicy) – niestety jednak wyjść z domu trzeba! Jak się ochłodzić będąc z dala od wanny z wodą i wentylatora? O tak.
1 – zanim wyjdziesz załóż odzież przeciwko upałom
W lecie stawiaj na ubrania wykonane z lnu, bawełny, tropiku, wiskozy, cupro, tencelu bądź jedwabiu. Podczas upałów większość powszechnie dostępnych poliestrów zupełnie się nie sprawdza, więc jeżeli chcesz przy nich zostać, wybierz mocno wykrojone fasony odsłaniające jak najwięcej ciała. Innego sposobu na oddychalność nie ma.
Ciemne barwy przyciągają promieniowanie słoneczne, jasne wręcz przeciwnie. Przerzuć się na biel, szarości, beże i wszelkie inne pastele. Jasny ubiór od stóp do głów będzie odpychał od Ciebie uciążliwe słońce.
Pamiętaj o osłonie głowy. Kapelusz lub czapka z daszkiem ograniczą przegrzewanie powierzchni głowie i twarzy. To również kwestia bezpieczeństwa – ryzyko udaru słonecznego dotyczy każdego paradującego w cieple bez osłony! Do kompletu okulary przeciwsłoneczne kupione u optyka – takie mają skuteczne filtry, rzeczywiści chroniące przed UV.
2 – szukaj cienia
Jak się ochłodzić w zabetonowanym mieście? Poszukać kawałka bez betonu. Nie zawsze to proste, więc może się przydać otworzenie mapy Google. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy są tereny z roślinnością i postaraj się umieścić je na swojej trasie spacerowej. Warto nadłożyć drogi, by przejść w cieniu.
Twoimi sprzymierzeńcami są parki, przejścia podziemne i centra handlowe z przejściami po dwóch stronach. Przeplatanie okropnie nasłonecznionych części drogi zacienionymi fragmentami znacznie ułatwia życie, a wymaga tylko odrobiny planowania.
Kiedy masz dość upału tu i teraz, a nie możesz zmodyfikować trasy, wejdź gdziekolwiek. Żabka, apteka, kościół – spędź w chłodnym miejscu przynajmniej kilka minut. Ruszaj dalej dopiero gdy dojdziesz do siebie.
Pozbywanie się roślinności to ogromny błąd władz miejskich. Aktywiści ekologiczni mają rację – im więcej drzew, tym niższa temperatura otoczenia. Niestety, współczesne miasta zamieniają się w wielkie patelnie…
3 – umyj twarz świeżą wodą
Wstąp do łazienki w galerii handlowej, weź kawałek papierowego ręcznika i po prostu obmyj twarz oraz dekolt lodowatą wodą z kranu. Nie masz dostępu do kranu? Weź zwykłą chusteczkę higieniczną, skrop wodą mineralną. Czysta woda jest niezastąpiona – w lecie sprawdza się lepiej, niż (również popularne) nawilżane chusteczki.
4 – powachluj się
Materiałowe wachlarze w japońskim stylu to genialny wynalazek. Przenośny zimny wiatr! Wachluj się na chodniku, stojąc w korku, siedząc w tramwaju, w sklepowej kolejce – ktokolwiek zobaczy, będzie Ci zazdrościł genialnego pomysłu. Zwróć tylko uwagę, by wachlarz był wykonany ze szczelnie plecionej tkaniny. Ozdobne siateczkowe modele nie są tak skuteczne w generowaniu podmuchu.
5 – weź parasolkę przeciwsłoneczną
Lekkie parasolki przeciwsłoneczne z filtrem UV osłonią Cię przed żarem w miejskich okolicznościach. Jeśli za dnia jesteś zmuszony do częstego chodzenia, a wybór parkowej trasy nie wchodzi w grę, parasolka jest w zasadzie jedyną opcją na zapewnienie sobie odrobiny cienia.
6 – woda ZAWSZE pod ręką
Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. W lecie jednak zdarza nam się tyle wypić jeszcze przed południem… Kiedy panuje skwar, górnego limitu nie ma. Pij po prostu zawsze, gdy poczujesz taką potrzebę.
W chwilach wzmożonej aktywności fizycznej (podziwiamy trenujących na dworze w lecie!) uzupełniaj nawodnienie domowymi izotonikami. Takie napoje z dodatkiem soli i cukru nawadniają skuteczniej, niż zwykła woda. Spakuj izotonik do butelki termicznej – utrzyma chłód – i miej przy sobie przez cały trening na powietrzu.
7 – psiknij sobie w twarz
Atomizer powinien dostać stałe miejsce w Twojej torbie. Wystarczy, że w upalnych chwilach skropisz twarz, dekolt i dłonie czystą wodą, by nieco się orzeźwić. Mały poręczny psikacz dostaniesz w drogerii i w Internecie już za kilka złotych.
Jak się ochłodzić? Jak najszybciej i najskuteczniej! Przetestuj nasze metody na zapobieganie przegrzaniu i szybką ochłodę w upalny dzień, a lato stanie się przyjemniejsze. Słoneczna pogoda zawsze jest mile widziana… gdyby tylko nie ten skwar, prawda? Pomyśl sobie, że już niedługo znowu będzie siarczysta zima 😉
O tym, jak się schłodzić, pomyśl na najbliższych zakupach. W drogeriach znajdziesz poręczne atomizery. W sklepie z różnościami – materiałowy wachlarz. W sieciówce ubraniowej – parasolkę przeciwsłoneczną, a w hipermarkecie trafisz na butelki termiczne.