Wszyscy mamy świadomość, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem naszego życia. Aktywność fizyczna jest wręcz pewnym wyznacznikiem kompetencji zawodowych i społecznych oraz pozwala osiągnąć lepszą jakość życia. Codzienna aktywność fizyczna nie wymaga w ogóle dużych nakładów. Wystarczy kawałek wolnej podłogi lub ściany, aby odbyć trening gimnastyczny, siłowy i kondycyjny. Wszystko zależy od nas i naszej chęci zmian życia na lepsze.
Jaki sprzęt wybrać?
Drabinki sportowe są niezbędnym elementem wyposażenia wszelkich placówek szkolnych i rehabilitacyjnych, ale także domowych siłowni czy miejsca do ćwiczeń. W przypadku przyściennych drabinek możemy wybierać spośród drabinek pojedynczych, podwójnych o przeróżnych rozmiarach (dostosowanych do potrzeb). Solidność wykonania drabinek potwierdzają właściwe certyfikaty.
Boki drabinek są zazwyczaj wykonane z drewna iglastego sosnowego lakierowanego aż 3-krotnie, a szczeble ze specjalnej sklejki, która jest bardzo wytrzymała (nawet do 200kg). Należy pamiętać o istnieniu drabinek koordynacyjnych, które pozwalają kształtować koordynację i szybkość, przez co często jest stosowana przez trenerów w stosunku do zawodników. Z kolei na lekcjach wychowania fizycznego drabinki koordynacyjne stanowią urozmaicenie oraz uatrakcyjnienie zajęć ruchowych.
Natomiast drabinka treningowa dzięki zatrzaskom (pozwalającym na jej modyfikacje) jest przeznaczona do trenowania kondycji fizycznej oraz do pracy nad koordynacją. Tymczasem drabinki metalowe na placach zabaw pozwalają dzieciom wspinać się i ćwiczyć koordynację ruchową. Na rynku dostępne są także drabinki chromowane, do których można dołączyć takie elementy jak:
- drążek;
- podciąg nóg;
- ławkę do brzuszków;
- ławkę do ćwiczeń mięśni grzbietu;
- uchwyt pod sztangę;
- uchwyt do worka bokserskiego.
Drabinki gimnastyczne można umieścić w ogrodzie. Drabinki nadają się do ćwiczeń gimnastycznych, korekcyjnych i rehabilitacji W ogrodzie można urządzić pole zabawy ruchowej dziecka w postaci drabinek ze sznurka dla dzieci i dołączonych do nich przyrządów (kółka gimnastyczna i inne). Taka aktywność na pewno zagwarantuje wyćwiczenie mięśni nóg i rąk oraz koordynację ruchową. Dodatkowo niemalże każdy typ drabinek jest dostępny w wymaganych rozmiarach (takie jak 3 × 1,80 m, 2,43 × 1,80 m, 2,43 × 0,90 m, 2,20 × 0,90 m, 2,20 × 1,80 m czy inne). Drabinki medyczne są idealne do:
- ćwiczeń ogólnousprawniających
- gimnastyki korekcyjnej.
Co zapewniają drabinki?
Dzięki ćwiczeniom na drabinkach gwarantujemy sobie zdrowy kręgosłup poprzez zwis, można także wyćwiczyć brzuch oraz ramiona. Za drabinką jako sprzętem do gimnastyki i rehabilitacji przemawia także cena. Pojedyncze drabinki są już dostępne od 200 złotych. Zaletą drabinek jest niski koszt utrzymania przy jednoczesnej wysokiej jakości wykonania.
Drabinki znajdą zastosowanie w siłowniach, salach gimnastycznych, we wnętrzach mieszkań, w ogrodach, na placach zabaw. Jest o możliwe dzięki odpowiedniemu dostosowaniu drabinek do wolnej przestrzeni przeznaczonej na ćwiczenia.
Drabinki gimnastyczne w pokoju dziecka zajmą niewiele miejsca, a będą nie tylko obowiązkiem, a świetną zabawą. Dla większego bezpieczeństwa można zaopatrzyć się w materac, co przypuszczalnie zwiększy aktywność dziecka i zapewni odpowiedni rozwój fizyczny. Badania potwierdzają, że ćwiczenia na drabince gimnastycznej już w trakcie pierwszych trzech lat życia dziecka zapewnia wzmocnienie jego ciała, ale też dyscypliny i woli dziecka. Dodatkowo gimnastyka ma również wpływ na wczesny rozwój intelektualny.
Drabinka sportowa w domu dla dziecka?
Drabinka sportowa w domu, np. w pokoju dziecka na pewno wspomoże przy stawianiu pierwszych kroków, a także wzmocni mięśnie i kręgosłup. Do drabinki można zakupić kółka gimnastyczne, liny czy nawet drabinkę linową. W ten sposób zafundujemy dziecku zdrowie, zręczność, giętkość, sprężystość i rozwój intelektualny.
Dziecko, mając taki sprzęt, pobudza wyobraźnię, wymyślając ćwiczenia podnoszące jego sprawność. Będzie to przede wszystkim zabawa i aktywne spędzenie wolnego czasu. Ponadto drabinka w pokoju dziecka to możliwość zachowania aktywności fizycznej dziecka także poza sezonem letnim.
Drabinka sportowa w domu, gdzie jest dziecko to taka namiastka placu zabaw, gdzie może ono wykorzystać swoją niespożytą energię, a jednocześnie będzie stymulowało jego rozwój. Dzięki drabince dziecko uczy się jak zachowywać równowagę, podnosi koordynację, wzmacnia całe ciało, a do tego koryguje postawę.
Dziecko bawiąc się na drabinkach, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Z kolei dla dorosłych ćwiczenia na drabince to gwarancja zdrowego kręgosłupa i chwila wytchnienia po długim dniu w pracy.
Jakie ćwiczenia na drabince?
Oczywiście także dorośli mogą odnieść korzyści z posiadania drabinki w domu. Po pierwsze można na niej się podciągać, w ramach profilaktyki przeciw chorobom zwyrodnieniowym dysku podnosić nogi. Na drabince oprócz prostego podnoszenia nóg można dołączyć podnoszenie i ugięcie nóg w kolanach, podnoszenie prostych nóg i jednoczesne obracanie w różne strony.
Drabinka jest pomocna przy wykonywaniu tzw. mostka. Drabinka to także skuteczne narzędzie do walki z wszelkimi schorzeniami kręgosłupa. Ponadto drabinka pomaga szybko wzmocnić ręce (a w szczególności ramiona). Z kolei zwis na drabinkach przysłuży się naszym mięśniom brzucha. Budowa drabinka pozwala na umieszczenie jej nawet w mieszkaniu nawet o niewielkim metrażu.
Dodatkowo warto pamiętać, że drabinka to także rehabilitacyjny sprzęt do ćwiczeń. Na pewno drabinka sportowa w domu pozwoli każdemu poprawić swoją sprawność oraz sylwetkę. Ponadto dobranie do niej kilku elementów pozwoli na wykonanie różnego rodzaju ćwiczeń bez wychodzenia z domu.
Drabinki są wykorzystywane do ćwiczeń siłowych, w tym także do kalistyki (czyli treningu wykorzystującego do ćwiczeń tylko ciężar własnego ciała). Do treningu kalistyki nadaje się właśnie przede wszystkim drabinka, do której można dołączyć np. gumy do rozciągania, drążki i inne. Oczywiście w takim przypadku drabinka musi być stabilna i wytrzymała.
Drabinka jest przydatna do rozgrzewki przed intensywniejszymi treningami. Z kolei po zakończeniu treningu przyda się jako pomoc w rozluźnieniu (co pomoże zmniejszyć późniejsze zakwasy). Jest także niezastąpiona w procesie rekonwalescencji po uszkodzeniach pleców oraz do korekty wad postawy.
Urządzasz domową siłownię? Co powiesz na… kettlebells? Poznaj ten sprzęt tutaj: https://e-figura.pl/kettlebell-komu-spodoba-sie-ten-sprzet-i-jak-z-nim-cwiczyc/.