e-figura.pl|Aktywność|Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Data aktualizacji 01.02.2023

Przeczytasz w 9 minut

Cardio dance – zalety, wady, efekty i początki. Wszystko co musisz wiedzieć!

Nie lubisz ćwiczyć, a chciałbyś zacząć się ruszać? Żaden problem – wybierz taką aktywność, która w niczym nie przypomina klasycznego sportu. Cardio dance workout to sposób, by przyjemne spalić setki kalorii, poprawić sobie nastrój i przede wszystkim dobrze się bawić. Na czym opierają się treningi dance cardio, jakie mają wady i zalety oraz jak zacząć ćwiczyć w taki sposób? Przeczytaj!

Na czym polega cardio dance?

Dance cardio to po prostu trening do muzyki. Nie jest to jednak klasyczny aerobik, podczas którego muzyka tylko uprzyjemnia Ci realizację planu. Tutaj playlista jest na pierwszym miejscu. Ćwiczysz do rytmu, wykonujesz taneczne ruchy, a całość przypomina wręcz sesję tańca, a nie klasyczny trening.

Podczas cardio dance workout masz dobrze się bawić… i dobrze ruszać! Taka osobista impreza pozwala (niejako przy okazji) spalić setki kalorii. Tańczenie zamiast klasycznego planu treningowego – brzmi dobrze, prawda?

Jakie są rodzaje treningów tanecznych?

Trening do muzyki dzielimy na dwa główne rodzaje. 

Pierwszym z nich, który często widujemy w klubach fitness jako zajęcia grupowe, są treningi oparte na ruchach z konkretnych tańców. Jest to na przykład zumba, salsa, taniec brzucha czy bachata. Całość opiera się po prostu na poruszaniu się zgodnie z zasadami wybranego tańca, do odpowiedniej dla niego muzyki. Przy okazji takiego treningu możesz naprawdę nauczyć się tańczyć.

grupa kobiet tańczy na zajęciach fitness
Jeśli masz możliwość pójścia do klubu fitness, warto przetestować oferowane zajęcia taneczne.

Drugi rodzaj to, coraz popularniejsze w ostatnim czasie, treningi dance workout, które polega na rytmicznym wykonywaniu klasycznych ćwiczeń. Zgodnie z muzyką możesz robić pajacyki, przysiady, wyskoki, wykroki i wszystkie inne dynamiczne ruchy znane z aerobiku. Playlista – dowolna. Od Ciebie zależy, czy wykonasz trening do współczesnych hitów klubowych, hip-hopu z lat 90. czy przebojów Elvisa Presleya. Ta dowolność przekonała do dance cardio miliony osób, które nie przepadają za klasycznym tańczeniem.

Oba typy są skuteczne w spalaniu kalorii. To, który wybierzesz, zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Plan możesz ułożyć samodzielnie, zgodnie z Twoimi gustami muzycznymi i tym, jakie ćwiczenia wolisz wykonywać. Nauka prawdziwej bachaty czy krążenie ramion w rytm imprezowych przebojów? Ty decydujesz!

Jakie efekty daje dance cardio?

Taneczne treningi przynoszą bardzo dużo korzyści dla zdrowia, wyglądu i samopoczucia psychicznego. O rezultatach należy myśleć jak o każdym innym sporcie. 

Kluczem do sukcesu jest regularność. Wystarczy 30 minut 3 razy w tygodniu, by zauważyć rezultaty. Intensywność zależy od Ciebie – możesz wykonywać łagodne treningi, jak i bardzo wymagając interwały, podczas których przeplatasz energiczne piosenki z romantycznymi balladami. Im bardziej zaangażujesz się w każdy trening, tym więcej kalorii spalisz i skuteczniej wzmocnisz całe ciało.

Jako najważniejsze efekty trzeba wymienić:

  • – utratę zbędnych kilogramów. Ciało ni wnika w to, czy wykonujesz klasyczne treningi, czy taneczne plany, podczas których dobrze się bawisz. gdy wylewasz pot, spalasz kalorie – a więc i tracisz niepotrzebny tłuszczyk.
  • poprawę kondycji. Tak jak każdy trening cardio, cardio workout poprawia fizyczną wydolność organizmu. Z treningu na trening ruch będzie Ci przychodził łatwiej. Lepszą formę zauważysz nawet podczas codziennych czynności, takich jak np. wchodzenie po schodach. 
  • lepsze zdrowie. Podczas ruchu serce pracuje na wyższych obrotach, a płuca uczą się pobierać więcej tlenu. Jak każdy sport, muzyczny trening niesie ze sobą liczne benefity w postaci poprawy ogólnego zdrowia i profilaktyki chorób.
  • – ujędrnienie skóry. Dzięki przyspieszeniu krążenia krwi skóra jest lepiej odżywiona. Całe ciało zaczyna się ujędrniać – odmłodniejesz w oczach!
  • – wzmocnienie mięśni i kości. Wysiłek fizyczny sprawia, że ciało staje się silniejsze pod każdym względem. To przekłada się na lepszą sylwetkę oraz ogólną kondycję.
  • poprawę kondycji psychicznej. Ruch to zdrowie – mówią o tym także lekarze psychiatrii. Treningi taneczne dodadzą Ci pozytywnej energii, a widoczne zmiany w sylwetce zwiększą pewność siebie.
  • – naukę tańca. Niezależnie od tego, który typ treningów wybierzesz – pełnoprawny taniec czy wykonywanie ćwiczeń fitness do muzyki – poprawisz swoje poczucie rytmu i pracę ciałem. Twoi znajomi z pewnością to zauważą podczas następnego wyjścia na imprezę.
  • polubienie ruchu. Już po pierwszym treningu przekonasz się, że wysiłek fizyczny może być przyjemny. Cardio workout u milionów osób okazało się wstępem do wielkiej sportowej przygody.

kobieta tańcząca w domu podczas cardio dance workout
Sport… bez sportu, za to z dużą dozą świetnej zabawy!

Dzięki regularnym tańcom w domowym zaciszu znacznie poprawisz swoją sylwetkę i zdrowie. Jeśli połączysz treningi z dietą, utrata wagi jest wręcz gwarantowana. Wzmocnisz też mięśnie i ujędrnisz skórę, co całościowo wpłynie na wygląd Twojej sylwetki.  Cardio workout to jednak przede wszystkim dobra zabawa – jeśli nie lubisz sportu, to… tańcz, zamiast go uprawiać!

Jakie zalety ma cardio dance workout?

Efekty to nie wszystko. Istnieją też inne solidne powody, by na swoją główną aktywność fizyczną wybrać właśnie taki rodzaj treningów. Solidne, czyli jakie? Między innymi:

  • nie czujesz, że ćwiczysz. To właśnie największa zaleta tego typu treningów. Dzięki temu, że po prostu tańczysz, nie myślisz o swoich treningach jak o wyczerpującej katordze. To doskonała aktywność dla tych, którzy nie lubią się ruszać.
  • masz dowolność. W tańcu chodzi o to, by dobrze się bawić. W cardio workout wybierasz swoją muzykę, ruszasz się jak chcesz, nic nie musisz. To zupełnie co innego, niż dokładnie zaplanowane 50-minutowe treningi na spalanie kalorii.
  • zero nudy. Ile muzyki, tyle treningów cardio dance. Kiedy znudzi Ci się jeden trening, wystarczy… zmienić playlistę. Nowa playlista to nowy rytm, nowe ćwiczenia, które do niego pasują, nowe doznania. Twoje treningi mogą być w stu procentach zindywidualizowane, tak by sprawiały Ci frajdę. Jeśli zechcesz, możesz nawet włączyć sobie nagranie z koncertu i udawać, że tańczysz na Stadionie Narodowym. 
  • – nie myślisz o zmęczeniu dzięki dodatkowym bodźcom. Podczas zwykłych treningów nastawionych na spalanie kalorii, myślisz tylko o tym, jak bardzo jesteś zmęczony i ile jeszcze sekund ćwiczenia Ci zostało. Tutaj myślisz o rytmie, tekście piosenki, tym jak Twój taniec wygląda z boku. Zmęczenie? Nawet go nie zauważasz – trzeba tańczyć do białego rana (prawie)!
  • – uczysz się panować nad ciałem. Podczas treningów opartych na tanecznych ruchach, będziesz nabierał poczucia rytmu, pomysłowości w ruchach i generalnie… nauczysz się tańczyć. To dobry efekt uboczny ćwiczeń, prawda? Żaden inny typ sportu go nie daje!
  • – ćwiczysz bez sprzętu. Wystarczy Ci kawałek dywanu, wolna przestrzeń i smartfon z dobrym głośnikiem. Hantle, gumy oporowe, mata? Obędzie się bez zakupów.
  • czujesz radość. Podczas aktywności fizycznej, organizm wytwarza hormony szczęścia – endorfiny. Endorfiny od razu poprawiają Twój humor. Czujesz się pełen energii, silny, gotowy na wszystko. To między innymi dlatego taniec sprawia ludziom tak wiele przyjemności – to chemia!
  • – rozładowujesz stres. Ruch pomaga wyrzucić z siebie negatywne emocje. Gdy zatracisz się w tańcu, oczyścisz głowę ze wszystkiego, co złe. Sesja cardio dance to doskonały sposób na rozluźnienie po trudnym dniu w pracy.
  • – ograniczasz apetyt. Intensywny wysiłek może zmniejszyć Twoją ochotę na jedzenie. Rozładowujesz bowiem stres odpowiedzialny za podjadanie. Dodatkowo, gdy męczysz się na wysokich obrotach, w ciele zachodzą zmiany hormonalne oddalające myśli o jedzeniu. To pomoże Ci wytrwać w postanowieniach dietetycznych
  • – poprawiasz zdrowie serca i płuc. Treningi cardio mają wyjątkowo dobry wpływ na układ krwionośny. Cardio workout (tak jak m.in. bieganie), wzmacnia serce, usprawnia pracę naczyń krwionośnych, a nawet pomaga kontrolować cholesterol.
  • – spalasz dużo kalorii. Dokładna ilość zależy od intensywności, jaką sobie narzucisz. Może to być nawet 500-600 kcal na godzinę.
  • – ćwiczysz elastyczność i stabilizację. Treningi taneczne to odmiana treningu funkcjonalnego, czyli nastawionego na rozwój ogólnej sprawności.

kobieta podczas cardio dance workout w domu

Dance cardio może odmienić Twoje ciało, podejście do aktywności fizycznej i całe życie. Żadnych monotonnych planów treningowych, w których odliczasz minuty do końca katorgi. Tylko Ty, ulubiona muzyka i taniec ile sił!

Czy trening oparty na tańcu może mieć jakieś wady? 

Czy ten trening ma jakieś wady?

Jak każdy typ treningów, ten też ma też kilka gorszych stron. Jest ich jednak znacznie mniej, niż zalet i u większości osób nie będą przesądzać o rezygnacji tej metody aktywności.

  • – Łatwo przesadzić. Zatracając się w tańcu, zapominasz, że to wciąż trening o wysokiej intensywności. Osoby, dla których aktywność fizyczna jest nowością, mogą przez to doprowadzić do przeciążeń układu ruchu.
  • – Trudno się wczuć. Samotne tańczenie nie sprawia takiej przyjemności jak impreza taneczna w towarzystwie. W domowych warunkach nie zasymulujesz tego klimatu. Przez to, część próbujących cardio dance rezygnuje na rzecz bardziej zadaniowych treningów, opartych na klasycznym planie ćwiczeń.
  • – Nie zawsze masz ochotę tańczyć. W dni, kiedy masz bardzo zły nastrój, po prostu trudno się zmusić do tańca. Spróbuj, a jeśli się nie uda, warto mieć w zanadrzu klasyczny, smutny plan treningowy, na który w razie potrzeby okazjonalnie wymienisz dance cardio workout.
  •  – Potrzebujesz przestrzeni. Do tańca nie potrzeba szczególnego wyposażenia, ale miejsce na machanie kończynami jest po prostu niezbędne. Treningi w ciasnych kawalerkach i pokojach dzielonych ze współlokatorami mogą być bardzo utrudnione (a czasem wręcz niemożliwe). 
  • – Sąsiadom może się to nie podobać. Muzyka dobiegająca zza ściany i podskoki odbijające się na suficie, nie przysporzą Ci sympatii wśród mieszkańców bloku. Konieczny może się okazać zakup słuchawek bezprzewodowych oraz wygłuszenie podłogi grubszym dywanem.

para tańcząca w domu
Do tanecznego treningu warto kogoś zaprosić – wtedy łatwiej wczujesz się w imprezowy klimat.

Tak jak w każdym innym cardio, trzeba zachować zdrowy rozsądek i na początku nie przesadzać z intensywnością. Potrzebna będzie również odrobina wyobraźni, by w domowym zaciszu poczuć klimat imprezy i… zorganizować przestrzeń do tańca na małym metrażu!

Jak zacząć ćwiczyć tanecznie?

Chcesz spróbować? Świetnie! 

Do pierwszego cardio dance workout przyda Ci się przejrzenie platformy Youtube. Znajdują się na niej tysiące nagrań z treningami dance cardio workout. Najwięcej odbywa się do muzyki klubowej, ale znajdziesz wśród nich także inne gatunki, spośród których z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Gdy już przekonasz się w praktyce, na czym polega ten rodzaj aktywności, będziesz mógł samodzielnie opracować indywidualny trening.

screen z youtube - różne taneczne filmiki treningowe
Reggae, dancefloor, One Direction… A jest tego znacznie więcej. Znajdzie się nawet metal!

Do tanecznych  treningów potrzebujesz wygodnego stroju i antypoślizgowego podłoża. Możesz ćwiczyć w każdym ubraniu, które zapewnia Ci swobodę ruchów. Konieczne może się okazać podklejenie dywanu dwustronną taśmą oraz zaopatrzenie się w skarpetki z antypoślizgowymi wypustkami. 

Na koniec, organizacja przestrzeni. Musisz mieć miejsce na swobodne machanie ramionami. Odsuń pod ścianę delikatne przedmioty, byś miał jak najwięcej miejsca na taneczne szaleństwo.

I to wszystko! Wygodne ubranie, wygodna przestrzeń, wygodna… muzyka wpisująca się w Twoje gusta. Możesz zacząć ćwiczyć cardio dance nawet dzisiaj. Spróbujesz?


Dance cardio to treningi oparte na ruchach tanecznych do wybranego rodzaju muzyki. Nie przypominają klasycznych treningów na spalanie kalorii. Tutaj najważniejsza rzecz to dobra zabawa, a sylwetka i zdrowie korzysta przy okazji. By zacząć trenować nie potrzebujesz umiejętności tanecznych ani specjalnego sprzętu – wystarczą chęci oraz odrobina wolnej przestrzeni. To przyjemny sposób na ruch dla każdego, kto nie przepada za aktywnością fizyczną – bo o tanecznych ćwiczeniach ciężko w ogóle myśleć jako o trenowaniu. 

Mogą Ci się spodobać

Kurs instruktorski Pole Dance – od uczennicy do instruktorki. Zamień pasję w dochodowy zawód

Data aktualizacji 06.06.2024

Przeczytasz w 2 minut

Pole Dance przeszło w ostatnich latach długą drogę, stając się […]

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens i przynosi efekty?

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data aktualizacji 20.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data aktualizacji 08.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data aktualizacji 30.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data aktualizacji 27.07.2023

Przeczytasz w 10 minut

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data aktualizacji 28.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data aktualizacji 13.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data aktualizacji 12.06.2023

Przeczytasz w 5 minut

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data aktualizacji 06.06.2023

Przeczytasz w 13 minut

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data aktualizacji 05.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data aktualizacji 31.05.2023

Przeczytasz w 3 minut

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data aktualizacji 18.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 04.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data aktualizacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data aktualizacji 13.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data aktualizacji 11.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data aktualizacji 07.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data aktualizacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close