Chcesz trenować wydajnie przez długie lata? Bez dbania o siebie się nie obejdzie – sport to zdrowie, ale i wymaga dobrego zdrowia! Suplementacja dla aktywnych fizycznie obejmuje nie tylko białka oraz witaminy – co daje glukozamina dla sportowców? Przeczytaj!
Glukozamina – co to jest?
Glukozamina to aminocukier produkowany w ciele naturalnie. Jest pochodną glukozy, a za jego wytwarzanie odpowiadają komórki chrzęstne. Bierze udział w syntezowaniu proteoglikanów – związków budujących chrząstki.
Na rynku łatwo dostaniemy dwie najpopularniejsze formy glukozaminy – chlorowodorek i siarczan. Znajdziemy go także w złożonych preparatach wspierających układ ruchu. Towarzyszy w nich kolagenowi i kwasowi hialuronowemu. Glukozaminę dostarczamy także z pożywienia – o jej źródłach piszemy niżej.
Glukozamina dla sportowców – co daje?
Glukozamina to jeden z głównych materiałów budulcowych odpowiedzialnych za dobrą kondycję stawów. Sportowcy muszą dbać nie tylko o mięśnie, ale o cały układ ruchu. Dotyczy to także sportowców wytrzymałościowych.
Podnoszenie ciężarów to prawdziwe katusze dla stawów. Nie tylko mięśnie ulegają uszkodzeniu na treningu. Od sztangi z gigantycznym obciążeniem cierpi cały układ ruchu, niezbędna jest więc kompleksowa suplementacja i dbanie o dietę – białko to nie wszystko.
Glukozamina na stawy przyda się każdemu, komu zależy na trenowaniu przez długie lata bez kontuzji. Mimo że organizm wytwarza ją samodzielnie, taka ilość nie wystarczy dźwigającym ciężary. Organizm sportowca zużywa na regenerację dużo więcej składników odżywczych niż ten ,,kanapowego lenia”. Większy wysiłek wymaga większej podaży kluczowych substancji.
Glukozamina na kolana pomaga szybciej i dokładniej się zregenerować po intensywnych ćwiczeniach. To niezwykle ważne – kumulujące się uszkodzenia prędzej czy później mogłyby doprowadzić do kontuzji. Uraz kolana niejednego budującego masę położył do łóżka.
Długotrwałe nadwyrężanie chrząstek i stawów zwiększa ryzyko przewlekłych zwyrodnień wymagających rehabilitacji i lekarskiej interwencji. Profilaktyczne przyjmowanie siarczanu lub chlorowodorku oddala perspektywę złego zakończenia sportowej kariery!
Czy glukozamina na stawy daje coś więcej poza regeneracją? Tak! Łagodzi ból wynikający z potreningowych uszkodzeń. Suplementacja pozwala ograniczyć ilość przyjmowanych przez nas środków przeciwbólowych – wątroba na pewno będzie zadowolona.
Ponad to wszystko, glukozamina dla sportowców wiąże wodę. Dzięki dbaniu o nawodnienie ,,od środka” nasze tkanki są lepiej odżywione. Stają się miękkie i elastyczne, co przekłada się na zwiększony zakres ruchu.
Glukozamina dla sportowców – skąd ją brać?
Suplementacja to jeden z możliwych sposobów zwiększenia ilości glukozaminy w organizmie. Nie jest jednak najważniejszy – w pierwszej kolejności najlepiej zadbać o dietę dobrą dla stawów.
Źródła glukozaminy w diecie, które warto polubić, to owoce morza – krewetki, raki oraz kraby. Włączenie ich do jadłospisu z pewnością spodoba się naszym stawom. Niestety, są to pokarmy drogie, a nasze kubki smakowe nie są kulturowo przyzwyczajone do ich spożywania. Warto jednak przynajmniej okazyjnie zaserwować sobie coś pysznego i nieco egzotycznego.
Druga opcja to oczywiście suplementacja. Optymalna dzienna dawka glukozaminy jest indywidualna – zależy od masy ciała, rodzaju i intensywności treningu. Z reguły to około 1-2 gramy – takie ilości rekomendują sportowcy oraz producenci preparatów.
Glukozamina na kolana – bezpieczeństwo
Glukozamina dla sportowców nie jest toksyczna. Jej przedawkowanie nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
Pamiętajmy, że suplementowanie glukozaminy nie przyniesie efektów od razu. Trzeba ją stosować przynajmniej przez 6-8 tygodni żeby odczuć poprawę funkcjonowania układu ruchu.
Uwaga – glukozamina nie może być stosowana jako remedium na poważne problemy ze stawami. Jeśli odczuwamy bardzo dokuczliwy ból, mamy problemy z poruszaniem się a w kolanie coś ,,przeskakuje”, czas iść do lekarza. Suplement nie wyleczy poważniejszych uszkodzeń, których zdążyliśmy się nabawić podczas treningowej kariery.
Co daje glukozamina dla sportowców? Wspiera kondycję stawów – zapobiega dolegliwościom bólowym i zwyrodnieniom. Dzięki niej łatwiej uniknąć kontuzji wynikających z intensywnego trenowania z ciężarami.
Co jeszcze świetnie wspomoże stawy sportowca? Przeczytaj nasz artykuł o kolagenie: https://e-figura.pl/kolagen-dlaczego-warto-po-niego-siegnac-dzwigajac-ciezary/!