,,Masz ochotę na słodycze? Weź chrom” – kto nie słyszał tej wręcz ludowej mądrości? Chrom to jednak bardziej skomplikowany pierwiastek, niż można by to streścić w jednym zdaniu. Przyjrzyjmy się jaką rolę pełni chrom – właściwości tego pierwiastka są kluczowe do prawidłowej pracy całego organizmu. A czy chrom na odchudzanie faktycznie pomaga w zrzucaniu niechcianych kilogramów? Przeczytaj!
Chrom – właściwości. Wpływ na metabolizm
Podstawowe zadanie chromu to uczestnictwo w metabolizowaniu węglowodanów. Kontroluje stężenie glukozy we krwi oraz poprawia wrażliwość komórek na insulinę. Ponadto, wchodzi w skład enzymów trawiennych, zajmujących się białkami i tłuszczami.
Chrom reguluje stężenie insuliny we krwi, zapobiegając uszkodzeniom naczyń krwionośnych, wynikających z jej nadmiernych skoków. Jest wykorzystywany w terapii chorób układu krążenia oraz zaburzeniach metabolicznych.
Całe działanie chromu ma na celu zachowanie równowagi organizmu. W ludzkim ciele znajduje się go tylko około 6 mg, ale to 6 mg na wagę złota.
Chrom jest niekiedy rekomendowany jako sposób na poprawę kompozycji sylwetki. Rzekomo ma pomóc zwiększyć ilość suchej masy – mięśni – względem tkanki tłuszczowej. Nic dziwnego – skoro pomaga nie podjadać, to i przebudować sylwetkę jest łatwiej. Przynajmniej według obietnic…
Chrom – właściwości wymagające potwierdzenia i… odkrycia!
Chrom – właściwości wciąż pozostają dla świata nauki bardzo tajemnicze.
Badania nad jego właściwościami trwają – jest tym trudniej, że w ciele jest go bardzo mało. Pomiary stężenia chromu we krwi przerastają nawet możliwości techniczne mniej nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego.
Istnieją przesłanki, jakoby chrom, w połączeniu z cynkiem i magnezem, poprawiał możliwości wysiłkowe organizmu. Badania nad tym zagadnieniem trwają, ale póki co, wydaje się, że w tym trio chrom ma najmniejsze zasługi.
Wiemy na pewno, że chrom pomaga w terapii cukrzycy i regulowaniu poziomu cholesterolu. Jeżeli zaś chodzi o jego sportowe właściwości… Wciąż może nas zaskoczyć!
Chrom na odchudzanie – czy faktycznie działa?
Podczas robienia formy na lato łapiemy się wszystkiego – szczególnie jeśli ma nam to pomóc powstrzymać chęć na słodkości. To jak w końcu jest z tym chromem na odchudzanie, pomaga?
Otóż, nie ma jednoznaczych dowodów, jakoby chrom pomagał schudnąć. Badania przeprowadzone na otyłych kobietach wykazały, że suplementacja chromem bez zmiany trybu życia na aktywniejszy, w praktyce nic nie dała.
Inne badanie, przeprowadzone w 2013 roku na 622 uczestnikach z problemem nadwagi potwierdziło… brak potwierdzenia. Zespół naukowców nie stwierdził, żeby badani schudli pod wpływem suplementacji.
Większość badań nad właściwościami chromu podchodzi sprzed 10-20 lat. Przez ten czas nie znalazło się żadne wiarygodne potwierdzenie rewolucyjnych właściwości chromu w dziedzinie odchudzania.
Mimo tego, niektóre osoby notują spadek chęci na słodycze, po rozpoczęciu suplementacji chromem. Przyczyny należy upatrywać w pierwszej kolejności w efekcie placebo, w drugiej – uzupełnieniu niedoboru.
Objawem niedoboru chromu jest bowiem znaczne pogorszenie stanu psychicznego i obniżenie poziomu energii. Brzmi jak coś, co skłania do sięgania po słodkości, prawda?
Tak więc – chrom nie odchudza, ale jego niedobór może pośrednio prowadzić do przytycia.
Źródła chromu – polub je, jeśli trenujesz!
U sportowców zapotrzebowanie na chrom zwiększa się. Pierwiastek ten jest przez nich wydalany w większej ilości, więc szczególnie powinni zaprzyjaźnić się z pokarmowymi źródłami.
Najlepsze źródła chromu w pożywieniu to drożdże browarnicze, sery, produkty zbożowe i jajka. Na uwagę zasługuje też kakao (i gorzka czekolada), ryby oraz owoce morza, wieprzowina, wątróbka i… jabłka!
Co do suplementacji – w pierwszej kolejności skup się na jedzeniu. Decyzję o suplementowaniu chromu oraz dobór formy lepiej pozostawić lekarzowi.
Chrom dla sportowców? Badacze nie potwierdzają powszechnie przypisywanych mu właściwości. Biorąc jednak pod uwagę, że niedobór chromu powoduje pogorszenie nastroju, skłaniające do sięgnięcia po słodycze w celu jego poprawy, a efekt placebo to potęga… W ludowej mądrości jest trochę prawdy, choć pewnie nie takiej, jak się spodziewałeś!
Zanim sięgniesz po jakikolwiek suplement na spalanie tłuszczu, upewnij się, że podczas diety i treningów nie popełniasz jednego z częstych błędów! Przeczytaj dlaczego nie chudniesz: https://e-figura.pl/7-powodow-dlaczego-nie-spalasz-tluszczu-w-swoim-organizmie/!
Bibliografia:
Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. Hryniewicka E., Warszawa 2021.
Lukaski H., Magnesium, Zinc, and Chromium Nutrition and Athletic Performance, ,,Canadian journal of applied physiology = Revue canadienne de physiologie appliquée”, 26 Suppl (S1), s. 13-22, 2001.
Krzysik M., Grajeta H., Rola chromu w etiopatogenezie wybranych chorób, ,,Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” – XLIII, 2010, 3, str. 428 – 435.
Anderson R. A., Effects of chromium on body composition and weight loss, ,,Nutrition Reviews”, 1998 Sep;56(9), 266-70.
Gomez M. R. i inni, Considerations about chromium, insulin and physical exercise, ,,Revista Brasileira de Medicina do Esporte”, Vol. 11, Nº 5 – Set/Out, 2005.
Tian H. i inni, Chromium picolinate supplementation for overweight or obese adults, ,,The Cochrane database of systematic reviews”, 2013 Nov 29;2013(11).
Krol E., Krejpcio Z., Poglądy na temat roli chromu (III) w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy, ,,Diabetologia Praktyczna” 2008, tom 9, nr 3–4, s. 168-176.