Chcesz zmienić swoje życie i na dobre wkręcić się w trenowanie? Na początek wybierz dyscyplinę! Propozycji nie brakuje – przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd dyscyplin skoncentrowanych wokół szeroko pojętego rozwoju siły. Efekty i sposób treningu różnią się diametralnie – zanim zaczniesz, zdecyduj, które rodzaje treningu siłowego najlepiej pasują do Twojego gustu i osobowości!
Rodzaje treningu siłowego – kulturystyka dla urody
Kulturystyka to sport nastawiony na estetykę. Polega na rozwijaniu mięśni i zredukowaniu tkanki tłuszczowej do maksymalnie niskiego poziomu. To ona od lat święci triumfy wśród trenujących siłowo. Jeśli poszedłeś na siłownię, żeby nabrać mięśni dla lepszego wyglądu, zacząłeś uprawiać kulturystykę
Kulturyści na każdym poziomie zaawansowanie chcą świetnie wyglądać. Rzeźbią swoje ciała, a siła fizyczna jest do tego narzędziem. Poświęcą satysfakcję z dodatkowych kilogramów na sztandze dla mniejszej ilości kilogramów z tłuszczu. Suchą masę przyjmą bez ograniczeń.
Kulturystyka wymaga dbania zarówno o trening, jak i dietę. Angażując się w ten sport będziesz musiał liczyć makro, ważyć posiłki, sięgać po suplementy i… zaakceptować to, że ciągle jesteś za mały.
To niezwykle wymagający sport, w którym nie brakuje patologii – sterydy, zaburzenia odżywiania, odwadnianie organizmu… Musisz mieć na uwadze, że gdy na dobre w to wejdziesz, będziesz potrzebował bardzo silnej psychiki. Równocześnie, kulturystyka jest piękna i satysfakcjonująca – wiedz po prostu, że nietrudno zaangażować się w nią aż za bardzo.
Kulturystyki może spróbować każda zdrowa osoba. Nawet taka, która nigdy niczego nie ćwiczyła.
Rodzaje treningu siłowego – Crossfit
Strefa Crossfit jest już niemal na każdej dużej siłowni. Ten rodzaj treningu jest stosunkowo nowym pomysłem. Crossfit powstał w 2001 roku, jako plan treningowy dla kalifornijskiej policji. Teraz trenują w ten sposób także amerykańscy żołnierze i strażacy, oraz miliony cywilnych bywalców siłowni na całym świecie.
Crossfit to alternatywa dla standardowego treningu siłowego. Tutaj… robisz wszystko. Podciągasz się, podnosisz ciężary, podciągasz się podnosząc ciężary – nie ma miejsca na nudę. Z założenia, trening każdego dnia powinien być inny.
Crossfit nie da Ci takiego wizualnego efektu, jak trening kulturystyczny. Da Ci jednak niesamowitą wydolność, wytrzymałość, mobilność i siłę fizyczną. Siła i masa mięśni także jest rozwijana, ale podejście do treningu jest bardziej funkcjonalne, niż czysto estetyczne.
Sam trening jest niezwykle wymagający. Ćwiczenia są urozmaicone, patrząc z boku… czasem wręcz karkołomne.
Jeżeli kulturystyczna estetyka nie jest dla Ciebie, ale chcesz być silny, zwinny i nigdy się nie nudzić – spróbuj Crossfitu. Przygotuj się na największy wycisk w życiu. To nie jest trening dla całkiem początkujących.
Dopiero wstajesz z kanapy? W takim razie najpierw zabierz się za poniższą propozycję.
Rodzaje treningu sportowego – a może kalistenika?
Trzecia z popularnych propozycji, służących rozwijaniu sylwetki i siły to kalistenika. Opcja dla tych, których drażnią tony żelastwa plączące się pod nogami.
Podpisujesz się pod tym określeniem na sprzęt treningowy? Więc urodziłeś się dla kalisteniki. Może w poprzednim wcieleniu byłeś obywatelem Sparty, bo spartiaci trenowali właśnie w taki sposób.
Kalistenika znaczy tyle co ,,piękna siła”. Nazwa pochodzi od greckiego kallos – piękno, sthethos – siła. Jest treningiem z wykorzystaniem masy własnego ciała. Polega na prostych ćwiczeniach – kalistenika to pompki, brzuszki, planki i podciągania. Te klasyki są jednak na każdym kroku utrudniane.
Kalistenika łączy się ze stretchingiem. Kształtuje ciało poprzez jego wzmacnianie, a nie ciągłe nabieranie masy mięśniowej. Jest mniej kontuzjogenna niż trening z cięzkim sprzętem.
Jedyny sprzęt, jaki będzie Ci potrzebny do kalistenicznego treningu to mata, paraletki i drążek. Jest więc dobrą opcja dla tych, którzy nie mają gdzie zorganizować domowej siłowni, do klubu fitness jadą godzinę, a i sztanga nigdy ich nie przyciągała. Stanowi świetny wstęp do zaawansowanych treningów, jak wspomniany wyżej crossfit.
Kalistenika na mieście, czyli street workout
Street workout opiera się na kalistenice. Nie trzeba go chyba nikomu przedstawiać. To trening ze sprzętem… należącym do władz miejskich. Ławki, ściany budynków, drabinki na placu zabaw – co tylko przyjdzie Ci do głowy. W ramach cardio, możesz połączyc go z parkourem.
Na street workout łączony z parkourem decydują się miłośnicy przygód. Ni mniej, ni więcej – wiesz, że ten rodzaj treningów często jest wybierany przez… graczy, którzy wstali z fotela przed komputerem? Zwizualizuj sobie, że wszyscy mieszkańcy miasta zamienili się w zombie.
Sporty siłowe – trójbój i strongman
Trójboiści i strongmani trenują w inny sposób, ale mają wspólny cel – być tak silnymi, jak to możliwe. Ich rodzaje treningu siłowego są nastawione na osiągnięcia sportowe.
Nie należy mylić ich treningów z kulturystycznymi. Trójbój opiera się na martwym ciągu, wyciskaniu i przysiadzie – to się zgadza. Trójboiści trenują też na tym samym sprzęcie co kulturyści. Całkowicie jednak różni ich dieta i wygląd.
Trening strongmenów jest bardziej urozmaicony. Przeciąganie ciężarów, załadunek kul, spacer buszmena – do tego trzeba równie ciekawego sprzętu, który niekoniecznie znajdziesz w swoim klubie fitness.
Trójboistów i strongmaów obchodzi siła, nie wygląd. Nie sposób pomylić ich z kulturystami. Mają dużo tkanki tłuszczowej, która wcale ich nie martwi. To między innymi z tłuszczu bierze się ich energia do podnoszenia ciężarów.
To rodzaje treningu sportowego dla tych, którzy uważają, że piękna jest olbrzymia siła, a nie wyrzeźbiona muskulatura.
Strongmani i trójboiści jedzą dużo białka… i wszystkiego innego. Oczywiście, powinni dbać o prozdrowotność swojej diety, ale jeśli odstępstwa odbiją się niekorzystnie na ich sylwetce, nie zaczną ,,kręcić cardio”. Mankament? Wysoka kontuzjogenność treningów. Tak to już jest, gdy operuje się wielkimi ciężarami.
Sporty walki – dla kogo?
Oczywiście nie będziemy się tutaj rozpisywać o sztukach walki, ale dla niektórych osób to właśnie ten rodzaj sportu będzie najodpowiedniejszy.
Rodzaje treningów siłowych, które wymieniliśmy, mają dać Ci siłę fizyczną, rozwinąć mięśnie, mobilność, poprawić wygląd i dać satysfakcję. To samo (w różnych proporcjach) dadzą Ci sztuki i sporty walki.
Sztuki i sporty walki mają coś jeszcze – bardziej niż jakakolwiek inna dyscyplina dodają pewności siebie. Mogą być formą terapii dla osób, które jakimkolwiek momencie życia nie czuły się bezpiecznie. Nie zastąpią pomocy psychologicznej, ale mogą być jej uzupełnieniem.
Podsumowując rodzaje treningów siłowych i sportowych! Chcesz wyglądać jak dzieło greckiego rzeźbiarza? Wybierz kulturystykę. Trening siłowy Cię nudzi? Postaw na Crossfit. Nie lubisz sprzętu treningowego? Celuj w kalistenikę, a dla mieszkających w mieście poleca się street workout. Pragniesz siły i nie boisz się kontuzji? Trójbój i strongman to coś dla Ciebie. Chcesz zwiększyć pewność siebie? Zorientuj się w sztukach walki.
Wybrałeś dyscyplinę? Teraz wybierz siłownię – przeczytaj jak to zrobić: https://e-figura.pl/jaka-silownie-wybrac-sprawdz-zanim-wykupisz-karnet/