Endermologia – co to za kosmetyczna procedura i dlaczego jest tak popularna wśród kobiet w każdym wieku? Przedstawiamy hit salonów urody – tutaj znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania o endermologię. Przeczytaj, zanim umówisz termin, bo… możesz się mocno rozczarować! Ile kosztują zabiegi? Ile ich potrzeba? Czy odchudzają i dają trwałe efekty?
Endermologia – co to jest? Definicja
Endermologia to nieinwazyjna metoda kosmetyczna, która wykorzystuje specjalne urządzenie do masażu w celu poprawy jej wyglądu i tekstury. Masaż endermologiczny jest zwany także masażem podciśnieniowym, czyli z wykorzystaniem próżni. Głowica urządzenia zasysa skórę, dzięki czemu masaż sięga do głębokich tkanek. Interwencja w głębokie tkanki jest kluczowa do redukcji cellulitu oraz pobudzenia krążenia odpowiedzialnego za ujędrnianie.
Głównym celem endermologii jest redukcja cellulitu, uelastycznienie skóry oraz wymodelowanie sylwetki. Metoda ta jest stosowana w celu poprawy wyglądu skóry na udach, pośladkach i brzuchu, czyli obszarach, które bywają szczególnie problematyczne pod względem cellulitu.
Endermologia nie jest nową metodą. Jeszcze w latach 90. naukowcy brali pod lupę jej skuteczność w niwelowaniu pomarańczowej skórki. Pierwotnie, masaż próżniowy miał na celu wspieranie regeneracji blizn pooparzeniowych.
Czy endermologia jest bezpieczna? Czy boli?
Endermologia jest ogólnie uważana za bezpieczny zabieg. Nie wymaga cięcia ani wprowadzania pod skórę żadnych substancji. To zdecydowanie jeden z najmniej inwazyjnych metod modelowania sylwetki.
Masaż podciśnieniowy jest bezbolesny. Endermologia wykonywana specjalistycznym sprzętem nie powoduje znacznego dyskomfortu nawet u osób z niskim progiem bólu. W razie gdyby masaż był dla Ciebie za silny, wystarczy o tym poinformować przeprowadzającego zabieg.
Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania i potencjalne skutki uboczne, o których warto wiedzieć. Specjalista wykonujący zabieg powinien Cię o nich jasno poinformować zanim położysz się na fotel!
Endermologia – przeciwwskazania do zabiegu
Przy chorobach przewlekłych zawsze warto dla pewności poinformować o swoim stanie zdrowia specjalistę przeprowadzającego zabieg.
Przeciwwskazaniami do endermologii są:
- – aktywne stany zapalne skóry, wysypki, alergie, uszkodzenia naskórka
- – poważne schorzenia układu krążenia, takie jak np. zakrzepica żył oraz stosowanie leków na te schorzenia,
- – nowotwory aktywne,
- – niedawne operacje plastyczne i zabiegi z użyciem wypełniaczy w obrębie partii,
- – ciąża i karmienie piersią – z uwagi na zmiany hormonalne w tym okresie, zabieg może nie dać oczekiwanych rezultatów.
Potencjalne skutki uboczne zabiegu endermologii
Skutki uboczne po endermologii wykonanej u zdrowych osób nie stwarzają zagrożenia, wiążą się jedynie z przejściowym dyskomfortem. Jeżeli cokolwiek Cię zaniepokoi, zatelefonuj do gabinetu, w którym wykonywałaś zabieg i przedstaw sytuację.
Możliwe dolegliwości to:
- Po zabiegu endermologii może wystąpić zaczerwienienie skóry w obszarze, który został poddany procedurze. To jest zazwyczaj krótkotrwałe i ustępuje w ciągu kilku godzin.
- Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć obrzęku w miejscach poddanych masażowi, zwłaszcza jeśli zabieg był intensywny. Obrzęk zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni.
- Masaż w trakcie endermologii może powodować siniaki na skórze. Są one zazwyczaj niewielkie i szybko znikają.
- Osoby z wrażliwą skórą mogą doświadczyć podrażnienia. W takich przypadkach istotne jest poinformowanie specjalisty o tendencjach skóry i ewentualnych uczuleniach.
Przy odpowiedniej opiece po zabiegu skutki uboczne ustępują w ciągu kilku dni. Ważne jest oczywiście, aby całą procedurę przeprowadzał uprawniony do tego specjalista. On też poinformuje Cię, czego możesz się spodziewać w najbliższych godzinach i dniach po zabiegu.
Jak wygląda zabieg endermologii?
Przed rozpoczęciem zabiegu odbywa się konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą. Podczas konsultacji omawiane są cele pacjenta, obszary, które mają być poddane zabiegowi, ewentualne przeciwwskazania i oczekiwane rezultaty. To moment na zadanie wszelkich nurtujących Cię pytań.
Następnie możesz zostać poproszona o założenie specjalnego stroju do zabiegu endermologii. Ułatwia przesuwanie głowicy maszyny oraz chroni skórę przed zbyt mocnym zasysaniem. Nie wszędzie jest stosowany kombinezon – niektóre gabinety pracują na sprzęcie, któremu do pracy wystarczy tylko poślizg z oliwki.
Gdy położysz się na fotelu zabiegowym, specjalista przygotowuje urządzenie endermologiczne. Podczas zabiegu przesuwa głowicę urządzenia po skórze w obszarze, który ma być poddany masowaniu. Czas trwania zabiegu różni się w zależności od obszaru. Zazwyczaj sesja trwa od 30 do 45 minut. Po zabiegu jest czas na spokojne ubranie się i wysłuchanie zaleceń.
Czy po endermologii się chudnie?
Procedura ta jest reklamowana jako skuteczna metoda redukcji cellulitu, poprawy wyglądu skóry i modelowania ciała, ale nie jest to sposób na znaczną utratę wagi. Endermologia po prostu nie jest metodą, która miejscowo niweluje tkankę tłuszczową.
Masaż próżniowy może stymulować organizm do usuwania tkanki tłuszczowej z miejsca poddanego zabiegowi, ale jeśli nie będziesz w deficycie kalorycznym, nic nie da zauważalnych efektów odchudzających.
Wyjaśnijmy – jeżeli na przykład chcesz zrzucić tkankę tłuszczową z ud i przejdziesz na dietę z deficytem kalorycznym, endermologia może pobudzić ciało do spalania tłuszczu akurat z tej części ciała. Człowiek nie ma kontroli nad tym, z której partii ciała spala tłuszcz, aczkolwiek rozruszanie pożądanego miejsca ma szansę zasugerować organizmowi, by zabrał się za redukcję akurat z niego.
Salony kosmetyczne zaznaczają co prawda, że endermologia może redukować tkankę tłuszczową, ale jest to redukcja naprawdę niewielka, a wysmuklenie ciała jest zasługą przede wszystkim ujędrnienia skóry. Obserwacje zespołu Zekayi Kutlubay (2013) wykazały, że wykonanie 15-tu zabiegów endermologii może dać zmniejszenie obwodów na poziomie średnio 2,9 +/- 1,6 centymetrów.
Tak więc – endermologia może być dodatkowym narzędziem w kuracji odchudzającej, ale nie można powiedzieć, że ot tak odchudza sama w sobie.
Endermologia – co to daje w praktyce?
Skoro wiesz już, co to jest endermologia, czas przyjrzeć się konkretnym rezultatom, które możesz dzięki niej uzyskać. Skoro nie jest to spektakularne odchudzanie – na co możesz liczyć?
To zależy, na ile zabiegów się zdecydujesz i jaki tryb życia będziesz prowadzić.
- Endermologia pomaga zlikwidować cellulit i ujędrnić skórę, ale pierwsze efekty zauważysz najwcześniej po 6-ciu zabiegach. Zaleca się wykonanie 12-20 zabiegów w odstępach co 2-3 dni.
- Po całej serii zabiegów, w zależności od stopnia zaawansowania cellulitu, można go zlikwidować praktycznie do zera. Najwyraźniejsze rezultaty są u kobiet szczupłych.
- Zabieg nie daje trwałych rezultatów. Konieczne są sesje przypominające. Po serii zabiegów warto robić przypominający przynajmniej raz w miesiącu.
- Regularność jest bardzo istotna dla efektywności serii. Chcąc skorzystać z zabiegu uwzględnij częste wizyty w salonie urody w swoim planie dnia.
- Za powstawanie cellulitu odpowiada wiele czynników. Jeżeli nie popracujesz nad podstawami zdrowego stylu życia, endermologia nie zdziała cudów.
- Masaż sprzyja ujędrnianiu skóry, zwłaszcza tak głęboki, jak ma to miejsce przy endermologii. Pobudzając krążenie krwi stymuluje odżywianie skóry i uelastycznianie jej.
- Zabieg pomaga także zrelaksować się psychicznie.
Endermologię należy traktować jako uzupełnienie zmian w swoim stylu życia. Chcesz zawalczyć o piękną sylwetkę od podstaw, dietą i aktywnością fizyczną? Dzięki zabiegom szybciej zobaczysz rezultaty. Jednakże, bez zatroszczenia się o fundamenty, żadne praktyki medycyny estetycznej nie przyniosą spektakularnej przemiany.
Czy endermologia się opłaca?
Jeden zabieg endermologii kosztuje od 100 złotych w górę, do nawet 300 złotych. Salony przygotowują promocje dla klientek wykupujących całe serie, w pakietach wychodzi taniej (od około 70 złotych). Znaczenie ma wybór partii poddanej zabiegowi, region i renoma salonu. Najdrożej wypadnie oczywiście sesja endermologiczna na całe ciało, znacznie taniej zrobisz same uda czy pośladki.
Czy się opłaca – nie odpowiemy Ci na to pytanie, ponieważ Cię nie znamy ;). Zależy, jaki masz budżet, na jaki rezultat liczysz i czy częste pojawianie się w salonie przez kilka tygodni będzie dla Ciebie wygodne.
Zanim zapiszesz się na zabieg warto umówić bezpłatną konsultację w salonie. Specjalista oceni, jakie efekty da się uzyskać w Twoim przypadku i ile to będzie kosztowało. Wtedy tak naprawdę będziesz mogła indywidualnie ocenić, czy endermologia jest dla Ciebie opłacalna.
Endermologia – co to za zabieg kosmetyczny? Nieinwazyjna metoda redukcji cellulitu i ujędrniania, polegająca na głębokim masażu tkanek. Powstała jeszcze w latach 90. XX wieku. Polega na masażu próżniowym specjalną głowicą. Wymaga kilkunastu (do 20-tu) powtórzeń zabiegu w odstępach co 2-3 dni. Regularność i całościowy tryb życia jest bardzo istotny dla ostatecznego rezultatu.
Wiedząc, co to jest endermologia, pozostaje skonsultować się ze specjalistą na żywo. W ten sposób możliwe będzie określenie, jakie rezultaty przyniesie Ci seria zabiegów i jak duży pakiet sesji musisz wykupić, by efekty Cię usatysfakcjonowały.
Mimo tego jak bezpiecznym zabiegiem jest endermologia, przeciwwskazania istnieją! Należą do nich m.in. problemy skórne, choroby kardiologiczne czy hormonalna burza spowodowana ciążą.
Bibliografia:
Kutlubay Z, Songur A, Engіn B, Khatіb R, Calay Ö, Serdaroğlu S. An alternative treatment modality for cellulite: LPG endermologie. J Cosmet Laser Ther. 2013 Oct;15(5):266-70. doi: 10.3109/14764172.2013.787801. Epub 2013 Apr 22. PMID: 23581834.
Chang P, Wiseman J, Jacoby T, Salisbury AV, Ersek RA. Noninvasive mechanical body contouring: (Endermologie) a one-year clinical outcome study update. Aesthetic Plast Surg. 1998 Mar-Apr;22(2):145-53. doi: 10.1007/s002669900182. PMID: 9502849.
Moortgat P, Anthonissen M, Meirte J, Van Daele U, Maertens K. The physical and physiological effects of vacuum massage on the different skin layers: a current status of the literature. Burns Trauma. 2016 Sep 19;4:34. doi: 10.1186/s41038-016-0053-9. PMID: 27660766; PMCID: PMC5027633.