Zajęcia na siłowni to świetny sposób na to, by zadbać o zdrowie i efektowną sylwetkę. Wysiłek fizyczny to również okazja do tego, by nieco się odprężyć i uspokoić. W zależności od Twoich preferencji możesz postawić na trening siłowy lub zajęcia fitness. By czuć się komfortowo, trzeba jednak dobrać do nich nieco inny zestaw ubrań. Jak ubrać się na siłownię w zależności od preferowanych zajęć? Podpowiadamy, jak skompletować strój do fitnessu i na trening siłowy.
Jak ubrać się na siłownię? Strój na trening siłowy
Dobranie stroju odpowiedniego do rodzaju ćwiczeń ma duży wpływ na komfort treningu i jego wydajność. Zajęcia siłowe przeprowadza się w krótkich seriach, zwykle ze sporym obciążeniem. Jego głównym celem jest wzrost tkanki mięśniowej w określonych partiach ciała. Dla wielu osób to właśnie trening siłowy jest podstawą wizyt na siłowni.
Damski strój na trening siłowy
Wszystkie materiały, z których szyje się ubrania na siłownię, powinny być odporne na rozciąganie i oddychające. Z tego powodu na zajęciach na siłowni sprawdzają się materiały syntetyczne, a najlepiej termoaktywne. Warto postawić na poliester i nylon. Oba te materiały są odporne na ścieranie – a zajęcia siłowe wymagają częstego kontaktu z maszynami treningowymi. Do tego oba te materiały dobrze odprowadzają wilgoć. Mile widziana jest domieszka elastanu – sprawia, że legginsy przylegają niczym druga skóra.
Podstawą kobiecego stroju na trening siłowy powinien być sportowy stanik. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim modele z szerokimi ramiączkami. Zwróć uwagę, by wybrać model bezszwowy. Stopień wsparcia zależy od rozmiaru biustu – kobiety z dużą miseczką powinny wybrać biustonosz dzielony, w którym obie piersi są osobno podtrzymywane w optymalnym usztywnieniu. Z kolei na małe biusty (AA-B) wystarczy stanik typu top – elastyczny, mocno opinający i dociskający do klatki.
Na stanik najczęściej zakłada się T-shirt bądź top. Dobrze sprawdzą się koszulki o kroju slim fit. Nie chodzi tylko o to, że będą podkreślać mięśnie i sylwetkę w czasie ćwiczeń. Takie ubrania są dobrze dopasowane do tułowia i ograniczają ryzyko wypadków w czasie ćwiczeń siłowych. Luźne ubrania mogłyby się bowiem zahaczyć o sztangę czy inne przyrządy do ćwiczeń.
Strój powinny uzupełniać sportowe legginsy. Tutaj kluczowy jest dobór materiału termoaktywnego, który będzie odprowadzać pot na zewnątrz i chronić spodnie przed przemoczeniem. Legginsy również powinny być dopasowane – szerokie nogawki to ponownie zagrożenie szarpnięcia o wystające elementy maszyn treningowych. Legginsy powinny pozwalać na robienie ćwiczeń w przysiadzie czy wykroku.
Pamiętaj też, by materiał legginsów nie był zbyt prześwitujący w obrębie pośladków. Inaczej wykonywanie skłonów czy innych podobnych ćwiczeń nie będzie komfortowe. Przed wyjściem na trening sprawdź, jak ubranie zachowuje się w mocnym świetle. Weź pod uwagę także to, że legginsy będą prześwitywały jeżeli wybierzesz za mały rozmiar – nie kupuj w ciemno, sprawdź tabelę wymiarów udostepnioną przez producenta.
Męski strój na trening siłowy
Kiedy mężczyzna zastanawia się, co ubrać na siłownię, w pierwszej kolejności powinien sięgnąć po koszulkę z krótkim rękawem ze wspomnianego poliestru lub nylonu. Dzięki temu ograniczysz nieco pocenie się ciała w czasie treningu siłowego.
Jeśli jednak mocno się pocisz i w takim T-shircie jest Ci zbyt gorąco, możesz postawić na koszulki bez rękawów. W ten sposób zapewnisz lepszą wentylację swojego ciała, a do tego wyeksponujesz mięśnie ramion i górnych partii ciała. Czy to z rękawkami, czy bez, koszulka do ćwiczeń siłowych musi być dopasowana do ciała. O względach bezpieczeństwa, z jakimi jest to związane, pisaliśmy już przy stroju dla pań.
Również przy ubraniach na dolne partie ciała masz dwie opcje do wyboru. Pierwszą są szorty ze stosunkowo szerokimi nogawkami. To ponownie wybór dla tych, którzy chcą zadbać o jak najlepszą wentylację ciała. Druga opcja to męskie legginsy. Wbrew pozorom są coraz bardziej popularne. Jeśli jednak w tak dopasowanych spodniach czujesz się nieswojo, możesz też na legginsy założyć jeszcze szorty.
Jak ubrać się na siłownię, aby trening siłowy był komfortowy i efektywny? Niektórzy mężczyźni, szczególnie zimą lubią ćwiczyć w spodniach dresowych. Wybierz te wykonane z oddychającego materiału. Ta opcja gwarantuje swobodę ruchów i nie ogranicza podczas ćwiczeń z ciężarami.
Co ubrać na siłownię? Strój do fitnessu
Zajęcia fitness z założenia są bardziej dynamiczne niż trening siłowy. Obejmują trening cardio, który często odbywa się na bieżni czy też na rowerach. Do tego dochodzą treningi wzmacniające na różne partie ciała, a także dynamiczne zajęcia interwałowe.
Damski strój do fitnessu
Oprócz poliestru i nylonu, o których wspominaliśmy już przy stroju na trening siłowy, przy ubraniach do zajęć fitness warto wziąć pod uwagę elastan, zwany też spandexem i lycrą. Ten materiał jest przyjemny dla skóry, co będzie ważne zwłaszcza w czasie nieco dłuższych treningów. Sprawia, że ubrania są jeszcze bardziej elastyczne. A to w czasie fitnessu pożądana cecha.
Pamiętając o materiałach, wybór stroju do fitnessu kobiety powinny ponownie rozpocząć od doboru stanika. Najlepsze są sportowe biustonosze bezszwowe. Powinny odpowiednio wspierać biust, by poradzić sobie z dynamicznymi ćwiczeniami. Dlatego sportowa bielizna ma być nieco bardziej dopasowana niż ta, której używamy na co dzień.
Inną opcją będzie sportowy top z usztywnianymi miseczkami. Co ważne, powinien być tak dopasowany, by nie przemieszczał się na ciele w trakcie ćwiczeń. Najlepiej wybrać top na regulowanych, dość szerokich ramiączkach. Koszulki na zajęcia fitness mogą być nieco luźniejsze niż te na trening siłowy. Ciekawym rozwiązaniem będą na przykład przedłużane tank topy.
Na zajęciach fitness trzeba dbać o utrzymanie ciepłoty ciała. Treningi tego typu często można zresztą przeprowadzać na zewnątrz. Dlatego warto zadbać również o termoaktywną bluzę. Powinien być to model rozsuwany, dopasowany do damskiej sylwetki. Jeśli trenujesz w grupie koleżanek, ciekawym pomysłem będą bluzy z nadrukiem. Możecie nazwać swój “team” i budować w ten sposób koleżeńskie więzi, a także poczucie przynależności do grupy.
Strój do fitnessu uzupełnią legginsy. W tym przypadku wytyczne będą takie same jak przy doborze ubrań na trening siłowy.
Męski strój do fitnessu
Jak ubrać się na siłownię na fitness będąc mężczyzną? Do męskiego stroju można zastosować podobne zasady, jak do damskiego. Panowie powinni sięgać po te same materiały, o których wspomnieliśmy – najlepiej syntetyki z domieszką elastanu.
Na górne partie ciała dobrze nadają się T-shirty, tank topy na cienkich ramiączkach oraz koszulki typu longsleeve. Wszystko zależy od okoliczności ćwiczeń. Te ostatnie, z długim rękawem, dobrze będą nadawać się do spokojnych ćwiczeń dolnych partii ciała. Przy zajęciach na zewnątrz także u mężczyzn sprawdzą się termoaktywne bluzy z nadrukiem.
Spodenki do zajęć fitness powinny mieć dość szerokie nogawki i gumkę w pasie. Dobierz ich szerokość tak, by nie zsuwały się w czasie dynamicznych ćwiczeń. Alternatywą są ponownie męskie legginsy. Wybierz je tak, by nie prześwitywały. Pamiętaj też, by zwrócić uwagę, czy są przeznaczone na siłownię. Wśród męskich legginsów jest bowiem sporo modeli przeznaczonych na do aktywności w niskich temperaturach, na przykład na nartach, w których w czasie fitnessu będzie zdecydowanie za ciepło.
Na koniec jeszcze kilka słów o kolorach. Na treningi warto wybierać ciemne ubrania, na których nie będzie zbyt mocno widać przepoconych plam. W takim stroju każdy mężczyzna będzie czuł się komfortowo również od strony wizualnej.
Najczęstsze błędy w doborze stroju na siłownię
Niestety wiele osób, zwłaszcza początkujących, popełnia błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość ćwiczeń, a nawet prowadzić do kontuzji. Przedstawiamy najczęstsze z nich, abyś wiedział, jak ubrać się na siłownię poprawnie.
Bawełna, choć wygodna na co dzień, nie sprawdza się podczas intensywnego wysiłku. Chłonie wilgoć, przez co szybko staje się ciężka i nieprzyjemna w dotyku. Zamiast tego postaw na ubrania z wyżej wspomnianych materiałów, które skutecznie odprowadzają pot.
Nieodpowiednie dopasowanie stroju może ograniczać swobodę ruchu lub powodować dyskomfort. Zbyt luźne spodnie mogą zaczepiać się o sprzęt, a zbyt obcisłe legginsy czy koszulki mogą utrudniać przepływ krwi i oddychanie skóry. Idealny strój powinien być dobrze dopasowany, ale nie krępujący ruchów.
Kolejnym błędem jest to, że wiele osób robi trening w butach codziennych. Brak odpowiedniego obuwia często prowadzi do kontuzji, zwłaszcza podczas ćwiczeń siłowych lub biegania. Zatem na siłownię wybierz buty przeznaczone do treningu – z solidną podeszwą i stabilizacją kostki.
Noszenie tych samych ubrań przez kilka treningów z rzędu to nie tylko kwestia nieprzyjemnego zapachu, ale także ryzyko rozwoju bakterii i grzybów. Po każdym treningu należy wyprać odzież sportową, szczególnie jeśli jest wykonana z materiałów syntetycznych.
Podsumowanie: jak ubrać się na siłownię, by dopasować strój do rodzaju treningu?
Jeśli zastanawiasz się, jak ubrać się na siłownię, w pierwszej kolejności pamiętaj o wyborze odpowiedniego materiału. Wybieraj ubrania z poliestru, elastanu i nylonu. Gwarantują komfort, są przyjazne dla skóry oraz świetnie się dopasowują.
Odzież na trening siłowy powinna być lepiej dopasowana do ciała, by nie zahaczyć o wystające elementy maszyn treningowych. Kobiety powinny postawić na sportowy stanik, top i dopasowane legginsy. Mężczyźni mają do wyboru T-shirty z rękawami lub bez oraz legginsy bądź szerokie szorty.
Strój do fitnessu może być nieco luźniejszy, ale za to powinien być maksymalnie elastyczny. Luźniejszy krój nie dotyczy stanika, który musi stabilizować biust w czasie dynamicznych ćwiczeń. Do tego należy dobrać koszulkę i legginsy. Przyda się też termoaktywna bluza. W męskiej garderobie mogą się jeszcze znaleźć spodenki z gumką w pasie.