Bakalie i orzechy stanowią świetną alternatywę dla niezdrowych przekąsek. To właśnie sięganie po produkty bogate w witaminy i minerały stanowi najlepszą profilaktykę zdrowia. Niezdrowe produkty oraz przetworzone jedzenie uważane są bowiem za jedną z przyczyn najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość oraz cukrzyca.
Jakie właściwości zdrowotne mają bakalie?
Bakalie to zbiorcza nazwa obejmująca szereg produktów spożywczych, takich jak suszone owoce, rodzynki oraz orzechy. Stanowią doskonałe źródło ważnych dla zdrowia witamin i minerałów. Jednym z najzdrowszych składników pozostają suszone śliwki, które skutecznie hamują wchłanianie cukrów i cholesterolu. Zmniejszają ryzyko rozwinięcia się cukrzycy oraz dolegliwości ze strony układu krążeniowego. Ponadto dostarczają do organizmu znaczne ilości żelaza, fosforu i witamin z grupy B, stając się tym samym naturalnym suplementem diety.
Ważnym składnikiem bakalii są także suszone morele, które sprawdzą się w przypadku osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy. Hamują bowiem apetyt. Dodatkowo zawierają wit. E, miedź i żelazo. Na diecie warto sięgnąć również po daktyle, które stanowią doskonałe źródło błonnika. Zapobiegają tym samym występowaniu zaparć i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Orzechy – bogate źródło witamin i minerałów
W codziennej jadłospisie nie powinno zabraknąć orzechów. Za swoje właściwości zdrowotne szczególnie cenione są migdały, dostarczające do organizmu szereg witamin i minerałów. Można znaleźć w nich m.in. cynk, białko, magnez oraz witaminę E, należącą do grupy antyoksydantów. Skutecznie wspierają pracę systemu immunologicznego oraz stymulują mózg. Ciekawe właściwości wykazują orzechy laskowe, które zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu, dzięki wysokiej zawartości potasu. Przyczyniają się przy tym do poprawy wyglądu, pozytywnie wpływając na kondycję cery.
W mieszankach bakalii często można znaleźć także orzechy brazylijskie, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu oraz odporność. Słyną z wysokiej zawartości selenu, dzięki czemu pozytywnie wpływają na pracę tarczycy, ułatwiając metabolizm hormonów. Odznaczają się wysokim stężeniem nasyconych kwasów tłuszczowych, przez co zmniejszają poziom złego cholesterolu, jednocześnie podnosząc poziom dobrego.
Kiedy warto sięgać po bakalie i orzechy?
Bakalie i orzechy stanowią istotny składnik diety każdej aktywnej osoby. Wiele z nich, przykładowo orzeszki ziemne, zawierają duże ilości białka, przez co sprawdzają się w przypadku sportowców i miłośników aktywności fizycznej. Ponadto wspomagają koncentrację i ułatwiają zapamiętywanie. Staną się tym samym doskonałą przekąską osób pracujących umysłowo oraz uczniów i studentów. Jako bogate źródło kwasu foliowego mogą z powodzeniem wzbogacić dietę kobiet w ciąży oraz osób starających się o dziecko.
Bakalie to uniwersalny dodatek, który można spożywać pod różnymi postaciami. Najczęściej pełnią rolę samodzielnej przekąski, spożywanej między posiłkami. Mogą stanowić również składnik ciast, deserów oraz porannej owsianki. Po zmieleniu stają się pyszną alternatywą dla tradycyjnej mąki. Uniwersalność zastosowań sprawia, że jest to ciekawy składnik, którego nie powinno zabraknąć w niczyjej diecie.