Współczesna medycyna estetyczna rezygnuje ze skalpela na rzecz zabiegów nieinwazyjnych. To szeroki wachlarz procedur obejmujących zabiegi na ciało, modelowanie sylwetki oraz zabiegi antycellulitowe, których celem jest poprawa wizualnego odbioru naszego ciała, jak i poprawa naszego samopoczucia. Jednym z takich zabiegów jest endermologia. Co to za zabieg? Na czym polega?
Zabieg endermologii to pojęcie, pod którym kryje się masaż podciśnieniowy. Masaż podciśnieniowy oddziałuje na tkankę łączną skóry, a co za tym idzie wykazuje właściwości:
- oczyszczające,
- pojędrniające,
- modelujące.
Sam masaż uaktywnia metabolizm tkanki tłuszczowej. Jego połączenie z podciśnieniem dodatkowo stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Masaż podciśnieniowy wykorzystuje się obecnie także jako procedurę terapeutyczną w leczeniu dolegliwości bólowych w obrębie mięśni i kręgosłupa oraz dolegliwości reumatycznych.
Kto może skorzystać z zabiegu endermologii?
Zabieg jest rekomendowany dla osób, które chcą uzyskać wsparcie w modelowaniu sylwetki i walce z obniżająca pewność siebie skórką pomarańczową. Endermologia wykazuje również pozytywne działanie w terapii rozstępów po ciąży lub szybkiej utracie wagi. Zabieg stosuje się także do pojędrniania wybranych partii ciała. Poprzez stymulowanie produkcji kolagenu masaż podciśnieniowy pomaga w regeneracji skóry, w szczególności zwiększa jej jędrność.
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są żylaki oraz choroby nowotworowe. Dodatkowo endermologii nie poleca się osobom, które ze względu na stan zdrowia przyjmują leki rozrzedzające krew. Zabieg nie jest wskazany w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim może być przeprowadzony na wybranych partiach ciała, o ile lekarz prowadzący ciążę nie stwierdzi przeciwskazań.
Jak przebiega endermologia?
Zabieg rozpoczyna się od założenia specjalnego kombinezonu, który chroni skórę przed bezpośrednim kontaktem z urządzeniem. Sam masaż jest przeprowadzany przy pomocy sterowanej komputerowo głowicy, która składa się z dwóch ruchomych, niezależnie pracujących rolek oraz komory ssącej.
Podczas zabiegu fałd skórny jest wciągany między rolki, w wyniku czego przybiera kształt fali. Wtedy skóra jest rolowana od wewnątrz i od zewnątrz, co pozwala na oddziaływanie na głębokie jej warstwy i pobudzenie tkanki do regeneracji. Intensywność masażu próżniowego jest uzależniona od opracowywanej partii ciała oraz indywidualnych odczuć osoby masowanej.