Łuszczycę często określa się mianem choroby cywilizacyjnej. Cierpi na nią nawet 800 tys. osób w samej Polsce. Niestety jest to choroba przewlekła, której nie można wyleczyć, natomiast można złagodzić jej objawy. Jak powinno wyglądać leczenie?
Leczenie łuszczycy – to trzeba wiedzieć!
Łuszczyca jest chorobą skóry o podłożu immunologicznym. Najczęściej zmiany na skórze pojawiają się na łokciach, kolanach, ale też skórze rąk. Dochodzi do aktywacji procesu zapalnego i podziałów w części naskórka. Łuszczyca może nasilać się pod wpływem niewłaściwej diety czy też stresu. Na szczęście leki na łuszczycę są skuteczne i mogą doprowadzić do długiej remisji. Często stosuje się leki keratolityczne, które zmiękczają łuski. Dobrze sprawdzają się też leki, które w swoim składzie mają mieszanki węglowe. Polecamy choćby takie w formie maści. Mają one delikatne działanie złuszczające, ale też łagodzą podrażnienia i zmniejszają uczucie świądu. Można też stosować glikokortykosteroidy. Mają one działanie przeciwzapalne. Niestety czasem łuszczyca ma cięższą postać i w takim przypadku lekarz najczęściej przepisuje leki immunosupresyjne. Ograniczają one reakcję autoimmunologiczną i zmniejszają stan zapalny. Wiele kremów czy maści można kupić bez recepty i tutaj najczęściej stosowany jest lek Linomag. Rzeczywiście zmniejsza on widoczność wyprysków na skórze. Sprawia, że łuski są mniej widoczne, a skóra nawilżona. Bardzo dobrze sprawdzają się też dermokosmetyki typu emolienty. Mają one działanie pielęgnacyjne. Natłuszczają i nawilżają skórę. Polecamy takie, które w swoim składzie mają olej parafinowy. Ten składnik zmiękcza i wygładza skórę. Zaleca się też stosowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Fototerapia – czy warto ją wybierać jako metodę leczenia łuszczycy?
Leczenie łuszczycy może odbywać się za pomocą fototerapii. Działa ona na skórę przeciwzapalnie, ale ma też silne działanie immunosupresyjne. Wykorzystuje się tutaj promieniowanie UVB, które nieszczy aktywne limfocyty T. Dochodzi do spowolnienia wymiany komórek skóry, które są odpowiedzialne za łuszczenie się. Zmniejsza się też stan zapalny. Fototerapię najczęściej stosuje się w momencie gdy wcześniejsze leczenie zawiodło. Często zaleca się też zabieg karboksyterapii. W tym przypadku wykorzystuje się medyczny dwutlenek węgla.