Proteiny serwatkowe są coraz bardziej popularne nie tylko wśród kulturystów. Sięgają po nie także osoby nieuprawiające sportów zawodowo, ale rekreacyjnie oraz osoby chcące po prostu pozbyć się zbędnych kilogramów. Przy dużej podaży tego makroskładnika nie jest wcale tak łatwo dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki protein wyłącznie z pożywienia. Tym bardziej, jeśli nasze zapotrzebowanie kaloryczne liczone jest w tysiącach kilokalorii. Z pomocą przychodzi białko serwatkowe, w tym izolaty. Czym one są i jaki wywierają wpływ na nasza dietę?
Czym tak w ogóle jest izolat białka serwatkowego?
Izolat białka serwatkowego to nic innego jak jedna z form protein pochodzenia mlecznego uzyskiwana na drodze mikrofiltracji przepływu krzyżowego w niskiej temperaturze, dzięki czemu nie dochodzi do zniszczenia bioaktywnych składników. Charakterystyczne dla izolatu jest to, że zawiera on 85-90% białka wraz z egzogennymi aminokwasami oraz niewielką ilością węglowodanów (0-3%) i tłuszczu (maksymalnie 3%). Wyróżnia go także szybsza wchłanialność i lepsza rozpuszczalność, niż ma to miejsce w przypadku koncentratów białek. Wszystko to oczywiście przekłada się na wyższą cenę odżywki białkowej. Izolaty są najczęściej droższe o 30% od koncentratów. Działanie izolatu białka polega przede wszystkim na wspomaganiu anabolizmu i zmniejszeniu ryzyka katabolizmu oraz na przyśpieszeniu regeneracji potreningowej.
Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie izolatu białka serwatkowego?
Stosowanie izolatu białka serwatkowego jest korzystne nie tylko dla osób trenujących. Okazuje się, że białko to wspomaga procesy regeneracyjne i zncznie poprawia odporność organizmu. Jest ono szybko i bardzo łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Ponadto, wykazuje probiotyczne działanie na florę bakteryjną oraz reguluje poziom lipidów i insuliny we krwi. Te silne działanie probioytczne sprawia, że regularne zarzywanie izolatu białka serwatki przyczynia się do poprawy zdrowia jelit i zmniejszenia otyłości. Co więcej, wspomaga redukcję masy ciała. Spożywanie izolatu białka serwatkowego to sposób na dostarczenie do organizmu niezbędnych aminokwasów, gdyż zawiera ono wszystkie egzogenne aminokwasy. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale nie jest on w stanie sam ich zsyntetyzować. Konieczne jest zatem dostarczenie tych aminokwasów wraz z pożywieniem, co nie należy do rzeczy łatwych.
Proteiny serwatkowe bardzo szybko podnoszą poziom aminokwasów w osoczu, co jest niezwykle ważne do zachowania prawidłowej masy mięśniowej u osób trenujących. Najlepsze efekty daje przyjmowanie odżywek białkowych w godzinach potreningowych.
Inna należąca do najpopularniejszych odżywka białkowa to hydrolizat WPH. Z innego artykułu dowiesz się, czym się różnią i która sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku. Sprawdź: https://e-figura.pl/izolat-a-hydrolizat-bialka-czym-sie-roznia/: