Ćwiczenia mięśni brzucha można albo kochać, albo nienawidzić – a talię osoby chciałaby mieć zdecydowana większość kobiet. Hula hop z obciążeniem – wydaje się być doskonałym narzędziem, by niewielkim nakładem sił wyrzeźbić wymarzone kształty. Czy hula hop z obciążeniem działa naprawdę? Sprawdziliśmy co na to badacze!
Hula hop z obciążeniem – efekty według naukowców
Eksperymentów nad kręceniem hula hop z obciążeniem doczekaliśmy się w 2019 roku. Zespół badawczy Mari Lahelmy przebadał efekty kręcenia 1,5 kilogramowego hula hop u 55 kobiet z nadwagą.
Grupa kręciła kołem przez 6 tygodni, przez 13 minut dziennie. Następnie, również przez 6 tygodni robiła 10 000 kroków każdego dnia.
Podczas tygodni z hula hop, grupa badawcza straciła około 3 centymetrów w talii, a w tygodniach z nabijaniem kroków tylko 0,5-1 centymetra. Utrata wagi była podobna, tu i tu – po około 0,5 kilograma.
Inne badania potwierdzają, że kręcenie hula hop z obciążeniem aktywuje mięśnie brzucha skośne i wewnętrzne, a także mięśnie pośladków i kręgosłupa. Jest to wysiłek o umiarkowanym natężeniu. Wystarczającym jednak, żeby poprawić stabilność tułowia, bez zauważalnego przyrostu mięśni.
Weź pod uwagę, że mowa o osobach niewytrenowanych.
Nie ma co liczyć, że dzięki hula hop zrobisz sześciopak – wysiłek nie jest na tyle duży, by stymulować hipertrofię (co pokazało badanie Lahelmy). Jednakowoż, jako trening w domu, mający delikatnie poprawić ,,to i owo”, hula hop z obciążeniem rzeczywiście coś daje.
Hula hop z obciążeniem – efekty według użytkowników
Zdjęcia i relacje osób używających hula hop z obciążeniem wskazują, że rzeczywiście kręcenie pomaga wymodelować sylwetkę i ujędrnić skórę.
Efekty nie są rewolucyjne i trzeba się liczyć z kilkoma tygodniami oczekiwania na nie. Użytkowniczki hula hop nie zawsze wskazują, czy stosowały dietę. Nie ma też reguły co do tego, ile kręcić. Jedne kręcą 10 minut dziennie, drugie 30 minut, trzecie – przez cały odcinek ulubionego serialu.
I to jest właśnie największa zaleta hula hop z obciążeniem – brak spektakularnych efektów, ale też brak spektakularnego wysiłku. Kręcić możesz wszędzie, gdzie masz wystarczająco dużo miejsca i dostęp do rozrywki.
Hula hop z wypustkami i masażerami w pierwszych tygodniach robią siniaki, dlatego nie powinnaś rzucać się na głęboką wodę. Proponujemy zacząć od 10 minut dziennie, w dopasowanej koszulce, która osłoni skórę przed zadrapaniami od masujących wypustek.
Hula hop z obciążeniem – jakie wybrać?
Dla początkujących, wybierz hula hop z niższej półki wagowej – takie mające 0,8-1 kilograma. Szczególnie drobniejsze kobiety o niskim poziomie tkanki tłuszczowej będą na początku odczuwały ból przy kręceniu najcięższych modeli, a nie chodzi przecież o to, żeby na starcie zrazić się do kręcenia!
Zanim zahartujesz się na kręcenie ciężkiej obręczy, radzimy wybrać modele z masażerem. Wypustki bardziej bolą.
Im większe koło, tym łatwiej kręcić. Duża średnica daje długi czas na reakcję. Jeśli nigdy nie kręciłaś hula hop, łatwiej Ci będzie nauczyć się tego na obręczy mającej 110 centymetrów, niż 80-90.
Kup hula hop z obciążeniem w sklepie sportowym. Wydaj więcej, nawet jeśli nie jesteś jeszcze pewna, czy ta aktywność Ci się spodoba (w razie potrzeby odsprzedasz je którejś z licznych miłośniczek hula hop). Uważaj na tanie składane hula hop – okazyjna cena może Cię drogo kosztować. Słabej jakości plastik szybko pęka, a rozpadające się na Tobie koło odlatuje, zmiatając wszystko na swojej drodze. Telewizor również.
W Internecie dostaniesz wiele obręczy w zaskakująco niskiej cenie. Niektóre modele mają w zestawie kulki magnetyczne do dociążania koła. Jeżeli chcesz hula hop z opcjonalnym dociążeniem, lepiej kup je stacjonarnie, lub napisz do obsługi. Jeśli kulki nie są zabezpieczone, przemieszczają się przy każdym ruchu. Dźwięk obijanego metalem plastiku doprowadzi cię do szału.
Inteligentne hula-hop – czy to działa?
W ostatnim czasie na rynku pojawiły się obręcze zakładane na talię, z obciążeniem ,,latającym” dookoła. Wymagają mniej miejsca do trenowania, ale czy działają?
Trudno powiedzieć. Tego typu sprzęt jest nowym pomysłem. Do przytaczanych badań skuteczności używano standardowej obręczy.
Patrząc logicznie – ten typ hula hop może być znacznie mniej skuteczny. Nie spadnie, więc nie musisz specjalnie angażować się w ćwiczenie. To tak, jak z ćwiczeniami wielostawowymi i maszynami do ćwiczeń izolowanych. Podpierając ciężar wyłącznie swoim ciałem, z konieczności dasz z siebie więcej.
Szczególnie przy dłuższych sesjach kręcenia, przyłapiesz się na leniwym ,,kiwaniu” biodrami. Na to nie pozwoliłoby duże koło, robiące łomot o podłogę, gdy tylko się rozleniwisz. Co zaś przy pełnym zaangażowaniu w kręcenie? Czekamy na badania porównujące zaangażowanie mięśni. Póki co decyzja o przetestowaniu należy do Ciebie – możemy się mylić.
Taki sprzęt ma rzecz jasna swoje plusy. Warto go wybrać, gdy chcesz po prostu przyjemnie się rozruszać, a bezwzględna, szybka skuteczność nie jest Twoim priorytetem!
Hula hop z obciążeniem – efekty jakie daje to lekkie zwężenie talii i ujędrnienie skóry. Kręcenie kołem nie zbuduje mięśni, bo tylko umiarkowanie aktywuje mięśnie, nie zmuszając ich do wykonywania dużej pracy. Dla osób, które nie lubią klasycznych ćwiczeń, to dobry pomysł na aktywność fizyczną połączoną z oglądaniem filmów!
Włączenie hula hop z obciążeniem do planu treningowego ma sens, ale radzimy nie traktować go jako podstawę. To nie jest tak intensywny trening, by wymagał zwiększenia kaloryczności diety, albo zrekompensował porzucenie siłowi. Traktuj go podobnie, jak spacer – połączenie przyjemności z dbaniem o sylwetkę.
Ćwiczysz w domu i nie przepadasz za duża intensywnością – wolisz dłużej, ale lżej? Sprawdź czym jest trening izometryczny! Świetnie uzupełni twoje treningi z hula hop: https://e-figura.pl/na-czym-polegaja-cwiczenia-izometryczne-i-komu-spodobaja-sie-najbardziej/.
Bibliografia:
Lahelma M, Sädevirta S, Lallukka-Brück S, Sevastianova K, Mustelin L, Gylling H, Rockette-Wagner B, Kriska AM, Yki-Järvinen H. Effects of Weighted Hula-Hooping Compared to Walking on Abdominal Fat, Trunk Muscularity, and Metabolic Parameters in Overweight Subjects: A Randomized Controlled Study. Obes Facts. 2019;12(4):385-396.
Chen W-H, Yang W-W, Liu Y-C, Pan W-H, Liu C. Effects of hula hooping and mini hooping on core muscle activation and hip movement. Proceedings of the Institution of Mechanical Engineers, Part P: Journal of Sports Engineering and Technology. 2019;233(1):110-115.