Sztanga czy hantle – po który sprzęt biec na strefie wolnych ciężarów a co kupić do domowej siłowni? Mam dla Ciebie kilka porad, które przydadzą się szczególnie na początkowym etapie budowania masy mięśniowej. Sprawa nie jest oczywista – przeczytaj czy w Twoim przypadku lepiej sprawdzą się hantle czy sztanga!
Hantle czy sztanga? Zalety hantli
Między sztangą a hantlami wybieramy głównie decydując na rozwijanie mięśni klatki piersiowej. Gdy dopiero zaczynasz wzmacnianie górnych partii, prawdopodobnie lepsze będą hantle. Dlaczego?
Po pierwsze – utrzymanie hantli w obu rękach wymaga większego skupienia niż przy sztandze. Słabe mięśnie drżą, ręce różnią się poziomem siły, trzeba więc maksymalnie skoncentrować się na równej pracy prawego i lewego ramienia. Dzięki temu utrudnieniu, paradoksalnie łatwiej o wyrobienie precyzji ruchu. Im wcześniej się to uda tym lepiej. To przyda się przy wykonywaniu nie tylko klasycznego wyciskania, ale też innych ćwiczeniach.
Dla większości osób trzymanie sztangi jest po prostu łatwiejsze, dlatego chętniej na początku sięgają właśnie po nią. Bazując na sztandze potem jednak mogą mieć problemy z wypracowaniem prawidłowej techniki ruchu przy ćwiczeniach bicepsów.
Po drugie – hantle są bezpieczniejsze gdy nie mamy pewności że uda się udźwignąć ciężar. Sprawa jest prosta – zbyt ciężka sztanga bezlitośnie uderzy w ciało i będzie trudno wydostać się spod niej bez pomocy. W przypadku hantli, czując że nie damy rady wystarczy po prostu swobodnie je odrzucić.
Po trzecie – hantle pomagają urozmaicać klasyczne ćwiczenia, manipulować zakresem ruchu i wyrabiać mięśnie bardziej kompleksowo.
Jeśli przy wyciskaniu nie będzie miał Ci kto pomóc, łap za hantle. Nie zrobisz sobie nimi takiej krzywdy jak przy nieudanym dźwiganiu sztangi.
Hantle będą także doskonałym wyposażeniem do domowej siłowni. Zajmują mniej miejsca, a komplet różnych pozwalają na modyfikowanie treningów o nowe ćwiczenia. Są wielofunkcyjne – wytrenujesz nimi nie tylko klatkę, ale także wszystkie mięśnie rąk.
Hantle czy sztanga? Zalety sztangi
To co dla jednych będzie wadą, drudzy uznają za zaletę. Dźwiganie sztangi nie wymaga tyle koncentracji – jest prostsze. Nie chcąc kombinować i pracować nad precyzja ruchu od samego początku – namawiamy do tego, ale decyzja należy oczywiście do ćwiczącego – sztanga będzie wygodniejszym wyborem do wyciskania.
Ćwiczenie ze sztangą jest wydajne na samym początku. Pozwala szybko i widocznie rozbudować kluczowe mięśnie. Z czasem jednak proste ćwiczenie nie wystarczy. Mięsnie przyzwyczają się do takiego samego ruchu i dla progresowania trzeba będzie zaangażować do treningu hantle.
Sztanga pozwala na wygodne wykonywanie klasycznych, superskutecznych ćwiczeń – martwego ciągu i przysiadów. Można co prawda wykonywać je też z hantlami, ale sztanga pozwoli na więcej.
Trzeba oddać sztandze jeszcze jedną zaletę. Ćwiczenie z nią wygląda bardziej imponująco. Szczególnie przy założeniu wielkich (niekoniecznie ciężkich!) obciążeń. Chcesz zrobić wrażenie, motywują Cię zazdrosne spojrzenia początkujących, dźwigając wizualnie kolosalny ciężar czujesz się jak bóg? Łap za sztangę!
W domowej siłowni zawsze warto mieć sztangę i komplet obciążeń. Ćwiczenie z nią wymaga więcej miejsca, ale dla zrobienia solidnej serii martwego ciągu w domowym zaciszu warto nawet pozbyć się półki z telewizorem!
Co wybrać – sztangę czy hantle?
Przejdźmy do podsumowania! Oba typy sprzętu mają kapitalne zalety, a wybór będzie zależał od kilku czynników.
Chcesz pracować nad techniką, urozmaicać klasyczne ćwiczenia, kompleksowo rozwijać mięśnie i czuć się bezpiecznie? Na siłowni wybierz hantle.
Zamiast ,,kombinować” wolisz po prostu solidnie powyciskać, czuć się silnie, budzić podziw a w razie problemów uratuje Cię kolega? Na strefie wolnych ciężarów szukaj wolnej sztangi.
Co do domowej siłowni? Najlepiej byłoby mieć to i to… Jeśli już decydować – brak miejsca = hantle, dużo miejsca = sztanga. Jeśli lubisz sesje klasycznego martwego ciągu i przysiady, wygodniejsza dla Ciebie będzie sztanga. Wolisz arnoldki i bawienie się różnymi rodzajami wyciskania? Celuj w komplet hantli.
Hantle czy sztanga – co lepsze? Najistotniejsze są indywidualne preferencje treningowe i bezpieczeństwo. Solidny trening na średnim etapie zaawansowania będzie jednak i tak wymagał zaangażowania obu typów obciążeń.
Zdecydowałeś już? To teraz czas kupić ławeczkę – bez niej przecież nie potrenujesz! Przeczytaj na co zwrócić uwagę kupując ławkę do domowej siłowni: https://e-figura.pl/jaka-laweczka-do-cwiczen-do-domowej-silowni/.