Przeglądając sklepy z suplementami dla sportowców, w niektórych przypadkach ciężko nie zadać sobie pytania ,,dlaczego to tyle kosztuje”. Kreatyna, odżywki białkowe, przedtreningówki – rozstrzał cenowy między produktami z jednej kategorii może być bardzo duży. Suplementy diety – ceny to skomplikowany temat, który warto sobie przybliżyć przed większymi zakupami. Przeczytaj!
Suplementy diety – ceny. Warunek główny, czyli skład
90% odpowiedzi na pytania o różnicę cen między suplementami diety znajdziesz na etykiecie ze składem. Tutaj liczy się każdy detal.
Magnez – cytrynian czy tlenek? Różnią się nie tylko ceny form, ale i przyswajalność.
Kreatyna – monohydrat czy jabłczan? Poznaj właściwości obu! W jabłczanie dużą część stanowi kwas jabłkowy, ten wariant suplementu jest droższy oraz daje nieco inne efekty. To nie takie same kreatyny, chociaż są w jednej kategorii produktów.
Reduktor tłuszczu z dodatkiem witamin, czy bez niego? To jeszcze bardziej skomplikowana sprawa.
Zwracaj uwagę na to, jaka dokładnie formę suplementu kupujesz oraz co zajmuje dalsze miejsca na etykiecie. Kreatyna w tabletkach, czy w proszku? Dla skuteczności nie ma różnicy, ale dla ceny tak.
Wypełniacze w postaci dodatków witamin i minerałów, tauryny, kolagenu, białka pszenicznego i innych nie zawsze są skuteczne, lub występują tylko w śladowych ilościach, na których organizm nie skorzysta. Nie ma sensu dopłacać za napis na etykiecie.
Na rynku znajdziesz też oryginalne nazwy na najzwyklejsze produkty. ,,Profesjonalna mieszanka białkowo-węglowodanowa zastępująca posiłek” gdzie indziej wystąpi jako zwykły ,,bulk”, o dużo niższej cenie. Patrz na skład, nie na opakowanie. Niby to proste, a jednak wciąż nabieramy się na tego typu sztuczki!
Dzięki wykorzystaniu tanich dodatków i niskich stężeń, producenci mogą w łatwy sposób wydłużyć skład, sprawiając wrażenie, że ich produkt będzie bardziej kompleksowy i efektywny. Uważaj – to najczęstsza pułapka cenowa na rynku suplementów.
Druga pułapka! Na rynku znajdziesz oryginalne nazwy na najzwyklejsze produkty. ,,Profesjonalna mieszanka białkowo-węglowodanowa zastępująca posiłek” gdzie indziej wystąpi jako zwykły ,,bulk”, o dużo niższej cenie. Patrz na skład, nie na opakowanie. Niby to proste, a jednak wciąż nabieramy się na tego typu sztuczki!
Moc suplementu – czytaj, licz, porównuj
Kolejna rzecz, jaka warunkuje finalną cenę suplementów to stężenie substancji aktywnych. Przedtreningówka, w której jest więcej kofeiny czy argininy, będzie mocniejsza i najprawdopodobniej droższa, od łagodnego odpowiednika znajdującego się w tej samej kategorii.
To samo dotyczy cen suplementów diety dla każdego – kompleksów witaminowych, witaminy D, spalaczy tłuszczu z apteki, a już najlepiej widać to na przykładzie olejków CBD.
Im bardziej suplement ,,forte”, ,,max”, ,,fast”, tym większymi stężeniami substancji aktywnych może się pochwalić. Sprawdzaj ile miligramów substancji znajduje się w zalecanej dawce preparatu, bo efekt zakupu będzie odmienny nie tylko dla portfela, ale też dla Twojej kondycji.
Suplementy diety – ceny a logo
Tak – płacenie za logo nie jest nam obce w żadnej kategorii zakupowej. Jeżeli jednak chodzi o suplementy na siłownię, producent droższy często jest dużo lepszą inwestycją niż tanie suplementy.
Płacisz za logo, a pod nim kryje się renoma wypracowana dzięki jakości. Duzi producenci oferują suplementy bezpieczne, przebadane, przetestowane przez miliony trenujących. Świat kulturystyki i fitness ma ich stale pod lupą, a każda jakościowa niedoróbka jest piętnowana na forach.
Za wyższą cena suplementu od znanego producenta kryją się koszty utrzymania najwyższej jakości, punktów stacjonarnych, rzeszy pracowników i płynności logistycznej sklepów internetowych. Oczywiście, kryją się także budżety marketingowe, ale… czy w dzisiejszych czasach nawet najlepsza jakość wybroni się bez reklamy?
Weź pod uwagę także patenty. Na przykład kre-alkalyn (forma kreatyny) poniekąd utrzymuje swojego producenta-wynalazcę. Co zaś do wyższości kre-alkalynu nad monohydratem zdania są podzielone.
Niestety, wielu producentów ma w swojej ,,stajni” suplementy kompletnie nieopłacalne, z cena podbitą tylko dzięki renomie marki. Stąd bardzo ważne, byś sprawdzał składy i opinie, nawet kupując u największych marek dostępnych w Polsce. Samo ,,płacenie za logo” nie jest jednak w tej branży czynnikiem koniecznym do omijania szerokim łukiem.
Suplementy diety dla sportowców zaawansowanych i początkujących
Odżywki białkowe i rozmaita suplementacja sportowa różnią się przeznaczeniem, zależnym także od stażu treningowego. Im bardziej zaawansowane, tym droższe.
W miarę wyspecjalizowania suplementów, zmniejsza się grupa docelowa. Aspirujący kulturyści muszą utrzymać ,,swoją” markę, a niełatwo trafić na nich na ulicy. Koszty produkcji szalenie skomplikowanych preparatów są poza tym odpowiednio wyższe – proces hydrolizy zawsze wyjdzie drożej, niż zwykła filtracja.
Jeżeli nie chcesz zmarnować pieniędzy, zawsze dopasuj stopień zaawansowania suplementów do własnego poziomu treningowego. Nie zostaniesz kulturystą tylko od brania tego, co zawodnicy trenujący od dziesięciu lat.
Pochodzenie produktów a koszty logistyczne
Importowane fit-słodycze od marki dostępnej tylko w Azji? Amerykańska odżywka białkowa w smaku niespotykanym na polskim rynku? Zanim poczujesz, że słabo Ci na widok niewielkiego batonika za 12 złotych, sprawdź, skąd się wziął.
W Polsce mamy kilka sklepów, które sprowadzają wyjątkowe suplementy i fit-przekąski z całego świata. Koszty dla kupującego odzwierciedlają kursy walut oraz koszt sprowadzenia i magazynowania produktów, a marża dla sklepu musi jakkolwiek zrekompensować mu ,,fatygę”.
Bądźmy szczerzy – to co dla mieszkańca krajów zachodnich ma całkowicie akceptowalną cenę, w naszej części geograficznej zwala z nóg kosztami. Wystarczy rzucić okiem na kurs euro, dolara oraz średnie pensje w krajach pochodzenia sprowadzonych ciekawostek.
Suplement, ktory sobie upatrzyłeś jest za drogi, a pochodzi zza Oceanu? Poszukaj europejskiego odpowiednika.
Tanie suplementy diety? Ceny a… cały świat
Inflacja, ceny ropy, zawirowania na rynku nieruchomości, zwiększające koszty wynajmowania lokali pod punkty stacjonarne, utrudnienia produkcyjne i transportowe wynikające z sytuacji geopolitycznej…
Gdy wszystko drożeje, drożeją też suplementy dla sportowców. Wracasz na siłownię po dwóch latach? Nie zdziw się widząc ceny monohydratu kreatyny. Nie, nie da się kupić taniej, chociaż również bardzo byśmy chcieli.
Suplementy diety – ceny zależą od składu, kosztów logistycznych po stronie sklepu, renomy producenta i wielu innych czynników. Czytaj etykiety, szukaj zamienników, ale zawsze stawiaj na sprawdzone, zaufane marki. To co dobre, musi kosztować – teraz już wiesz dlaczego.
Wiesz już co wpływa na ceny – a jak wybrać miejsce zakupu i na co zwracać uwagę kompletując asortyment? Jeśli chcesz zaoszczędzić, sprawdź artykuł tutaj: https://e-figura.pl/jak-kupowac-w-internecie-fit-produkty-5-kwestii/.