Na rynku mamy do wyboru tak wiele suplementów, że bez wiedzy ciężko trafić w odpowiednie! Cytrulina to jeden z najpopularniejszych, ale jaka forma działa na 200%? Cytrulina czy jabłczan cytruliny – co będzie bardziej przydatne i warte naszych pieniędzy? Przeczytaj zanim kupisz w ciemno!
Cytrulina – działanie. Po co ją brać?
Cytrulina to aminokwas służący do produkcji argininy. Arginina z kolei prowokuje powstawanie tlenku azotu, a ten wspiera przepływ krwi w organizmie. Efektem jest tak zwana pompa mięśniowa.
Pompa to stan, w którym mięśnie stają się duże i nabrzmiałe. Zwiększony dopływ krwi, a z nimi substancji odżywczych, przekłada się na zwiększenie wydajności treningowej. Doskonałe odżywienie na dłuższą metę wspiera także potreningową regenerację.
Dlaczego cytrulina będzie skuteczniejsza w kwestii wywoływania pompy niż sama arginina? Duża część argininy ulega degradacji przez trudne warunki w przewodzie pokarmowym. Tymczasem, cytrulina która dopiero w organizmie zmienia się w argininę pozwala wykorzystać ją maksymalnie.
Cytrulina bierze także w procesie mocznikowym. Oznacza to, że pomaga w przekształcaniu szkodliwego amoniaku w nieszkodliwy mocznik. Zbyt duże stężenie amoniaku powoduje, że mięśnie szybko słabną. Oczyszczanie dzięki sprawnemu przeprowadzeniu w organizmie transformacji w mocznik to kolejny ,,boost” do wytrzymałości podczas ćwiczeń.
Jeżeli wybieramy między arginina i cytruliną, ta druga sprawdzi się lepiej. Co jednak z formą – czysta cytrulina czy jabłczan cytrulina?
Cytrulina czy jabłczan cytruliny – różnica w składzie, różnica w praktyce
Jak łatwo się domyślić, w preparacie o nazwie ,,jabłczan cytruliny” jest coś poza samą l-cytruliną. W tym przypadku jest to kwas jabłkowy. Cząsteczki kwasu są w tym suplemencie połączone z czystą cytruliną.
Okazuje się, że dodatek kwasu jabłkowego przekłada się na jeszcze większy wzrost treningowej wydajności. Kwas uczestniczy bowiem w procesach generowania energii.
Sportowcy obserwują także zmniejszoną bolesność mięśni po ćwiczeniach i usprawnienie regeneracji. Spowodowane jest to tym, że kwas jabłkowy zmniejsza poziom kwasu mlekowego. Dzięki temu muskuły mają lepsze warunki do odpoczynku i wzrostu.
Dodatek kwasu jabłkowego ma jeszcze jedną zaletę. Żeby odczuć różnicę suplementując cytrulinę w czystej formie, trzeba ja brać minimum tydzień. Jabłczan natomiast można wziąć tuż przed treningiem. Efekty pojawią się mimo braku wcześniejszego kontaktu z suplementem.
Trenując na najwyższych obrotach, bardziej imponujące efekty da nam jabłczan. Ale… Czytaj dalej!
Cytrulina czy jabłczan cytruliny – co opłaca się bardziej?
Skoro dotarłeś do tego miejsca, pewnie nie masz wątpliwości – jabłczan jest generalnie lepszy od czystej cytruliny. Na intensywnym treningu ,,robi robotę” efektywniej. Czy to oznacza, że bezwzględnie powinniśmy stawiać na tę formę? Otóż, niekoniecznie!
Cytrulina – działanie czystej formy jest imponujące. Nie aż tak jak w przypadku jabłczanu, ale wciąż l-cytrulina wystarczy dla początkującego amatora sportu. Przez pierwsze 10 miesięcy przygody z siłownią nie ma sensu stawiać na najsilniejsze środki. Organizm nie jest przyzwyczajony do suplementacji sportowej, więc na słabsze warianty odpowie wystarczająco intensywnie.
Początkowy etap stosowania suplementów to także faza testów. Zanim wybierzemy bardziej skomplikowane preparaty, powinniśmy wiedzieć jak ciało reaguje na pojedyncze składniki. Dla zwiększenia skuteczności czystej cytruliny warto stawiać na jej połączenie z argininą.
Na bardziej zaawansowane preparaty, w tym jabłczan, przyjdzie czas. Warto pomyśleć o nim wtedy, gdy cytrulina w towarzystwie argininy już nie będą dzialały satysfakcjonująco. Gdy organizm się przyzwyczai, czas na coś nowego!
Na intensywnym treningu lepiej sprawdzi się jabłczan, ale cytrulina sprawdzi się… wystarczająco dla amatora! Warto wypróbować ją samodzielnie oraz w połączeniu z argininą. To pomoże nam poznać reakcję organizmu na poszczególne składniki. Gdy dotychczasowa suplementacja przestanie być wystarczająca, czas na jabłczan!
Skoro cytrulina i jabłczan wpływają na wywołanie pompy mięsniowej, zanim po nie sięgniesz koniecznie dowiedz się o tym zjawisku więcej. Przeczytaj jeden z naszych artykułów tutaj: https://e-figura.pl/pompa-miesniowa-co-daje-i-jak-ja-utrzymac/