Przyrząd do ćwiczeń – bosu – już lata temu rozgościł się na wszystkich siłowniach. Czy warto, by pojawił się też w Twoim domowym kąciku treningowym? Przeczytaj, czy warto kupić bosu do ćwiczeń na swój wyłączny użytek.
Bosu do ćwiczeń – co to jest i jak z nim ćwiczyć?
Przyrząd do ćwiczeń – bosu – bywa nazywany półpiłką. Rzeczywiście, najbardziej przypomina po prostu połówkę klasycznej piłki treningowej.
Nazwa wzięła się od Both Sides Up – bosu jest akcesorium dwustronnym. Jedna strona jest miękka, gumowa, a druga twarda i niestabilna.
Bosu służy głównie do treningu stabilizacji. Możesz z nim wykonywać planki, przysiady, trening cardio – zadaniem półpiłki jest po prostu utrudnienie Ci wykonania ćwiczenia.
Na bosu można robić wszystkie te ćwiczenia bez obciążeń, które wykonujesz na twardym podłożu.
Bosu do ćwiczeń – co mówią badania?
Przyrząd do ćwiczeń – bosu – pojawił się na rynku jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Od tamtej pory oczywiście doczekał się badań skuteczności. Wyniki nie są zbyt optymistyczne dla półpiłki.
Przysiady z bosu? W eksperymencie z 2014 roku nie zaobserwowano znaczącego zwiększenia aktywizacji mięśni głębokich podczas stania na bosu.
Rok wcześniej, bosu do ćwiczeń przegrało porównawcze starcie z klasyczną piłką szwajcarską.
W 2019 przetestowano bosu do ćwiczenia wykroków. Lepszy okazał się konkurencyjny Stepright Stability Trainer – buty z dmuchanymi mini-półpiłkami.
W praktyce, bosu nie daje żadnej treningowej rewolucji. Są lepsze sprzęty do ćwiczenia stabilizacji i urozmaicenia treningu. Wybór akurat bosu powinien być podyktowany tylko osobistymi preferencjami.
Kupić, czy nie kupić?
Jeżeli lubisz trening izometryczny, robisz go codziennie i chcesz wprowadzić trochę zamieszania do różnych wariantów deski, bosu może Ci się przydać. Pomoże bardziej przyłożyć się do ćwiczeń, które być może zacząłeś już robić odruchowo.
Statyczne ćwiczenia izometryczne prędzej czy później zaczynają się nudzić, a z bosu przynajmniej trochę ,,zaszalejesz”. Taki wariant ćwiczeń po prostu da się lubić!
Bosu do ćwiczeń sprawdzi się u narciarzy czy surferów – osób, które uprawiają dyscypliny wymagające balansowania ciałem na niestabilnym podłożu. To również dobry sprzęt do rehabilitacji oraz dla starszych dzieci, które wciąż rozwijają swoja motorykę.
Dla osób skupionych na budowaniu sylwetki i siły, a nawet po prostu zrzucających zbędne kilogramy, bosu nie będzie przydatne. Nie poćwiczysz na niej z dużym ciężarem, a do zwiększenia intensywności ćwiczeń cardio nada się zwykły step.
Oczywiście, możesz przeczytać o tym sprzęcie, że pomaga spalić kalorie. Rzecz w tym, że do palenia kalorii w zasadzie nie trzeba żadnego sprzętu, więc ta zaleta jest podkreślana bardzo na wyrost…
Cena takiego sprzętu to od 200 złotych w górę. Da się za tyle kupić hantelki, ekspander czy solidną zwykłą piłkę fitness, na której naprawdę trudno się utrzymać. Ba – możesz się nawet kupić tani rowerek stacjonarny na portalu z rzeczami używanymi.
Na rynku są też dostępne tańsze platformy stabilizacyjne, bez dmuchanej kopuły. Według jeszcze jednego badania (z 2010), dla mięśni i tak nie ma większej różnicy, po której stronie piłki staniesz.
Z bosu warto czasem poćwiczyć na siłowni choćby dla urozmaicenia, ale kupowanie go do domowego kącika treningowego nie jest najlepszą inwestycją dla osób skupionych na treningu siłowym. Wyjątek – po prostu lubisz ćwiczenia z bosu, a skuteczność sprzętu traktujesz drugoplanowo.
Chcesz sprawić sobie ciekawy sprzęt do lekkiego domowego treningu bez ciężarów? Zainteresuj się… hula hop z obciążeniem – jest dobrym akcesorium do treningów nastawionych na spalanie kalorii: https://e-figura.pl/hula-hop-z-obciazeniem-efekty-i-wybor-czy-faktycznie-pomaga-wyrzezbic-talie/
Bibliografia:
Saeterbakken AH, Andersen V, Jansson J, Kvellestad AC, Fimland MS. Effects of BOSU ball(s) during sit-ups with body weight and added resistance on core muscle activation. J Strength Cond Res. 2014 Dec;28(12):3515-22.
Czaprowski D, Afeltowicz A, Gębicka A, Pawłowska P, Kędra A, Barrios C, Hadała M. Abdominal muscle EMG-activity during bridge exercises on stable and unstable surfaces. Phys Ther Sport. 2014 Aug;15(3):162-8.
Laudner KG, Koschnitzky MM. Ankle muscle activation when using the Both Sides Utilized (BOSU) balance trainer. J Strength Cond Res. 2010 Jan;24(1):218-22.