Książki o zdrowym odżywianiu atakują kolorowymi okładkami z każdej mijanej wystawy księgarni. Niestety jednak, czasy w których papierowy format zawsze oznaczał merytorykę, odeszły bezpowrotnie… Jak spośród wielu publikacji o żywieniu i zdrowiu wybrać te książki o dietach, które są naprawdę warte uwagi? Przeczytaj!
Kim jest autor książki o zdrowym odżywianiu?
Dzisiaj każdy może napisać książkę. Jeśli chcesz by książka o zdrowym odżywianiu opierała się na nauce, upewnij się, że stoi za nią lekarz, dietetyk czy doświadczony trener personalny. Nie wspominamy nawet o celebrytach telewizyjnych, którzy piszą książki dosłownie o wszystkim, co dotyczy ich stylu życia…
Kieruj się nie tylko tym, co znajdziesz na okładce książki. Wyszukaj nazwisko autora w Internecie i prześledź jego karierę na podstawie notatki biograficznej. Okładka to przecież kluczowa reklama książki.
Jeśli weźmiesz do ręki książkę o diecie Dukana, dowiesz się, że napisał ją lekarz Pierre Dukan. Nie dowiesz się, że Pierre Dukan otrzymał w 2013 roku zakaz wykonywania zawodu.
Co z inną popularną książką, napisaną przez doktora Shawna Bakera, promującego dietę karniwora? Baker faktycznie jest lekarzem… Ortopedą. Przy okazji sportowcem, instagramowym influencerem i radykalnym wojownikiem przeciwko diecie wegańskiej. A jego diecie poświęciliśmy kiedyś osobny artykuł – znajdziesz go na naszym blogu.
Kupuj książki o zdrowym odżywianiu, napisane przez osoby o stabilnej pozycji w środowisku naukowym, które żyją z jakości swojej działalności dietetycznej oraz naukowej, a nie z nazwiska i kontrowersyjnych poglądów.
Przypisy do książki o zdrowym odżywianiu – czy MUSZĄ być?
Jeśli książka o dietach, ma na końcu kilka-kilkanaście stron przypisów do badań, na których się opiera, to dla niej bardzo duży plus. Warto go docenić. Nie skreślaj jednak książek bez przypisów, jeśli napisała je osoba wykształcona, spełniająca wymienione wyżej kryteria.
Brak bibliografii nie oznacza, że książka jest zbiorem swobodnych fantazji autora. Bibliografia i przypisy, są trudne do zredagowania i bardzo czasochłonne. Wymagają szukania źródeł dla twierdzeń, które autor zna z wykładów, konferencji, a w środowisku naukowym są wiedzą powszechną. Poza tym… przeciętny czytelnik i tak nie zagląda do tej sekcji.
Jeżeli autor nie miał pomocnika przy pisaniu, a jest człowiekiem nauki, najpewniej chciał po prostu zaoszczędzić na czasie. Nie oceniaj go za to zbyt surowo. To zabiegani ludzie.
Książki o dietach – sprawdź spis treści
W większości księgarni internetowych możesz przejrzeć spis treści w publikacjach. Ewentualnie, znajdź go w Sieci, lub przekartkuj książkę w sklepie stacjonarnym.
Dzięki temu będziesz wiedział, czy dana książka o zdrowym odżywianiu ma szansę wnieść coś nowego do Twojego zapasu wiedzy. Niestety, niekoniecznie tak będzie. Czasem opasłe książki o rewolucyjnych tytułach, to zbiory podstawowych zasad zdrowego żywienia, rozciągnięte na wiele stron.
Merytorycznie, nie da się im nic zarzucić. Niemniej, nie dowiesz się z nich wiele nowego, jeśli od dawna zaznajamiasz sie z tematem zdrowego stylu życia.
Sprawdź recenzje książki o dietach
Recenzje na portalach czytelniczych i w mediach społecznościowych chyba każdego kiedyś uratowały przed nietrafionym zakupem. Ich sprawdzanie to doskonały konsumencki nawyk.
Pozytywne cytaty z recenzji, które znajdziesz na okładce książki, to kolejna reklama. Więcej dowiesz się z tych niezależnych, przekazywanych z ust do ust. Ich autorom raczej nie grozi pozew za niepochlebne opinie, a w wychwalaniu publikacji nie mają żadnego interesu.
To z niezależnych opinii dowiesz się, czy książka jest napisana przystępnie, opiera się na nauce, a nie jest tylko zbiorem hipotez autora. Czytelnicy powiedzą Ci, czy książka nadaje się dla laika, a może wręcz przeciwnie – pełno w niej trudnych słów, wprost z podręczników akademickich.
Zapytaj o książkę na facebookowej grupie dla sportowców i miłośników zdrowego stylu życia. W komentarzach na pewno wywiąże się dyskusja. Uaktywnią się trenerzy i dietetycy, udzielający się w social mediach, potrafiący na bazie własnych kompetencji oceniać treści prezentowane w danej publikacji.
Poszukaj legalnego bezpłatnego fragmentu!
Jeśli stawiasz na książki o dietach, skierowane do masowego czytelnika, rozejrzyj się w Sieci za fragmentami rozdziałów, udostępnionymi przez księgarnie. Jeszcze lepszą opcja jest stacjonarne przeglądanie.
Im grubsza książka, tym bardziej przyłóż się do poszukiwań. Wtedy będziesz miał pewność, że objętość publikacji wynika z treści, a nie setek obrazów i dużego fontu.
Gruba książka kojarzy się z nauką i mądrością. Robi dobre pierwsze wrażenie, skłaniając do zakupu za wysoką cenę. Tymczasem, w wielu cienkich książkach kryje się niezwykle wartościowa treść, a każdą stronę wykorzystano do maksimum. Nie oceniaj książki po grubości!
Jak wybierać książki o zdrowym odżywianiu? Najważniejszy jest autor – kupuj książki o dietach napisane przez osoby wykształcone w temacie, z doświadczeniem naukowym. Zwróć uwagę na spis treści, przeczytaj niezależne opinie czytelników i poszukaj legalnie udostępnianych fragmentów. Ostateczna decyzje podejmij na podstawie opinii czytelników.
Pamiętaj, że grube książki o dietach, to jeszcze niekoniecznie mądre książki. Może po prostu jest w nich dużo obrazków i ogromny font!