Organizujesz domową siłownię? Świetny pomysł! Zanim przystąpisz do wyboru gryfu i obciążeń zwróć swoją uwagę na wybór ławeczki do ćwiczeń. To absolutna podstawa! Jaka ławeczka do ćwiczeń posłuży Ci przez wiele lat? Przeczytaj jakie cechy są najistotniejsze!
Jaka ławeczka do ćwiczeń? Prosta, skośna, regulowana
Na rynku dostaniesz ławeczki proste – jak sama nazwa wskazuje, pozostają one w poziomej pozycji. Umożliwiają podstawowe ćwiczenia w prostej pozycji.
Obok nich stoją ławki skośne, pozwalające ćwiczyć w zgięciu. Nadają się dla osób skupionych na bardziej kompleksowym treningu brzucha i klatki piersiowej.
Najbardziej optymalnym wyborem będzie jednak ławeczka regulowana, w której sam ustawiasz kąt nachylenia górnej i dolnej części. Jak mieć jedną ławeczkę, to właśnie taką.
Nawet jeśli teraz jesteś nastawiony na ćwiczenie w jednej pozycji, to zmieni się w trakcie Twojego rozwoju. Regulowanie sprawia, że nie ,,wyrośniesz” z ławeczki. To zaleta na wagę złota i masy mięśniowej.
Również z myślą o progresie, warto stawiać na ławeczki mające możliwość domontowania modlitewnika i innych akcesoriów.
Jaka ławeczka do ćwiczeń? Dla miłośników wyciskania
Do wyboru masz także ławeczki ze stojakami na sztangę. Siła rzeczy zajmują więcej miejsca, ale za to będziesz miał możliwości klasycznego wyciskania sztangi w domowym zaciszu.
Bardziej praktycznym rozwiązaniem niż ławeczka ze stelażem będzie jednak ławka regulowana i stelaż osobno. Gdy spodobają Ci się treningi z hantlami, wymagające miejsca po bokach, możesz pluć sobie w brodę za wybór ławeczki ze stałym stelażem. W razie potrzeby po prostu odsuniesz mocowanie sztangi.
Zdecydowana większość producentów sprzętu na siłownie umożliwia łatwe pozbycie się stelaża i w takie modele warto celować w pierwszej kolejności.
Nie zrozum nas źle – jeżeli naprawdę jesteś skupiony na wyciskaniu sztangi, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś od razu sprawił sobie jako podstawę ławeczkę pod sztangę ze stałym stelażem. My tylko myślimy przyszłościowo – gdy Twoja klatka się rozwinie, będziesz musiał urozmaicić trening o ćwiczenia z hantlami.
Patrz na udźwig!
Wybierając ławki do ćwiczeń siłowych zwróć uwagę na maksymalny ciężar deklarowany przez producenta. Wytrzymałość ławeczki przekłada się na jej cenę, więc jeśli masz ograniczony budżet rozważ dobór pod kątem celów treningowych. Bierz pod uwagę wagę własna oraz obciążenie, z jakim planujesz pracować.
Chcesz wypracować estetyczną sylwetkę, a ćwiczenia siłowe wspierają redukcję? W takim razie nie będziesz potrzebował ławeczki wytrzymującej 500 kilogramów.
Co innego, gdy budujesz byczą siłę i chcesz wyciskać jak Herkules. Wtedy celuj w bardziej wytrzymałe ławeczki, które pozwolą Ci na nieograniczony progres siłowy.
Ławeczka do ćwiczeń – wymiary
Weź pod uwagę także wymiary ławeczki. Są bardzo zróżnicowane, a niektóre modele mają możliwość złożenia do bardzo kompaktowej wersji. Jeżeli masz ograniczone miejsce na domową siłownię, warto stawiać właśnie na takie składane, dzięki którym stanowisko treningowe rozłożysz tylko wtedy, gdy będzie Ci potrzebne.
Wytrzymała i bezpieczna – niekoniecznie tania!
Jedno i drugie wiąże się tak naprawdę z ogólną jakością ławeczki. Zaopatrując się u marek słynących ze sprzętu do treningu, masz prawo wymagać zabezpieczenia ostrych elementów, stabilności oraz solidnego metalu.
Pod uwagę bierz też grubość tapicerki, pokrycie oraz materiał wykonania gąbek blokujących nogi. Tapicerka nie ma prawa ,,pić” wilgoci – nie potrzebujesz przecież, żeby po kilku treningach nasiąknęła potem i zaczęła po prostu cuchnąć. Równocześnie tapicerka nie może być śliska, bo jeśli spadniesz z niej w trakcie podnoszenia ciężarów… lepiej sobie tego nie wyobrażać.
Najlepiej byłoby dotknąć ławeczki, pościskać ją, przejechać ręką – jeżeli masz taką możliwość, udaj się na spotkanie ze sprzętem jeszcze przed zakupem.
Kupujesz ławeczkę w Internecie? Dokładnie czytaj parametry i sprawdź opinie o sprzęcie na niezależnych forach.
A cena? Akurat ławeczka do ćwiczeń to ten sprzęt, na którym nie ma sensu oszczędzać. Da się ją kupić od anonimowych firm, za niewielkie pieniądze, ale po kilku tygodniach tapicerka popęka, zaś konstrukcja nie wytrzyma intensywnych treningów.
Jaka ławeczka do ćwiczeń do domu? Najbardziej optymalnym wyjściem będzie regulowana, z możliwością rozbudowy, udźwigiem dopasowanym do treningowych założeń i z jak najdoskonalszych materiałów. Rozważ jakiego maksymalnego udźwigu potrzebujesz, określ wymiary w sam raz do Twojej domowej siłowni, a na jakości, zabezpieczeniach i stali ,,zaszalej”.
Nie oszczędzaj też na zakupie gryfu do sztangi – jaki wybrać? Przeczytaj: https://e-figura.pl/gryf-do-sztangi-rodzaje-i-zastosowania/