Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Jak zrobić napój izotoniczny? Sprawdź nasze przepisy!

Jak zrobić napój izotoniczny? Sprawdź nasze przepisy!

Data aktualizacji 21.04.2021

Przeczytasz w 6 minut

Jak zrobić napój izotoniczny? Sprawdź nasze przepisy!

Każdy sportowiec wie, jak duże znaczenie ma prawidłowe nawodnienie całego organizmu. To właśnie dzięki niemu możemy sprawnie funkcjonować. Podczas aktywności fizycznej, razem z potem, z naszego organizmu wydalana jest jednak nie tylko sama woda.

Wraz z nią z naszego ciała “uciekają” również wszelkie niezbędne witaminy oraz minerały. Zaleca się zatem, aby po treningu stosować izotoniki. Domowe receptury są oczywiście zdecydowanie korzystniejsze dla naszego zdrowia, dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym podpowiemy, jak zrobić taki napój samodzielnie. Sprawdź!

Domowe naturalne izotoniki – dlaczego warto po nie sięgać?

Naturalny napój izotoniczny przygotowany w domu ma zdecydowanie lepszy wpływ na nasz organizm, niż gotowy produkt, który kupimy w niemal każdym sklepie. Dlaczego?

Przede wszystkim nie znajdziemy w nim sztucznych barwników, z których znane są “gotowce”. Dodatkowo to my decydujemy, co znajdzie się w naszym napoju i możemy dopasować go do swoich potrzeb, a także preferencji.

Przy okazji przygotowanie domowego izotoniku jest niezwykle tanie. Aby go wykonać, potrzebujemy bowiem tak naprawdę tylko kilku składników, które niemalże zawsze znajdziemy w swojej kuchni.

Jak zrobić napój izotoniczny w domu?

Napój izotoniczny ma za zadanie głównie odpowiednio nas nawodnić. Spożywając go, dbamy jednak także o odpowiednie stężenie składników mineralnych i węglowodanów w naszym organizmie.

Dzięki temu zwiększa się nasza wchłanialność wody, a także zyskujemy nieco dodatkowej energii. Warto zatem podczas każdej aktywności fizycznej sięgać po właśnie taki napój.

domowy izotonik po treningu

Zabierz domowy izotonik na trening w plenerze i doładuj się podczas odpoczywania!

My oczywiście przedstawimy kilka najciekawszych domowych receptur. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto poznać podstawową zasadę dotyczącą przygotowania naturalnych izotoników.

Przede wszystkim pamiętajmy, że taki napój ma w głównej mierze bazować na wodzie. Aby jednak ta została odpowiednio wchłonięta przez organizm, ciecz nie może być bardzo zimna. Najlepiej zatem bazować na lekko schłodzonej lub letniej wodzie. W innym przypadku niestety nasz izotonik nie będzie działał tak, jak należy. Weźmy sobie zatem tę zasadę głęboko do serca, ponieważ bez niej ani rusz!

Przepis na domowy izotonik – sprawdź nasze sprawdzone receptury!

Skoro znamy już najważniejszą zasadę, możemy wreszcie przygotować domowy izotonik. Przepis, a właściwie kilka przepisów, które przedstawimy, będą bazowały wyłącznie na naturalnych składnikach.

Wykorzystamy do nich bowiem sól, cukier, miód, imbir oraz kilka innych niezwykle wartościowych półproduktów. Poniżej prezentujemy zatem sprawdzone receptury na izotonik na odwodnienie, rower, trening siłowy i nie tylko!

domowy izotonik - z miętą i cytryną

Domowy izotonik możemy zabrać ze sobą na każdy trening – cardio, siłowy czy nawet na długie piesze bądź rowerowe wycieczki.

Domowy izotonik na odwodnienie

Na samym początku zaczniemy od domowego izotoniku na odwodnienie. Gdy czujemy, że naszemu organizmowi brakuje wody, najlepiej przygotować miksturę składającą się ze szklanki wody, szklanki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy oraz ¼ łyżeczki soli – najlepiej różowej himalajskiej.

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i gotowe. Po spożyciu takiego napoju nasze ciało powinno szybko się nawodnić, a my – odzyskać energię!

sól himalajska do domowego napoju izotonicznego z sola himalajską

Sól himalajska.

Jak jednak sprawdzić, czy taka mikstura na nas działa? Przed wypiciem złapmy odrobinę skóry na naszej dłoni, tak jakbyśmy chcieli się uszczypnąć. Jeśli naskórek nie wróci od razu na miejsce, oznacza to, że zdecydowanie brakuje nam wody. Wypijmy więc pomarańczowy izotonik i co jakiś czas powtarzajmy ten test. Odpowiedni poziom nawodnienia uzyskamy wtedy, gdy skóra sprężyście wróci do pierwotnej pozycji.

Porada: zamiast soku z pomarańczy, możemy użyć również mleczka kokosowego. Znajdziemy w nim bowiem bardzo dużą ilość elektrolitów, które z pewnością wpłyną pozytywnie na nasze nawodnienie.

Domowy izotonik na rower i nie tylko

Domowy izotonik na trening siłowy czy w plenerze, powinien oczywiście odpowiednio nawadniać nasz organizm, ale także i nieco nas orzeźwić. Wybierając się na rower, rolki czy biegając, warto zatem przygotować miksturę bazującą na cytrusach oraz mięcie.

Zaczynamy klasycznie od wody. Tym razem damy jej jednak nieco więcej, ponieważ napój musi nam wystarczyć na cały trening.

Do 2 szklanek wody dodajemy zatem:

  • – kilka kropel soku z cytryny lub limonki,
  • – pół szklanki naturalnego soku jabłkowego,
  • – 1 łyżeczkę cukru, najlepiej brązowego,
  • – ½ łyżeczki soli oraz kilka listków mięty.

Całość dokładnie mieszamy i gotowe!

domowy izotonik na rower mięta cytryna

Spakuj miksturę do bidonu i ciesz się domowym izotonikiem na rowerze!

Po co jednak w naszym zdrowym napoju cukier i sól? Pierwszy ze składników dostarczy nam nieco węglowodanów, które przekują się na naszą energię. Drugi natomiast utrzyma odpowiednią równowagę płynów.

Domowy napój izotoniczny z solą himalajską po treningu siłowym

Domowy izotonik po treningu powinien bazować głównie na soli – himalajskiej lub morskiej. Nie powinniśmy jednak przesadzać z jej ilością. Zbyt wiele soli nie będzie miało bowiem na nas zbyt dobrego wpływu. Na każdą szklankę wody nie powinno zatem przypadać więcej niż łyżeczka tego produktu.

Izotonik, który najlepiej sprawdzi się po treningu, warto zatem wykonać ze szklanki wody, pół łyżeczki soli oraz kilku winogron. Wszystkie składniki najlepiej zblendować. Po co nam jednak winogrona? Znajdziemy w nich cukry, które dodadzą nam energii oraz witalności. Sól oraz woda zadbają natomiast o nasze prawidłowe nawodnienie i co ciekawe – zaspokoją pragnienie.

Domowy izotonik z miodem dla każdego

Na koniec mamy dla was domowy izotonik z imbirem oraz miodem. W tym przypadku będziemy potrzebowali ok. 0,5 l ciepłej wody. Dlaczego akurat takiej? Chcemy bowiem, aby imbir oddał cieczy swój smak i właściwości. Musimy zatem pokroić go na plasterki i wrzucić do ciepłej, ale nie za gorącej wody.

Po około 30 minutach wyjmujemy imbir, a do naszej mikstury dodajemy:

  • – 2-3 łyżki miodu,
  • – sok z jednej świeżo wyciśniętej cytryny
  • – odrobinę soli.

Całość dokładnie mieszamy i lekko schładzamy. Taki domowy izotonik uzupełnia elektrolity oraz dostarcza nam nieznaczną ilość węglowodanów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

domowy izotonik - z imbirem i miodem

Jeśli chcemy przygotować izotonik z imbirem, jednak nie mamy w domu jego korzenia, możemy wykorzystać również imbir sproszkowany.

Czy można przygotować domowy izotonik dla dzieci?

Większość z nas “zaraża” swoje dzieci pasją do sportu już od najmłodszych lat. Możemy zatem zacząć zastanawiać się, czy pociechy mogą spożywać tego typu napoje, a jeśli tak, to jak zrobić domowy izotonik dla swojej latorośli.

Jeśli chodzi o receptury przygotowane w zaciszu swoich czterech ścian, oczywiście są one dedykowane również dla dzieci. Pamiętajmy jednak, by piły je wyłącznie pociechy, które naprawdę trenują czy mają dużo ruchu w ciągu dnia.

Dodatkowo możemy dawać dzieciom, ale także i sobie, naturalne izotoniki jednoskładnikowe. Co to takiego? Przede wszystkim soki czy mleczka bogate w składniki mineralne oraz witaminy. Do takich produktów należy:

  • – woda kokosowa,
  • – sok z brzozy,
  • – woda klonowa,
  • – woda kaktusowa,
  • – woda karczochowa.
woda kokosowa do picia

Woda kokosowa to jeden z najzdrowszych, najbardziej odżywczych napojów świata.

Są one zdecydowanie bardziej wartościowe, niż izotoniki, które znajdziemy w sklepie. Oczywiście spożywanie ich raz na jakiś czas nie powinno nikomu zaszkodzić, jednak w przypadku dzieci naprawdę zachowajmy duży umiar. W gotowych napojach znajdziemy bowiem sporą ilość kalorii i cukru, dlatego lepiej nie narażać swojej pociechy na ewentualne problemy z nadwagą.

Interesują Cię domowe przepisy, które pozytywnie wpłyną na Twój organizm? Sprawdź nasz artykuł o batonach proteinowych, które m.in. pobudzą regenerację Twoich mięśni! https://e-figura.pl/index.php/2021/04/20/batony-proteinowe-przepis-na-idealna-sportowa-sylwetke/

Mogą Ci się również spodobać

Ananas – odżywczy dar tropików

Data aktualizacji 22.09.2021

Przeczytasz w 5 minut

Świeże ananasy i sok ananasowy to naturalny i pyszny sposób […]

Batony białkowe – jak wiele mamy z nich korzyści?

Data aktualizacji 01.09.2017

Przeczytasz w 2 minut

Batony białkowe, to jak sama nazwa wskazuje źródło dużej ilości […]

Bolero – co to za napój?

Data aktualizacji 29.01.2022

Przeczytasz w 4 minut

Bolero to kolejny dodatek do diety sportowca, który od dłuższego […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Data aktualizacji 01.06.2022

Przeczytasz w 4 minut

Poniedziałek, godzina 7 rano. Stoisz w kuchni, nad ekspresem do […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Gospodarka wodno-elektrolitowa – co musisz o niej wiedzieć?

Data aktualizacji 01.02.2022

Przeczytasz w 5 minut

Każdy sportowiec zdaje sobie sprawę z roli nawodnienia w treningu […]

Sport a niedobór sodu – objawy i podwyższone ryzyko

Data aktualizacji 02.03.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobór sodu może skutecznie pokrzyżować Twoje plany na intensywny trening. […]

Woda kokosowa po treningu i nie tylko – co daje polubienie jej?

Data aktualizacji 25.01.2022

Przeczytasz w 5 minut

Nawodnienie na treningu to kwestia tak samo ważna jak posiłek […]

Zatrzymywanie wody w organizmie – jak walczyć z tym częstym problemem sportowców?

Data aktualizacji 29.12.2021

Przeczytasz w 7 minut

Ilu z nas pracuje na siłowni dla pięknej sylwetki? Widzimy […]

Diuretyki – jakie znamy, kiedy je brać i czy w ogóle powinieneś?

Data aktualizacji 01.04.2022

Przeczytasz w 4 minut

Diuretyki to inaczej leki moczopędne. Służą spuszczeniu z organizmu nadmiaru […]

Jak mleko może pomóc osobom w przyroście masy ciała? Mleko na masę – sprawdź jak to działa!

Data aktualizacji 19.10.2021

Przeczytasz w 5 minut

Dla hard gainerów, którzy na próżno starają się przybrać na […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close