Na rynku dostępne są różne suplementy diety, ale jakie będą dla nas odpowiednie? Gdy już myślimy o bieganiu poważnie, nie amatorsko, musimy zadbać o nasz organizm i uzupełniać niedobory potrzebnych mu substancji. Co warto wówczas kupić?
Napoje izotoniczne – jaki jest ich wpływ?
W czasie wzmożonego wysiłku fizycznego, biegów – zwłaszcza tych dłuższych lub treningów w upalne dni warto mieć przy sobie napój izotoniczny. Zawiera on czynne substancje osmotyczne takie jak płyny ustrojowe, które przyczyniają się do szybszego nawodnienia organizmu. Ze względu na dużą ilość kalorii zaleca się je pić tylko w czasie intensywnego wysiłku i treningu.
Białka – silne mięśnie i utrata tkanki tłuszczowej
Białka pełnią jedne z ważniejszych funkcji w naszym organizmie. Odgrywają one dużą role nie tylko w budowie mięśni, ale także w regeneracji organizmu. Zwiększenie ilości białka jest istotna, gdy odchudzamy się i zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej. Białka są także elementem dodawanym do różnego rodzaju produktów spożywczych. Białko może występować pod trzema postaciami:
- Odżywki białkowe – są składnikiem, do robienia smoothies, ale także często dodawane są do ciast czy muffinek. Ich największą zaletą jest to, że posiadają czyste białko tłuszczów czy węglowodanów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, by miało akceptowany smak i dobrze się rozpuszczało. Dodatkowym plusem jest adnotacja, że zawartość jest „doping free”.
- Batony białkowe – są wygodną przekąską, która powinna znajdować się w każdej torbie treningowej. Przy zakupie batona białkowego należy jednak zwrócić uwagę, czy mają one odpowiednią ilość protein oraz czy może zawierają większość cukrów.
- BCAA – odpowiadają one m.in za syntezę białek oraz nasilenie naprawy mikrourazów mięśni i regenerację organizmu po dużym wysiłku.
Węglowodany – kiedy możemy je przyjmować?
Są one istotne w diecie każdego człowieka, ale szczególnie w trakcie wzmożonego wysiłku, ponieważ dodają organizmowi sił i wpływają na jego wydajność podczas treningu. Bardzo ważne jest, aby je przyjmować także po wysiłku fizycznym, by uzupełniać utracone ilości glikogenu. Form węglowodanów jest bardzo wiele, od małych żeli, po odżywki potreningowe przyśpieszające regenerację.
Kofeina w treningu biegacza
Kofeina pobudza układ nerwowy polepszając naszą kondycje. Zwiększa także tempo przemiany materii i poprawia wydolność organizmu. Poza tym podczas biegu powoduje spalanie tkanki tłuszczowej, wzrost stężenia kwasów tłuszczowych we krwi, a tym samym zachowuje glikogen w mięśniach. Kofeina wchłania się dość szybko do organizmu, a jej szczyt działania przypada zaś po około godzinie od jej spożycia.
Zastanów się i poznaj zastosowanie zanim kupisz
Decydując się na zakup suplementu powinniśmy na początku zastanowić się w jakim celu chcemy go stosować i poznać jego zastosowanie. Nie zastępują one treningu ani diety. Gdy zdecydujemy się na zakup, powinniśmy podczas jego spożywania zwrócić uwagę jak reaguje na nie nasz organizm i czy nie powodują one niepożądanych skutków.