Jak wzmocnić paznokcie, by wreszcie bez problemu je zapuścić? Koniec z łamliwością! Sięgnij po naturalne, sprawdzone metody. Wymagają tylko drobnej zmiany codziennych nawyków. Zastosuj, a wzmocnienie paznokci przyjdzie szybciej, niż się spodziewasz!
Jak szybko wzmocnić paznokcie?
Potrzebujesz wzmocnienia paznokci tu i teraz? Biegnij do drogerii po odżywkę utwardzającą. Możesz ją zastosować pod klasyczny lakier.
Słabe paznokcie można wzmocnić na już w salonie manicure. Stylistka położy na płytce paznokciowej warstwę żelu utwardzającego, takiego jak stosuje się przy przedłużaniu paznokci. Minusem żelu jest to, że samodzielne ściągnięcie go przysparza sporo kłopotu i grozi uszkodzeniem płytki – najbezpieczniej dla paznokci będzie zdjąć go, ponownie, u profesjonalistki. Szybkim sposobem na niezniszczalne pazurki jest także zrobienie kompletnego manicure hybrydowego. Poproś stylistkę o bazę proteinową – dodatkowo utwardza lakier.
Szybkie sposoby na to, jak wzmocnić paznokcie, dają tylko czasowe rezultaty. Paznokcie będą mocne, dopóki nie zetrzesz odżywki/nie zdejmiesz żelu lub hybryd. By na stałe zadbać o płytkę, potrzeba minimum 2 tygodni sumiennego praktykowania dobrych nawyków. A później… praktykowania ich cały czas, bo to własne złe przyzwyczajenia i zaniedbania najbardziej niszczą paznokcie!
Co powoduje słabe paznokcie?
Przyczyna słabych paznokci może leżeć wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najczęstszymi przyczynami osłabienia paznokci są mechaniczne urazy, wystawienie płytki paznokciowej na działanie niekorzystnych czynników i niewłaściwa pielęgnacja. Kłopot może być także w diecie bądź przyjmowanych lekach.
Zwróć uwagę, czy słabe paznokcie idą w parze z pogorszeniem kondycji włosów i skóry. Może odczuwasz też spadki energii? Jeżeli tak się dzieje, przyczyna najprawdopodobniej leży głębiej i nie obędzie się bez lekarskiej interwencji. Dopiero eliminując problem u fundamentów będziesz mogła liczyć na poprawę.
Co z lakierami hybrydowymi? Poprawnie wykonane i – co jeszcze ważniejsze – poprawnie zdejmowane hybrydy nie niszczą paznokci. Trzeba jednak co maksymalnie 3 zabiegi manicure dać paznokciom około miesiąca odpoczynku. Stałe nałożenie lakieru prowadzi bowiem do wysuszania płytki i ogranicza możliwość pielęgnacji.
1 – Sprawdź przyczyny!
Pracę nad wzmacnianiem paznokci powinnaś zacząć od badań kontrolnych. Słabe paznokcie mogą być oznaką niedoborów witamin i minerałów – możesz to bardzo łatwo sprawdzić na kontrolnej morfologii. Wyniki wiele Ci wyjaśnią.
Jeżeli okaże się, że masz niedobory, udaj się do lekarza po wskazówki i dobór suplementacji. W ciągu kilku tygodni, w miarę uzupełniania braków, kondycja paznokci się poprawi.
A co gdy morfologia nie wykaże żadnych braków? Najprawdopodobniej przyczyna problemu leży w nieprawidłowej pielęgnacji. Przyłóż się do niej według kolejnych wymienionych tutaj zasad.
Gdy pielęgnacja zawiedzie, a morfologia nic nie wykaże, ruszaj do dermatologa. Oceni, czy z płytką paznokciową na pewno jest wszystko w porządku. Może się okazać, że taka już Twoja uroda – niektórzy genetycznie mają takie pazurki i niewiele da się na to poradzić. Ich problem leży bowiem w samej budowie paznokcia, z którą nie da się nic zrobić z poziomu pielęgnacyjnego.
2 – Jak wzmocnić paznokcie dietą?
Niezależnie od tego, czy masz niedobory pokarmowe, zróżnicowana dieta pełna warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i białka korzystnie wpłynie na kondycję paznokci.
Zwróć uwagę, czy spożywasz wystarczająco dużo protein – ich niedostatek skutkuje łamliwością paznokci. Jeżeli nic nie ćwiczysz, podaż białka powinna wynosić 0,8-1,2 grama na kilogram masy ciała. Przy umiarkowanej aktywności fizycznej optymalne będzie 1,2-1,5 grama. Porządnie trenujesz kilka razy w tygodniu? Przyda się nawet 2 gramy protein na kilogram wagi.
Zbyt niskokaloryczna dieta osłabia cały organizm. Kiedy redukcja trwa długo, a co gorsza, jest prowadzona na dużym deficycie kalorycznym, łamliwość paznokci jest tylko kwestią czasu. Pogarsza się także kondycja włosów i skóry.
Za mało tłuszczu w diecie też może się przyczyniać do osłabienia płytki. Dlaczego? Bo kiedy nie jesz tyle tłuszczu, ile potrzeba (około 1 gram na kilogram masy ciała) witaminy A, D, E, K nie mogą się przyswajać.
3 – Olejowanie na słabe paznokcie
Stosowanie naturalnych olejów to jeden z najpopularniejszych sposobów na wzmocnienie paznokci w domu. Uzbrój się w oliwę z oliwek, olej jojoba, kokosowy, arganowy lub wiesiołkowy. Wcieraj w płytkę paznokcia po każdym umyciu rąk. Możesz stosować olejowanie także na wystylizowane paznokcie – wtedy wcierasz od spodu.
Co daje ta metoda? Warstwa tłuszczowa na płytce chroni przed utratą wilgoci i detergentami wnikającymi w płytkę. Dzięki olejowaniu płytka jest dobrze nawilżona, a więc elastyczna, trudna do złamania.
4 – Pożegnanie z acetonem
Jeżeli stosujesz klasyczny lakier do paznokci, koniecznie pozbądź się z domu zmywacza z acetonem. Aceton bez wątpienia świetnie radzi sobie z usuwaniem lakieru, ale równocześnie bardzo wysusza płytkę paznokcia. To odbiera jej elastyczność, czyni słabą i delikatną.
Postaw na zmywacze bez acetonu. By dokładnie zmyć lakier trzeba namęczyć się z nimi trochę bardziej, ale nagrodą będzie poprawa kondycji pazurków.
5 – Suplementacja na wzmocnienie paznokci
We własnym zakresie możesz skorzystać z dobrodziejstw krzemu. Znajduje się zwłaszcza w preparatach ze skrzypem polnym – to roślina naturalnie bogata w krzemionkę.
Preparaty suplementacyjne na wzmacnianie paznokci najczęściej mają w składzie także biotynę (witamina B7), witaminę A, selen i cynk. Uzupełnienie tych związków może przełożyć się na wzmocnienie paznokci, choć jeśli nie masz niedoborów, obejdzie się bez nich – nadmiar nie przynosi korzystnych rezultatów. Przede wszystkim skup się na krzemie.
6 – Skrócenie paznokci
Obcinasz końcówki włosów, by rosły mocne i gęste? Tak samo trzeba robić z paznokciami. Wiemy, że skrócenie długo zapuszczanych pazurków to cios w serce, ale tak trzeba. Stara płytka paznokcia naturalnie się ściera i niewiele możesz z tym zrobić.
Kiedy wprowadzisz dobre zmiany w diecie, zaczniesz suplementować krzem i wyrzucisz zmywacz z acetonem, odrastające paznokcie będą silniejsze. Starej płytki nie da się porządnie naprawić. Wyrośnięty paznokieć jest bowiem martwy – wszystko co na nim stosujemy to leczenie objawowe dające czasowy efekt.
7 – Ostrożnie z wodą i detergentami!
Wiesz, co poza acetonem odwadnia paznokcie? Woda.
Kiedy siedzisz w wannie, zrezygnuj z trzymania dłoni pod wodą. Do mycia naczyń i sprzątania (zwłaszcza z użyciem detergentów) używaj rękawiczek. Może nie jest to najwygodniejsze, ale do wszystkiego da się przyzwyczaić – zwłaszcza gdy zauważysz, jak ograniczenie kontaktu z wodą wpłynęło na paznokcie!
8 – Piłowanie w jedną stronę
Wiesz już, że osłabione paznokcie trzeba ściąć… a jak je spiłować po obcięciu? Paznokcie zawsze należy piłować w jedną stronę – nie prawo-lewo!
Kiedy piłujesz prawo-lewo, szarpiesz końcówkę płytki, co mocno ją osłabia. Staraj się zawsze kierować ruch pilnika w jedną stronę, by równo ułożyć końcówkę paznokcia.
9 – Nawilżanie rąk
Krem do rąk powinien być w Twojej torebce cały czas. A także obok łazienkowej umywalki, zlewu w kuchni, w przedpokoju i na toaletce, by na pewno nie zapomnieć go użyć.
Używanie tłustych kremów nawilżających będzie tworzyło na paznokciach warstwę ochronną, podobną jak przy olejowaniu (punkt 3.). Głębokie nawilżenie, elastyczność, osłona przed szkodliwymi czynnikami – o to chodzi!
Kremu używaj przynajmniej 3 razy dziennie – po umyciu rąk, przed wyjściem na dwór i przed snem.
10 – Koniec ze złymi odruchami
Jak wzmocnić paznokcie gdy… własnoręcznie je niszczysz? Wiele osób ma nawyk zrywania, podgryzania i wyginania płytki paznokcia. Robią to w stresujących sytuacjach, z nudów, czy żeby poprawić koncentrację. Często dokonują dzieła zniszczenia nieświadomie – a potem są zdziwieni, że paznokcie się połamały!
Zwróć uwagę, czy też tak nie robisz (może któryś z domowników zauważył?). Jeżeli okaże się, że masz tendencję do majstrowania przy paznokciach spróbuj pomalować paznokcie na ulubiony kolor, z dodatkowymi ozdobami. Kiedy będziesz miała piękny manicure, automatycznie pohamujesz się od kombinowani przy płytce.
Jak wzmocnić paznokcie? Zacznij od środka! Uzupełnij niedobory różnorodną, wartościową dietą. Zastosuj suplementy z krzemem. Wykonaj kontrolną morfologię i rozważ konsultację dermatologiczną.
Następnie wprowadź nowe pielęgnacyjne rutyny – olejowanie paznokci oraz kremowanie rąk. Regularnie obcinaj zużytą płytkę paznokciową, a pilnika używaj w tym samym kierunku. Na koniec popracuj nad odruchami – ogranicz trzymanie rąk w wodzie podczas kąpieli, korzystaj z rękawiczek i oducz się nieświadomego kombinowania przy płytce paznokciowej.