e-figura.pl|Motywacja|Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego pilnowania diety i wstawania o 5 rano. Nic z tych rzeczy! Poznaj 30 prostych, dobrych praktyk i na początek wprowadź te zdrowe nawyki, które będą dla Ciebie najłatwiejsze. Realizację możesz zacząć w tej chwili – nie ma na co czekać. To małe kroki dla Ciebie… ale wielkie kroki dla lepszego życia!

Na końcu znajdziesz listę wszystkich wymienionych nawyków. Warto ją wydrukować i powiesić na ścianie, by na pewno nie zapomnieć o drobnych postanowieniach.

Jakie są dobre nawyki?

Co to właściwie znaczy dobry nawyk? Nawykiem można nazwać wszystkie zwyczaje i decyzje podejmowane odruchowo, bez większej refleksji. Kiedy coś zakłóci Ci realizację swojego nawyku, czujesz dyskomfort i szukasz sposobu, by uskutecznić go jak najszybciej.

Dobre nawyki służą zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, relacjom społecznym, spełnianiu marzeń oraz rozwojowi. Są łatwe w praktykowaniu.

Jak wyrobić w sobie dobre nawyki?

Nawyk można wyrobić tylko poprzez ciągłą praktykę. Kiedy wielokrotnie będziesz wykonywał daną czynność, nabędziesz odruchów. 

Dobrze to widać na przykładzie prowadzenia samochodu – tuż po zdaniu prawka jeździsz niepewnie, zastanawiasz się, czy na pewno masz pierwszeństwo, co chwila zerkasz w lusterka i powtarzasz w głowie wskazówki instruktora. Po kilku miesiącach prowadzenie idzie Ci sprawnie już bez większych refleksji na drodze.

Im bardziej rutynowo będziesz wykonywał dana czynność, tym szybciej zmieni się ona w nawyk. 

Kolejny przykład – podstawowe wieczorne rutyny. Zakręcasz wodę, wychodzisz z kabiny, wycierasz się, smarujesz skórę balsamem nawilżającym i łapiesz za szczoteczkę do zębów. Zawsze Twój łańcuch nawyków odbywa się tak samo. Branie prysznica to dla mózgu komunikat, że za chwile będzie kolejno wycieranie, kremowanie i mycie zębów. Nigdy nie zapominasz o żadnej z tych czynności, ani nie wykonujesz ich w innej kolejności. Podświadomie wyrobiłeś sobie rytualny łańcuch nawyków.

Zanim czynność zmieni się w nawyk, będziesz potrzebował ciągłego przypominania o zrobieniu jej. Alarm w telefonie, notatki na pulpicie komputera i karteczki samoprzylepne to Twoi najwięksi sojusznicy. Według badań, średni czas wyrabiania nawyku to 66 dni, ale niektóre przyjdą Ci dużo szybciej.

Jakie ludzie mają nawyki?

Każdy ma jakieś nawyki… choć nie każdy potrafi je z miejsca wymienić 😉 Część wyrabiamy sobie jeszcze w dzieciństwie, a zostają z nami na całe życie.

  • – ścielenie łóżka jako pierwsza czynność po przebudzeniu
  • – odwieszanie kurtki zawsze na ten sam haczyk, chociaż na ścianie jest jeszcze 5 innych
  • – żucie gumy po każdym obiedzie
  • – każdorazowe sprawdzanie przed wyjściem z domu, czy masz klucze do auta, portfel i telefon
  • – robienie naleśników w każdy niedzielny poranek
  • – krojenie jabłka za każdym razem w ćwiartki
  • – picie porannej kawy zawsze z tego samego kubka
  • – wchodzenie do ulubionej księgarni zawsze w środę po pracy, bo w środy mają nowe dostawy
  • – …a nawet plucie przez lewe ramię za każdym razem, gdy czarny kot przebiegnie Ci drogę, mimo że nie wierzysz w przesądy

Zawsze, każdorazowe, za każdym razem – to słowa klucze gdy mówimy o nawykach.

Niestety, wiele ludzkich nawyków kompletnie nie służy zdrowiu i samopoczuciu. Niektórzy psychiatrzy i psychologowie nazywają rodzajem nawyku nawet uzależnienia (kontrowersyjna opinia, uzależnienia to oficjalnie choroby). Właśnie przez to, że mózg zakodował je jako odruchy, bardzo trudno się ich pozbyć. Szczęśliwie jednak taki sam mechanizm obejmuje również dobre nawyki – gdy raz wejdą Ci w krew, zostaną na zawsze.

1 – szklanka wody z rana

Postaw szklankę z wodą na stoliku w sypialni. Gdy tylko wstaniesz, sięgnij po nią i wypij małymi łyczkami. Po nocy trzeba uzupełnić nawodnienie, a 250 mililitrów to minimalna ilość. Może być czysta woda, woda z plasterkiem ogórka, sokiem z cytryny – jak Ci smakuje. 

Wypicie wody doda Ci energii, jakże potrzebnej na początku dnia.

dobre nawyki - szklanka wody z rana

2 – codziennie powiedz komuś coś miłego

Pochwal męża na głos za zrobienie Ci pysznej kawy. Zwróć uwagę na ładną sukienkę koleżanki z pracy, nawet jeśli zamieniliście w życiu ze dwa zdania. Powiedz nieznajomej starszej pani w tramwaju, że ma piękny kapelusz.

Komplement musi być szczery. Jeżeli nie masz nic do pochwalenia u konkretnej osoby, to pochwal kogoś innego.

Świadomość, że Twoje słowa wywołały u kogoś uśmiech, rozjaśni także Twój dzień. Dobre nawyki służą wszystkim!

3 – zdrowe nawyki dotyczące pory snu

Kiedy przyzwyczaisz organizm do stałej godziny snu, zasypianie pójdzie znacznie sprawniej. Postanów sobie, że będziesz się kładł o TEJ konkretnej godzinie, a mózg szybko wyrobi sobie nawyk przechodzenia w stan uśpienia o właściwej porze.

Najkorzystniejsze dla organizmu jest zasypianie w okolicach 22:00. Jeżeli jednak musisz bardzo wcześnie wstawać do pracy, to kieruj się do łóżka wcześniej, tak byś miał możliwość przespania przynajmniej 7 godzin.

Unikaj odsypiania tygodnia w weekend. Sam wiesz, że gdy wstaniesz w południe, to nie chce Ci się spać do trzeciej w nocy. W następny dzień znowu więc wstajesz późno, zasypiasz późno… a potem nadchodzi poniedziałek i jesteś jak zombie. 

5 – nauka 5 obcych słówek dziennie

Ustal, że zawsze o konkretnej godzinie siadasz, bierzesz kartkę i wypisujesz na niej 5 losowych słów ze słownika interesującego Cię języka. Przeczytaj kilka razy, powtórz w głowie, zapamiętaj. Karteczki zachowuj w jednym miejscu, byś mógł czasem do nich wrócić dla odświeżenia pamięci.

By porozumieć się w większości europejskich języków, z reguły wystarczy znać 2-3 tysiące słów. 

  • – 5 słów x 30 dni = 150 słów na miesiąc
  • – 150 x 12 miesięcy = 1800 słów
  • – 150 x 24 miesiące = 3600 słów

Kilka minut nauki dziennie, a po roku będziesz miał już całkiem niezłe zaplecze słownictwa. Po dwóch latach śmiało będziesz czytał artykuły w Internecie i rozmawiał z obcokrajowcami. Dobre nawyki rozwijają bez wysiłku, a ich namacalne efekty przychodzą bardzo szybko

sposób na naukę języka - dobre nawyki

6 – szybkie sprzątanie kuchni podczas gotowania

Podczas przygotowywania potraw jest wiele momentów, w których można na szybko ogarnąć to i owo w kuchni. 

  • – Ryż dochodzi – umyj patelnię wrzuconą do zlewu.
  • – Naleśnik piecze się z drugiej strony – zetrzyj z blatu rozsypaną mąkę.
  • – Zupa kręci się w mikrofalówce – przetrzyj blat.
  • – Czekasz na zagotowanie wody w czajniku – zdejmij z suszarki naczynia i wsadź je do szafki.

Dzięki takim drobnostkom unikniesz nagromadzenia bałaganu. Odgruzowywanie kuchni nigdy nie jest przyjemne. Skoro i tak stoisz, gdy jedzenie się robi, to co Ci szkodzi zająć ręce.

7 – pół godziny czytania przed snem

Czytanie papierowej książki to bardzo dobry sposób na wyciszenie się wieczorową porą. Książka nie świeci, więc kartkowanie jej nie rozbudza. Wybierz dowolną lekturę – to wcale nie musi być mądra książka! Ma dawać Ci przyjemność i nic więcej.

8 – rozciąganie na przerwie w pracy

Kiedy masz te kilka minut dla siebie, wykonaj proste ćwiczenia rozciągające. Kilka skłonów, wymachów ramionami, pokręcenie szyją i od razu poczujesz się lżej. Przyda się zwłaszcza osobom pracującym przed komputerem. 

zdrowe nawyki - szybkie rozciąganie w pracy

9 – szykowanie ubrań dzień wcześniej

Każdego wieczoru przygotuj komplet ubrań na rano. Zaoszczędzisz czas i nerwy, a poza tym na pewno ubierzesz się porządnie. Rano, zwłaszcza w pośpiechu, nie sposób zauważyć plamy na koszuli.

10 – dziennik ciekawych chwil

Mało kto ma czas i chęci na prowadzenie wyczerpującego dziennika, ale jedno zdanie z pewnością zdążysz naskrobać. Kup kalendarz z miejscem na notatki i każdego dnia zanotuj coś ciekawego. Drobnostki mile widziane!

Po pierwsze – przypomnisz sobie fajne momenty, a przecież uśmiech na koniec dnia dobrze Ci zrobi. Po drugie – kiedyś będziesz śmiał się jeszcze szerzej, wracając do tych chwil.

Przykłady:

  • – zjadłeś lody o smaku cebulowym
  • – widziałeś na ulicy mężczyznę przebranego za średniowiecznego rycerza
  • – dorwałeś ostatnią parę świetnych butów akurat w Twoim rozmiarze
  • – wszedłeś do autobusu gdy w radiu zaczęła lecieć Twoja ulubiona piosenka
  • – kot zasnął Ci na kolanach, więc przez 5 godzin siedziałeś w bezruchu

Życie składa się z drobnostek. Dobre nawyki pomogą Ci bardziej się nimi cieszyć.

11 – najgorsze na pierwszy ogień

Było miło, to czas na odrobinę goryczy. Choćbyś stawał na głowie, to w życiu zawsze będzie do zrobienia coś nieprzyjemnego. Nudne zadanie w pracy. Rozmówienie się z sąsiadem hałasującym po nocy. Napisanie wniosku o reklamację. Po prostu trzeba – a jak trzeba, najlepiej zrobić to rano i mieć z głowy. 

12 – 2 dni namysłu przed zakupem

Dotyczy przede wszystkim ubrań, kosmetyków do makijażu i gadżetów elektronicznych. Kosztują sporo, kupujemy je impulsywnie, a bardzo często są tak naprawdę niepotrzebne. Daj sobie przynajmniej 48 godzin namysłu, zanim wydasz pieniądze na coś, co wpadło CI w oko. 

Po 48 godzinach ta rzecz wciąż chodzi Ci po głowie? Więc zakup faktycznie ma sens. 

A jeżeli danej rzeczy już nie będzie… to widocznie nie była Ci pisana 😉 Jeśli serio Ci zależy, znajdziesz ją w Internecie.

zastanawianie się nad zakupami

13 – wygoogluj NIP sklepu internetowego

Kolejna zasada kupowania, tym razem w Internecie. Zanim złożysz zamówienie, sprawdź zakładkę o nas/kontakt/o sklepie. Wrzuć NIP w wyszukiwarkę, by upewnić się, że sklep istnieje. Oszuści, niestety, wciąż mają się świetnie.

14 – dobre nawyki spotkaniowe

Przynajmniej raz w tygodniu (najłatwiej w weekend) umów się z kimś czysto towarzysko. 

Wizyta u mamy. Piwo z kolegą z pracy w piątek po południu. Kawa z koleżanką z podstawówki – mieszkacie w tym samym mieście, a nie widziałyście się od lat. Może być nawet tinderowa randka.

Minimum jedno towarzyskie spotkanie w tygodniu pozwoli Ci oderwać się od rutynowej codzienności. Nawet największemu samotnikowi przyda się trochę socjalizacji. Ta przymusowa się nie liczy – to ma być Twoja inicjatywa, Twoja ochota.

przyjacielskie spotkanie w weekend

15 – przypomniane = zrobione

Każdy ma do zrobienia coś ważnego, co odkłada w nieskończoność. Idziemy o zakład, że Ty też.

  • – Zapisanie się na badania profilaktyczne. Dawaj, otwórz nową kartę w przeglądarce i od razu wybierz termin. Potem jak zawsze zapomnisz.
  • – Rozliczenie PIT. W ostatnich dniach składania serwery skarbówki się gotują. Odhacz, zapomnij na rok.
  • – Ustawienie stałego zlecenia bankowego na płacenie czynszu. To kilka kliknięć, a spokój na wieki.
  • – Zapisanie się na kurs angielskiego podnoszący poziom językowy. Ile razy to planowałeś? Pewnie już zdążyłbyś go skończyć. Nie czekaj ani chwili dłużej.

Na przestrzeni dnia przypominasz sobie o wielu mniej i bardziej istotnych rzeczach. Jeżeli nie możesz dokładnie w tym momencie zrealizować danej czynności, zanotuj ją na ekranie smartfona używając widgetu z notatkami.

16 – dział warzywno-owocowy jako obowiązkowy punkt zakupów

Nawet jeśli nie masz na liście zakupów żadnych owoców i warzyw, wstąp na ten dział w sklepie choćby z ciekawości. A nuż przywieźli pierwsze truskawki, piękne brzoskwinie czy wyjątkowo dorodnie wyglądające pomidory? Na to zawsze warto się skusić – ale by się skusić, to trzeba zobaczyć 😉

Taki dobry nawyk pomoże Ci w zdrowszym jedzeniu. Każda porcja warzyw i owoców jest mile widziana na talerzu. 

16 – zapas zdrowszego-niezdrowego

Po dziale z owocami i warzywami odwiedź dział z przekąskami oraz słodyczami. Wystarczy raz na jakiś czas, żeby uzupełnić zapasy w słodkiej szafce.

Zaraz zaraz… zdrowe nawyki i słodycze? Tak. Zdrowa dieta to taka dieta, która jest zdrowa także dla psychiki. Narzucanie sobie drastycznych zakazów, gnając za kulturą diety, zdecydowanie się do tego nie kwalifikuje. Masz prawo wsunąć batonika. Masz prawo zjeść ciasteczko do kawy. Masz prawo opędzlować paczkę chipsów siedząc przed telewizorem. W jedzeniu dla przyjemności nie ma nic złego. Wystarczy, że generalnie będziesz odżywiał się zdrowo.

Jeżeli uwielbiasz słodycze i słone przekąski, miej je w domu. Warto jednak spróbować nieco zdrowszych wariantów popularnych opcji – również zaspokoją Twoją ochotę, a kiedy dopadnie Cię chęć na przekąskę, nie złapiesz za pierwszy-lepszy batonik leżący przy kasie w Żabce. 

W słodkiej szafce warto mieć:

  • – różne batony proteinowe
  • – batoniki owocowe bez dodatku cukru
  • – ciastka owsiane
  • – masło orzechowe 100% orzechów w składzie
  • – chipsy o zmniejszonej zawartości tłuszczu 
  • – wafle ryżowe i kukurydziane z przyprawami
  • – suszone owoce
  • – miód 
  • – gorzką czekoladę
  • – orzechy w gorzkiej czekoladzie
  • – tabliczkę czekolady, batonika i małą paczkę ciastek, które najbardziej lubisz

Serio – zdrowsze warianty jedzenia dla przyjemności są równie dobre, a nawet smaczniejsze. Warto próbować nowych rzeczy. Awaryjnie przyda się Twoje ulubione Kinder Bueno czy paczuszka Oreo 😉

zdrowe batony energetyczne granola

17 – zdrowe nawyki kupowania mniejszych paczek

Staraj się kupować małe paczki niezbyt zdrowych produktów, które najbardziej Cię kuszą. Napoczęta Milka 300 gramów pokonałaby nawet świętego.

Jedz za to z większą uważnością. Usiądź, bierz małe kęsy, pozwól czekoladzie rozpuścić się na języku. Nagle okaże się, że jedno ciastko całkowicie zaspokoiło ochotę na słodkie i bez żalu odłożysz resztę do szafki.

18 – uchylaj okno

Wietrz pomieszczenie, w którym siedzisz, kiedy tylko jest okazja. Mózg Ci za to podziękuje. Jak jest zimno, to załóż bluzę. 

Koniecznie przewietrz sypialnię tuż przed pójściem spać, żeby wystarczyło Ci tlenu na całą noc.

19 – końcówki na oszczędności

Metodą ziarnko do ziarnka możesz zaoszczędzić setki złotych co roku.

Kiedy płacisz gotówką, resztę wrzucaj do świnki skarbonki. Koniecznie takiej, z której nie da się wyjąć pieniędzy bez rozbijania. Tu złotówka, tam trzy złote, a w swoim czasie wystarczy Ci nawet na nowy telefon. 

Posługujesz się głównie płatnościami elektronicznymi? Dzień przed wypłatą przelej końcówkę na konto oszczędnościowe. 

20 – czyść swoje social media

Facebook, TikTok, Youtube i Instagram są pełne treści źle wpływających na Twoją psychikę. 

Zablokuj posty od twórcy, który Cię irytuje. Zgłoś Facebookowi, że nie życzysz sobie wyświetlania reklam na drażniący Cię temat. Wywal z obserwowanych na Instagramie swojego byłego – przecież wiesz, że nie chcesz go więcej oglądać.

Niestety, sociali nie da się oczyścić raz a dobrze. Algorytmy będą Ci stale podsuwały nowe treści. To, co Ci nie odpowiada, od razu blokuj, łapkuj w dół i cofaj subskrypcje. 

dobre nawyki - selekcja treści w social mediach

21 – dobre nawyki – dużo tlenu, mało elektroniki

Daj sobie przynajmniej 20 minut dziennie na świeżym powietrzu, tylko ze sobą. Bez słuchawek, powiadomień i SMS-ów. Może spacer dookoła bloku? Smartfon zostaje na stole – jemu tez przyda się chwila wytchnienia!

22 – krem z filtrem na każdy dzień

Ochrona cery przed promieniowaniem UV jest ważna przez cały rok, nie tylko w lecie. Wyrób sobie odruch stosowanie go przed każdym wyjściem, a wolniej się zestarzejesz.

23 – telefon nie ma wstępu do łóżka

Kiedy nie możesz zasnąć, sięgasz po telefon i scrollujesz social media.

Kiedy się budzisz, leżysz pod kołdrą i sprawdzasz portale informacyjne.

Kiedy dzwoni budzik, bezwiednie go wyłączasz i śpisz dalej. Jest przecież pod ręką, wystarczy dotknąć.

Trzymaj telefon z dala od łóżka, a lepiej wypoczniesz, nie będziesz marnował czasu z rana i podniesiesz się z łóżka na czas.

24 – codziennie uśmiechnij się do nieznajomego

W Polsce uśmiechanie się do obcych ludzi nie jest popularne, ale warto to zmieniać. Wszyscy będziemy szczęśliwsi, gdy zaczniemy spontanicznie posyłać sobie uśmiechy 🙂

Przy okazji, z uśmiechem dużo łatwiej dogadać się w urzędach, u lekarza czy w zatłoczonym sklepie. Dobra energia naprawdę popłaca. Kasjer zmęczony uciążliwymi klientami od razu poczuje się lepiej, gdy ktoś potraktuje go po prostu miło.

uśmiechnięci ludzie w sklepie

25 – zdrowe nawyki na zwiększenie aktywności – więcej schodów

Zawsze wybieraj schody zamiast windy. Zaliczysz plusa do kondycji.

No dobrze… kiedy wleczesz ciężkie zakupy albo boli Cię noga, winda będzie bezpieczniejsza, ale to jedyne okoliczności.

26 – dzwoń do rodziny

Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo – jesteście rozrzuceni po świecie, ale świat to dzisiaj maleńka wioska. Korzystaj z telefonu i połączeń wideo, by być z nimi jak najbliżej. Postaraj się przynajmniej raz w tygodniu porozmawiać z najbliższymi. Niedzielne popołudnie będzie w sam raz na zdalne rodzinne spotkanie.

Pisanie nie zastąpi usłyszenia głosu i zobaczenia się. 

dobre nawyki - dzwonienie do rodziny na skype

27 – od razu informuj o możliwości spóźnienia

Stoisz w korku. Autobus powinien być 5 minut temu. Samochód coś nie chce odpalić.

Wiesz już, że zaliczysz poślizg. Zadzwoń i poinformuj od razu, gdy tylko dotrze do Ciebie, że się spóźnisz. Fryzjer nie będzie się bez potrzeby spieszył z rozkładaniem stanowiska. Lekarz, zamiast na Ciebie czekać w pustym gabinecie, poświęci chwilę więcej poprzedniemu pacjentowi.

28 – czytaj składy i tabele

Na zakupach spożywczych zawsze odwróć opakowanie i przejrzyj tabelę makroskładników – fajnie gdyby w produkcie było dużo białka, a mało tłuszczów nasyconych i cukrów. Sprawdź, co mniej-więcej jest w składzie. Z reguły im krótszy skład, tym lepszy. 

Świadome wybieranie żywności to bardzo dobry nawyk. Niech zerkanie na tył etykiety stanie się kolejnym zakupowym odruchem.

29 – sięgnij po biografie i autobiografie

Połóż biograficzną książkę na widoku – w salonie, sypialni, na wannie czy gdziekolwiek się relaksujesz. Czytaj w każdej wolnej chwili.

To może być biografia kogokolwiek – dobrej, złej postaci, historycznej, współczesnej – ktokolwiek Cię zainteresuje. Sprawdź kategorię z biografiami w dowolnej księgarni internetowej.

Dlaczego właśnie biograficzna książka? Historie pozytywnych postaci motywują i inspirują. Wyciągniesz z nich masę wiedzy na temat tego, jak lepiej żyć. Historie negatywnych bohaterów po prostu poszerzają horyzonty. Zawsze będziesz miał o czym porozmawiać w towarzystwie.

czytanie książki podczas relaksowania się

30 – miej wodę zawsze pod ręką

Zaczęliśmy od picia wody i na nim kończymy.

Butelka wody mineralnej powinna zawsze być gdzieś w pobliżu. W wolnej sekundzie odruchowo po nią sięgniesz. Wypełnienie dziennego zapotrzebowania na wodę (min. 2 litry) zrobi się samo.

Przyda się butelka filtrująca. Będzie bardziej eko – świat nosi już o wiele za dużo plastiku.

Dobre nawyki – lista 

Podsumujmy. 

Te 30 nawyków przyniesie Ci spore korzyści. Na początek wybierz te proste do zrealizowania w Twoim przypadku. Wystarczy choć jedna zmiana. Najłatwiejsze będzie chyba uchylenie okna 😉

  • – Wypij rano szklankę wody
  • – Komplementuj ludzi.
  • – Kładź się i wstawaj o stałych porach.
  • – Naucz się 5 obcojęzycznych słówek codziennie.
  • – Szybko ogarnij kuchnię gdy czekasz na zrobienie jedzenia.
  • – Przed snem relaksuj się z papierową książką.
  • – Rozciągnij mięśnie podczas przerwy w pracy.
  • – Wieczorem szykuj ubrania na rano.
  • – Prowadź dziennik z króciutkimi notatkami.
  • – Najgorsze zadania realizuj z samego rana.
  • – Poczekaj 2 dni, zanim kupisz coś, na co masz zachciankę.
  • – Sprawdzaj sklepy internetowe po numerze NIP.
  • – Przynajmniej raz w tygodniu spędź z kimś czas czysto towarzysko.
  • – To, co wiecznie odkładasz zrób od razu po przypomnieniu.
  • – W markecie zawsze wejdź na dział owocowo-warzywny.
  • – Zrób zapas przekąsek dla przyjemności w nieco zdrowszej wersji.
  • – Kupuj mniejsze paczki, za to jedz uważniej.
  • – Wietrz pokój.
  • – Odkładaj końcówki sum.
  • – Pozbywaj się z tablicy w mediach społecznościowych wszystkiego, co działa Ci na nerwy.
  • – Daj sobie 20 minut dziennie na powietrzu, bez telefonu.
  • – Używaj kremu z filtrem codziennie.
  • – Trzymaj telefon z dala od łóżka.
  • – Uśmiechaj się do obcych.
  • – Wybieraj schody zamiast windy.
  • – Dzwoń do najbliższych przynajmniej raz w tygodniu.
  • – Dawaj znać o możliwości spóźnienia od razu, gdy je sobie uświadomisz.
  • – Czytaj składy i tabele makroskładników produktów spożywczych.
  • – Czytaj książki biograficzne.
  • – Miej butelkę wody zawsze blisko siebie.

Na każdej z tych praktyk coś zyskasz – lepsze samopoczucie, więcej pieniędzy, poprawę humoru czy dobre wspomnienia. Na wielu zyskają też otaczający Cię ludzie.

Nie czekaj – zanotuj wybrane dobre nawyki na karteczkach samoprzylepnych i rozklej je po domu. Na początku będziesz potrzebował przypomnienia, ale wkrótce wyrobisz sobie odruchy. Dbanie o swoją codzienność drobnymi praktykami to klucz do szczęśliwszego życia, zdrowia fizycznego, psychicznego i dobrych relacji z otoczeniem. 

Powodzenia!

Mogą Ci się spodobać

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 20.08.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close