Sztanga, hantle, maszyna Smitha i… bułgarska torba? Tak – można ją zaliczyć do sprzętu, po który zdecydowanie warto biec, gdy tylko się zwolni. Czym jest bulgarian bag – bułgarska torba – i czemu bez względu na cele treningowe powinieneś poświęcić uwagę temu sprzętowi? Przeczytaj!
Bulgarian bag – co to?
Torba bułgarska, sandbag, powerbag, to sprzęt dość młody. Powstał dopiero w 2005 roku, jako gadżet treningowy dla zapaśników. Nie trzeba było długo czekać, by rozgościł się także na salach treningowych dla ,,zwykłych ludzi”.
Wymyślił go bułgarski mistrz zapaśniczy, Iwan Iwanow. Nie trenowali na nim Bułgarzy, a Amerykanie, ale oryginalna torba bułgarska jest produkowana właśnie w tym kraju, przez firmę Suples Ltd.
Wzór jest opatentowany. Worki różnią się kolorami – barwy oznaczają ciężar.
Bulgarian bag – skąd jej kształt?
Bulgarian bag kształtem nieco przypomina zwierzę… Pojawiła się kiedyś wciąż żywa plotka, jakoby styl treningu z torbą wziął się od… machania owcami i kozami przez bułgarskich pasterzy. Nie, to nie o to chodzi!
Iwanow świadomie zaprojektował worek na wzór baranka. W bułgarskich wioskach zwierzęta gospodarskie były nagrodą dla lokalnych sportowców. Faktycznie, wrzucali je na plecy i nieśli trzymając za komplet nóg, ale to tyle na temat machania żywym inwentarzem.
Torba bułgarska na treningu
Bulgarian bag to kolejna metoda na urozmaicenie klasycznego treningu siłowego. Zamiast dźwigać i wytrzymywać kolejne sekundy, możesz sobie ,,swobodnie” pomachać – dzięki temu rozwijasz nie tylko siłę, ale też kontrolę ciała.
Sandbag stwarza ogromne możliwości treningowe. Przy jego udziale można wykombinować setki ćwiczeń o różnej dynamice.
Istnieją nawet kluby specjalizujące się w treningach z bulgarian bag. Zgadza się – da się wokół nich stworzyć całkiem inną kategorię treningu. Poza siłą, ćwiczy się tutaj mobilność, czas reakcji, panowanie nad oddechem.
Bułgarska torba – dla kogo?
Dla każdego, kto ma dość klasycznego dźwigania, a nie celuje w rozwój gigantycznej siły. Najcięższe oryginalne torby mają do 38 kilogramów – bez obaw, wystarczy, ,,trzydziestki” są przeznaczone już dla bardzo doświadczonych zawodników! Najpopularniejsze sandbagi ważą 14 kilogramów.
Pamiętaj, że torby służyły w założeniu do rozwoju całego ciała – dynamicznej pracy potrzebnej na zawodach zapaśniczych. Nie do zostawania kulturystą.
Bulgarian bag to dobra opcja dla osób, które chcą spróbować trenować sztuki walki, a do tej pory ich plan treningowy opierał się na statycznych ćwiczeniach. Torba wymusza ogromną kontrolę nad ciałem, gibkość oraz szybkość reagowania każdym mięśniem.
Powerbag nie tylko daje nowe możliwości treningowe. Z powodzeniem zastąpi klasyczny lżejszy sprzęt – posłuży zamiast hantli bądź małej sztangi. Może na przykład wylądować na plecach, podczas przysiadów u mało wytrenowanych osób. Docenią to szczególnie mający problemy z mobilnością i utrzymaniem gryfu na barkach. Wygodne uchwyty będą dobrym rozwiązaniem zastępczym, dopóki ćwiczący nie zlikwiduje problemu.
Bulgarian bag ma jeszcze jedną zaletę, bezcenną dla osób z domowym siłowniami. Nie zajmuje dużo miejsca. Komplet obciążeń czy hantli da się co prawda ekonomicznie rozlokować nawet na niewielkiej przestrzeni, ale nic nie zastąpi pod tym względem torby.
Szalenie praktyczny sprzęt, stwarzający nieograniczone możliwości, do przechowywania na najbardziej ograniczonej przestrzeni – nieźle!
Nawet jeżeli jesteś teraz nastawiony na budowę siły, a klasyczne wyciskanie sztangi kochasz jak szarlotkę u babci, bulgarian bag przyda Ci się w przyszłości. Dzięki niemu rozwiniesz swoje ciało jeszcze lepiej. Popracujesz nad gibkością, ogólną sprawnością i będziesz się… świetnie bawił. Naprawdę – tego trzeba po prostu spróbować! Na Twojej siłowni na pewno leżą torby bułgarskie – zastosuj je w następnej rozgrzewce przed treningiem.!