Co zrobić z awokado, by w pełni zrozumieć popularność tego wyjątkowego owocu? Jest sporo możliwości wykorzystania go w kuchni – także Twojej! Warto, bo jedzenie awokado przynosi sporo zdrowotnych korzyści, a odprawianie z nim kulinarnych czarów może odmienić przeciętną kuchnię o 180 stopni. Poznaj 10 inspiracji na awokado – co zrobić na słodko i na wytrawnie? Będziesz zaskoczony!
Dlaczego warto jeść awokado?
Awokado to owoc, który na początku jest dość trudny w obyciu… ale zyskuje przy bliższym poznaniu! Chociaż na surowo jego smak nie każdemu przypada do gustu, po lekkiej obróbce kulinarnej stwarza niesamowite możliwości. Do tego dochodzą walory odżywcze, czyniące je prawdziwym superfood. Właściwości awokado zasługują na osobny artykuł, teraz tylko pobieżnie je przedstawiamy:
- – Wysoka zawartość tłuszczu (nawet ok. 20%) czyni awokado bardzo sycącym owocem.
- – Awokado jest zdrowe dla serca.
- – Zawiera luteinę i zeaksantynę – substancje sprzyjające kondycji oczu.
- – Dostarcza sporo kwasu foliowego, około 20% dziennego zapotrzebowania.
- – Zawiera 7 gramów błonnika na 100 gramów owocu – całkiem dużo! Błonnik jest niezbędny dla poprawnej pracy układu pokarmowego.
- – Uzupełnia potas, magnez, witaminę K.
- – Ma znikomą ilość cukru, toteż dobrze sprawdza się na dietach niskowęglowodanowych i z niskim indeksem glikemicznym.
- – Badacze podejrzewają, że substancje zawarte w awokado mogą zapobiegać nowotworom – eksperymenty trwają.
Warto jeść awokado i z racji wybitnych możliwości smakowych i wyjątkowej odżywczości. Ten owoc zasługuje na miejsce w codziennym jadłospisie. Spróbuj się do niego przekonać – inspiracje na to, co można zrobić z awokado w dalszej części artykułu Ci w tym pomogą.
Ile kalorii ma awokado? Co zrobić z tym faktem?
Awokado to wysokokaloryczny owoc. Na 100 gramów dostarcza aż 160-170 kcal. Nic dziwnego – w dużej ilości składa się z tłuszczu. Wysoka kaloryczność nie jest jednak wadą samą w sobie.
Kalorie, mimo że przywodzą na myśl złe skojarzenia, to przecież po prostu energia niezbędna do życia. By nie martwić się o wagę, wystarczy dawkować je z umiarem. Jeżeli z przyczyn dietetycznych kontrolujesz ilość kalorii w diecie, waż awokado przed obróbką i wliczaj je w dzienny bilans. Pamiętaj, że kalorie ze zdrowych produktów liczą się dla sylwetki tak samo jak każde
Czy można jeść awokado samo?
Tak. Awokado można jeść jak każdy inny owoc, bez żadnej obróbki czy przypraw. Jednakże, sam owoc nie jest wybitnie bogaty smakowo, więc wykorzystanie go w ciekawszy sposób przyniesie Ci więcej kulinarnej radości.
Nawet spożywanie skórki z awokado jest bezpieczne dla zdrowia. Ba – skórka zawiera masę witamin, więc zdecydowanie warto ją jeść. A jakby tego było mało, jeść można nawet pestki z awokado!
Problem ze skórką awokado jest taki, że w surowej formie smakuje okropnie, a jedzenie wielkiej, twardej pestki trudno sobie wyobrazić… ale w dalszej części znajdziesz pomysły na to, jak je wykorzystać w kuchni bez nieprzyjemnych doświadczeń 😉
1 – Co zrobić z awokado na pierwszy raz? Guacamole
Guacamole to podstawa awokadowego menu! To meksykańska pasta podawana do róznych potraw i przekąsek. Możesz ja wykorzystać do kanapek – zamiast masłą – jako dip do chipsów czy świeżych warzyw. W zastosowaniach ogranicza Cię tylko wyobraźnia i kulinarny gust.
Domowe guacamole zrobisz w parę minut. Wystarczy wymieszać zblendowane dojrzałe awokado, łyżkę soku z limonki, zmiażdżony ząbek czosnku, łyżeczkę kolendry, doprawić solą i pieprzem do smaku.
Gotowe! Własny, zdrowy dip bez sztucznych dodatków gotowy. Zjedz czym prędzej, najlepiej tego samego dnia.
2 – Awokatella z bananami
Awokado doskonale sprawdza się także w słodkich przysmakach – w tym tych najsłodszych, jak, domowej roboty zamiennik Nutelli. Potrzebujesz mocno dojrzałego awokado, równie dojrzałego banana (koniecznie z brązowymi plamkami), naturalnego kakao oraz zmielonych orzeszków laskowych.
Wszystko zblenduj na wysokich obrotach. Opcjonalnie – jeżeli słodycz bananów nie będzie wystarczająca, dopraw krem erytrolem – zdrowym zamiennikiem cukru. Innym dodatkiem są suszone daktyle – do zblendowania z całą resztą. To szalenie słodkie owoce, więc nawet największy słodki łasuch będzie usatysfakcjonowany 😉
3 – Pełnoziarniste tosty z awokado i łososiem
Śniadaniowa propozycja, która od lat jest na liście ulubionych pierwszych posiłków świata fitness. Tosty z awokado są bardzo sycące – dlatego, że owoc jest tłusty, a pełnoziarniste pieczywo dostarcza węglowodanów złożonych i błonnika. Do kompletu plasterki łososia – źródło białka.
Zmiażdż dojrzałe awokado na papkę, dopraw solą i pieprzem do smaku. Podpiecz chleb na patelni. Posmaruj kromkę papką, połóż plasterki łososia. Jeszcze raz połóż na patelnię, by całość kanapki lekko się podgrzała. Zjedz od razu – na zimno nie smakuje tak dobrze.
I kanapki gotowe! Czy można rozpocząć dzień lepiej, niż od smakowitego, zdrowego posiłku?
4 – Brownie z awokado
Warzywne ciasta to jest to! Po skosztowaniu zamiennika Nutelli spróbuj wykorzystać awokado w kolejnym czekoladowym pomyśle, tym razem w formie stałej 😉
Są różne przepisy na czekoladowe ciasto z awokado – warto je przetestować na własnych kubkach smakowych. Ich podstawa to miąższ dojrzałego owocu. Czekoladowy smak nadasz gorzką czekoladą lub naturalnym kakao. Do stworzenia właściwej konsystencji użyj pełnoziarnistej mąki – jest źródłem węglowodanów złożonych. Kawałek takiego ciasta może być solidnym, zdrowym posiłkiem.
5 – Sałatka na bogato
W każdej sałatce występującej jako samodzielne danie powinno się znaleźć źródło tłuszczu. Ser? Orzechy? Pestki? A może świeże awokado pokrojone w kostkę? Nie odpuścimy tego ostatniego!
Wkrój dojrzałe awokado do sałatki, dodaj jajko, mozzarellę i jak najwięcej świeżych warzyw. Takie danie podane na zimno nasyci nawet największego głodomora. Do kompletu quinoa, kasza kuskus lub bulgur – lekkie, zdrowe źródła węglowodanów.
Spróbuj postawić taką pożywną sałatkę na stole podczas grillowania – z powodzeniem zastąpi klasyczną sałatkę ziemniaczaną. Zniknie jeszcze szybciej.
6 – Farsz do jajek
Faszerowane jajka na zdrowe śniadanie Wielkanocne (i nie tylko!). Zastąp żółtka awokadową pastą, lub wymieszaj je ze zgniecionym, dojrzałym owocem. Stworzysz interesujący twist smakowy, a jajka, już same w sobie zdrowe, nabiorą dodatkowych walorów odżywczych. Majonez nie będzie potrzebny – tłuste awokado dostarczy każdemu łasuchowi wystarczająco dużo smaku.
7 – Faszerowane awokado
Dla tych, którzy bardzo polubią awokado, proponujemy odwrotny układ – do dziury po pestce wbij jajko (małe, klasy S, żeby się nie rozlało). Zapiecz w piekarniku aż białko całkowicie się zetnie. 200 stopni, 12-15 minut powinno być optymalnie, dużo zależy od piekarnika.
8 – Dip jogurtowy
Co zrobić z awokado do smarowania, poza guacamole i zamiennikiem Nutelli? Spróbuj zmiksować dojrzałe awokado z jogurtem naturalnym. Dopraw solą, pieprzem i suszonym czosnkiem. Taki dip doskonale pasuje do słonych przekąsek. Krakersy, nachosy, frytki, chipsy – awokadowy sos doda im trochę zdrowszego akcentu 😉
9 – Sałatka z mango i awokado
Egzotyczny miks skradł serca milionów miłośników zdrowego odżywiania. Nic dziwnego, bo konsystencja oraz smaki mango i awokado zostały dla siebie stworzone. Słodkie, kruche mango połączone z kremowym, maślanym smakiem awokado to coś, co przypadnie do gustu nawet sceptykom owocowych sałatek. Dopraw sokiem z limonki, szczyptą chilli i kolendry.
10 – Co zrobić z awokado i ziemniaków? Puree w nowej odsłonie
Zostały Ci ziemniaki z wczorajszego obiadu? Skocz do marketu po awokado. Zmiksuj ugotowane kartofle z dojrzałym owocem. Klasyczna papka ziemniaczana będzie smakowała wyjątkowo, a w dodatku nabierze sycących właściwości. Ziemniaki to przede wszystkim źródło węglowodanów. Połączenie ich z tłustym awokado uczyni posiłek bardziej wartościowym odżywczo. Podaj puree z mięsem lub rybą – to będzie źródło białka. I pełnowartościowy, zbilansowany posiłek gotowy!
Co można zrobić z awokado poza tymi propozycjami?
Awokado można wykorzystać w przeróżnych daniach. Eksperymentuj! Koniecznie spróbuj go:
- – jako dodatku do makaronu z krewetkami
- – jako dodatek do sałatki z tuńczykiem
- – w śniadaniowej tortilli z jajkiem i pomidorem
- – do urozmaicenia domowej pizzy
- – do smoothies i zdrowych koktajli
- – jako składnika sałatek owocowych z dowolnych owoców
- – do wszystkiego, co ma w przepisie jajka
- – na kanapkach z warzywami, plastrami łososia i wędlinami
Awokado – mimo że jest owocem – używaj tak, jak świeże warzywa. Wiadomo, że nie każda konfiguracja Ci zasmakuje, ale wiele zaskakujących połączeń po spróbowaniu okazuje się strzałem w dziesiątkę.
Co zrobić ze skórki z awokado?
Skórka awokado jest jadalna i bardzo zdrowa. Żeby jej nieprzyjemny smak nie był problemem, ususz ją w piekarniku. Po godzinie na 100-120 stopniach Celsjusza powinna być już całkowicie wyschnięta. Wtedy skrusz ją na proszek.
Opcjonalnie, zamiast suszyć w piekarniku, możesz po prostu wystawić ją na mocne słońce na kilka godzin.
Proszek ze skórki awokado możesz dodawać do koktajli, sałatek, past kanapkowych, dipów czy własnego chleba. Ostrożnie z ilością – wystarczy szczypta.
Awokado – co zrobić z pestką?
Z pestki z awokado możesz przygotować wyborną herbatę. Zaczynamy podobnie jak ze skórką – od ususzenia pestki i starcia jej na proszek. Następnie jedną łyżeczkę proszku wsyp do zaparzacza, zalej gorącą wodą i zostaw na kilka minut. Herbata gotowa!
Poza tym, podobnie jak ze skruszoną skórką, sproszkowanej pestki możesz używać w koktajlach, smarowidłach oraz wypiekach. Bez obaw – to całkiem bezpieczne i zdrowe.
Co można zrobić z awokado? Tysiące rzeczy, które przyjdą Ci do głowy! Potraktuj nasze pomysły jako inspiracje do własnych eksperymentów kulinarnych z tym owocem. Warto po niego sięgać jak najczęściej – jest zdrowe, a kuchnia, do której wchodzi awokado, przestaje być taka sama.