Wybór odpowiedniej odzieży do biegania ma niemały wpływ na osiągane wyniki. O ile jednak dużą wagę przykładamy do doboru bluzy, kurtki czy spodni, o tyle zdecydowanie mniej uwagi poświęcamy skarpetom. Tymczasem to one odpowiedzialne są za prawidłową wentylację oraz stabilizację stopy. Z jakiego materiału powinny być wykonane?
Skarpetki do biegania – krótkie czy długie?
Planując trening w plenerze, musimy dokonać wyboru pomiędzy skarpetami długimi albo krótkimi. Drugie z wymienionych zdecydowanie lepiej sprawdzają się w porze letniej. Nosimy je do lżejszych butów, nawet w upalne dni. Warto jednak pamiętać, że skarpety do biegania nie mają nic wspólnego z klasycznymi stopkami, choć niektóre modele wyglądają bardzo podobnie. Ważna jest jednak długość minimalna – skarpety biegowe powinny zakrywać kostki. Tymczasem długie skarpetki będą odpowiednim wyborem na jesień, zimę oraz porę przejściową. Niektórzy chętnie wybierają je także latem, gdyż doskonale chronią skórę biegających po skalistych lub błotnistych terenach.
Z jakiego materiału powinny być wykonane skarpetki do biegania?
Często popełnianym błędem jest wybór skarpetek sportowych wykonanych z bawełny. Materiał ten uchodzi za dobry, gdyż cenimy sobie jego naturalne pochodzenie. Ma on jednak pewną bardzo istotną wadę, którą jest zdolność do absorbowania wilgoci. W praktyce oznacza to, że bawełna pochłania pot, który utrzymuje się w niej przez dłuższy czas. Biegając w bawełnianych skarpetach, czujemy się, jak gdybyśmy przyłożyli do skóry chłodny kompres. Bawełniane skarpety lepiej więc pozostawić w szafie, wybierając na trening modele wykonane z poliamidu, poliestru albo nylonu. Zastosowanie znajduje również wełna merino, która wbrew nazwie doskonale sprawdzi się także w porze letniej. Skarpety do biegania nie muszą być wykonane z jednolitego materiału – coraz większą popularność zdobywają modele będące swoistą mieszanką różnego typu tkanin. Dzięki temu można wydobyć z każdej to, co najlepsze, stawiając na wysoką jakość odzieży sportowej.
Jaka grubość skarpet do biegania będzie optymalna na lato i na zimę?
Wiedząc, jakie skarpety do biegania wybrać, skupiając się na rodzaju materiału, warto dodatkowo przeanalizować jego grubość. Zależy ona oczywiście od pory roku – latem wybieramy cieńsze modele, podczas gdy zimą stawiamy na nieco grubsze. W pierwszym przypadku chcemy uniknąć nadmiernego przegrzania, a jednocześnie zapewnić sobie odpowiednią wentylację. Dobrym rozwiązaniem będą modele z włóknami Coolmax. Zimą sprawdzają się skarpety wykonane z gęsto tkanego materiału, ale nie oznacza to, że musimy wybrać iście wełniane modele (chyba że mowa o wełnie merino, która jest specyficzną tkaniną). Wręcz przeciwnie – gruby, ale nieprzewiewny materiał sprawi, że bieganie nie będzie komfortowe. Postawmy więc na wysokie skarpety wykonane z poliamidu albo poliestru. Niektórzy w chłodniejsze dni chętnie zakładają skarpety kompresyjne, które są o wiele dłuższe – wyglądają niczym podkolanówki. Pamiętajmy jednak, że ich rola jest zupełnie inna – mają one za zadanie przede wszystkim wspierać krążenie, natomiast nie sprawią, że będzie nam jeszcze cieplej. Mogą jednak w pewnym sensie zapewnić stopie większą stabilność, zwłaszcza jeśli mamy problem z prawidłowym przepływem krwi, a nie chcemy rezygnować z aktywności fizycznej.