Chcesz rozpocząć wielką przygodę w górach? Zacznij od tras o niskim poziomie trudności, na których nie zaskoczy Cię natura ani własna kondycja. Poznaj łatwe szlaki w Tatrach, na których poradzi sobie nawet najbardziej początkujący. Piękne widoki gwarantowane!
Łatwe szlaki w Tatrach, czyli jakie?
Wybierając trasy do zestawienia, kierowaliśmy się tym, które tatrzańskie ścieżki są najbardziej przyjazne dla dorosłych osób bez doświadczenia z górami. Jeśli wybierasz się w Tatry po raz pierwszy, będą dla Ciebie idealne.
Nie musisz mieć dobrej kondycji, by je pokonać. Wystarczą buty turystyczne — nie adidasy czy trampki — butelka wody, naładowany smartfon, którym zrobisz widowiskowe zdjęcia i odrobina chęci.
Uwaga — nie wszystkie wskazane szlaki można przemierzać z dziecięcym wózkiem. Poradzi sobie na nich chodzący maluch, ale część ścieżek jest kamienista, pełna kocich łbów i zwyczajnie niewygodna dla spacerówek.
1 – Szlak do Doliny Chochołowskiej
Być w Zakopanem i nie zobaczyć Doliny Chochołowskiej, to jak być w Rzymie i nie widzieć Koloseum. Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa dolina polskich Tatr.
Punkt ten jest znany przede wszystkim z kwitnących tu wiosną krokusów. Warto jednak udać się do Doliny o każdej porze roku (a najlepiej o wszystkich!). Łatwo dostaniesz się tam równie pięknym szlakiem.
Wycieczka do Doliny rozpoczyna się przy kasie biletowej na Siwej Polanie. Zajmuje około 2h w jedną stronę. Spodziewaj się jednak, że wyprawa się przeciągnie, jeśli nigdy nie miałeś okazji zaznać góralskiego klimatu. Na szlaku do Doliny górale prowadzą kulturowy wypas owiec, napotkasz także liczne bacówki. Podobno żadne inne oscypki nie smakują tak dobrze, jak te na szlaku do Doliny.
Minusem Doliny Chochołowskiej są tłumy. To szlak oblegany przez turystów, zwłaszcza w sezonie urlopowym.
2 – Nosal
Nosal to szczyt mierzący 1206 m n.p.m. By się na niego wdrapać potrzeba tylko około godziny. Z odpoczynkami i przystawaniem na robienie zdjęć trzeba liczyć 2h.
Zobaczysz z niego przepiękną panoramę Zakopanego, słynny Giewont i Kasprowy Wierch. Będziesz mógł podziwiać także Świnicę — szlak na nią jest uważany za jeden z najtrudniejszych w polskich Tatrach. Do kompletu zobaczysz Kościelec — wielu twierdzi, że jest on najpiękniejszym szczytem. Dużo naj… a to wszystko na najłatwiejszym Nosalu!
Na Nosala chętnie wybierają się ci turyści, którzy są w górach pierwszy raz, a chcą od razu odhaczyć zdobycie pierwszego szczytu. To bardziej przyjazny wybór niż choćby Giewont (tam jest kilka trudnych odcinków).
3 – Szlak na Stoły
Stoły to polana, na której ujrzysz panoramę Tatr wraz z Giewontem oraz trzy bardzo dobrze zachowane szałasy wpisane do Krajowego Rejestru Zabytków. Prowadzący na nią szlak rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej. Wycieczka trwa tylko około godziny w jedną stronę.
Szlak na Halę Stoły wiedzie przez leśny teren. Znajdziesz na nim także drewniane schody i tłumy turystów.
Niestety, łatwe szlaki w Tatrach z reguły są oblegane — trzeba się do tego przyzwyczaić, zająć sobą i cieszyć naturą, zamiast zwracać uwagę na obcych towarzyszy
4 – Z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję
Kolejny łatwy szlak w Tatrach, przyjazny początkującym i rodzinom, to ten wiodący z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję o wysokości 1489 m. n.p.m. Czas wejścia to 1-2 godzin w zależności od Twojego tempa. Nie warto się spieszyć, bo po drodze zobaczysz jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry Wysokie.
Na samą Rusinową Polanę trafisz z Wierchu Poroniec, po około 3 kilometrach spaceru po płaskim terenie. Szlak na Gęsią Szyję rozpoczyna się od drewnianych schodów.
5 – Dolina Białego
Spacer Doliną Białego jest bardzo przystępny dla wszystkich zdrowych osób z umiarkowaną kondycją. Jest położona na wysokości 1100 m n.p.m. Długość Doliny to 2,5 kilometra. Przemierzenie jej wzdłuż w obie strony zajmuje około 90 minut.
Wycieczka do Doliny zaczyna się w Kuźnicach. Stamtąd przejdziesz na Kalatówki (warto zobaczyć pustelnię Brata Alberta) i prosto do żółtego szlaku Doliny Białego. Podziwiaj wapienne skały — to od nich wzięła się nazwa, nadają płynącemu w niej potokowi biały kolor — oraz niezwykle bujną roślinność.
Z Doliny Białego możesz łatwo wyjść na Sarnią Skałę. Widać z niej piękną panoramę Giewontu.
6 – Wielki Kopieniec
Wielki Kopieniec to szczyt mierzący 1328 m n.p.m. Wiedzie na niego bardzo łatwa, krótka trasa zaczynająca się na Jaszczurówce. Z niej przechodzisz na Toporową Cyrhlę. Po drodze miniesz Polanę Kopieniec, na której znajdują się szałasy, a górale prowadzą kulturowy wypas owiec.
Spacer zajmie Ci około 90 minut — a będzie to 90 minut pełne cudownych widoków. Droga wiedzie przez las, część szlaku wyłożono drewnianymi schodami.
7 – Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska — obok Chochołowskiej, najpopularniejsze miejsce po naszej stronie gór. Nic dziwnego. Chociaż wiodą do niej do niej łatwe trasy, w Tatrach, początkujący turysta na krótkim wyjeździe może ograniczyć się tylko do niej. Zwiedzi tam 5 jaskiń (6 w sumie udostępnionych turystycznie w Tatrach):
- – Jaskinia Mroźna – dokładnie oświetlona, doskonała na start
- – Jaskinia Raptawicka
- – Smocza Jama
- – Jaskinia Mylna
- – Jaskinia Obłazkowa
W Dolinie Kościeliskiej zawsze możesz się spodziewać tłumu turystów. Jeśli więc wybierasz się w Tatry samotnie, bez kłopotu znajdziesz towarzystwo. Ci, którzy liczą na błogi spokój… Mogą znaleźć go odrobinę w jaskiniach
8 – Dolina Ku Dziurze
Szósta jaskinia, tym razem leżąca poza Doliną Kościeliską, to Jaskinia Ku Dziurze. Leży przy Dolinie Ku dziurze — niewielkiej dolince, do której dojdziesz z Drogi Pod Reglami. Zdążysz w mniej niż pół godziny. Ścieżka wznosi się bardzo delikatnie, ale zabierz buty z grubą podeszwą, ponieważ jest dość kamienisto. Poza tą lekką niewygodą przeszkód terenowych brak.
Gdy już będziesz eksplorował łatwe szlaki w Tatrach, koniecznie zajdź do Jaskini na końcu Doliny. Podobno tam, dawno temu, swoje skarby przechowywał rozbójnik Wojtek Mateja. Może zostawił jakieś drobiazgi?
Dolina Kościeliska + Dolina Ku Dziurze i komplet (dostępnych dla turystów) polskich jaskiń zaliczony!
9 – Dolina Strążyska
Do Doliny Strążyskiej możesz dojść prosto z Zakopanego. Trasa zaczyna się na ulicy Strążyskiej. Na końcu dolinki (po niecałej godzinie spaceru, 3 kilometry) znajduje się Polana Strążyska i uroczy wodospad Siklawica. Jest też okresowo czynna herbaciarnia i spektakularny widok na ścianę Giewontu.
10 – Morskie Oko
Szlak i droga dookoła największego jeziora to kolejne łatwe trasy w Tatrach obowiązkowe dla początkującego górołaza. Do Morskiego Oka wiedzie asfalt, a wokół akwenu biegnie wyłożona dużymi kamieniami ścieżka. Obejście jeziora dookoła dostarcza niesamowitych wrażeń estetycznych, a zajmuje tylko około godziny.
Wyprawa nad Morskie Oko może Ci ukraść z kalendarza cały dzień. Asfaltowa trasa z Zakopanego ciągnie się przez 8 kilometrów, co daje minimum 2 godziny drogi. Na miejscu godzina na obejście jeziora, a potem do Twojej dyspozycji będzie najstarsze schronisko w Tatrach.
Co ciekawe, wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z tego, że Morskie Oko można obejść… Ty już wiesz — koniecznie to wykorzystaj!
Łatwe szlaki w Tatrach, wymienione w tym artykule, to doskonały początek przygody z górami. Koniecznie odhacz je przed wyruszeniem na słynny Giewont — wbrew swojej kulturowej popularności, Giewont jest dość trudny. Zobacz jaskinie, obejdź Morskie Oko, podziwiaj panoramę z Nosala i zjedz Chochołowskiego oscypka, a Twoja wyprawa w polskie Tatry będzie niezapomniana!