e-figura.pl|Motywacja|Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego swojego życia? To prostsze niż sądzisz. Nie potrzeba żadnych specjalistycznych suplementów, czy skomplikowanych treningów mózgu. Poznaj sposoby na to, jak poprawić pamięć, wyostrzyć koncentrację i zawsze cieszyć się umysłem ostrym jak brzytwa. Konsekwentne trzymanie się tych praktyk przyniesie wymierne rezultaty.

Co wpływa na funkcjonowanie mózgu?

Na to, jak sprawuje się ludzkie centrum dowodzenia, wpływa szereg różnorodnych czynników. Chociaż na część z nich nie masz wpływu, możesz świadomie zatroszczyć się o pozostałe

Zmiany odbijające się na pamięci i koncentracji są warunkowane przede wszystkim przez:

  • – ilość makroskładników, witamin i minerałów w diecie
  • – nawodnienie
  • – stopień wypoczęcia
  • – aktywność fizyczną
  • – stosunek do używek wszelkiego typu, w tym kofeiny
  • – komfort otoczenia
  • – obecność/nieobecność rozpraszaczy
  • – stan psychiczny i poziom stresu
  • – wiek
  • – geny 
  • – hormony
  • – rozwój mózgu w życiu płodowym i w dzieciństwie

Na cztery ostatnie punkty nic nie poradzisz. Wystarczy jednak skoncentrować się na wyższych, a Twój mózg zacznie funkcjonować znacznie lepiej, niż do tej pory. Poniżej rozwijamy je i szczegółowo omawiamy, jak poprawić koncentrację oraz działanie pamięci domowymi sposobami.

1 – Jedz jak najzdrowiej

Dieta wypełniająca zapotrzebowanie na makroskładniki, witaminy i minerały to błogosławieństwo dla mózgu. Jakiekolwiek niedobory substancji odżywczych odbijają się na działaniu układu nerwowego, a więc i funkcjach poznawczych. Warto przynajmniej raz w roku zrobić kontrolną morfologię, by upewnić się, że niczego Ci nie brakuje.

Niech wizja poprawy pamięci i koncentracji będzie Twoim dodatkowym motywatorem do pracy nad jadłospisem. Spożywaj nieprzetworzone produkty, komponuj zbilansowane posiłki oraz dbaj o regularne pory jedzenia. Dzięki temu Twoje ciało będzie doskonale odżywione, a koncentracji nie zakłóci głód ani zachcianki na coś słodkiego. 

Dostosuj kaloryczność jadłospisu do Twojego zapotrzebowania. Zarówno duża nadwyżka jak i niedobór energii niekorzystnie odbijają się na pracy mózgu. 

Warto skonsultować się z dietetykiem – on pomoże Ci w ułożeniu diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb. 

2 – Kwasy omega-3 dla pamięci i koncentracji

Zapewne słyszałeś, że jedzenie tłustych ryb i suplementowanie tranu dobrze działa na mózg. To prawda – stoi za tym wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Są one wykorzystywane przez układ nerwowy do przesyłania impulsów. 

By wypełnić zapotrzebowanie na omega-3 wystarczy spożywać 2-3 porcje tłustej ryby tygodniowo. Do tłustych ryb należy m.in. łosoś, makrela, śledzie i halibuty. Za jedną porcję uznaje się 100-150 gramów. 

Nie jadasz ryb tak często? W takim razie postaw na suplementację 250 mg EPA+DHA dziennie. To minimalna dawka, od której zaczyna się zauważalnie korzystne działanie omega-3.

jak poprawić koncentrację - dieta na pamięć z omega 3
Zdrowe kwasy tłuszczowe są także w innych produktach. Wprowadź je do jadłospisu, a mózg będzie wdzięczny i wydajny.

3 – Jak poprawić pamięć dzięki nawodnieniu?

Mózg potrzebuje optymalnej ilości płynów i zawartych w nich elektrolitów. Powinieneś spożywać 30 militrów wody na 1 kilogram masy ciała dziennie. Pij małymi łykami, po trochę, a często. Może być woda źródlana lub kranówka. 

W momentach intensywnego wysiłku fizycznego i upału sięgaj po napoje z podwyższoną ilością elektrolitów – woda mineralna oraz napoje izotoniczne. Takimi napojami uzupełnisz wypocone minerały, co natychmiast poprawi Twoją koncentrację i doda energii.

Do puli dziennego nawodnienia wliczają się herbaty, kawy, soki, napoje gazowane. Żaden napitek nie jest jednak tak korzystny pod każdym względem, jak najzwyklejsza woda.

4 – Śpij jak król!

Dorosły człowiek potrzebuje 7-9h nieprzerwanego snu na dobę. Zadbaj więc o odpowiednio wczesną porę pójścia spać. Zainwestuj w komfortowe wyposażenie łóżka, przewietrz sypialnię, a na godzinę przed snem zrezygnuj z patrzenia w ekrany elektryczne i zacznij się wyciszać. Dzięki temu zaśniesz szyhbko, a noc minie bez wybudzeń.

Efekty w postaci poprawionej koncentracji i pamięci odczujesz od razu po dobrze przespanej nocy! 

5 – Bądź aktywny fizycznie

Przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie to minimum, by Twój mózg funkcjonował bez zarzutu. Wybierz dowolny sposób na ruch – może być spacer, taniec, jazda na rowerze, trening siłowy i setki innych metod, spośród których w końcu wybierzesz ulubioną.

Jak poprawić pamięć jeszcze skuteczniej? Niech wybrana aktywność odbywa się na świeżym powietrzu. Dotlenienie mózgu umożliwi mu działanie jak szwajcarski zegarek.

6 – Kształtuj nowe umiejętności

Każda nauka nowych rzeczy tworzy świeże połączenia w mózgu. Próbuj nowych rzeczy, a stale dostarczysz swojej głowie bodźców do rozwoju.

  • – Zapisz się na kurs rysunku.
  • – Skorzystaj z darmowej lekcji próbnej w szkole tańca.
  • – Przetestuj instruktaże składania origami na YouTube.
  • – Samodzielnie złóż meble z Ikei.
  • – Lepienie garnków, przeróbki krawieckie, nauka jazdy na rolkach…

Nie dość, że potrenujesz mózg, to jeszcze odkryjesz nowe pasje!

7 – Jak poprawić pamięć i koncentrację dzięki nauce języków?

Świetnym sposobem na trenowanie funkcji poznawczych jest uczenie się języków. Zapamiętywanie zasad gramatycznych, stosowanie ich w praktyce, tysiące nowych słów, alternatywne alfabety – mózg dostaje prawdziwy pozytywny wycisk!

Jaki język Ci się podoba? Możesz szlifować angielski, lub zacząć kompletnie od zera, na przykład z językiem greckim. Kieruj się własnymi preferencjami. No dobrze… warto też wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na rynku pracy 😉

jak poprawić pamięć - mężczyzna uczący się języka
Nauka języków to potężny bodziec dla mózgu – a to dopiero początek korzyści!

8 – Jak poprawić koncentrację? Bez Google!

Współczesny człowiek coraz rzadziej szuka informacji w swojej głowie. Wystarczy przecież kilka dotknięć ekranu smartfona, by mieć wszystko czarno na białym… Jak poprawić pamięć, gdy na co dzień unikasz używania jej?

Zanim zapytasz Wujka Google, który król zarządził rozbicie dzielnicowe Polski, skoncentruj się i spróbuj wyszperać to ze swojej pamięci. Było w szkole podstawowej – i wciąż jest zapisane gdzieś w Twoim mózgu!

9 – Zapamiętuj dla zabawy

Skoro już jesteśmy przy wygrzebywaniu z pamięci losowych informacji – co powiesz na zgromadzenie ich więcej? Z pewnością zmieszczą się w mózgu i dadzą mu porządnego kopniaka.

Wykuj na blachę wszystkie dopływy Wisły. Zapamiętaj jak najwięcej amerykańskich stanów. Naucz się na pamięć Stepów Akermańskich Adama Mickiewicza i czego tylko dusza zapragnie. 

W szkole uczyłeś się na pamięć wielu rzeczy – tekstów piosenek, wierszy do recytacji, list nazwisk i dat. W programach nauczania jest tyle rzeczy do wykucia między innymi dlatego, że to pomaga rozwijać pamięć młodego człowieka. Starszego też 😉

10 – Gry logiczne – sprzymierzeniec pamięci

Gry logiczne polegające na zabawie liczbami, zapamiętywaniu układów symboli, rozwiązywaniu łamigłówek i dostrzeganiu schematów – mózg to uwielbia. Przejrzyj kategorię z grami logicznymi w Google Play/App Store i przetestuj świeże propozycje od deweloperów. 

Sięgaj również po tradycyjne krzyżówki, sudoku, szachy i warcaby. A może grałeś kiedyś w mahjonga? Jeżeli nie, koniecznie spróbuj – to niesamowita rozrywka, wciągająca na długie godziny.

Logiczne gry pobudzają koncentrację, a przy okazji pomagają się zrelaksować. 

No tak, relaks!

11 – Odpoczywaj psychicznie

Stres i czarne myśli nie sprzyjają skupieniu. Każdemu zdarza się, że zamiast myśleć o tym, co w danej chwili najważniejsze, zawraca sobie głowę niezależnymi od niego problemami…

  • – Na co dzień korzystaj z oddechowych ćwiczeń relaksacyjnych, wizualizacji, medytacji i odprężającej muzyki.
  • – Staraj się grubą kreską oddzielić pracę od życia prywatnego.
  • – Bez sentymentu zerwij toksyczne znajomości.
  • – Korzystaj z każdego przysługującego Ci dnia urlopu. W czasie wolnego postaraj się gdzieś wyjechać, by zmienić otoczenie. To może być nawet urocza agroturystyka kilkanaście kilometrów od domu – ważne, byś czuł, że to Twój czas relaksu.

Jeżeli prowadzisz stresujący tryb życia, nie wahaj się korzystać ze wsparcia psychologicznego. Rozmowa i porada specjalisty zawsze jest na wagę złota. Twoja pamięć oraz koncentracja ulegną poprawie gdy tylko zrzucisz zajmujący je mentalny balast.

nauka jogi w studiu dziewczyna
Ruch + relaks = joga. Spróbuj, a odhaczysz przy okazji naukę nowych umiejętności!

12 – Spędzaj czas z ludźmi

Interakcje z ludźmi pozwalają zachować ostrość pamięci i koncentracji mimo upływu lat*. Także dla ludzi młodych są jednym z wielu bodźców zmuszających mózg do sprawnego działania. Swoje robi również antystresowy walor nawiązywania przyjaznych kontaktów międzyludzkich.

Zadzwoń do rodziców, odwiedź dziadków, zaproś znajomych na pizzę! 

*Ertel KA, Glymour MM, Berkman LF. Effects of social integration on preserving memory function in a nationally representative US elderly population. Am J Public Health. 2008 Jul;98(7):1215-20. doi: 10.2105/AJPH.2007.113654. Epub 2008 May 29. PMID: 18511736; PMCID: PMC2424091.

13 – Jak poprawić koncentrację? Czytaj książki!

Czytanie książek to jeden z najlepszych i najprostszych treningów mózgu. Postaraj się codziennie spędzić przynajmniej 20 minut z publikacją sprawiającą Ci przyjemność. To nie musi być mądra, rozwijająca lektura – możesz po prostu zrelaksować się nad jakąś zabawną fabularną opowiastką. Sama czynność czytania jest ćwiczeniem.

jak poprawić koncentrację - dzięki czytaniu książek
Lekki trening mózgu i świeże powietrze – świetne połączenie.

14 – Ostrożnie z kofeiną

Kofeina jest w stanie poprawić pamięć i koncentrację. Zaleca się, by dorośli nie przekraczali 400 mg tego stymulantu dziennie – to 4 standardowe kawy. Nie zapominaj, że kofeina jest także w herbatach, napojach typu cola i niektórych słodyczach.

Przesadzenie z kofeiną zadziała wręcz odwrotnie. Będzie Ci ciężko się skoncentrować, zaczniesz odczuwać niepokój i podirytowanie. Co za dużo, to niezdrowo!

15 – Jak poprawić pamięć i koncentrację? Naturalnie!

Kontakt z naturą działa kojąco na zmysły. Pomaga pozbyć się stresu, uporządkować myśli, oderwać się na chwilę od pędzącej rzeczywistości. Przebywanie na łonie przyrody zmniejszy poziom przebodźcowania, którego doświadczasz na co dzień, a tym samym zwolni moce przerobowe mózgu. 

Ciekawe badanie z 2006 roku, przeprowadzone na 2805 osobach w wieku 60 lat wykazało, że uprawiający ogród mają o 36% mniejsze ryzyko zapadnięcia na demencję*. Połączenie ruchu, natury i świeżego powietrza robi swoje!

*Simons LA, Simons J, McCallum J, Friedlander Y. Lifestyle factors and risk of dementia: Dubbo Study of the elderly. Med J Aust. 2006 Jan 16;184(2):68-70. doi: 10.5694/j.1326-5377.2006.tb00120.x. PMID: 16411871.

16 – Nie popadaj w rutynę

Rutyna to zabójca świadomego działania. Kiedy wpadasz w monotonię, zamiast koncentrować się na czynnościach – i tym samym tę koncentrację ćwiczyć – przechodzisz na autopilota

Modyfikuj swój harmonogram dnia, by regularnie wprowadzać mózg w lekką konsternację. Najpierw bierzesz prysznic, potem myjesz zęby? Dzisiaj zrób na odwrót. Przychodzisz z pracy, przebierasz się, odgrzewasz jedzenie, robisz herbatę i siadasz do stołu? Tym razem zjedz jeszcze w służbowym stroju, przebierz się i dopiero wtedy zaparz herbatę.

kobieta z laptopem relaksująca się w łóżku
Dobrze jest mieć WIECZORNĄ rutynę – ona pomaga się wyciszyć i wyłączyć myślenie, co ułatwia zasypianie. Jednakże już w pozostałych częściach dnia warto urozmaicać sobie codzienność.

17 – Jak poprawić pamięć grając ze sobą w skojarzenia? 

Tworzenie w głowie historyjek i szukanie skojarzeń to skuteczne metody zapamiętywania. Przy okazji pobudzają kreatywność. Słowa w nowym języku? Wspomniane już dopływy Wisły? Pokombinuj, jak oprawić trudne do zapamiętania słowo, by mieć do nich punkty zaczepienia.

Mózg dokładniej notuje informacje, gdy otrzymuje je z całym kontekstem. 

Przykład – idziesz do sklepu. Masz kupić ser żółty, cukier, zeszyt i zakrętki do słoików. Ułóż do tych niepowiązanych słów prostą historyjkę: 

Jadłem kanapkę z serem żółtym i cukrem. Do drugiej ręki wziąłem zeszyt i okazało się, że nie mogę nic odczytać przez mokre plamy po zakrętce od słoika

Abstrakcyjne historyjki są najlepsze do zapamiętywania. Kto je kanapki z serem żółtym i cukrem?!

18 – Otoczenie przyjazne dla mózgu

W miejscu pracy i nauki powinny panować warunki sprzyjające koncentracji:

  • – jasne pastelowe barwy
  • – optymalna temperatura (18-22 stopnie)
  • – biurko ustawione przodem do drzwi
  • – naturalne światło
  • – brak rozpraszających bibelotów
  • – wietrzenie pomieszczenia
organizacja przestrzeni do pracy umysłowej - jak poprawić pamięć i koncentrację?
Ciepły minimalizm to najlepszy styl do pracy.

Kiedy jest niewygodnie, angażują Cię bibeloty, a świeżego powietrza masz jak na lekarstwo, trudno liczyć na pamięć i koncentrację. Daj mózgowi odpowiednie warunki do pracy, a będzie wiedział, co robić!


Jak poprawić pamięć i koncentrację? Zadbaj o najważniejsze elementy stylu życia – dietę, nawodnienie, wypoczynek oraz aktywność fizyczną. Baw się ze swoim mózgiem w zapamiętywanie losowych rzeczy. Wymyślaj historyjki pomocne w kojarzeniu informacji. Spędzaj czas z ludźmi, wychodź na łono natury, a w wolnych chwilach sięgaj po książki oraz gry logiczne.

Mogą Ci się spodobać

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 20.08.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close