e-figura.pl|Aktywność|Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Data aktualizacji 14.02.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak jeździć na rolkach? Instrukcje krok po kroku i porady na start

Jazda na rolkach to bardzo przystępny sport – bardzo łatwo nauczyć się go w każdym wieku, niewielkim nakładem sił. Zanim jednak wskoczysz w rolki, poznaj odrobinę teorii, by nauka nie zakończyła się siniakami. Przeczytaj jak jeździć na rolkach, skręcać, hamować i czego NIE robić!

Dobór sprzętu dla początkującego

Jeśli masz już pierwsze rolki, możesz przejść do kolejnego punktu.

Pierwszy etap nauki jazdy rozpoczyna się w sklepie sportowym. Wybierz rolki rekreacyjne, zwane też rolkami fitness – to one są przeznaczone do nauki jazdy i amatorskich treningów. Postaw na modele z 4 kołami (są bardziej stabilne niż trójkołowe) i hamulcem. 

Udaj się do sklepu dopiero po południu, bo wtedy stopa jest nieco większa niż rano. Rolki mierzone początkiem dnia mogłyby okazać się za ciasne na wieczornych treningach.

Podstawa to bardzo dokładne przymierzenie rolek. 

  • – nawet jeśli wydaje Ci się, że trafiłeś, dla pewności przymierz ten sam model w większym i mniejszym rozmiarze
  • – pokombinuj ze sznurowaniem, żeby ściśle dopasować cholewkę do stopy, 
  • – koniecznie przymierz obie rolki
  • – zrób kilka kroków w rolkach na sklepowej podłodze
  • – korzystaj z pomocy obsługi 

Wybrzydzaj. Dobieranie pierwszych rolek może być uciążliwe, ale nie machaj ręką z myślą dobra, biorę te, jakoś to będzie. Nie będzie, bo sztywny but rolki nie wyrobi się w miarę używania, tak jak ma to miejsce przy zwykłym obuwiu. 

Na razie nie myśl o specjalistycznym sprzęcie do jazdy szybkościowej lub robienia trików. Na to przyjdzie czas dopiero, gdy perfekcyjnie opanujesz podstawy rolkarstwa. Inwestycja w wypasione rolki do specyficznych treningów to na tym etapie zwykłe marnowanie pieniędzy. Nawet nie zdołasz ich opanować, a co dopiero wykorzystać pełnego potencjału. 

Do kompletu potrzebujesz kasku i ochraniaczy. Obsługa pomoże Ci dobrać odpowiednie rozmiary. Tutaj też nie broń się przed dłuższym dokładnym mierzeniem!

Dobra trasa do nauki jazdy na rolkach

Czas znaleźć miejsce, w którym bezpiecznie nauczysz się jak jeździć na rolkach. Wybierz teren z gładką powierzchnią, najlepiej asfaltową lub uklepaną glebą. Wystrzegaj się kostki brukowej (będzie trzęsło na fugach), żwiru i dziur. 

Od 2021 roku rolkarze mogą korzystać ze ścieżek rowerowych. Do Twojej dyspozycji są także boiska, parki, skateparki, dziedziniec przed blokiem i oczywiście chodnik. Nie możesz jeździć po szosie. Omijaj również parkingi – gładka nawierzchnia kusi, ale zwykle to tereny prywatne, z których szybko mogą Cię wyrzucić. Poza tym, nauka jazdy w towarzystwie samochodów to nic bezpiecznego.

W pobliżu powinno być coś, co będziesz mógł złapać stawiając pierwsze kroki, np. barierka. Ewentualnie, weź ze sobą kogoś bliskiego, kto przytrzyma Cię podczas nauki. Poczujesz się znacznie pewniej, a im pewniej się czujesz, tym szybciej opanujesz jazdę.

jak nauczyć się jeździć na rolkach po chodniku
Widzisz nierówności na tym chodniku? W rolkach mocno je odczujesz. To NIE jest dobre podłoże do nauki.

Pierwsze kroczki na rolkach

Zakładaj rolki! Mocno je zasznuruj, by but ustabilizował nogę. Zapnij ochraniacze i kask. Potem złap za poręcz (lub ramię znajomego) i stań w miejscu. Stanie na niestabilnym podłożu – linii kół – to niecodzienne doświadczenie, do którego na początku trzeba się odrobinę przyzwyczaić.

Kiedy zaczniesz bez problemu utrzymywać równowagę, czas ruszać!

Jak jeździć na rolkach gdy już opanujesz stanie?

Gdy poczujesz się pewnie, przesuń stopy tak, by tworzyły kształt litery V – pięty blisko siebie, czubki palców skierowane na zewnątrz.  Taka pozycja jest najlepsza do robienia pierwszych drobnych kroczków, bo nie można się z niej niekontrolowanie rozpędzić.

Lekko ugnij kolana i pochyl się do przodu. Zachowanie poprawnej pozycji jest bardzo ważne. Uginając kolana, możesz poprawnie się odpychać, a obniżenie środka ciężkości zwiększa kontrolę nad ruchem. Trzeba się pochylić, by rolki zawsze były odrobinę za tułowiem i nie wyjeżdżały przed Ciebie, bo to prosta droga do upadku.

Stopy ułożone, kolana ugięte, tułów pochylony? Spróbuj przejść kilkadziesiąt metrów stawiając nogi blisko, bez rozpędzania się.  

Gdy opanujesz utrzymywanie równowagi podczas chodu, możesz zacząć się rozpędzać. Ustaw nogi szerzej niż biodra, ugnij kolana i tułów tak jak poprzednio. Ostrożnie odepchnij się na bok jedną nogą, potem drugą. Przy każdym kroku zbliżaj kolana do siebie. Włóż w odpychanie minimum siły, żeby sprzęt nie rozpędził się zbyt gwałtownie. 

Nogi podczas jazdy na rolkach
Noga w bok i odepchnij.

Dalej będzie już z górki. Gdy zaczniesz czuć się pewnie przy ostrożnym odpychaniu z nogi na nogę, szybko opanujesz to, jak się jeździ na rolkach. Nabierzesz płynności kroku i instynktownie zwiększysz prędkość. 

Oczywiście, przed pierwszym treningiem warto obejrzeć na Youtube filmiki z poprawną techniką jazdy. Zobaczysz, jak mocno powinien być pochylony tułów oraz jak wygląda odpychanie się. Dopiero trening czyni mistrza, ale przyszłemu mistrzowi nie zaszkodzi przyjrzenie się wzorcowemu rolkarzowi!

Jak skręcać i omijać przeszkody na rolkach?

Dojeżdżasz do pierwszego zakrętu, lub przed twoim nosem nieoczekiwanie pojawia się kosz na śmieci – co robić? 

Skręcanie i omijanie przeszkód na rolkach polega na przenoszeniu ciężaru ciała na tę stronę, w którą potrzebujesz się odchylić. To naprawdę proste gdy opanujesz podstawy odpychania się – załapiesz intuicyjnie. Na początku, żeby mieć większą kontrolę nad ruchem, przy ostatecznym omijaniu przeszkody trzymaj przed sobą rolkę z hamulcem.

No właśnie – jak zahamować, gdy będziesz miał dosyć jazdy?

Jak bezpiecznie hamować?

Początkujący kolarz musi jak najszybciej zacząć doskonalić hamowanie. Pierwszy raz zahamuj wjeżdżając na trawnik, a później przystąp do nauki używania hamulca zamocowanego z tyłu jednej rolki. Na wszelki wypadek wciąż trzymaj się blisko trawy.

Podczas jazdy wysuń nogę z hamulcem przed siebie i przenieś część ciężaru ciała na piętę. Hamulec zacznie wtedy szorować po podłożu, stopniowo wytrącając Twoją prędkość. 

Warto dodatkowo opanować inną podstawową metodę hamowania – tzw. metodę V. Ustaw stopy równolegle i zbliżaj pięty maksymalnie do siebie. Czubki palców kieruj na zewnątrz. 

Kolejna metoda – T-stop – jest nieco trudniejsza. Trzeba podczas jazdy podnieść jedną nogę i przesunąć ją za rolkę na której stoisz, ustawiając je prostopadle. Ciężar Twojego ciała oprze się wtedy na przedniej rolce, a ta położona z tyłu będzie robiła za wielki hamulec.

hamowanie na rolkach - metoda t
Wycofaj nogę w ten sposób i maksymalnie zbliż kółka do pięty jadącej rolki.

Używanie hamulca przy rolce, metoda V i metoda T-stop – tyle wystarczy Ci na początku. Z czasem nauczysz się hamowania dodatkowymi metodami. Przede wszystkim ćwicz, a wjeżdżanie na trawę traktuj jako ostateczność. Nie tylko dlatego, że w mieście  musisz sobie radzić z samym asfaltem – także temu, że częste spotkania z wilgotnym trawnikiem szkodzą łożyskom.

Przewracanie się na rolkach

Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz – to powiedzenie początkujący rolkarz może potraktować dosłownie. Każdy się kiedyś przewrócił, nawet zawodowcom się to zdarza. Dlatego przypominamy o konieczności założenia ochraniaczy i kasku, by Twoja kariera rolkarska nie zakończyła się jeszcze przed rozpoczęciem.

Kiedy już wiesz, że upadek jest nieuchronny, maksymalnie pochyl się do przodu i wysuń przed siebie dłonie. Spróbuj wylądować na rękach (które powinny być osłonięte ochraniaczami!), a może nawet unikniesz kontaktu kolan z ziemią.

Inna metoda to kucanie, gdy nadchodzi spotkanie z podłożem. Podczas przykucu musisz wciąż pochylać tułów do przodu. Wyciągnij ręce przed siebie.

Podczas jazdy cały czas musisz być pochylony. Nie prostuj sylwetki, bo rolki wyjadą za daleko przed Ciebie. Wtedy przewrócisz się do tyłu – a z tyłu jest głowa, kręgosłup i sporo kości, których istnienie uświadomisz sobie dopiero po wylądowaniu. Jeśli już zaczniesz lecieć do tyłu, ratuj się wycofując ręce – zamortyzują część impetu.

Jak jeździć na rolkach po mieście?

Kiedy opanujesz stawianie kroków, odpychanie się, hamowanie i kontrolowane upadki, możesz ruszać na miasto. Z początku wybierz mało uczęszczaną trasę, na której nie będziesz musiał martwić się tłumem – bo jak nauczyć się jeździć na rolkach, kiedy ledwo masz miejsce do chodzenia?

Zwróć uwagę na nawierzchnię. Teoretycznie możesz korzystać z chodnika, ale w większości miast są one wyłożone kostką brukową, na której początkujący rolkarz będzie się stale trząsł. Warto więc trzymać się ścieżki rowerowej, lub udać się na miejski plac gładko wyłożony płytami. Potrenuj w bojowych warunkach, uważając na przechodniów, omijając dziury, śmieci i inne przeszkody.

Nabrałeś pewności? Idź na chodnik. Wkrótce przyzwyczaisz się do nierównego podłoża, ale teraz jedź powoli. Delikatnie się odpychaj i bądź przygotowany do lądowania na rękach.

Oczywiście, podczas jazdy trzeba się trzymać najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Patrz przed siebie. Nie wjeżdżaj gwałtownie na ulicę. Kiedy zielone światło na przejściu dla pieszych zaczyna mrugać, nie pakuj się na jezdnię z nadzieją szybkiego przejechania – trudno o gorsze miejsc do upadku, niż środek drogi. Przystań i poczekaj na następne zielone, na którym spokojnie pokonasz szosę.

Jak NIE jeździć na rolkach? Najczęstsze błędy

Wiesz już wszystko o tym, jak się jeździ na rolkach. Do kompletu zapamiętaj, jakie błędy najczęściej robią początkujący rolkarze i wystrzegaj się ich od pierwszego treningu.

Najczęstsze błędy podczas nauki jazdy na rolkach to jazda na wyprostowanych, rozłożonych nogach. Rolkarz bezwładnie poddaje się pędowi. Próbuje balansować rękami, ale to nie pomaga mu zachować równowagi. Nogi ugięte, kolana zbliżasz do siebie przy każdym kroku!

Osoby uczące się jak jeździć na rolkach często prostują tułów. To zła praktyka – jak już wiesz, rolki mogą wtedy mocno wyjechać przed Ciebie, co skończy się upadkiem na plecy. Tułów pochylony!

Następny problem – odpychanie się do tyłu. Jeśli będziesz zamiatał nogami niczym koń, po kilku krokach wylądujesz na ziemi. Odpychanie do boku, przenosząc ciężar z jednej nogi na drugą!

I ostatni techniczny błąd – patrzenie pod nogi. To nie pomoże Ci utrzymać równowagi. Wręcz przeciwnie, bo umykające podłoże Cię zamroczy. Patrz ciągle przed siebie, by zdążyć ominąć przeszkody i pieszych.

Na koniec – przecenianie swoich umiejętności związane z próbami naśladowania innych rolkarzy. Przede wszystkim, kategorycznie zapomnij o jeździe na rolkach po schodach. Owszem, niektórzy to robią (i chętnie chwalą się tym w Internecie), ale taka praktyka jest możliwa tylko przy bardzo dużym doświadczeniu. Początkujący rolkarz chodzi po schodach bokiem, na ugiętych kolanach i ciągle trzyma się poręczy. Naukę trików i wyścigi także zostaw, dopóki nie dojdziesz do perfekcji w zwykłym jeżdżeniu po mieście.

kobieta siedząca na schodach podczas nauki jazdy na rolkach
Na początku rolkarstwa używaj schodów tylko do siedzenia!

Czy jazda na rolkach jest trudna?

Uff… Sporo tego było! To teraz kilka słów otuchy. 

W teorii, nauka jazdy na rolkach może się wydawać trudna. Zapewniamy jednak, że mając wiedzę o poprawnej technice odpychania, hamowania i upadania, błyskawicznie nauczysz się robić to wszystko instynktownie. Rekreacyjne rolkarstwo to bezpieczny sport, szczególnie gdy masz na sobie ochraniacze i kask. 


Rolki nie są trudne. Z każdym treningiem pójdzie Ci łatwiej. Nauczysz się tego raz, a na całe życie – jazda na rolkach jest jak jazda na rowerze! 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Zanim zaczniesz, zainwestuj w wygodne rolki, kask i komplet ochraniaczy. Poszukaj gładkiego podłoża do trenowania. Potrenuj stanie w miejscu, stawianie drobnych kroków w pozycji V, a potem nieco się rozpędź, pamiętając o żelaznych zasadach prawidłowej techniki. Doskonałe hamowanie i kontrolowane upadanie. Jeżdżąc po mieście zachowaj ostrożność, zwłaszcza zbliżając się do szosy.

Mogą Ci się spodobać

Kurs instruktorski Pole Dance – od uczennicy do instruktorki. Zamień pasję w dochodowy zawód

Data aktualizacji 06.06.2024

Przeczytasz w 2 minut

Pole Dance przeszło w ostatnich latach długą drogę, stając się […]

Skakanka – efekty. 15 najważniejszych dla sylwetki i zdrowia

Data aktualizacji 28.03.2024

Przeczytasz w 6 minut

Skakanka? Efekty regularnego trenowania Cię zaskoczą… chyba że dowiesz się […]

Bieganie w miejscu – czy taki trening ma sens i przynosi efekty?

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 5 minut

Bieganie w miejscu jako zamiennik treningu w terenie i na […]

Jak ćwiczyć żeby schudnąć? Na siłowni i w domu – 12 wskazówek

Data aktualizacji 25.01.2024

Przeczytasz w 8 minut

Aktywność fizyczna to cenny pomocnik w walce ze zbędnymi kilogramami. […]

Masaż tajski – na czym polega i czy jest bezpieczny? Przygotuj się na to!

Data aktualizacji 28.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Masaż tajski od lat należy do najchętniej wybieranych zabiegów odnowy […]

Pilates dla początkujących – wszystko by zacząć! 7 ćwiczeń i wskazówki na start

Data aktualizacji 20.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Pilates dla początkujących to sposób, by stać się silniejszym i […]

Chodzenie po schodach – jak to robić, by poprawić formę? Porady i efekty

Data aktualizacji 08.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Chodzenie po schodach przez kilkadziesiąt minut bez przerwy, może zastąpić […]

Jak kręcić hula hop? Zwykłe, z obciążeniem, z wypustkami – poradnik

Data aktualizacji 30.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak kręcić hula hop, żeby były efekty? Nauka ćwiczenia z […]

Bieganie czy rower – który sport lepiej wybrać? Rozstrzygnięcie!

Data aktualizacji 02.08.2023

Przeczytasz w 8 minut

Bieganie czy rower – z którym sportem lepiej związać swoją […]

Badminton – zasady, ciekawostki i wskazówki dla początkujących

Data aktualizacji 27.07.2023

Przeczytasz w 10 minut

Badminton – zasady tej gry wydają się proste, a większość […]

Ćwiczenia relaksacyjne – 7 metod na świadome pozbycie się napięcia

Data aktualizacji 28.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ćwiczenia relaksacyjne to obowiązkowy punkt planu treningowego współczesnego człowieka. W […]

Ścianka wspinaczkowa – poradnik dla początkujących wspinaczy

Data aktualizacji 13.06.2023

Przeczytasz w 10 minut

Ścianka wspinaczkowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. […]

Ćwiczenia na trampolinie – czy warto je robić dla zdrowia i odchudzania?

Data aktualizacji 12.06.2023

Przeczytasz w 5 minut

Ćwiczenia na trampolinie to sposób, by potrenować i równocześnie świetnie […]

Sporty walki, które możesz zacząć trenować. Rodzaje i charakterystyki

Data aktualizacji 09.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Sporty walki to bardzo szeroka kategoria dyscyplin. Napisano o nich […]

Jak biegać? WSZYSTKO o bieganiu dla początkujących

Data aktualizacji 06.06.2023

Przeczytasz w 13 minut

Jak biegać, gdy Twoja kondycja jest słaba? Co robić, gdy […]

Interwały dla początkujących – poradnik i 10 najlepszych treningów na Youtube

Data aktualizacji 05.06.2023

Przeczytasz w 11 minut

Interwały dla początkujących sportowców to duże wyzwanie – i dlatego […]

Crossfit — sposób na uzyskanie smukłej sylwetki

Data aktualizacji 31.05.2023

Przeczytasz w 3 minut

Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej osób pragnie pozbyć się […]

Jak się rolować? Plecy, uda i cała reszta – 10 praktycznych porad

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

Rolowanie od lat robi furorę wśród osób dbających o sprawność […]

Jak skakać na skakance? Technika, odchudzanie, motywacja

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 6 minut

To, jak skakać na skakance, tylko z pozoru jest oczywiste! […]

Joga – jak zacząć ją uprawiać?

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 8 minut

Joga – jak zacząć uprawiać te indyjską sztukę harmonii ciała […]

Czy spacerowanie odchudza? Tak i nie… Wyjaśniamy!

Data aktualizacji 18.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej, którą możesz praktykować w […]

Jazda na rowerze – efekty, dla których sprzedasz samochód! Sylwetka, zdrowie, życie

Data aktualizacji 10.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Zalety jazdy na rowerze czynią ten środek transportu ulubionym dla […]

Slow jogging — sport dla CIEBIE. Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 04.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Slow jogging to sport dla Ciebie… bo to sport dla […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Jak zacząć biegać? Poradnik dla opornych bez kondycji

Data aktualizacji 27.04.2023

Przeczytasz w 10 minut

Pasjonatów biegania spotykamy na każdym kroku. Tych, którzy mają słabą […]

Nordic walking – efekty dla których warto zacząć. 14 najważniejszych

Data aktualizacji 24.04.2023

Przeczytasz w 9 minut

Nordic walking to jeden z najprzystępniejszych sportów, jakie można uprawiać. […]

Interwały — co to? Wszystko o superwydajnych treningach

Data aktualizacji 13.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Masz niewiele czasu w ciągu dnia, a zależy Ci na […]

Sport dla dziewczyny – 10 dyscyplin dla młodych sportsmenek

Data aktualizacji 11.04.2023

Przeczytasz w 7 minut

Nastoletni wiek to czas na odkrywanie talentów we wszystkich dziedzinach. […]

Ile kroków dziennie, by być szczupłym i zdrowym? Cała prawda o krokach

Data aktualizacji 07.04.2023

Przeczytasz w 6 minut

Codzienna aktywność fizyczna to podstawa dobrej kondycji. Nie ma zaś […]

Sztuki walki — rodzaje. Wybierz odpowiednią dla siebie!

Data aktualizacji 03.04.2023

Przeczytasz w 11 minut

Chodzi Ci po głowie, by zacząć trenować sztuki walki? Rodzaje, […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close