Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? Zanim położysz się do łóżka, próbując zasnąć z gonitwą myśli, skorzystaj z podanych niżej metod. Wśród nich z pewnością znajdziesz sposób, który pozwoli Ci na wyciszenie głowy. Przeczytaj, zapamiętaj i weź głęboki oddech!
Czym jest stres?
Stres to psychiczna i fizyczna odpowiedź organizmu na bodźce zaburzające jego komfort funkcjonowania. Może brać się z otoczenia – np. przez wszechogarniający hałas, ciągłe przebywanie w tłumie – jak i z wewnątrz – gdy stale przejmujesz się negatywami w swoim życiu. Stres psychiczny najczęściej jest powiązany z problemami zawodowymi, finansowymi oraz rodzinnymi.
Nawet niewielki stres, ale trwający długo, nawarstwia się, prędzej czy później prowadząc do przeciążenia organizmu. Kiedy do tego dojdzie, zaczynasz podupadać na zdrowiu fizycznym oraz mentalnym. Dlatego, każdy powinien mieć swoje sposoby na relaks, które pozwalają mu regularnie rozładowywać napięcie.
Jak zrelaksować organizm?
Kompleksowa relaksacja organizmu obejmuje metody fizyczne i umysłowe. Skuteczne będzie wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych z własnym oddechem, ale także intensywniejszy trening czy gorąca kąpiel. Na zrelaksowanie od stóp do głów przeznacz przynajmniej 20 minut. Zadbaj o otoczenie – powinno być spokojne, pełne świeżego powietrza.
Jak się odstresować w 5 minut?
Gdy nie masz czasu na dłuższe metody relaksacyjne, zastosuj wizualizacje, odliczanie od 1 do 100 lub ćwiczenia oddechowe. Możesz je robić w dowolnej pozycji, nawet w autobusie czy na przerwie w pracy. To szybkie, skuteczne metody odcinania się od bodźców zewnętrznych i wewnętrznych – a właśnie tego potrzebujesz, gdy wpadasz w wir stresu.
Jak się zrelaksować psychicznie?
O czysto psychiczny relaks zadbaj odprężającymi ćwiczeniami relaksacyjnymi oraz… myśleniem! Mentalne rozluźnienie przyniesie Ci np. rozpisanie planu na następny dzień, przyszykowanie rzeczy do jutrzejszych obowiązków, czy poradzenie się przyjaciela w sprawie rozwiązania aktualnego problemu. Staniesz się bardziej zrelaksowany psychicznie, gdy część dręczących Cię spraw będziesz miał z głowy.
Przejdźmy do konkretów – te sposoby na relaks pomogą Ci zaznać spokoju w trudny dzień.
1 – czas na aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna powoduje korzystne zmiany hormonalne poprawiające samopoczucie. Znajdź przynajmniej 30 minut dziennie na aktywność, która sprawia Ci prawdziwą przyjemność. Nieważne, ile kalorii spala i jak wpływa na sylwetkę – to ma być wyłącznie Twój sposób na to, jak się zrelaksować. Reszta jest mało ważna.
Najlepsze aktywności sprzyjające relaksowi to:
- – spacery
- – slow jogging
- – pływanie
- – jazda na rolkach
- – taniec
- – jazda na rowerze
- – trening siłowy
Trochę ruchu pomoże Ci wyrzucić z siebie negatywną energię. Kiedy skupisz się na ćwiczeniach, odwrócisz uwagę od natrętnych myśli. Z kolei aktywności niewymagające koncentracji (jak np. spacer) dadzą Ci przestrzeń do spokojnych refleksji.
2 – domowy kącik pielęgnacyjny
Płyny do kąpieli, olejki, sera, balsamy, kremy, maseczki… Organizacja domowego SPA dba nie tylko o fizyczna stronę Twojej osoby. Wcieranie w siebie kolejnych balsamów relaksuje jak mało co. Widok kremu wsiąkającego w skórę. Czucie gładkiej faktury włosów potraktowanych odżywką. Piękne zapachy. To odwraca uwagę od wszystkiego, co dzieje się poza łazienką i pozwala w stu procentach skupić się na sobie.
I nie, nie są to tylko kobiece sposoby na relaks. Kosmetyki do ciała, twarzy i włosów są tak samo dla mężczyzn.
3 – szukanie nowych rozwiązań
Jeżeli często jesteś zestresowany, to znak, że czas pomyśleć o zmianach w swoim życiu. Dopóki nie będziesz gotowy na podjęcie ważnych decyzji, podejdź do nich teoretycznie. Googluj, czytaj, zapamiętuj, drąż temat.
- – Stresuje Cię życie zawodowe? Przejrzyj aktualne ogłoszenia o pracę w Twoim mieście. Uświadomi Ci to, że nawet jeśli coś pójdzie niezgodnie z planem, jest dla Ciebie wiele innych możliwości zawodowych.
- – Masz problemy finansowe? Poczytaj w Sieci o metodach na oszczędzanie i dodatkowy zarobek. Rozejrzyj się po domu oraz szafie za rzeczami, które mógłbyś sprzedać.
- – Twoje dziecko ma problemy z nauką? Sprawdź oferty okolicznych korepetytorów. Zobacz, jakie nowoczesne pomoce naukowe oferują księgarnie. Może warto rozejrzeć się za darmowymi poradniami psychologicznymi dla młodzieży?
Nie musisz od razu korzystać w praktyce z nabytej wiedzy. Ważne, by ją posiąść – dzięki temu czarno na białym zobaczysz, że jest wiele opcji rozwiązania aktualnych problemów. To pierwszy krok do zmniejszenia ciężaru zmartwień.
4 – krzycz, bij, ściskaj
Wyrzuć z siebie negatywne emocje krzycząc w poduszkę. Są takie dni, gdy masz ochotę ryczeć jak wściekły smok – i nie ma powodu, by na siłę to powstrzymywać. Wrzeszcz, gryź poszewkę, cokolwiek potrzebujesz.
Gdyby nie sąsiedzi, rekomendowalibyśmy nawet zrezygnowanie z poduszki.
Podobny efekt da Ci boksowanie poduszki, ściskanie piłki relaksacyjnej lub gniotka z mąki. Każda z tych metod jest dobra, by dać ujście napięciu.
5 – rozmowa ze sobą
Gdy wykrzyczysz emocje, porozmawiaj ze sobą na głos. Świadome mówienie do siebie, wbrew stereotypom, nie jest żadną oznaką szaleństwa – jest pomocą w odczuwaniu, autorefleksji i rozwiązywaniu problemów.
Dobra, muszę zrobić to w ten sposób…
Ale to bez sensu… a może jednak nie?
Ta Kaśka jest okropna, następnym razem jej to powiem…
CZY ON MOŻE WRESZCIE DAĆ MI SPOKÓJ?!
Myśli wypowiedziane, to myśli uwolnione. Spróbuj. Puść je, niech lecą jak najdalej od Ciebie.
6 – playlista na stres
Jak się zrelaksować i zagłuszyć myśli? Założyć słuchawki. O tym, że muzyka łagodzi obyczaje uczył jeszcze Arystoteles. Od jego czasów nic się nie zmieniło.
Skomponuj swoją playlistę na zagłuszanie myśli. Szkół tworzenia takich składanek jest kilka:
- – muzyka typowo relaksująca – skrzypce, pianino, ballady, wersje akustyczne
- – muzyka oddająca gniew – metal, rock, grunge
- – muzyka rozweselająca (czasem taka, do której się nie przyznajemy ;)) – disco polo w różnych wariacjach, parodie
- – muzyka budząca pozytywne skojarzenia – utwory nostalgiczne, wakacyjne, do których tańczyłeś na swoim weselu, przy których bawiłeś się Woodstocku 15 lat temu
Która szkoła zadziała na Ciebie? Sprawdź wszystkie – któraś na pewno. Na platformach z muzyką (Spotify, Tidal, YouTube Premium etc.) znajdziesz każdy utwór, jaki przyjdzie Ci do głowy. Włącz i idź na spacer, a po pół godziny będziesz psychicznie odświeżony.
7 – zajmij dłonie i mózg
Moglibyśmy polecać odstresowujące gry na telefon… ale nie tym razem 😉
Najlepsze analogowe sposoby na relaks w domowym zaciszu to:
- – układanie puzzli
- – kolorowanki dla dorosłych
- – malowanie obrazów po numerach
- – proste prace z igłą i nitką, np. haft krzyżykowy, filcowanie, robienie na drutach
Nad takimi rozrywkami czas mija błyskawicznie – a jest to czas spędzony z dala od natrętnych myśli. Dzięki przerwie od wpatrywania się w ekrany odpoczną również Twoje oczy.
Efektem takich metod jest nie tylko relaks, ale również własnoręcznie stworzone dzieło – niesamowita satysfakcja.
8 – obejrzyj coś pięknego
No dobrze – zwróćmy się na chwilę w stronę Internetu. Jak się zrelaksować dzięki mediom społecznościowym? Pobierz aplikację Pinterest. Ten kanał społecznościowy jest poświęcony artystom wszelkiej maści. Znajdziesz na nim piękne obrazy, digitalowe rysunki, ołówkowe szkice, tatuaże, concept arty fantastycznych postaci… wszystko, co może zainspirować.
Nie polecamy natomiast Instagrama i Facebooka. W tych kanałach jest wiele okazji do zdenerwowania się. Dwa słowa: sekcja komentarzy. Na Pintereście komentarzy praktycznie wcale nie ma. A już na pewno nie ma światopoglądowych dyskusji doprowadzających do białej gorączki.
9 – posprzątaj
Dla miłośników chaosu może to brzmieć absurdalnie, ale… sprzątanie naprawdę potrafi zrelaksować. Układanie książek na półkach. Dopieszczanie złożonych ubrań. Zmywanie plamek. Odkrywanie pierwotnego koloru mebli spod warstwy kurzu. To ma swój urok – wszystko jest kwestią podejścia. Spróbuj pomyśleć o sprzątaniu nie jako o przykrym obowiązku, ale o swoistej medytacji.
Po drugie – uporządkowanie swojego otoczenia od razu przełoży się na redukcję odczuwanego stresu. W przyjaznej przestrzeni żyje się łatwiej. Kiedy wszystko jest na swoim miejscu, panuje ład i wizualny porządek, łatwiej uniknąć przebodźcowania.
Po trzecie – gdy posprzątasz, poczujesz satysfakcję, dumę z siebie, poczucie zrobienia dobrze czegoś pożytecznego. Tego właśnie potrzeba po paskudnym dniu, w którym nic Ci się nie udało.
Żeby się nie nudzić, sprzątanie zawsze możesz połączyć z punktem nr 6 – słuchaniem muzyki.
10 – skonsultuj się z Naturą
W sytuacjach stresowych to ona bywa najlepszym lekarzem lub farmaceutą 😉
Kontakt z naturą pomaga się zrelaksować, zwolnić, oderwać myśli od życiowych problemów. Natura nie pędzi i nie pogania. Nie gdera, nie zawraca głowy. Po prostu jest – a człowiek jest jej częścią, nawet żyjąc w środku milionowego miasta.
W zadbaniu o higienę psychiczną pomoże Ci:
- – spacer po parku, zamiast wzdłuż drogi głównej
- – wyjazd za miasto na weekend
- – sprowadzenie dużej ilości roślin doniczkowych do domu
- – zorganizowanie kolorowych kwiatów na balkonie
- – sięgnięcie po ziołowe napary uspokajające
- – posłuchanie dźwięków natury w formie ASMR
- – przytulenie drzewa (to naprawdę działa!)
- – wstąpienie do kwiaciarni, powąchanie i kupienie bukiecika na stół
- – otworzenie okna, by poczuć wiatr we włosach i usłyszeć szum drzew
- – wprowadzenie do aranżacji naturalnych motywów, jak drewniane meble czy lniane poszewki
Pamiętaj – żadne sposoby na relaks nie zastąpią profesjonalnej pomocy. Nie wahaj się skonsultować z psychologiem w trudnych chwilach. Do Twojej dyspozycji są także darmowe telefony zaufania dla dorosłych oraz centra kryzysowe.
Wypróbuj wskazane powyżej sposoby na to, jak się zrelaksować psychicznie i fizycznie. Znajdź dla siebie przynajmniej 30 minut dziennie – wykorzystaj je na spacer, analogowe rozrywki, czy choćby oglądanie ładnych rzeczy na Pintereście. Codzienne rozładowywanie stresu pomoże Ci żyć szczęśliwiej i zdrowiej – a nic nie jest ważniejsze od Twojego zdrowia.